«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ներկայացնել ՀՀ պետական մարմինների կողմից ստացված օտարերկրյա դրամաշնորհների մասին շարքը, որի սահմաններում այսօր կանդրադառնանք ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից 2007-2015թթ.-ին ստացված դրամաշնորհներին։ Այս թվականներին Արդարադատության նախարարությունը ստացել է ավելի քան 32,6 մլն ԱՄՆ դոլարի արտերկրյա դրամաշնորհ։
Այսպիսով, դատաիրավական ծրագրերի իրականցման գրասենյակին Համաշխարհային Բանկի կողմից տրամադրվել հետևյալ դրամաշնորհները ՝
- Հոլանդական 2008-2010թ. 4,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար,
- Ճապոնական դրամաշնորհ 2007-2013թթ․ 3 միլիոն ԱՄՆ դոլար,
- Այժմ իրականցնում է Փաստաբանների դպրոցի վերապատրաստման կարողությունների զարգացման 468 հազար դոլարի դրամաշնորհային ծրագիրը:
ԱՄՆ Պետքարտուղարության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բաժնից ՀՀ արդարադատության նախարարության «Իրավախախտում կատարած անձանց վերականգնողական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը «Փի-Էյչ Ինթերնեյշնլ» կազմակերպության հայկական մասնաճյուղի միջոցով ստացել է դրամաշնորհներ՝
- 2014թ․ հունվար-մայիս ամիսներին մոտ 900 դոլար «Հավասար հնարավորություն բոլոր երեխաներին» ծրագրի,
- Մոտ 4,700 ԱՄՆ դոլար «Աբովյան քրեակատարողական հիմնարկի կանանց շրջանում ծնողական ակումբի ստեղծում» ծրագրի իրականացման նպատակով։
- 2015թ․-ի դեկտեմբերից այս կազմակերպությունը ֆինանսավորում է նաև «Խթանենք արդարադատության մատչելիությունը երեխանների համար» ծրագիրը՝ 3,920 դոլար արժողությամբ։
Եվրոպայի Խորհրդի դրամաշնորհների շրջանակներում Արդարադատության նախարարությունը իրականցնում է հետևյալ ծրագրերը․
- «Արդարադատության անկախության, պրոֆեսիոնալիզմի և հաշվետվողականության ամրապնդում»՝ 2,2 միլիոն ԱՄՆ դոլար,
- Հայաստանում պրոբացիոն ծառայության ստեղծմանն աջակցություն՝ 732 հազար դոլար,
- «Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպերի կիրառման ամրապնդումը Հայաստանում»՝ 1,3 միլիոն ԱՄՆ դոլար,
- «Առողջություն և մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը Հայաստանի բանտերում» ծրագիրը՝ մոտ 1 մլն դոլար արժողությամբ։
Գերմանիայի կառավարության կողմից ՀՀ կառավարությանը հատկացված դրամաշնորհներն են՝
- «Դատաիրավական բարեփոխումներ» տարածաշրջանայնին ծրագիրը, որի իրականացման համար 2014թ․-ին հատկացվել է մոտ 9 մլն ԱՄՆ դոլար,
- «Ուսումնասիրությունների և մասնագետների հիմնադրամ» ծրագիրը, որի իրականացման համար 2014թ․-ին հատկացվել է մոտ 1,7 մլ դոլար դրամաշնորհ,
- «Ուսումնասիրությունների և մասնագետների հիմնադրամ-կարողությունների զարգացում» ծրագիրը, որի իրականացման համար 2013թ․-ին հատկացվել է 3,84 մլն դոլար դրամաշնորհ, իսկ 2014թ․-ին ավելի քան 4,2 մլն դոլար։
2015թ․-ին ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի (ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամ) ֆինանսավորմամբ իրականացվել է «Երեխանների համար արդարադատության մատչելիության բարելավում Հայաստանում» ծրագիրը՝ ավելի քան 41 հազար դոլար արժողությամբ։ Նույն թվականին Հայաստանում Բրիտանական դեսպանատան աջակցությամբ իրականացվել է 6 հազար դոլարի «Մասնագիտական փորձի փոխանակման» ծրագիր։
Հ.Գ. Նշենք, որ այստեղ ներառված չէ Եվրոպական Միության կողմից դատաիրավական բարեփոխումների համար հատկացվող գումարները, քանի որ դրանք տրվում են ոչ թե դրամաշնորհի, այլ բյուջետային աջակցության տեսքով՝ բարեփոխումների իրականացման նախապայմանով:

«Союз информированных граждан» продолжает представлять серию статей о полученных государственными органами Армении иностранных грантах. На этот раз мы обратились к полученным Министерством юстиции Армении грантам за 2007-2015гг. В течение этих лет Министерство юстиции получило иностранные гранты в размере более чем 32,6 млн долларов.
Таким образом, Всемирным Банком Офису реализации судебно-правовых программ были предоставлены следующие гранты:
- Голландский 2008-2010гг. – 4,8 млн долларов
- Японский грант 2007-2013гг. – 3 млн долларов
- На данный момент осуществляется программа дополнительной профессиональной переподготовки и повышения квалификации Школы адвокатов в размере 468.000 долларов.
ГНКО «Реабилитационный центр правонарушителей» при Министерстве юстиции РА получила из бюро Государственного департамента США по международным вопросам борьбы с наркотиками и правоохранительной деятельности (посредством армянского филиала организации «Пи Ейч Интернешнл») получила следующие гранты:
В январе-мае 2014 года около 900 долларов на программу «Равные возможности для всех детей»
- Около 4,700 долларов с целью осуществления программы «Создание родительского клуба среди женщин УИУ «Абовян»»
- С декабря 2015 года эта организация финансирует также программу «Поспособствуем доступу к правосудию для детей» стоимостью 3,920 долларов.
В рамках выделенных Советом Европы грантов Министерство юстиции осуществляет следующие программы:
- «Укрепление независимости правосудия, профессионализма и подотчетности» -2,2 млн долларов,
- «Содействие созданию службы пробации в Армении» – 732.000 долларов,
- «Укрепление применения Европейской конвенции о правах человека и прецедентов Европейского Суда по правам человека в Армении» – 1.3 млн долларов,
- Программа «Укрепление здравоохранения и прав человека в тюрьмах Армении» стоимостью примерно 1 млн долларов.
Гранты, предоставленные правительством Германии правительству Армении :
- Региональная программа «Судебно-правовая реформа», для осуществления которой выделено около 9 млн долларов,
- Программа «Фонд исследования и специалистов», для осуществления которой выделено около 1,7 млн долларов,
- Программа «Фонд исследований и специалистов – развитие возможностей», для осуществления которой в 2013 году было выделено 3,84 млн долларов, а в 2014 – более чем 4,2 млн долларов.
В 2015 году при финансировании ЮНИСЕФ (Детский фонд Организации Объединенных Наций (ООН)) была осуществлена программа «Улучшение доступа к правосудию для детей в Армении» стоимостью более чем 41.000 долларов. В том же году при поддержке посольства Англии в Армении была осуществлена программа «Обмен профессиональным опытом» стоимостью 6.000 долларов.
P.S. Отметим, что в статье представлены суммы, выделенные Европейским союзом (ЕС) для проведения судебно-правовых реформ, так как они выделяются не в виде гранта, а в виде бюджетного содействия – при условии проведения реформ.