- 28 Նոյեմբերի, 2016
«Եվրասիական մոնիտոր» ընկերությունը ԵԱՏՄ անդամ երկրների բնակչության շրջանակներում հարցում է անցկացրել, որպեսզի պարզի այս երկրներում մարդկանց վերաբերմունքը ԵԱՏՄ-ի նկատմամբ։
ԵԱՏՄ անդամ երկրների բնակիչների համար ձևակերպվել է հետևյալ հարցը «Հայտնի է , որ Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը և Ռուսաստանը միավորվել են Եվրասիական տնտեսական միության մեջ (հինգ երկրների միասնական շուկա)։ Ինչպե՞ս եք վերաբերվում այս որոշմանը։»
ԵԱՏՄ այլ երկրներում
Այսպիսով, 2012թ.-ին, երբ ԵԱՏՄ-ն որպես այդպիսին դեռ գոյություն չուներ Ղազախստանի բնակչության 80 տոկոսը կողմ էր ԵԱՏՄ-ին, 10 տոկոսը անտարբեր, իսկ 4 տոկոսը դեմ։ 2016թ.-ին ղազախների 74 տոկոսն է կողմ արտահայտվել ԵԱՏՄ-ին, 16-ն՝ անտարբեր, իսկ 5 տոկոսը դեմ։
2016թ.-ին ՌԴ բնակչության 69 տոկոսն է կողմ եղել ԵԱՏՄ-ին, 21 տոկոսն անտարբեր և 4 տոկոսը դեմ, իսկ բելառուսների 63 տոկոսը կողմ է արտահայտվել, 4 տոկոսը դեմ։ Ղրղզստանի բնակչության միայն 50 տոկոսն է, որ 2014 թվականին ցանկացել է անդամակցել ԵԱՏՄ-ին, իսկ 30 տոկոսը դեմ է եղել, սակայն ՌԴ-ի կողմից Ղրղզստանին 500 մլն դոլար տրամադրելու խոստումից հետո, բնակչության կարծիքը զգալի փոխվեց և այժմ բնակչության 81 տոկոսը կողմ է արտահայտվում ԵԱՏՄ-ին, իսկ դեմ է ընդամենը 10 տոկոսը։
ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրներում (բացի Բելառուսից) 2016 թվականին ԵԱՏՄ-ին դրական վերաբերվողների թիվը նվազել է (2015-ի համեմատ), իսկ բացասաբար վերաբերվողներինը՝ աճել:
Հայաստանում
Պատկերը էական տարբերվում է Հայաստանում։ Ըստ նույն հարցումների հայաստանյան հասարակության 61 տոկոսը 2012թ.-ին կողմ է եղել ԵԱՏՄ-ին, անտարբեր են եղել 26 տոկոսը, իսկ դեմ ընդամենը 3 տոկոսը։ 2013թ.-ին անտարբեր հայաստանցիների թիվը կրճատվել է և կազմել 19 տոկոս, ավելացել է կողմ քաղաքացիների թիվը՝ 67 տոկոս և դեմ են արտահայտվել հարցվող հայաստանցիների ընդամենը 5 տոկոսը։ 2015 թվականին, երբ Հայաստանը պաշտոնապես սկսեց անդամակցել ԵԱՏՄ-ին, այս կառույցին կողմ արտահայտվողների թիվը նվազեց հասնելով 56 տոկոսի, անտարբեր են արտահայտվել հայերի 29 տոկոսը, դեմ 10 տոկոսը։
2016թ.-ին ԵԱՏՄ-ին կողմ արտահայտվող քաղաքացիների թիվն էլ ավելի նվազել կազմելով 46 տոկոս։ Մեծացել է անտարբեր և դեմ արտահայտվող հայերի թիվը, համապատասխանաբար 33 և 15 տոկոս։
Այսպիսով, Հայաստանը ԵԱՏՄ անդամ երկրների թվում միակն է, որի բնակչության կեսից պակասն է ողջունում այդ միությունը:
Այլ հարցեր
Հայերի մոտ ԵԱՏՄ երկրներում միասնական արժույթի մասին կարծիքները կիսվում են, կողմ են 45 տոկոսը, դեմ՝ 42-ը։ Ընդ որում, միասնական արժույթը հաճախ ողջունվում է ցածր եկամուտներ ունեցող հարցվողների կողմից։
Հետաքրքիր է նաև, որ ԵԱՏՄ բոլոր անդամ երկրների բնակիչները հիմնականում կողմ են ԵԱՏՄ-ի և ԵՄ-ի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի կնքմանը: Նվազել է հարցվողների տոկոսը, որոնք կարծում են, որ մոտակա 5 տարիների ընթացքում տեղի կունենա ԱՊՀ երկրների մերձեցում։ Այս հարցում կարծիքի փոփոխության մեջ ամենաարտահայտված դինամիկան Հայաստանում է՝ 26 տոկոսից նվազել է մինչև 14 տոկոս։
Անցած տարվա ընթացքում հայ հասարակության մոտ ևս մեկ հարցի շուրջ է կարծիք փոխվել։ Եթե 2015թ.-ին հայերի 86 տոկոսն էր Ռուսաստանին համարում բարեկամական երկիր, ապա այժմ այդ ցուցանիշը էական անկում է գրանցել կազմելով 69 տոկոս։ Այլ կերպ ասած, մի տարում հայաստանցիների 17 տոկոսը փոխել են իրենց կարծիքը հայ-ռուսական հարաբերությունների մասին:

Компания «Евразийский монитор» провела опрос среди населения в рамках стран-членов ЕАЭС с целью определить отношение людей к ЕАЭС в этих странах.
Для жителей стран-членов ЕАЭС был сформулирован следующий вопрос: «Известно, что Армения, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Россия объединились в Евразийский экономический союз (по сути — единый рынок пяти стран). Как Вы относитесь к этому решению?».
ЕАЭС в других странах
Таким образом, в 2012 году, когда ЕАЭС как такового еще не существовало, 80% населения Казахстана положительно относились к ЕАЭС, 10 % безразлично и 4 % отрицательно. В 2016 году 74% казахов высказались положительно о ЕАЭС, 16% безразлично и 5% отрицательно.
В 2016 году 69% населения России было за ЕАЭС, 21% безразлично и 4% против, а 63% населения Беларуси высказались положительно и 4% отрицательно. В Кыргызстане только 50% населения, которое в 2014 году пожелало членство с ЕАЭС, а 30% было против, однако после обещания России предоставить Кыргызстану 500 млн долларов население существенно изменило свое мнение и теперь 81% населения положительно оценивают ЕАЭС и 10% отрицательно.
Во всех странах-членах ЕАЭС (кроме Беларуси) в 2016 году число одобрающих экономический союз сократилось (по сравнению с 2015 годом), а тех кто отрицательно относится – возросло.
В Армении
Значительно иная картина в Армении. Согласно тому же опросу, 61% армянского общества в 2012 году одобрительно относилось к ЕАЭС, 26% безразлично и всего 3% отрицательно. В 2013 году число безразличных армян сократилось и составило 19%, увеличилось число одобрающих граждан – 67%, и всего 5% армян высказались отрицательно. В 2015 году, когда Армения официально начала сотрудничество с ЕАЭС, число положительно относящихся к этой структуре сократилось до 56%, безразлично высказались 29% и 10% отрицательно.
В 2016 году число одобрающих членство с ЕАЭС граждан более сократилось – до 46%. Возросло количество безразличных (33%) и отрицательных (15%) оценок среди армян.
Таким образом, Армения – единственная страна в числе стран-членов ЕАЭС, где меньше половины населения приветствует этот союз.
Другие вопросы
В близких Армении странах ЕАЭС мнения о единой валюте разделяются – 45% «за» и 42% против. Причем единая валюта чаще приветствуется респондентами, имеющими низкие доходы.
Интересно также, что население во всех странах-членов ЕАЭС в основном одобраeт членство с ЕАЭС и заключениe соглашения о свободной торговле с ЕС. Произошло некоторое снижение доли респондентов, считающих, что в ближайшие пять лет страны региона СНГ будут сближаться. Наиболее заметно такая динамика проявилась в общественном мнении Армении – снижение с 26% до 14%.
За прошедший год у армянского общества поменялось мнение и вокруг другого вопроса. Если в 2015 году 86% армян считало Россию дружественной страной, то уже сейчас этот показатель существенно сократился до 69%. Иными словами, за год 17% армян поменяло свое мнение об армяно-российских отношениях.