2010-ից 2013 թվականներին Հայաստանը Եվրոպական Միության հետ վարում էր ասոցացման բանակցություններ: Ու թեև դրանց արդյունքում համաձայնեցվեց փաստաթուղթ, այդուհանդերձ, Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին անհնար դարձրեց այս համաձայնագրի կնքումը:
ԵՄ-ի հետ բանակցվող Ասոցացման համաձայնագրի առանցքը ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու հիմնումն էր: Վավերացման պարագայում այս համաձայնագիրը Հայաստանի տնտեսավարող սուբյեկտների համար կբացեր 510 միլիոնանոց եվրոպական բարձր գնողունակությամբ շուկան, ինչպես նաև էականորեն կավելացներ օտարերկրյա ներդրումների ներհոսքը՝ այդպիսով նպաստելով Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը:
Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրման տապալումից ավելի քան երկու տարի անց՝ 2015թ. դեկտեմբերին, ազդարարվեց Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև համագործակցության շրջանակային նոր փաստաթղթի վերաբերյալ բանակցությունների մեկնարկը: Նախատեսվում է, որ այս նոր պայմանագիրը կստորագրվի այս տարի:
Այս համաձայնագրով ԵՄ-ն և Հայաստանը նպատակ ունեն խորացնել տնտեսական և քաղաքական համագործակցությունը փոխադարձ շահ ներկայացնող բոլոր հնարավոր ոլորտներում՝ նկատի ունենալով ինչպես Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ առջև ստանձնած նոր պարտավորությունները, այնպես էլ փոփոխված աշխարհաքաղաքական իրավիճակը: Այս իմաստով հետաքրքրական է քննարկել, թե Հայաստանի համար ինչպիսի նշանակություն կարող է ունենալ նմանատիպ փաստաթղթի կնքումը:
ԵՄ–ն՝ Հայաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկեր
Եվրոպական Միությունը եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի խոշորագույն առևտրային գործընկերը՝ սկսած 1998թ.-ից: Վիճակագրական տվյալները վկայում են, որ մինչև 2000թ. ՀՀ-ԵՄ առևտրաշրջանառության տարեկան կշիռը կազմել է մոտ 20.1%, իսկ 2001թ-ին հաջորդող տարիներին աճի տեմպերը որոշ տարիների կտրվածքով հասել են մինչև 50%:
Գծապատկերում ներկայացված է վերջին տարիներին ՀՀ ընդհանուր արտահանման մեջ ԵՄ և ԵԱՏՄ մասնաբաժինների փոփոխության դինամիկան: Ինչպես երևում է գծապատկերից, 2010թ. դեպի ԵՄ արտահանումը կազմել է ՀՀ ընդհանուր արտահանման մոտ կեսը (48.10%)՝ հասնելով գրեթե 500 միլիոն դոլարի: Առևտրային գործընկերների շարքում ԵՄ-ն պահպանել է իր գերակշիռ դիրքը անգամ Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցությունից հետո. 2016թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսներին ՀՀ ընդհանուր արտահանման մեջ ԵՄ արտահանման մասնաբաժինը կազմել է 26.6% ՝ ԵԱՏՄ-ի 21,98% մասնաբաժնի համեմատությամբ:
Այլ կերպ ասած՝ 2016թ. տասնմեկ ամիսների ընթացքում դեպի ԵՄ արտահանումը 7.5 մլն դոլարով գերազանցել է դեպի ԵԱՏՄ արտահանման ծավալներին: Այսպիսի պատկեր ստացվել է այն պարագայում, երբ 2016թ. դեպի ՌԴ արտահանման ծավալները թուրքական ապրանքների հաշվին ‹‹արհեստականորեն›› ավելացել են մոտ 54%-ով:
ԵՄ-ն՝ որպես օտարերկրյա ներդրումների աղբյուր
ԵՄ երկրները օտարերկրյա ներդրումների գծով Հայաստանի հիմնական գործընկերների թվում են՝ ըստ տարիների գլխավորելով խոշորագույն ներդրողների ցանկը: Չնայած այն հանգամանքին, որ ՌԴ-ն ըստ տարիների գերազանցել է ԵՄ երկրներին ներդրումների համախառն հոսքերի ծավալով, 2015թ. վերջին ԵՄ երկրներից կատարված ներդրումների մաքուր պաշարները (նախորդ բոլոր տարիներին կատարված ներդրումների ծավալ հանած պարտավորությունների գծով մարումները, ինչպես նաև կազմակերպությունների լուծարումները) կազմել են մոտ 1,22 տրիլիոն դրամ՝ ԵԱՏՄ անդամ երկրների 1,15 տրիլիոն դրամի համեմատությամբ: Այս ցուցանիշը վկայում է այն մասին, որ եվրոպական կապիտալ ներդրումները առավել երկարաժամկետ բնույթ են կրում և Հայաստանի տնտեսության համար ռազմավարական նշանակություն ունեն:
Ընդհանուր առմամբ 2014թ. ԵՄ երկրներից ներդրումների զուտ հոսքերը կազմել են ընդհանուր հոսքերի 69%-ը՝ ԵԱՏՄ երկրների 14% մասնաբաժնի համեմատությամբ: 2015թ. ԵՄ և ԵԱՏՄ երկրներից ներդրումների զուտ հոսքերը կտրուկ կրճատվել են՝ հասնելով բացասական մակարդակի (կապիտալի արտահոսք), սակայն 2016թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ԵՄ երկրներից գրանցվել են վերականգնման միտումներ: Այս ժամանակահատվածում ԵՄ երկրներից ներդրումների զուտ հոսքերը հասել են մոտ 86 մլրդ դրամի, մինչդեռ Ռուսաստանի պարագայում գրանցվել է 72 մլրդ դրամի հասնող կապիտալի արտահոսք:
ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների ապագան
Վերը նշված տվյալները վկայում են այն մասին, որ չնայած ԵԱՏՄ անդամակցությանը՝ Հայաստանը շարունակում է հզոր տնտեսական թելերով կապված մնալ ԵՄ-ին: Այս առումով ակնհայտ է, թե որքանով Հայաստանը պետք է շահագրգիռ լինի բանակցային գործընթացի հաջող ավարտով, քանզի հարաբերությունների նման որակական մակարդակի պայմաններում համագործակցության խորացմանը միտված այս համաձայնագիրը կարող է լրացուցիչ խթան հանդիսանալ ՀՀ տնտեսական զարգացման համար:

- Economy and Energy, Eurasian Economic Union
Armenia negotiated an association agreement with the European Union from 2010 to 2013. And though a document was finally agreed as a result of the negotiations, Armenia’s membership in EAEU made signing of that agreement impossible.
The pivot of the Association Agreement negotiated with the EU was the establishment of deep and comprehensive free trade area (DCFTA) between the EU and Armenia. In case of ratification, this agreement would open the European market of 510 million people with high purchasing power to Armenian businessmen. It would also significantly increase the inflow of foreign investments, thus contributing to the economic development of Armenia.
More than two years after the failure to pre-sign the Association Agreement (on December 2015), the parties announced the launch of negotiations over a new framework document of cooperation between Armenia and the EU. It is envisaged that this new agreement will be signed during this year.
With this agreement, the EU and Armenia aim to deepen economic and political cooperation in all the possible sectors of mutual interest, taking into consideration Armenia’s new commitments to the Eurasian Economic Union, as well as the changed geopolitical situation. In this respect, it is interesting to discuss what importance the signing of such a document may have for Armenia.
EU as Armenia’s Largest Trade Partner
The European Union was and continues to be Armenia’s largest trade partner since 1998. Statistical data testify that Armenia-EU commodity turnover in the year 2000 made up 20.1%, and during the years following 2001, annual growth rates during some years reached 50%.
The figure shows the change dynamics of EU and EAEU shares in exports from Armenia during the last years. As it can be seen from the figure, in 2010, exports from Armenia to the EU formed around half (48.10%) of the country’s total exports, reaching almost 500 million USD. EU maintained its dominant position among Armenia’s trade partners even after the country became member of the EAEU. During the months of January to November of 2016, EU’s share in total exports from Armenia formed 26.6% compared to 21.98% share of the EAEU.
In other words, during the eleven months of 2016, exports to EU exceeded those to EAEU by 7.5 million USD. Such a picture was observed in circumstances when exports to Russia have been “artificially” increased by 54% due to re-export of Turkish goods from Armenia to Russia.
EU as a Source of Foreign Investments
The EU countries are among Armenia’s main partners with regard to foreign investments, leading the lists of largest investors by years. In spite of this circumstance, the Russian Federation has exceeded the EU countries in the volume of gross investment flows by years. At the end of 2015, the net investments from EU countries formed around 1.22 trillion AMD compared to those of 1.15 trillion AMD from EAEU member countries. This indicator shows that European capital investments have a more long-term nature and have strategic importance for the Armenian economy.
In 2014, the net investment inflows from EU countries formed 69% of overall flows compared to 14% share of the EAEU. In 2015, the net inflows from EU and EAEU suffered a sharp decline, reaching the negative level (capital outflow). However, in January to September of 2016, recovery tendencies were observed from EU’s side. During this period, net inflows from EU countries have reached approximately 86 billion AMD, while in Russia’s case, 72 billion AMD capital outflow has been registered.
The Future of Armenia-EU Relations
The aforementioned data testify that despite membership in the EAEU, Armenia continues to be connected to the EU by impressive economic indicators. In this respect, it is obvious that Armenia should be interested in the successful outcome of the negotiations process since in case of such quality of relations, the agreement aimed at deeper cooperation may serve an additional impetus for the development of Armenian economy.