- 26 Դեկտեմբերի, 2016
Ինչպես հայտնի է, օրերս ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշում է կայացրել Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագինը 1,2 դրամով նվազեցնելու մասին: Արդյունքում իրավաբանական անձանց համար 1 կՎտ/ժ կարժենա 29,48-ից 41,98 դրամ (կախված ժամից և լարումից), իսկ բնակիչ-սպառողների համար՝ 34,98 դրամ գիշերը և 44,98 դրամ ցերեկը:
Այդ կապակցությամբ «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորումը» մեկտեղել և հանրության դատին է ներկայացնում հետխորհրդային 15 հանրապետություններում գործող էլեկտրաէներգիայի սակագների համեմատական աղյուսակը:
Ըստ այդմ, ստացվում է, որ Հայաստանում ամենաթանկ էլեկտրաէներգիան է ոչ միայն Եվրասիական տնտեսական միությունում, այլև ողջ ԱՊՀ-ում: Եվ դա՝ բազմաթիվ հիդրոէլեկտրակայաններ ու ատոմակայան ունենալու, ինչպես նաև Իրանի հետ գազ-էլեկտրաէներգիայի դիմաց պայմանագրի գործելու պարագայում:
Այսպիսով, նախկին ԽՍՀՄ երկրներից էլեկտրաէներգիայի սակագինը հայաստանյանից բարձր է միայն Մոլդովայում, Լիտվայում և Լատվիայում: Իսկ ահա Ուզբեկստանում, Տաջիկստանում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Թուրքմենստանում, Ուկրաինայում, Բելառուսում, Ռուսաստանում, Էստոնիայում, Վրաստանում և Ադրբեջանում էլեկտրաէներգիայի սակագինը հայաստանյան սակագնից ցածր է:
Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագինը սահմանվածից շեշտակիորեն ցածր լինելու հիմքերի մասին կարող եք կարդալ այստեղ:

Armenia: The Most Expensive Electricity in CIS (A Table)
As it is known, recently the RA Public Services Regulatory Commission has decided to reduce the electricity tariff in Armenia by 1.2 AMD. As a result, 1 kWh will cost 29.48 to 41.98 AMD (depending on the time of the day and voltage) for legal entities, and for residential subscribers it will make up 34.98 AMD (at night) and 44.98 in daytime.
On that occasion, the “Union of Informed Citizens” has compared the electricity tariffs in the 15 post-Soviet republics and summarized the data in a table.
Thus, it results that Armenia has the highest rate for electricity not only compared to the Eurasian Economic Union, but also the CIS countries. And this picture is observed notwithstanding the fact that we have so many hydropower stations and a nuclear power station, as well as the “gas for electricity” agreement with Iran.
Among former Soviet republics, only Moldova, Lithuania and Latvia have higher electricity tariffs compared to Armenia. However, the electricity tariffs are lower in Uzbekistan, Tajikistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Ukraine, Belarus, Russia, Estonia, Georgia and Azerbaijan.