Երեկ Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանը, խոսելով ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հետևանքների մասին, նշել է, որ վերլուծությունների համաձայն այդ կառույց մուտք գործելով լրացուցիչ տնտեսական էֆեկտը եղել է 2,2 տոկոս, որից 1,4 տոկոսային կետը եկել է գազի սակագնից:
Ու թեպետ այս հայտարարությունը հստակ հակասում է 2016 թվականի հոկտեմբերին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հայտարարությանը, երբ նա ասել էր, որ հնարավոր չէ ասել, թե ի՞նչ կլիներ, եթե մենք ԵԱՏՄ-ի անդամ չլինեինք, քանի որ «այդ անալիտիկան չկա»: Բայց այժմ փորձենք հիշել այն «անալիտիկան», որը կա, ինչպես նաև քննարկել պարոն Արամյանի պնդումը կապված գազի գնի հետ:
Այլընտրանքը
Հայաստանը 2010 թվականից բանակցություններ էր վարում Եվրոպական միության հետ Ասոցացման և խորը համապարփակ առևտրի համաձայնագրի ստորագրման շուրջ: 2013 թվականի հուլիսին բանակցությունները ավարտվեցին, իսկ սեպտեմբերի 3-ին այն տապալվեց, քանի որ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց ԵԱՏՄ-ի ինտեգրացիայի ճանապարհը բռնելու մասին: Այսինքն, եթե ԵԱՏՄ-ի ինտեգրացիայի ճանապարհը չբռնեինք, ապա կստորագրեինք ԵՄ-ի հետ ասոցացման պայամանգիրը, որով նախատեսվում էր Հայաստանի ու ԵՄ-ի միջև բոլոր տեսակի ապրանքների ու ծառայությունների մաքսատուրքերի փոխադարձ զրոյացում և ընթացակարգերի պարզեցում։
Այդ պայմանագրի ստորագրման արդյունքները հաշվարկված էին աշխարհահռչակ Ecorys կազմակերպության կողմից: Ըստ դրա՝ ԵՄ ասոցացման արդյունքում մի քանի տարի հետո Հայաստանի ՀՆԱ-ն կունենար լրացուցիչ 2,3 տոկոսանոց աճ, իսկ պետական բյուջեի եկամուտները կավելանային լրացուցիչ 146 միլիոն դոլարով, 15 տոկոսով ավելանալու էին նաև Հայաստանից արտահանման ծավալները, լինելու էր սպառողական ապրանքների գնաճի 1,2 տոկոսանոց կոմպենսացիա, աշխատավարձերի 2,7 տոկոսանոց լրացուցիչ բարձրացում, աշխատաշուկայում բարձր որակավորմամբ աշխատատեղերի քանակի լրացուցիչ 7 տոկոսանոց աճ և այլն:
Սա այս թեմայի շուրջ միակ միջազգային բարձրորակ հեազոտությունն է, որն ըստ էության նկարագրում է այն, թե ինչից Հայաստանը զրկվեց՝ անդամակցելով ԵԱՏՄ-ին:
Գազը
Նախարարը, ինչպես նշվեց, պնդել է, որ վերլուծությունների համաձայն 1,4 տոկոս «լրացուցիչ տնտեսական էֆեկտ» է եղել գազի սակագնից, քանի որ ԵԱՏՄ-ի շնորհիվ չի գործել Ռուսաստանից դեպի Հայաստան գազի արտահանման 30 տոկոսանոց մաքսատուրքը:
Այսպիսով, 2013 թվականի դեկտեմբերին Հայաստան մատակարարվող ռուսական գազի սակագինը 190 դոլար էր (1000 խմ-ի դիմաց): Եվրոպական երկրներին այն ժամանակ «Գազպրոմը» գազ էր մատակարարում մոտ 390 դոլարով: Վերջին 3,5 տարիներին Հայաստանին մատակարարվող ռուսական գազի գինը նվազեց և հասավ 150 դոլարի, այնինչ Եվրոպա նույն ռուսական գազը այժմ հասնում է մոտ 175 դոլարով է:
Այլ կերպ ասած, 2013 թվականից հետո Հայաստանին մատակարարվող ռուսական գազը էժանացավ 21 տոկոսով, իսկ եվրոպական երկրներին մատակարարվողը՝ 56 տոկոսով: Այլ կերպ ասած, թեև Հայաստանը մտավ ԵԱՏՄ, իսկ եվրոպական երկրները՝ ոչ, սակայն այնտեղ մատակարարվող «Գազպրոմի» գազը 2,5 անգամ ավելի արագ անկում ապրեց, քան Հայաստանում:
Ընդ որում, դա տեղի ունեցավ այն պայմաններում, որ եվրոպական շատ երկրներում Ռուսաստանը չունի գազի մատակարարման մրցակիցներ, իսկ Հայաստանը ունի գազ արտահանող այլ հարևաններ (օրինակ՝ Իրանը): Եվ ողջամիտ տրամաբանությամբ Իրանը պետք է մրցեր Ռուսաստանի հետ՝ Հայաստանին առավել շահավետ պայմաններով գազ առաջարկելով, որի արդյունքում այստեղ գազի գինը ավելի արագ անկում կապրեր, քան Եվրոպայում:
Սակայն, Հայաստանի իշխանությունների կողմից «Գազպրոմին» տրված մենաշնորհի արդյունքում Հայաստանում գազի գինը 2,5 անգամ ավելի քիչ է նվազում, քան ամբողջ Եվրոպայում, քանի որ վերջինս ունի ճկուն հակամենաշնորհային քաղաքականություն:
Հետևապես, ԵԱՏՄ-ի սահմաններում գազի արտոնյալ գնի մասին խոսակցությունները, մեղմ ասած, տեղին չեն: Ավելի տեղին կլինի խոսել այն մասին, թե ինչու՞ «Գազպրոմը» կարողացավ Հայաստանում այնպիսի մենաշնորհ ստանալ, որ մենք կորցնենք գազի մրցակցային դաշտը, գազի գինը դառնա քաղաքական հանգամանքներից կախված և ոչ շահավետ:

Вчера министр финансов Армении Вардан Арамян, обращаясь к последствиям членства Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС), отметил, что согласно анализам, при вступлении в эту структуру дополнительный экономический эффект составлял 2,2%, из которых 1,4% процентных пункта пришли от тарифа на газ.
И хотя это заявление явно противоречит заявлению, сделанному в октябре 2016 года премьер-министром Кареном Карапетяном, когда он заявил, что невозможно сказать, что было бы, если бы мы не были членами ЕАЭС, так как «нет никакой аналитики». Но сейчас постараемся вспомнить ту «аналитику», которая есть, а также обсудить утверждение Арамяна относительно тарифа на газ.
Альтернатива
Армения с 2010 года ведет переговоры с Европейским союзом (ЕС) вокруг соглашений об ассоциации и об углубленной и всеобъемлющей зоне свободной торговли. В июле 2013 года переговоры завершились, а 3 сентября они провалились, так как Серж Саргсян заявил о становлении на путь интеграции в ЕАЭС. То есть, если мы не встали на путь интеграции в ЕАЭС, то подписали бы с ЕС соглашение об ассоциации, по которому предусматривалось взаимное обнуление таможенных пошлин на все виды товаров и услуг, а также упрощение таможенных процедур.
Результаты подписания этого договора были вычислены всемирно известной организацией Ecorys. Согласнo вычислениям, Армения в результате ассоциации с ЕС через несколько лет имела бы дополнительный прирост ВВП на 2,3%, а доходы государственного бюджета увеличились бы на дополнительные 146 млн долларов, на 15% увеличился бы также объем экспорта из Армении, компенсации потерь от роста цен на потребительские товары составила бы 1,2%, дополнительное увеличение заработной платы на 2,7%, дополнительный 7 процентный рост числа высококвалифицированных рабочих мест на рынке труда.
Вокруг данной темы это единственное высококачественное исследование, которое, по сути, описывает то, от чего лишилась Армения членством в ЕАЭС.
Газ
Министр, как уже отмечалось, утверждал, что согласно анализам 1,4 % «дополнительного экономического эффекта» пришли от тарифа на газ, так как благодаря ЕАЭС не действовала 30% таможенная пошлина на экспортируемый из России в Армению газ.
Таким образом, в декабре 2013 года тариф на поставляемый в Армению российский газ составлял 190 долларов (за 1000 куб. м). Европейским странам в то время «Газпром» поставлял за приблизительно 390 долларов. За последние 3,5 года цена на поставляемый в Армению российский газ снизилась и достигла 150 долларов, в то время как тот же российский газ поступает сейчас в Европу за 175 долларов.
Другими словами, начиная с 2013 года, поставляемый в Армению российский газ подешевел на 21%, а поставляемый в европейские страны – на 56%. Иными словами, хотя Армения и присоединилась к ЕАЭС, а европейские страны – нет, однако тарифы на поставляемый туда газ «Газпрома» в 2,5 раза быстрее пережили спад, чем в Армении.
При этом, это имело место в тех условиях, когда Россия во многих европейских странах не имеет конкурентов по поставкам газа, а Армения имеет других соседов, экспортирующих газ (например, Иран). И, по разумной логике, Иран должен был конкурировать с Россией, предлогая Армении газ на более выгодных условиях, в результате чего цена на газ в Армении пережила бы более быстрый спад, чем в Европе.
Однако в результате того, что власти Армении дали «Газпрому» монополию, цена на газ в 2,5 раза медленнее снижается, чем во всей Европе, поскольку она имеет гибкую антимонопольную политику.
Следовательно, разговоры о льготной цене на газ в рамках ЕАЭС, мягко говоря, неуместны. Будет более уместным говорить о том, почему «Газпром» сумел получить в Армении такую монополию, чтобы мы потеряли конкурентную среду, цена на газ стала не выгодной и зависела от политических обстоятельств.