- 1 Դեկտեմբերի, 2016
Ինչպես հայտնի է, Հայաստանում ռուսաստանյան զինվորականները մասամբ մեր պետական բյուջեի հաշվին են սնվում: «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» կատարած հաշվարկների համաձայն երկաթուղով և օդով վերջին ութ տարիների ընթացքում ՌԴ զորամիավորումների ռազմական փոխադրումների համար ՀՀ բյուջեից վճարվել է ավելի քան 1,17 միլիարդ ՀՀ դրամ։
«Հարավկովկասյան երկաթուղու» ծառայություն
2009-2016թթ.-ին ՀՀ Կառավարությունը 11 որոշում է կայացրել «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքում երկաթուղով իրականացվող միջպետական ռազմական փոխադրումների, երկաթուղային կայարաններում կատարվող սպասարկումների և մատուցվող ծառայությունների դիմաց վճարելու համար Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայությանը տարբեր թվականների բյուջեներով նախատեսված Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պահուստային ֆոնդից գումարներ հատկացնելու մասին։
Նախ հիշեցնենք, որ 2008 թվականի փետրվարի 13-ին Երևանում «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲԸ-ի և Հայաստանի Հանրապետության միջև կնքվել է կոնցեսիոն պայմանագիր՝ «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ-ն «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ին կառավարմանը հանձնելու մասին։ Իր փաստացի գործունեությունը «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն սկսել է 2008 թվականի հունիսի 1-ից։
Այսպիսով, 2009թ.-ին մայիսին, «Հայկական երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության նկատմամբ առաջացած պարտավորությունները մարելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը որոշում է 2009 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված կառավարության պահուստային ֆոնդի հաշվին ՀՀ ԱԱԾ-ին հատկացնել 58,9 միլիոն դրամ։ Նույն թվականի սեպտեմբերին նմանատիպ որոշմանբ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ին հատկացվում է 21,2 միլիոն դրամ։
Մեր հաշվարկներով ընդհանուր առմամբ գործադիրի այս 11 որոշումների արդյունքում ռուսական «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ին ՀՀ պահուստային ֆոնդի հաշվին ՀՀ տարածքում երկաթուղով իրականացվող միջպետական ռազմական փոխադրումների, երկաթուղային կայարաններում կատարվող սպասարկումների և մատուցվող ծառայությունների դիմաց 2009-2016 թ.-ին վճարվել է ավելի քան 320,7 մլն դրամ։
Ավիացիոն ծառայություններ
Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերին համապատասխան Հայաստանի Հանրապետությունում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության զորամիավորումների, այդ թվում՝ սահմանապահ զորքերի և նրանց հասցեով միջպետական ռազմական փոխադրումներ իրականացնող օդանավերի՝ Հայաստանի Հանրապետության օդանավակայաններում իրականացվող սպասարկումների ու մատուցվող ծառայությունների ծախսերն այդ սպասարկումներն իրականացնող և ծառայությունները մատուցող կազմակերպություններին փոխհատուցելու համար ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը 2009-2016թթ.-ին տարբեր որոշումների համաձայն հատկացրել է շուրջ 851,5 մլն դրամ։
Օրինակ՝ միայն 2009թ.-ին ապրիլի 9-ին, երբ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն իր վերելքն էր ապրում, գործադիրի պահուստային ֆոնդից հատկացվել է 44,7 մլն դրամ։ Մասնավորապես՝ «Արմ-Աերո» ՓԲԸ-ի գծով` 38,5 մլն դրամ, «Զվարթնոց ավիաօդերևութաբանական կենտրոն» ՓԲԸ գծով` 109,6 հազար դրամ, «Հայաերոնավիգացիա» ՓԲԸ գծով` 1,5 մլն դրամ։ Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ գծով հատկացվել է 4690 եվրո և 5116 դոլար, իսկ «Զվարթնոց հենդլինգ» ՓԲԸ-ին՝ 1000 ԱՄՆ դոլար։
Համեմատության համար նշենք, որ ռուսաստանցի զինվորականնի լոգիստիկայի վրա ծախսված այս 1,17 միլիարդ դրամով կարելի էր ժամանակակից արևմտյան զրահաբաճկոններով ապահովել առաջնագծում գտնվող բոլոր զինվորականներին:

Как известно, в Армении российские военнослужащие питаются частично за счет армянского госбюджета. Согласно проведенным «Союзом информированных граждан» подсчетам, для транспортировки военнослужащих РФ по воздуху и ЖД за последние 8 лет из бюджета РА было выплачено более чем 1,17 млрд драмов.
Услуга «ЮКЖД»
С 2009 по 2016 гг. правительство Армении приняло 11 решений о выделении средств из резервного фонда правительства Службе национальной безопасности РА для компенсации услуг за обслуживание дислоцированных на территории Армении российских воинских подразделений со стороны ЗАО «Южно-кавказскикая железная дорога».
Для начала напомним, что 13 февраля 2008 года в Ереване между ОАО «Российские железные дороги» и Республикой Армения был подписан Концессионный договор о передаче государственного ЗАО «Армянская железная дорога» в управление ЗАО «ЮКЖД». Свою фактическую деятельность ЗАО «ЮКЖД» начала с 1 июня 2008 года.
Таким образом, в мае 2009 года для погашения задолжностей перед ЗАО «Армянская железная дорога» правительство РА решает из резервного фонда правительства предоставить СНБ РА 58,9 млн драмов. В сентябре того же года по подобному решению ЗАО «Армянская железная дорога» выделается 21,2 млн драмов.
По нашим подсчетам, в общей сложности, в результате этих 11 постановлений кабмина, ЗАО «ЮКЖД» за счет резервного фонда РА в 2009-2016 годах было выделено более чем 320,7 млн драмов за осуществляемые по территории РА межгосударственные военные перевозки по железной дороге, обслуживание на железнодорожных станциях и предоставляемые услуги.
Авиационные услуги
По разным решениям правительства РА с 2009 по 2016гг. из резервного фонда были предоставлены деньги (около 851,5 млн драм) Министерству обороны РА, которое этими средствами расплатилось бы за обслуживание дислоцированных на территории Армении российских воинских подразделений на аэродромах РА, в частности, самолетам, осуществляющим межгосударственные осуществляющим международные военные перевозки по адресам российских подразделений, в аэропортах Армении.
Нпример, только в феврале 2009 года, когда финансово-экономический кризис был на пике, из резервного фонда кабмина было выделено 44,7 млн драмов.
В частности, по линии ЗАО «Арм-Аэро» -38,5 млн драмов, авиа-метеорологическому Центру «Звартноц» -109,6 тысяч драмов, ЗАО «Армаэронавигации» – 1,5 млн драмов. По линии ЗАО «Международные аэропорты- Армения» было выделено 4690 евро и 5116 долларов, а ЗАО «Звартноц Хендлинг» -1000 долларов.
Для сравнения отметим, что на эти 1,17 млрд драмов, потраченные на логистику российских военных , можно было бы обеспечить бронежилетами западного производства всех солдат на передовой линии.