Եվրասիական տնտեսական միության նկատմամբ այդ կառույցի անդամ երկրների իշխաննությունների կողմից հնչեցվող դժգոհությունները պարբերական բնույթ են ստանում: Ընդ որում՝ գնալով նման հայտարարությունները ավելի ու ավելի բարձր են դառնում, այնինչ Հայաստանը, որը բազմաթիվ չափանիշներով կարող է համարվել ԵԱՏՄ-ից «ամենատուժած» կողմը, առավելապես լռում է և չի բարձրաձայնում առկա խնդիրների մասին:
Բելառուս
Ինչպես հայտնի է, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ուրբաթ օրը հանդես էր եկել նույնիսկ իր համար չափազանց էմոցիոնալ ելույթով, որում, այսպես ասած, ի ցույց էր դրել Բելառուսի և Ռուսաստանի հարաբերություններում առկա բոլոր անբարեմասնությունները՝ սկսած գազի սակագներից, նավթի տարանցումից, վերջացրած արտաքին հարաբերություններով և Բելառուսի վիզային քաղաքականությամբ:
Սա, թերևս, ԵԱՏՄ գոյության տարիներին ամենաթեժ բռնկումներ էր, որը տեղի է ունեցել կառույցի անդամ երկրների միջև, այն էլ՝ առանցքային երկրների:
Բելառուսի նախագահի այս հայտարարությունները, սակայն, ինչպես և նախկինում, հետապնդում էին առավելապես հետևյալ նպատակները՝ բարձրաձայնել խնդիրները, դարձնել քննարկման առարկա, ստանալ արդյունքներ: Սա սկզբունք է, որը օգտագործում են ՌԴ դաշնակիցներն ու գործընկերները, երբ ցանկանում են, որպեսզի Մոսկվան երկկողմանի հարաբերություններում գնա որոշակի զիջումների:
Ղազախստան
Այդ սկզբունքը բավական լավ են սերտել նաև Ղազախստանում: Լինելով ԵԱՏՄ անդամ՝ Աստանան չի վարանում ժամանակ առ ժամանակ հիշեցնել իր ինքնիշխանության անձեռմխելիության մասին և բազմաթիվ դեպքերում վարում է Մոսկվայից անկախ արտաքին քաղաքականություն:
Դրա վառ օրինակն է այն, որ 2015 թվականին Աստանան միացավ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությանը՝ այդ կերպ, փաստացի, հրաժարվելով ԵԱՏՄ-ում ստանձնած իր պարտավորությունների զգալի մասից, ինչպես նաև՝ հարցականի տակ դնելով եվրասիական ինտեգրման առաջնահերթությունը: Փոխարենը՝ Աստանան, բարձրաձայնելով ԵԱՏՄ-ում իր խնդիրների, ինչպես նաև Մոսկվայի քաղաքականության՝ իր շահերին հակասող դրույթների մասին, կարողանում է առավել նպաստավոր պայմաններ ապահովել իր տնտեսվարողների համար:
Ղրղզստան
ԵԱՏՄ-ում իր խնդիրների մասին չի լռում նաև Ղրղզստանը ու առավել հաճախ բողոքում է Ղազախստանի կիրառած սահմանափակումներից: Ղրղզա-ղազախական այս դիմակայությունը, սակայն, ավարտվեց նրանով, որ Բիշքեքը, այնուամենայնիվ, ստացավ իր գյուղատնտեսական ապրանքները ղազախական շուկա հանելու բաղձալի իրավունքը:
Չնայած դրան, 2016 թվականի դեկտեմբերին Ղրղզստանի նախագահ Աթամբաևը շարունակում էր հայտարարել, որ ԵԱՏՄ-ում ոտնահարվում են ղրղզական շահերը, ինչը, ամենայն հավանականությամբ, բերելու է նրան, որ Բիշքեքն էլ ավելի է հարթելու իր տնտեսության եվրասիական ինտեգրման ճանապարհը:
Բոլոր վերը թվարկված երկրները, ինչպես նշեցինք, այս կամ այն կերպ բարձրաձայնում են ԵԱՏՄ-ում իրենց ունեցած խնդիրների մասին: Ինչը նշված երկրների դեպքում կատարվում է հրապարակայնորեն, այսինքն՝ գագաթաժողովների ժամանակ, առանձին հայտարարություններով, կոնկրետ գործողություններով, կամ ասուլիսներով:
Հայաստանի դեպքում պատկերը այլ է և այստեղ գործ ունենք արտաքին քաղաքականության համար պատասխանատու մարմինների իսկական գաղտնիության հետ: Ի՞նչ են բանակցում ՀՀ ղեկավարները ԵԱՏՄ պաշտոնյաների հետ, ի՞նչ են բանակցում ՀՀ և ՌԴ նախագահները, վարչապետները: Մեծ մասամբ՝ նման հանդիպումներից հետո տարածվում են ստանդարտ հաղորդագրություններ, որոնցում կողմերը փաստում են հարաբերությունների խորությունն ու զարգացման անհրաժեշտությունը:
Այնինչ, ինչպես ցույց է տալիս եվրասիական փորձը, երբեմն ավելի արդյունավետ է լինել բաց ու բարձրաձայն, այլ ոչ թե ղեկավարվել չխոսկան մամուլի խոսնակների, էլիտար վարդագույն մամուլի սկզբունքներով և ամեն տեսակի փաստաթուղթ (օրինակ, ՀՀ-ԵՄ ասոցացման համաձայնագիրը) գաղտնավորելու մոլուցքով: Միգուցե այդ դեպքում Հայաստանը կարողանա ավելի ապահով լինել եվրասիական կառույցներում:

Недовольства Евразийским экономическим союзом, высказываемые властями стран-членов принимают систематический характер. Эти заявления с каждым разом звучат всё громче, при этом Армения, которую по различным параметрам можно считать самой «пострадавшей» стороной ЕАЭС, молчит и не поднимает вопросов, связанный с проблемами ЕАЭС.
Беларусь
Как известно, президент Беларуси Александр Лукашенко в пятницу выступил с крайне эмоциональным заявлением, в котором в красках описал несправедливость российско-белорусских взаимоотношений, начиная с газовых тарифов, транзита нефти, заканчивая внешними отношениями и белорусской визовой политикой.
Вероятно, это самые серьёзные сигналы о проблемах ЕАЭС в его истории, которые имели место в вопросах взаимоотношения между странами, тем более имеющими такой серьёзный вес в рамках союзе.
Впрочем, эти высказывания президента Беларуси, как и в прошлом, преследовали как минимум следующие цели: озвучить проблемы, сделать их предметом обсуждения, получить результаты. Это метод, в полную силу используемый союзниками и партнёрами РФ, когда они хотят, чтобы Москва пошла на некоторые уступки в вопросах взаимоотношений.
Казахстан
Этот метод вовсю использует и Казахстан. Будучи членом ЕАЭС, эта страна периодически напоминает о неприкосновенности своего суверенитета и почти всегда ведёт независимую от Москвы политику.
Яркий пример тому – вступление страны во Всемирную торговую организацию в 2015 году, которое, фактически, означало отказ от многих обязательств в рамках ЕАЭС. Этот шаг ставит под вопрос приоритет евразийской интеграции для Астаны. Казахстан во всеуслышание заявляет о своих проблемах в ЕАЭС. В том числе о тех, решение которых подразумевает нечто, противоречащее интересам Москвы, тем самым обеспечивает себе выгодные условия для своих предпринимателей.
Кыргызстан
Не умалчивает о своих проблемах в ЕАЭС и Кыргызстан, достаточно часто заявляя об ограничениях, применяемых Казахстаном. Это кыргызо-казахское противостояние закончилось тем, что Бишкек получил желаемое право экспорта на казахский рынок своей сельскохозяйственной продукции.
Несмотря на это, в декабре 2016 года президент Кыргызстана Алмазбек Атамбаев продолжил заявлять о том, что в ЕАЭС ущемляются интересы его страны, что, с большой вероятностью, приведёт к тому, что Бишкек получит новые дивиденды для своей экономики в союзе.
Как мы видим, все вышеупомянутые страны тем или иным образом озвучивают проблемы, которые они имеют в рамках ЕАЭС. Это происходит публично, в ходе встреч глав государств, отдельных заявлений, конкретными действиями или пресс-конференциями.
В случае Армении картина совершенно иная. В этом вопросе мы сталкиваемся с фактическим засекречиванием всех телодвижений структур, отвечающих за внешние связи. О чём говорят руководители страны с официальными лицами ЕАЭС, что обсуждается на встречах президентов и премьеров РФ и РА? В большинстве своём после таких встреч распространяются стандартные сообщения, в которых говорится об углублении и развитии двухсторонних отношений и интеграционных процессов.
В то же время, как показывает евразийская практика, выгодно быть открытым и публичным, а не руководствоваться методикой официозных заявлений с помощью неразговорчивых пресс-секретарей и маниакально засекречивать всех видов официальные документы (например, договор об ассоциации РА-ЕС). Может быть, в случае открытости Армения сможет быть более защищённой от проблем в условиях ЕАЭС.