Երեկ Մոսկվայում տեղի ունեցավ Հայաստանի ու Ռուսաստանի նախագահներ՝ Սերժ Սարգսյանի ու Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը: Հանդիպման սկզբում նախագահներն հանդես եկան ողջույնի խոսքով, որում ներկայացրեցին բավականին «հետաքրքիր» փաստեր:
Մասնավորապես, Ռուսաստանի նախագահն իր խոսքում ասաց, որ «ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո ՀՆԱ-ն աճել է 10 տոկոսով»:
Հայաստանը ԵԱՏՄ-ին անդամագրվեց 2015 թվականի հունվարի 2-ից: Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով, 2014 թվականին պետության ՀՆԱ-ն կազմում էր 11,6 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, 2015-ին այդ թիվն էական անկում ապրեց ու հասավ 10,5-ի (գրանցելով ուղիղ 10-տոկոսանոց անկում):
Ավելին, Արժույթի միջազգային հիմնադրամի՝ IMF-ի տվյալներով, 2016 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ն կկազմի 10,7 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, ինչը ավելի քան 8 տոկոսով պակաս է ԵԱՏՄ-ի նախորդող՝ 2014 թվականի տվյալից:
Այսինքն, Հայաստանի ՀՆԱ-ն, ԵԱՏՄ-ին անդամակցելուց հետո, ոչ թե 10 տոկոսով աճել է (ինչպես ասած Վ. Պուտինը), այլ 8 տոկոսով նվազել է:
Ռուսաստանի նախագահի օրինակին վարկայններ անց հետևեց նաև, Հայաստանի նախագահն, ով հավելեց, որ «վեց ամսվա ընթացքում մեր առևտրաշրջանառությունն աճել է 12 տոկոսով, իսկ Հայաստանից արտահանումը Ռուսաստան աճել է գրեթե 90 տոկոսով»:
Դժվար է ասել, թե ի՞նչ է ի նկատի ունեցել Սարգսյանը, ասելով «6 ամսում»: Եթե 6 ամիսը դա 2016 թվականի առաջին կիսամյակն էր, ապա հուլիսին դեպի ՌԴ մեր արտահանումը իրոք եղել է հունվարից համարյա կրկնակի ավել: Բայց դրա պատճառն ոչ թե տնտեսկան աճն է, այլ այն, որ ամեն տարի հունվար ամսվա կեսը Հայաստանի տնտեսությունը «մեռած» է լինում: Եվ անգամ փետրվարին հունվարի համամետ կարող է 60-70 տոկոսանոց աճ լինել:
Սարգսյանը, հավանաբար, նկատի է ունեցել 2015 թվականի նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ դեպի Ռուսաստան արտահանման աճը: Սակայն այդ աճը պայմանավորված է եղել 2015 թվականին արձանագրված աննախադեպ անկմամբ (որի համեմատ 2016-ին տնտեսությունը «ուշքի եկավ»):
Այնինչ, եթե համեմատենք ԵԱՏՄ-ի անդամակցությանը նախորդող՝ 2014 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ՝ ՀՀ-ից ՌԴ արտահանումը աճել է 25 տոկոսով: Սակայն, այդ աճը նաև պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ 2016 թվականին Ռուսաստանում արգելանքի տակ հայտնված Թուրքական ապրանքները (օրինակ՝ լոլիկը) հաճախ ներմուծվում են Հայաստան և ապա այստեղից արտահանվում են ՌԴ՝ որպես ՀՀ-ում արտադրված:
Այսինքն, Սերժ Սարգսյանը, ի տարբերություն իր ռուսաստանցի գործընկերոջ, ընտրել է ավելի լղոզված ու անհասկանալի տերմիններ, որոնք դժվարացնում են խոսքի աներկբա հասկացումն ու դրա իսկության պարզումը: Համենայնդեպս, իր հայտարարությունը ընկալվում է, որպես Հայաստանի տնտեսության շեշտակի աճ, ինչը չի համապատասխանում իրականությանը:
Հետևապես կարելի է արձանագրել, որ Վլադիմիր Պուտինը ակնհայտ սուտ է տարածել Հայաստանի տնտեսության իրական վիճակի մասին, իսկ Սերժ Սարգսյանը, միաժամանակ, արել է հայտարարություն, որը թեև սուտ չի, սակայն մարդկանց մոտ թյուր ընկալում է ստեղծում Հայաստանի տնտեսության մասին:

Вчера в Москве состоялась встреча президентов Армении и России, Сержа Саргсяна и Владимира Путина. В начале встречи президенты выступили с приветственной речью, в которой представились весьма «интересные» факты.
В частности, президент России сказал в своем выступлении, что “после того, как Армения стала членом ЕАЭС (Евразийского экономического союза), ВВП вырос на 10%.”
Армения стала членом ЕАЭС 2 января 2015 года. По данным Национальной статистической службы Армении, в 2014 году ВВП составил 11,6 млрд. долларов США, в 2015 году этот показатель значительно снизился и достиг 10,5 (зарегистрировав ровно 10%-ое снижение).
Более того, по данным IMF Международного валютного фонда, в 2016 году ВВП Армении достигнет 10,7 млрд. долларов США, что более чем на 8% меньше, чем в предшествующем ЕАЭС 2014 году.
Другими словами, ВВП Армении, после вступления в ЕАЭС, снизился на 8%, а не увеличился на 10 (по словам Путина).
Спустя секунды, последовав примеру президента РФ, президент РА добавил, что “в течение последних шести месяцев, товарооборот Армении увеличился на 12%, а экспорт в Россию увеличился почти на 90%.”
Трудно сказать, что Саргсян имел в виду, когда сказал “6 месяцев”. Если это 6 месяцев в первом полугодии 2016 года, то в июле, экспорт в Россию действительно увеличился вдвое, по сравнению с январем. Но причина не экономический рост, а тот факт, что каждый год, половину января- экономика в Армении “мертва”. А в феврале, по сравнению с январем, может быть на 60-70% больше.
Саргсян, вероятно, имел в виду рост экспорта в Россию за тот же период в 2015 году. Тем не менее, этот рост был обусловлен беспрецедентным падением, зарегистрированным в 2015 году (по сравнению с 2016, в котором экономика “возродилась”).
Тем не менее, если сравнить с предшествующим ЕАЭС, с аналогичным периодом 2014 года, экспорт из России увеличился на 25%. Но этот рост также связан с тем, что в 2016 году, запрещенные в России турецкие товары (например, помидоры), часто импортируется в РА, а затем экспортируется в РФ, в качестве произведенных в Армении.
Другими словами, Серж Саргсян, в отличие от своего российского коллеги, выбрал более расплывчатые и неясные термины, что затрудняет однозначное восприятие и уточнение его слов. В любом случае, его заявление воспринимается как значительное увеличение экономики Армении, что не соответствует действительности.
Следовательно, можно констатировать, что Владимир Путин распространил откровенную ложь о реальном состоянии экономики Армении, а Серж Саркисян, в то же время, сделал заявление, которое не является ложью, но создает у людей ложное представление об экономике Армении.