«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ներկայացնել ՀՀ պետական մարմինների կողմից ստացված օտարերկրյա դրամաշնորհների մասին շարքը: Այս անգամ կանդրադառնանք ՀՀ դատական դեպարտամենտի կողմից ստացված դրամաշնորհներին:
ՀՀ դատական դեպարտամենտին անհատույց հատկացված գույքի արժեքը 2005-20144թթ.-ին կազմում է ընդամենը 268,3 հազար ԱՄՆ դոլար: Դատական համակարգին գույք հատկացվել է 2007թ.-ին Միացյալ Ազգերի Զարգացման Ծրագրերի (UNDP) շրջանակներում և 2012թ. Եվրամիության կողմից հիմնված Եվրախորհրդի կողմից իրականացված «Աջակցություն արդարադատության հասանելիությանը Հայաստանում» համատեղ ծրագրի շրջանակներում:
ՀՀ դատական դեպարտամենտին ՄԱԿ-ի կողմից տրամադրվել է 18,170 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ սերվերներ, իսկ Եվրամիության կողմից տրամադրված համակարգչային տեխնիկայի արժեքը կազմել է 243,900 դոլար: Դատական համակարգին է տրամադրվել նաև 6,240 դոլար արժողությամբ մասնագիտական գրականություն:
296 անուն մասնագիտական գրականությունից միայն 26-ն են հայերեն, որոնց զգալի մասը կազմում են մասնագիտական բառարաներ տարբեր լեզուներով, մնացած 270 գրքերը ռուսերեն են: Հարկ ենք համարում նշել, որ մեր դատական համակարգում մեղավոր չեն թարգմանված գրականության բացակայության մեջ, սակայն բավականին զավեշտալի է այն հանգամանքը, որ մեզ ռուսալեզու գրականություն տրամադրում է Եվրամիությունը և ոչ Ռուսաստանը չնայած նրան, որ գումարի չափը ծիծաղելի փոքր է նույնիսկ այսօվա ճգնաժամի մեջ գտնվող ՌԴ-ի համար:

«Союз информированных граждан» продолжает ряд публикаций о грантах, полученных государственными органами РА. В этот раз рассмотрим гранты, полученные Судебным департаментом РА.
Стоимость безвозмездно предоставленного судебному департаменту РА в 2005-2014 годах имущества составляет 268,3 тыс. долларов США. Судебной системе имущество было предоставлено в рамках Программы развития ООН в 2007 году и в рамках программы «Содействие доступности юстиции в Армении» инициированной Европейским Союзом и осуществленной Советом Европы в 2012 году.
ООН предоставила Судебному департаменту РА серверы стоимостью 18.170 долларов США, а Евросюз предоставил компьютерную технику стоимостью в 243.900 долларов. Судебной системе также была предоставлена специализированная литература стоимостью в 6.240 долларов.
Из 296 наименований специализированной литературы только 26 на армянском, существенная часть которых – специализированные словари на разных языках, остальные 270 книг на русском языке. Считаем нужным отметить, что наша судебная система не виновата в отсутствии переведенной литертауры, но довольно курьезным является то, что нам русскоязычную литературу предоставляет Евросоюз, а не Россия, несмотря на то, что сумма мала даже для сегодняшней, находящейся в кризисе России.