- 3 Դեկտեմբերի, 2016
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ներկայացնել ՀՀ պետական մարմինների կողմից ստացված օտարերկրյա դրամաշնորհների մասին շարքը: Այժմ անդրադառնանք 2005-2015թթ․-ին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության ենթակայության ընկերությունների ստացած օտարերկրյա դրամաշնորհային ծրագրերին։
Այս ժամանակահատվածում էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության ենթակայության ընկերություններին օտարերկրյա կառուցներից տրամադրվել է ավելի քան 13,3 մլն ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհ։
Հիշեցնենք, որ արդեն բացահայտել էինք, որ Հայաստանում՝ Իրանի հետ սահմանամերձ բնակավայրերի գազի բաշխման ցանցի կառուցման համար Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը 2011 թվականին «Հայռուսգազարդ» ՓԲԸ-ին տրամադրել էր 2 մլն ԱՄՆ դոլար, սակայն այդ բնակավայրերում գազի բաշխման ցանց այդպես էլ չկառուցվեց:
Նախարարությունից մեզ հայտնեցին, որ 2015թ․ընթացքում ծրագրի կապալառու Սաներջի ընկերության կողմից ավարտվել են Մեղրի և Ագարակ համայնքների գազի բաշխման ցանցի կառուցման համար անհրաժեշտ համապատասխան սարքերի, սարքավորումների ու նյութերի մատակարարումները Իրանից։ Համաձայն մեզ տրամադրած տեղեկատվության ծրագրի շրջանակներում շինարարական աշխատանքները մեկնարկել են 2016թ․-ին և նախատեսվում է ավարտել 6-7 ամսվա ընթացքում։
Այս առթիվ զանգահարեցինք Մեղրիի և Ագարակի քաղաքապետարաններ և չնայած նրան, որ խոստացված 6-7-ի փոխարեն անցել է արդեն 11 ամիս, առաջինից մեզ տեղեկացրին, որ աշխատանքները դեռ չեն ավարտվել, իսկ երկրորդից, որ աշխատանքները մի քանի շաբաթ առաջ դադարեցվել են և անհայտ է, թե երբ կվերսկսվեն։
Այսպես, 2008թ․-ին ստացվել է Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկի և Արդյունքահեն օգնության գլոբալ գործընկերության հավատարմագրային հիմնադրամի տրամադրած 3,1 մլն դոլար դրամաշնորհ, որի արդյունքում Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմանդրամը իրականացրել է քաղաքային բազմաբնակարան շենքերում գազամատակարարման և ջրամատակարարման որակյալ ծառայությունները հասանելի դարձնելու ծրագիր։
Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկը և Գլոբալ բնապահպանական հիմնադրամը 2009թ․-ին տրամդրել են 90 հազար ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ, որի միջոցով Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմանդրամը իրականցրել է էլեկտրամատակարարման հուսալիության և էներգախնայողության ծրագրի նախապատրաստման բաղադրիչի նախապատրաստման ծրագիր։ Նույն թվականին այս նույն ֆինանսավորող կազմակերպությունների հատկացված 1,5 մլն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհով, նույն հիմանդրամը իրականացրել է ծրագիր, որի նպատակն է հետազոտել երկրաջերմային ծրագրի տեխնիկատնտեսական նպատակահարմարությունը։
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության ենթակայության Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմանդրամը 2012թ․ Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկից և Գլոբալ բնապահպանական հիմնադրամից ստացել է 4,82 մլն դոլար դրամաշնորհներ, էներգախնայողությանն ուղղված ներդրումների համար խոչընդոտների վերացման միջոցով էներգիայի սպառումը կրճատելու և ջերմոցային գազի արտանետումները նվազեցնելու ծրագրեր։
Երկրաջերմային ծրագրի նախապատրաստման դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկը 2014թ․-ին Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմանդրամին է հատկացրել 300 հազար դոլար։
Նույն թվականին Համաշխարհային բանկը ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության ենթակայության «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր» ՓԲԸ-ին է հատկացրել 670 հազար ԱՄՆ դոլար «Էլեկտրահաղորդման ցանցի բարելավում» ծրագրի նախապատրաստման համար։
Ատոմակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման նպատակով՝ համաձայն ՌԴ կառավարության և ՀՀ կառավարության միջև կնքված վարկային համաձայնագրի, պայմանագրային արժեքի 10%-ը տրմադրվում է որպես դրամաշնորհ, որը 2015թ․-ին կազմել է մոտ 867,8 հազար ԱՄՆ դոլար։

«Союз информированных граждан» продолжает представлять серию публикаций об иностранных грантах, полученных государственными органами Армении. Теперь мы обратимся к грантовым программам, которые были получены компаниями, находящимися в ведении министерства энергетики и природных ресурсов Армении.
В течение этого периода компаниям, находящимся в ведении Министерства энергетики и природных ресурсов, иностранными структурами был предоставлен грант более чем на $13,3 млн.
Напомним, что мы уже расскрыли, что на строительство в Армении газораспределительной сети в приграничных с Ираном районах в 2011 году Исламская Республика Иран предоставила ЗАО «АрмРосгазпрому» $ 2млн, но в этих районах газораспределительная сеть так и не была построена.
Из министерства нам сообщили, что в 2015 году подрядчиком программы компанией «Санерджи» были завершены поставки из Ирана необходимого для строительства газораспределительной сети в общинах Мегри и Агарак соответстующего оборудования, техники и материалов. Согласно предоставленной нам информации, строительные работы в рамках программы стартовали в 2016 году и планируется завершить их в течение 6-7 месяцев.
В связи с этим мы позвонили в мэрии Мегри и Агарака и, не смотря на то, что вместо обещанных 6-7 месяцев прошло уже 11 месяцев, в мэрии Мегри нам сообщили, что строительные работы пока не завершены, а в мэрии Агарака, что работы несколько недель назад были приостановлены и не известно, когда будут возобновлены.
В 2008 году был получен грант в размере $ 3,1 млн от Международного банка реконструкции и развития и Aккредитационного фонда глобального партнерства по результативному содействию, в результате чего фонд возобновляемой энергетики и энергосбережения Армении реализовал программу доступности услуг газо и водоснабжения в многоквартирных жилых домах.
Международный банк реконструкции и развития и Глобальный экологический фонд в 2009 году предоставили грант в размере 90.000 долларов. На эти средства фонд возобновляемой энергетики и энергосбережения реализовал программу по надежности электроснабжения и подготовительного компонента подготовительной программы электросбережения. В том же году грантом в размере 1,5 млн долларов, предоставленным этими же финансирующими организациями, тот же фонд реализовал программу, цель которой является изучение технико-экономической целесообразности геотермальной программы.
Фонд возобновляемой энергетики и энергосбережения, который находится в ведении министерства энергетики и природных ресурсов Армении, в 2012 году получил от Международного банка реконструкции и развития и Глобального экологического фонда гранты в размере 4,82 млн долларов для программ по сокращению потребления энергии и по сокращению выбросов парниковых газов посредством устранения препятствий для инвестиций направленных на энергосбережение.
Для подготовительной геотермальной программы Международный банк реконструкции и развития в рамках грантовой программы в 2014 году выделил фонду возобновляемой энергетики и энергосбережения Армении 300.000 долларов. В том же году Всемирный банк выделил ЗАО «Высоковольтные электрические сети», которая находится в ведении министерства энергетики и природных ресурсов РА, 670.000 долларов на подготовление программы «Улучшение сети электропередачи».
Для продления сроков на эксплуатацию 2-ого энергоблока АЭС, согласно заключенному кредитному соглашению между правительствами России и Армении, 10% от контрактной стоимости предоставляется в виде гранта, который в 2015 году составил около 867,8 тысяч долларов.