- Օգտակար նյութեր, Ընտրություններ
Ինչպես հայտնի է, լրագրողները, դիտորդներն ու վստահված անձինք ընտրությունների ժամանակ հաճախ խնդիրներ են ունենում ժամը 20:00-ից հետո ընտրական տեղամաս մտնելու հետ կապված:
Թեև թե՛ հին և թե՛ նոր Ընտրական օրենսգրքերը (ի տարբերություն 2011 թվականից առաջ գործող կարգավորումների), ըստ էության, որևէ կերպ չէին արգելում երեկոյան ժամը 8-ից հետո լրագրողների, դիտորդներին ու վստահված անձանց կողմից ընտրական տեղամաս մտնելը, սակայն բացակայում էր նաև հստակ թույլատրող դրույթը: Օրենսդրության այս անհստակությունը, տեղամասային ու ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովների կողմից հաճախ մեկնաբանվում էր ի վնաս դիտորդների, ԶԼՄ-ներկայացուցիչների ու վստահված անձանց:
Օրենսգրքի տարընթերցումը բացառելու նպատակով «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» դիմել էր ՀՀ Կենտրոնական Ընտրական հանձնաժողովին, որը, քննարկման արդյունքում տվեց Ընտրական օրենսգրքի պաշտոնական պարզաբանում:
ԿԸՀ-ն, մասնավորապես, որոշեց (պարզաբանեց), որ տեղամասում քվեարկության արդյունքների ամփոփման նիստին ներկա գտնվելու իրավունք ունեցող անձինք կարող են ներս մտնել նաև նիստը սկսելուց՝ ժամը 20:00-ից հետո:
Այսպիսով, այսուհետ միարժեք է, որ ժամը 20:00-ին ընտրական տեղամասը փակվում է միմիայն ընտրողների համար, իսկ դիտորդները, վստահված անձինք, ԶԼՄ-ներկայացուցիչները և անգամ թեկնածուները կարող են արդյունքների ամփոփման ողջ ընթացքում ազատ ելումուտ ունենալ ցանկացած ընտրական տեղամաս:
Ավելին, ԿԸՀ-ի այս պաշտոնական պարզաբանումը նշանակում է, որ տեղամասերում հսկողություն իրականացնող ոստիկանները քվեարկության արդյունքների ամփոփման նիստին ներկա գտնվելու իրավունք ունեցող անձանց պարտավոր են ներս թողնել՝ առանց հանձնաժողովի նախագահի հատուկ թույլտվության:

- Полезные материалы, Выборы
Как известно, журналисты, наблюдатели и доверенные лица, во время выборов, часто сталкиваются с проблемой войти в избирательный участок после 20: 00.
Хотя и старый, и новый избирательный кодекс (в отличие от правил действующих до 2011 года), по сути, никак не запрещает журналистам, наблюдателям и доверенным лицам вход в избирательный участок, но отсутствует также закон, однозначно указывающий на наличие такого права. Такая неточность в законадательстве, со стороны участковых и окружных избирательных комиссий, часто истолковалось в ущерб наблюдателям, представителям СМИ и доверенным лиц.
Чтобы исключить несоответствия в кодексе, «Союз Информированных Граждан» обратился в Центральную избирательную комиссию РА, которая в результате обсуждения, дала официальное разъяснение Избирательного кодекса.
ЦИК, в частности, решила (разъяснила), что лица, имеющие право находиться в избирательном участке на заседании по подсчету результатов голосования, могут войти во время начала ниста после 20:00.
Таким образом, теперь однозначно, что в 20:00 избирательный участок закрывается только для избирателей, а наблюдатели, доверенные лица, представители СМИ и даже кандидаты- имеют свободный доступ к любому избирательному участку на протяжении всего подсчета результатов.
Более того, официальное разъяснение ЦИК означает, что полицейские, охраняющие территорию избирательного участка, обязаны допускать лиц, имеющих право на участие, к заседанию по подсчету результатов голосования, без особого разрешения председателя комиссии.