2010-ից 2013 թվականներին Հայաստանը Եվրոպական Միության հետ վարում էր ասոցացման բանակցություններ: Ու թեև դրանց արդյունքում համաձայնեցվեց փաստաթուղթ, այդուհանդերձ, Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին անհնար դարձրեց այս համաձայնագրի կնքումը:
ԵՄ-ի հետ բանակցվող Ասոցացման համաձայնագրի առանցքը ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու հիմնումն էր: Վավերացման պարագայում այս համաձայնագիրը Հայաստանի տնտեսավարող սուբյեկտների համար կբացեր 510 միլիոնանոց եվրոպական բարձր գնողունակությամբ շուկան, ինչպես նաև էականորեն կավելացներ օտարերկրյա ներդրումների ներհոսքը՝ այդպիսով նպաստելով Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը:
Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրման տապալումից ավելի քան երկու տարի անց՝ 2015թ. դեկտեմբերին, ազդարարվեց Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև համագործակցության շրջանակային նոր փաստաթղթի վերաբերյալ բանակցությունների մեկնարկը: Նախատեսվում է, որ այս նոր պայմանագիրը կստորագրվի այս տարի:
Այս համաձայնագրով ԵՄ-ն և Հայաստանը նպատակ ունեն խորացնել տնտեսական և քաղաքական համագործակցությունը փոխադարձ շահ ներկայացնող բոլոր հնարավոր ոլորտներում՝ նկատի ունենալով ինչպես Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ առջև ստանձնած նոր պարտավորությունները, այնպես էլ փոփոխված աշխարհաքաղաքական իրավիճակը: Այս իմաստով հետաքրքրական է քննարկել, թե Հայաստանի համար ինչպիսի նշանակություն կարող է ունենալ նմանատիպ փաստաթղթի կնքումը:
ԵՄ–ն՝ Հայաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկեր
Եվրոպական Միությունը եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկերը՝ սկսած 1998թ.-ից: Վիճակագրական տվյալները վկայում են, որ մինչև 2000թ. ՀՀ-ԵՄ առևտրաշրջանառության տարեկան կշիռը կազմել է մոտ 20.1%, իսկ 2001թ-ին հաջորդող տարիներին աճի տեմպերը որոշ տարիների կտրվածքով հասել են մինչև 50%:
Գծապատկերում ներկայացված է վերջին տարիներին ՀՀ ընդհանուր արտահանման մեջ ԵՄ և ԵԱՏՄ մասնաբաժինների փոփոխության դինամիկան: Ինչպես երևում է գծապատկերից, 2010թ. դեպի ԵՄ արտահանումը կազմել է ՀՀ ընդհանուր արտահանման մոտ կեսը (48.10%)՝ հասնելով գրեթե 500 միլիոն դոլարի: Առևտրային գործընկերների շարքում ԵՄ-ն պահպանել է իր գերակշիռ դիրքը անգամ Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցությունից հետո. 2016թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսներին ՀՀ ընդհանուր արտահանման մեջ ԵՄ արտահանման մասնաբաժինը կազմել է 26.6% ՝ ԵԱՏՄ-ի 21,98% մասնաբաժնի համեմատությամբ:
Այլ կերպ ասած՝ 2016թ. տասնմեկ ամիսների ընթացքում դեպի ԵՄ արտահանումը 7.5 մլն դոլարով գերազանցել է դեպի ԵԱՏՄ արտահանման ծավալներին: Այսպիսի պատկեր ստացվել է այն պարագայում, երբ 2016թ. դեպի ՌԴ արտահանման ծավալները թուրքական ապրանքների հաշվին ‹‹արհեստականորեն›› ավելացել են մոտ 54%-ով:
ԵՄ-ն՝ որպես օտարերկրյա ներդրումների աղբյուր
ԵՄ երկրները օտարերկրյա ներդրումների գծով Հայաստանի հիմնական գործընկերների թվում են՝ ըստ տարիների գլխավորելով խոշորագույն ներդրողների ցանկը: Չնայած այն հանգամանքին, որ ՌԴ-ն ըստ տարիների գերազանցել է ԵՄ երկրներին ներդրումների համախառն հոսքերի ծավալով, 2015թ. վերջին ԵՄ երկրներից կատարված ներդրումների մաքուր պաշարները (նախորդ բոլոր տարիներին կատարված ներդրումների ծավալ հանած պարտավորությունների գծով մարումները, ինչպես նաև կազմակերպությունների լուծարումները) կազմել են մոտ 1,22 տրիլիոն դրամ՝ ԵԱՏՄ անդամ երկրների 1,15 տրիլիոն դրամի համեմատությամբ: Այս ցուցանիշը վկայում է այն մասին, որ եվրոպական կապիտալ ներդրումները առավել երկարաժամկետ բնույթ են կրում և Հայաստանի տնտեսության համար ռազմավարական նշանակություն ունեն:
Ընդհանուր առմամբ 2014թ. ԵՄ երկրներից ներդրումների զուտ հոսքերը կազմել են ընդհանուր հոսքերի 69%-ը՝ ԵԱՏՄ երկրների 14% մասնաբաժնի համեմատությամբ: 2015թ. ԵՄ և ԵԱՏՄ երկրներից ներդրումների զուտ հոսքերը կտրուկ կրճատվել են՝ հասնելով բացասական մակարդակի (կապիտալի արտահոսք), սակայն 2016թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ԵՄ երկրներից գրանցվել են վերականգնման միտումներ: Այս ժամանակահատվածում ԵՄ երկրներից ներդրումների զուտ հոսքերը հասել են մոտ 86 մլրդ դրամի, մինչդեռ Ռուսաստանի պարագայում գրանցվել է 72 մլրդ դրամի հասնող կապիտալի արտահոսք:
ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ապագան
Վերը նշված տվյալները վկայում են այն մասին, որ չնայած ԵԱՏՄ անդամակցությանը՝ Հայաստանը շարունակում է հզոր տնտեսական թելերով կապված մնալ ԵՄ-ին: Այս առումով ակնհայտ է, թե որքանով Հայաստանը պետք է շահագրգիռ լինի բանակցային գործընթացի հաջող ավարտով, քանզի հարաբերությունների նման որակական մակարդակի պայմաններում համագործակցության խորացմանը միտված այս համաձայնագիրը կարող է լրացուցիչ խթան հանդիսանալ ՀՀ տնտեսական զարգացման համար:

С 2010 по 2013гг. Армения вела с Европейским союзом (ЕС) переговоры по Соглашению об ассоциации. И хотя в результате переговоров был согласован документ, тем не менее, членство Армении в ЕАЭС сделало невозможным заключение этого соглашения.
Осью переговоров с ЕС вокруг Соглашения об ассоциации было создание углубленной и всеобъемлющей зоны свободной торговли между Арменией и ЕС. В случае ратификации, это соглашение открыло бы для хозяйствующих субъектов Армении 510 миллионный европейский рынок с большой покупательной способностью, а также существенно увеличило бы приток иностранных инвестиций, тем самым способствуя экономическому развитию Армении.
После провала парафирования Соглашения об ассоциации, спустя два года, в декабре 2015, было объявлено о начале переговоров между Арменией и ЕС относительно нового рамочного документа о сотрудничестве. Ожидается, что новое соглашение будет подписано в 2017 году.
По этому договору ЕС и Армения намерены углубить экономическое и политическое сотрудничество во всех возможных областях, представляющих взаимный интерес, учитывая как возложенные на Армению новые обязательства перед Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС), так и измененную геополитическую ситуацию. В этом контексте интересно обсудить, какое значение для Армении может иметь заключение аналогичного документа.
ЕС – крупнейший торговый партнер Армении
Европейский союз был и остается крупнейшим торговым партнером Армении, начиная с 1998 года. Статистические данные свидетельствуют, что до 2000 года годовой объем торгового оборота Армения-ЕС составил около 20,1%, а в последующие годы, темпы прироста в некоторые годы достигли 50%.
На графике представлена динамика изменения доли стран ЕС и ЕАЭС от общего экспорта Армении. Как видно из таблицы, в 2010 году экспорт в страны ЕС составил около половины от общего экспорта Армении (48.10%), достигнув почти 500.000 млн долларов. В списке торговых партнеров Армении ЕС сохранил свое доминирующее положение даже после вступления Армении в ЕАЭС. Доля экспорта в страны ЕС в январе-ноябре 2016 года составила 26,6% от общего объема экспорта Армении, по сравнению с 21,98% долей стран ЕАЭС.
Иными словами, в течение 11 месяцев 2016 года экспорт в страны ЕС на 7.5 млн долларов превысил объемы экспорта в страны ЕАЭС. Такая же картина сложилась при том, что в 2016 году объем экспорта в Россию за счет турецких товаров был <<искусственно>> увеличен примерно на 54%.
ЕС как источник иностранных инвестиций
По линии иностранных инвестиций страны ЕС находятся в числе основных партнеров Армении, каждый год возглавляя список крупнейших инвесторов. Несмотря на то обстоятельство, что Россия по годам опередила страны ЕС в плане объема потоков валовых инвестиций, в конце 2015 года резервы чистых инвестиций, произведенных из стран ЕС (объем инвестиций, произведенных за последние годы минус погашения по линии обязательств, а также ликвидация организаций) составили около 1,22 трлн драмов, по сравнению с 1,15 трлн драмами государств-членов ЕАЭС. Этот показатель свидетельствует о том, что европейские капитальные инвестиции несут более долгосрочный характер и имеют стратегическое значение для экономики Армении.
В целом поток чистых инвестиций из стран ЕС в 2014 году составил 69% от общего потока, по сравнению с 14 процентной долей стран ЕАЭС. В 2015 году поток чистых инвестиций из стран ЕС и ЕАЭС резко сократился, достигнув отрицательного уровня (отток капитала), однако за январь-сентябрь 2016 из стран ЕС зарегистрированы признаки на восстановление. За этот период поток чистых инвестиций из стран ЕС достиг приблизительно 86 млрд драмов, между тем, как в случае с Россией зарегистрирован отток капитала, достигающий 72 млрд драмов.
Будущее отношений Армения-ЕС
Вышеуказанные данные свидетельствуют о том, что, несмотря на членство в ЕАЭС, Армения продолжает оставаться связанной мощными нитями с ЕС. В этом плане, очевидно то, насколько Армения должна быть заинтересована в успешном завершении переговоров, ибо это соглашение, направленное на углубление сотрудничества в условиях такого качественного уровня может выступить дополнительным стимулом для экономического развития Армении.