- 10 Նոյեմբերի, 2016
Ինչպես հայտնի է, ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը նախատեսում է որոշում կայացնել Հայաստանում բնական գազի սակագինը իջեցնելու մասին: Արդյունքում բնակիչ-բաժանորդների համար 1 խորհանարդ մետր բնական գազը կարժենա 139 դրամ (0,29 ԱՄՆ դոլար), իսկ սոցիալապես անապահով (նպաստառու) ընտանիքների համար՝ 100 դրամ (0,21 ԱՄՆ դոլար): Վերամշակող տնտեսույթունների ու ջերմոցների համար գազի 1000 խորհանարդ մետրը կարժենա 212 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ, իսկ մյուս ձեռնարկությունների համար 242 ԱՄՆ դոլարին համարժեք դրամ:
Այդ կապակցությամբ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» մեկտեղել և հանրության դատին է ներկայացնում հետխորհրդային 6 հանրապետություններում (որոնք ԵՄ Արևելյան գործընկերության անդամ են) գործող գազի սակագների համեմատական աղյուսակը:
Ըստ այդմ, ստացվում է, որ Հայաստանի բնակիչները ռուսական գազի դիմաց վճարում են մոտավորապես նույնքան, որքան նույն ռուսական գազի դիմաց վճարում են Ուկրաինայում՝ ի հեճուկս ռուս-ուկրաինական սրված հարաբերությունների և այն հանգամանքի, որ Ուկրաինան, ի տարբերություն Հայաստանի, գազի ներմուծման այլընտրանք չունի:
Հայաստանից ավելի թանկ է բնական գազը Մոլդովայում, ինչը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Մոլդովա ռուսական գազը հասնում է բավականին երկար տռանզիտի միջոցով: Իսկ ահա Ռուսաստանի դաշնակից Բելառուսի բնակիչները, ձմռան ամիսներին, բնական գազի դիմաց վճարում են հայաստանցիներից 6-7 անգամ քիչ:
*-Գոյություն ունի Հայ-Իրանական «գազ էլեկտրականության դիմաց» բարտերային պայմանագիրը, ըստ որի Իրանից եկող գազը վերածվում է էլեկտրաէներգիայի Երևանի ՋԵԿ-ում և մեծ մասը վերադառնում է Իրան: Հետևապես իրանական գազը որևէ ներդրում չունի ՀՀ-ում բնական գազի գնագոյացման մեջ:
**-Վրաստանի գազային պահանջները հիմնականում բավարարում է Ադրբեջանը, սակայն լինելով գազի տարանցիկ երկիր Վրաստանը որպես վճար ստանում է Հայաստան մատակարարվող ռուսական գազի 12%-ը:
***-Ադրբեջանը գազ արտահանող երկիր է, սակայն ներքին դեֆիցիտը բավարարելու համար ստիպված է ներկրել ռուսական գազ: Այն կազմում է տարեկան մոտ 2 մլրդ. խորանարդ մետր:
****-Բելառուսում գազի նշված սակագինը գործում է ձռան ամիսներին: Բացի այդ, սոցիալական որոշ խմբերի համար գործում են լրացուցիչ սուբսիդիաներ:

Как известно, Комиссия по регулированию общественных услуг РА (КРОУ) предусматривает принять решение о снижении действующего тарифа на газ в Армении. В результате 1 куб.м для жителей-абонентов теперь будет стоить 139 драмов (0,29 долларов США), для социально необеспеченных семей (с правами на пособия) – 100 драмов (0,21 доллар). Для перерабатывающих предприятий и тепличных хозяйств тариф на газ за каждые 1000 кубометров составит эквивалентную 212 долларам сумму в драмах , а для других предприятий – эквивалентную 242 долларам сумму в драмах.
В связи с этим «Союз информированных граждан» собрал воедино и представляет вашему вниманию сравнительную таблицу текущих цен на газ в шести бывших советских республиках (которые являются членами Восточного партнерства ЕС).
Соответственно, получается, что население Армении платит за российский газ примерно столько же, сколько за этот же газ платят в Украине – несмотря на напряженные российско-украинские отношения и тот факт, что Украина, в отличие от Армении, не имеет альтернативы для импорта газа.
Немного дороже чем в Армении природный газ в Молдове. Это обусловлено тем обстоятельством, что российский газ поступает в Молдову по довольно длинному транзитному пути. А вот жители союзника России Беларуси, в течение зимних месяцев, платят за природный газ в 6-7 раз меньше,чем армяне.
*- Существует бартерный договор между Арменией и Ираном – «газ взамен электроэнергии», согласно которому поступающий из Ирана газ на Ереванской ТЭС превращается в электроэнергию, а затем большая часть снова поступает в Иран.
**- Газовые требования Грузии удовлетворяет в основном Азербайджан, однако Грузия, выступая в качестве транзитной страны, получает как плату 12% от поставляемего в Армению российского газа.
***- Азербайджан является страной-экспортером газа, однако вынужден импортировать российский газ для удовлетворения внутреннего дефицита, что составляет около 2 миллиардов кубических метров.
****- Указанный тариф на газ в Беларуси действует в период зимних месяцев. Кроме того, существуют дополнительные субсидии для некоторых социальных групп.