- 23 Նոյեմբերի, 2016
Անցած մի քանի տարիներին ռուսական տարբեր պաշտոնյաներ բազմիցս առաջարկել են Հայաստանի կառավարությանը չեզոքացնել «հայ-ռուսական բարեկամության մեջ սեպ խրող հասարակական կազմակերպությունները», ուժեղացնել հասարակական կազմակերպությունների վերահսկողությունը, և անգամ կատարել օրենսդրական փոփոխություններ՝ ՀԿ-ների գործունեության վերահսկումը հեշտացնելու համար: Եթե մի կողմ դնենք այն, որ նմանօրինակ առաջարկները դիվանագիտական տեսանկյունից անընդունելի միջամտություն են մեկ այլ երկրի կողմից մյուսի ներքին զարգացումների մեջ և ԿԳԲ-ի գործելաոճն են հիշեցնում, ապա հարց է ծագում՝ ինչո՞վ է հայկական քաղաքացիական հասարակությունն այդքան զայրացրել Կրեմլին:
Լրատվամիջոցներ
Հայկական լրատվական դաշտը անհամեմատ ավելի ազատ է, քան ԵԱՏՄ հիմնադիր երեք անդամների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի լրատվամիջոցները, և ավելի ազատ, քան Ղրղզստանինը: Սա նշանակում է, որ Հայաստանում առկա է որոշ չափի օբյեկտիվ լրատվության Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունների և ԵԱՏՄ ինտեգրացիոն գործընթացների վերաբերյալ:
Սա, իր հերթին, ենթադրում է Հայաստանում հակառուսական տրամադրությունների առկայություն, ինչպես օրինակ 2016 թ. ապրիլ ամսից հետո՝ կապված ռուս-ադրբեջանական ռազմական առևտրի հետ, երբ հասարակության լայն դժգոհությունը նույնիսկ ստիպեց հայկական կառավարությանը որոշակի դիվանագիտական հայտարարություններ կատարել և բողոքել Կրեմլի նման հակահայկական քաղաքականության դեմ: Հետևաբար լրատվական դաշտի ազատությունը Հայաստանում ստեղծում է խոչընդոտներ ՌԴ տարածաշրջանային քաղաքականության «սահուն» իրականացման համար:
Բացի Ռուսաստանի հակահայկական քայլերի լուսաբանումից՝ հայկական մամուլը կարող է ազդեցություն ունենալ նաև Ռուսաստանի ներքին լսարանի (հայազգի հատվածի) վրա`Կրեմլի մասին այլընտրանքային լրատվություն տրամադրելով, մինչդեռ անցած 10 տարիներին Վլադիմիր Պուտինի կառավարությունը տքնաջան աշխատել է Ռուսաստանում լրատվամիջոցների աշխատանքը խստիվ վերահսկելու համար համապատասխան օրենսդրական դաշտի ստեղծման ուղղությամբ:
Ժողովրդավարության ամրապնդմամբ զբաղվող կազմակերպություններ
Ըստ ամենայնի՝ ռուս-հայկական հարաբերությունների մեջ «սեպ խրող» կազմակերպությունների մեծ մասը զբաղվում է Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմամբ՝ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ, քաղաքական տարակարծության ու քաղաքացիական գիտակցության զարգացմամբ: Ինչո՞ւ է հենց ժողովրդավարությունը մտահոգում Կրեմլին: Պատասխանը պարզ է: Ինչքան ավելի քիչ ժողովրդավար լինի Հայաստանը, այնքան ավելի միատար կլինի ԵԱՏՄ երկրների կազմը:
ԵԱՏՄ երկրները, բացառությամբ Հայաստանի ու Ղրղզստանի, ամբողջովին ավտորիտար են՝ այսինքն որոշումները կայացվում են միայն նախագահական մակարդակով, իսկ հասարակության կարծիքը կարևոր չէ: Սա իր հերթին «հեշտացնում է» որոշումների ընդունումն ու դրանց լեգիտիմացումը այս երկրներում… Առավել ևս, հասարակության շահերին հակասող որոշումները:
Բելառուսի, Ղազախստանի և Ռուսաստանի քաղաքական համակարգերը աշխատում են հօգուտ իշխող ղեկավարության և դրա շահերի, Հայաստանի և Ղրղզստանի դեպքում հասարակությունը ունի որոշակի լծակներ, եթե ոչ կանխելու, ապա գոնե բարդացնելու ու պակասեցնելու անցանկալի որոշումների ընդունումն ու իրականացումը: Զգալիորեն ավելի հեշտ է համաձայնության գալ կամ որոշումներ պարտադրել մի խումբ ավտորիտար քաղաքական գործիչների, քան լեզու գտնել այդ երկրների քաղաքացիների հետ: Հետևաբար, ժողովրդավարության ու քաղաքացիական ինքնագիտակցությամբ ամրապնդմամբ զբաղվող կազմակերպությունների առկայությունը Հայաստանում ձեռնտու չէ ՌԴ-ին:
Հեռանկարը
Ռուսական մամուլը և քաղաքական գործիչները ինչպես իրենց երկրում, այնպես էլ Հայաստանում փորձում են պիտակավորել նման կազմակերպություններին՝ որպես արևմտյան լրտեսներ ու արևմուտքի ծառաներ՝ փորձելով Հայաստանի բնակչության լայն շերտերին (մասնավորապես սովետական անցյալ ու ԽՍՀՄ քարոզչության պատճառով արևմուտքի հանդեպ բնազդային անվստահություն ունեցող ավագ սերնդին) տրամադրել այդ կազմակերպությունների դեմ:
Ավելին, ինչպես ակնհայտ դարձավ այս տարվա օգոստոսին, երբ Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանին արգելվել էր մուտք գործել Ռուսաստան, Կրեմլը ունի սև ցուցակ և վերահսկում է հայկական քաղհասարակության անդամների գործունեությունը մեկ առ մեկ՝ պատրաստ իր քաղաքականությանը տհաճ հայկական ցանկացած քաղաքացիական գործչի դեմ գործելու:
Այսպիսով՝ կարելի է ակնկալել, որ ՌԴ-ի քարոզչությունն ու ճնշումները հայկական քաղհասարակության դեմ կշարունակվեն և ցանկացած առիթի դեպքում ավելի կխստանան:

За прошедшие годы различные российские должностные лица не раз предлагали правительству Армении нейтрализовать «вбивающиие клин в армяно-российские отношения НПО», усилить контроль над ними, и даже провести законодательные изменения для облегчения контроля над их деятельностью. Если не считать то, что , с допломатической точки зрения, подобные предложения – неприемлимое вмешательство одной страны во внутреннее развитие другой страны, и действия напоминают стиль КГБ, то возникает вопрос – чем армянское гражданское общество вызвало гнев Кремля?
СМИ
Армянское информационное поле несравненно более свободно, чем СМИ стран основоположников ЕАЭС – России, Беларуси, Казахстана, и более свободно, чем в Кыргызстане. Это означает, что в Армении наличествует в некоторой степени объективное информирование касательно отношений Армения -Россия и интеграционных процессов ЕАЭС.
Это, в свою очередь, предполагает наличие в Армении антироссийских настроений, как, например, после апреля 2016 года, что было связано с торговлей оружия Россией Азербайджану, когда широкое недовольство общественности заставило правительство Армении сделать ряд дипломоточеских заявлений и протестовать против антиармянской политики Кремля. Следовательно, свобода информационного поля в Армении создает препятствия для «гладкого» проведения регионалной политики России.
Кроме освещения антиармянских шагов России, армянская пресса может повлиять и на внутреннюю аудиторию России (армяноязычный сегмент), предоставляя альтернативные новости о Кремле, между тем, как за прошедшие 10 лет правительство Владимира Путина упорно работало над созданием в России соответствующего законодательного поля, которое бы жестко контролировало работу российских СМИ.
Организации, занимающиеся укреплением демократии
Судя по всему, большая часть организаций, «вбивающих клин» в армяно-российские отношения, занимаются в Армении укреплением демократии – защитой прав человека, развитием политического разногласия и гражданского сознания. Почему именно демократия беспокоит Кремль? Ответ прост. Чем менее демократичной будет Армения, тем более однородной будет состав стран ЕАЭС.
Страны ЕАЭС, за исключением Армении и Кыргызстана, полностью авторитарны, то есть решения принимаются только на президентском уровне, а общественное не так уж и важно. Это, в свою очередь, «облегчает» принятие решений и их легитимацию в этих странах… Тем более, решения, противоречащие общественным интересам.
Политическая система Беларуси, Казахстана и России работает в пользу действующей власти и ее интересов, а в случае с Арменией и Кыргызстаном – у общественности есть определенные рычаги, если не для препятствия, то хотя бы для осложнения и уменьшения принятия и осуществления нежелательных решений. Значительно легче достичь соглашения или обязать решения группе политических деятелей авторитарного режима, чем найти общий язык с гражданами этих стран. Следовательно, существование в Армении организаций, участвующих в укреплении демократии и гражданского самосознания, не выгодно для России.
Преспектива
Российские СМИ и политические деятели, как в своей стране, так и в Армении пытаются на подобные организации вешать ярлыки, такие как западные шпионы и слуги Запада, пытаясь тем самым настроить широкие слои населения (в частности, старшее поколение, имеющее инстинктивное недоверие к Западу по причине советского прошлого и пропаганды СССР) против этих организаций.
Более того, как стало очевидно в августе этого года, когда руководителю Центра глобализации и региональных исследований Степану Григоряну запретили въезд в Россию, у Кремля есть черный список, и он осуществляет контроль за деятельностью членов гражданского общества одного за другим – готова действовать против любого неприятного для своей политики армянского гражданского деятеля.
Таким образом, можно ожидать, что пропаганда России и давления на армянское гражданское общество продолжатся и при любом возможном случае будут еще более ужесточаться.