Դեռևս անցյալ տարվա ընթացքում «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» անրադարձել էր Հայաստանից դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ արտահանման կտրուկ աճի բնույթին և դրա պատճառներին: Արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկրներ այն եզակի ցուցանիշներից է, որի ուղղությամբ միության շրջանակներում առաջընթաց է գրանցվել, ուստի այն շարունակաբար մատնանշվում է որպես ապացույց այն բանի, որ Եվրասիական տնտեսական միությունը դրական տնտեսական էֆեկտ է ապահովում անդամ երկրների համար:
Ընթացիկ տարվա հունվարին Հայաստանի և Ռուսաստանի վարչապետների միջև կայացած հանդիպման շրջանակներում ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը ևս խոսեց արտահանման ծավալների 70%-անոց աճ մասին՝ այն համարելով ԵԱՏՄ ամենամեծ ձեռքբերումներից մեկը: Սակայն վիճակագրական տվյալները խորը հակասություններ են պարունակում:
Ըստ Հայաստանի վիճակագրական ծառայության օրերս հրապարակած տվյալների՝ 2016թ. ՀՀ արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկրներ կազմել է մոտ 392 մլն դոլար՝ 2015թ. գրանցված 257 մլն դոլարի համեմատությամբ: Այդպիսով, դեպի ԵԱՏՄ երկրներ ՀՀ արտահանումը 2016թ. ընդհանուր առմամբ աճել է ոչ թե 70%-ով, այլ 53 տոկոսային կետով: Եթե այս ցուցանիշը համեմատելու լինենք 2014 թ. գրանցված 324.6 մլն դոլար ցուցանիշի հետ, ապա կտեսնենք, որ արտահանումը դեպի ԵԱՏՄ երկներ դրա ձևավորման պահից սկսած ավելացել է ընդամենը 20%-ով: Այսուամենայնիվ, վիճակագրական տվյալները վկայում են, որ այս աճը ևս կասկածելի հիմքեր ունի:
Անհասկանալի թվեր
Եթե համեմատենք դեպի ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման կառուցվածքը և ՀՀ տնտեսության համապատասխան հատվածներում 2016թ. առկա վիճակը, ապա կհանգենք շատ հետաքրքիր եզրակացությունների: Նախ և առաջ, 2015թ. համեմատությամբ 2016թ. ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 100.5%, ինչը նշանակում է, որ նախորդ տարվա համեմատությամբ տնտեսական ակտիվությունն ավելացել է ընդամենը 0.5%-ով: Այս պայմաններում նվազագույնը զարմանալի պետք է համարել արտահանման գրանցված 53% աճը:
Արտահանման ապրանքային կառուցվածքի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ 2016թ. հունվար-սեպտեմբերին ավելի քան 2000%-ով (քսանապատիկ) աճել է տոմատի արտահանումը, 450%-ով ավելացել է պանրի և կաթնաշոռի արտահանումը, ինչպես նաև 300% աճ է գրանցել խավիարի և պատրաստի ձկան արտահանումը: Այսպիսի կտրուկ աճ գրանցվել է այն պայմաններում, երբ ՀՀ-ում 2016թ. սննդարդյունաբերության ոլորտի արտադրանքը ավելացել է ընդամենը 2.6%-ով: Սրան զուգահեռ, ավելի քան 580%-ով աճել է տարբեր բանաջարեղենների արտահանումը, ինչպես նաև 1.06 մլն դոլար ընդհանուր արժողությամբ 0810 դասակարգման (խուրմա, հնդկարմավ, հաղարջ, կիվի, դուրիան և այլն) մրգերի արտահանում է սկսել կազմակերպվել դեպի Ռուսաստան: Այս ապրանքատեսակների արտահանման աճը արձանագրվել է այն պայմաններում, երբ բուսաբուծական ոլորտի արտադրանքը 2016 թվականին համարյա 12 տոկոսով անկում է ապրել:
Զարմանք է հարուցում նաև գործվածքների, կտորեղենի, տրիկոտաժի, տղամարդկանց և կանացի հագուստեղենի գծով արտահանման 21 միլիոն դոլարի աճը: Որոշակի նեղ ապրանքախմբերի գծով արտահանման աճը հասել է մինչև 960%, բայց և այնպես 2016թ. ՀՀ-ում մանածագործական արտադրատեսակների արտադրությունը կրճատվել է մոտ 4.8%-ով: Ուստի բնական հարց է առաջանում, թե ինչ ապրանքների հաշվին է արտահանումն տասնապատիկ աճել:
Ընդ որում, նույն ժամանակահատվածում նաև ավելի քան 9,6 անգամ աճել է պատվաստանյութերի արտահանումը, 8,3 անգամ՝ կավի, և 3,6 անգամ՝ ջեռուցման համակարգերի, օդափոխիչների դետալների, հեռակառավարման վահանակների և այլ սարքավորումների արտահանումը… Թեև Հայաստանը, մեղմ ասած, հայտնի չէ նման ապրանքների արտադրությամբ:
Առավել խոշոր աճ գրանցած ապրանքատեսակների արտահանման ծավալների և իրական տնտեսության համապատասխան ոլորտների հետագա ուսումնասիրությունները համանման արդյունքներ են տալիս: Այդպիսով, տնտեսության տարբեր հատվածներում արտադրական հզորությունների ստատիկ մակարդակի անհամապատասխանությունը գրանցված ցուցանիշների հետ ստիպում է արտահանման աճի այլ պատճառներ որոնել:
Թուրքական հետքը
Նկատի ունենալով վերոնշյալ լրացուցիչ տվյալները՝ կարելի է փաստել, որ արտահանման 53% աճը ոչ թե արդյունք է Հայաստանի առևտրային դիրքերի ուժեղացման և հայկական արտադրության զարգացման, այլ արդյունք է Թուրքիայից դեպի Հայաստան ներմուծվող ապրանքների պարզ վերաարտահանման:
Ինչպես գիտենք, 2015 թվականի վերջում ռուս-թուրքական հարաբերությունների սրման համատեքստում Ռուսաստանը էմբարգո սահմանեց թուրքական ապրանքների ներմուծման վրա, ինչի արդյունքում թուրքական ապրանքները դեպի Ռուսաստան իրենց ճանապարհը գտան Հայաստանի միջոցով: Ապրանքների վերաարտահանման այս մեխանիզմը բավականին պարզ է. միասնական տնտեսական տարածքում գտնվող երկրները իրականացնում են ապրանքների ներմուծում այն երկրներից, որտեղից ապրանքների ուղղակի արտահանումը հնարավոր չէ կազմակերպել: Այդպիսով, ներմուծված ապրանքները այնուհետ արտահանվում են դեպի թիրախային երկիր՝ ապահովելով եկամուտներ այդ գործառնություններից:
Իրական պատկերը
Դրան զուգահեռ դեպի Ռուսաստան ավանդաբար արտահանվող այնպիսի ապրանքների գծով, ինչպիսիք են օրինակ ծիրանը, դեղձը, մրգային հյութերը, գարեջուրը, բանջարեղենի որոշ տեսակները և այլ նմանատիպ ապրանքները, արտահանման ծավալները նկատելիորեն կրճատվել են: Մասնավորապես, 2016թ. նախորդ տարվա համեմատությամբ 36%-ով նվազել է ծիրանի, բալի և դեղձի արտահանումը, 23.6%-ով նվազել է պահածոյացված բանջարեղենների, 20%-ով՝ տարբեր դեղամիջոցների արտահանումը և այդպես շարունակ: Արտահանման նվազումը տարածվել է նաև խոշորագույն արդյունաբերական ապրանքատեսակների վրա. նախորդ տարվա համեմատությամբ 3%-ով նվազել է ոչ թանկարժեք մետաղների և դրանցից պատրաստված իրերի արտահանումը և մոտ 2%-ով նվազել է պլաստմասսե իրերի, կաուչուիկ և ռետինե իրեր արտահանումը: Ընդորում, սա այն պարագայում, որ Հայստանից Ռուսաստան արտահանումը կրճատվել էր նաև 2015 թվականին (2014-ի համեմատ):
Այսինքն, կարելի է պնդել, որ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցելուց հետո դեպի Ռուսաստան արտահանվող հայկական արտադրության ապրանքների ծավալը, իրականում, նվզել է:
Ուստի և կարելի է եզրակացնել, որ ընթացիկ տարում Հայաստանից դեպի ԵԱՏՄ արտահանման կտրուկ աճը մեծապես պայմանավորված է եղել ոչ թե եվրասիական ինտեգրացմամբ և Հայաստանի տնտեսության զարգացմամբ, այլ ստեղծված գեոքաղաքական իրավիճակով, և որևէ աղերս չունի Հայաստանի տնտեսության հետ:

Ещё в течении прошлого года «Союз информированных граждан» обращался к природе и причинам стремительного роста экспорта из Армению в страны ЕАЭС. Экспорт в ЕАЭС – один из немногих показателей в рамках союза, в отношении которого зарегистрированы некий прогресс. Поэтому на него всегда указывают как на доказательство того, что ЕвразЭС имеет положительный экономический эффект на страны, которые в него входят.
В январе текущего года в ходе встречи премьер-министров Армении и России Дмитрий Медведев также говорил о росте объемов экспорта на 70%, считая это одним из главных достижением ЕАЭС. Однако, статистические данные резко противоречат этому заявлению.
Согласно недавно опубликованным данным Статистической службы Армении в 2016 году экспорт РА в ЕАЭС составлял около 392 млн. долларов против 257 млн. в 2015 году. Таким образом, в общей сложности рост экспорта в этом направлении составил не 70%, а около 53%. Если сравнить этот показатель с зарегистрированным в 2014 году экспортом в 324,6 млн долларов, становится очевидно, что экспорт в ЕАЭС начиная со дня его создания увеличился лишь на 20%. Таким образом, статистика свидетельствует, что этот рост имеет множество спорных моментов.
Непонятные цифры
Если сравнить структуру армянского экспорта в страны ЕАЭС и имеющуюся в 2016 году ситуацию в соответствующих областях экономики РА, ты приходишь к очень интересному выводу. В первую очередь в сравнении с 2015 годом показатель активности экономики РА 2016 года составил 100,5%, что означает, что по сравнению с предыдущим годом экономическая активность выросла лишь на 0,5%. В этих условиях как минимум удивителен рост экспорта на 53%.
Исследования структуры вывозимых товаров свидетельствует, что в январе-сентябре 2016 года более чем на 2000% (в двадцатикратном размере) вырос экспорт томатов, на 450% – экспорт сыра и творога, на 300% поднялся экспорт икры и готовой рыбы. Такой резкий рост экспорта зарегистрирован в условиях, когда рост производства пищевой промышленности РА (2016 год) вырос лишь на 2,6%. Параллельно с этим более чем на 580% вырос экспорт различных овощей, а также был начат экспорт в Россию фруктов и других продуктов категории 0810 (хурма, финики, киви, дуриан) и другие. Рост экспорта этих продуктов был зарегистрирован в условиях, когда в 2016 году урожайность упала почти на 12%.
Вызывает удивление также рост на 21 млн.долларов в области экспорта тканей, материалов, трикотажа, мужской и женской одежды. Рост экспорта в некоторых узкоспециализированных областях доходил до 960%. И это при том, что производство текстиля в Армении в 2016 году сократилось на 4,8%. Логичный вопрос – за счёт каких товаров экспорт растёт в десятки раз?
К тому же, в тот же период экспорт вакцин увеличился в 9,6 раз, в 8,3 раза – глины, в 3,6 раза – отопительных систем, деталей кондиционеров, систем дистанционного управления и другого оборудования… Хотя Армения, мягко говоря, не известна как производитель подобных товаров.
Исследования зарегистрированного крупномасштабного роста экспорта и реальных экономических показателей в соответствующих сферах дают аналогичные результаты. Таким образом, несоответствие статичного уровня производственных мощностей в различных областях экономики с зарегистрированными показателями заставляют искать другие причины роста экспорта.
Турецкий след
Зная всё то, что было сказано выше можно утверждать, что рост экспорта на 53% не является результатом усиления торговых позиций Армении и развитием производства. Это результат реэкспорта импортированных в Армению турецких товаров.
Как мы знаем, в конце 2015 года в контексте обострения российско-турецких отношений Россия установила эмбарго на импорт турецких товаров, в результате чего турецкие товары на российский рынок стали поставляться через Армению. Механизм этого реэкспорта крайне прост: одни находящиеся в единой экономической зоне страны осуществляют закупки из тех стран, откуда другие страны не могут напрямую импортировать товары. Таким образом, импортированные товары далее экспортируются в целевую страну, обеспечивая прибыль от этих операций.
Реальная картина
Параллельно с этим, традиционный экспорт в Россию таких товаров как абрикосы, груши, фруктовые соки, пиво, некоторые виды овощей и др. сокращается. В частности, по сравнению с прошлым годом на 36% упал экспорт абрикосов, вишни и груши, на 23,6% – консервированных овощей, на 20% сократился экспорт различных медикаментов. Продолжать эту цепочку можно долго. Спад экспорта распространился, также, на продукцию тяжёлой промышленности: по сравнению с прошлым годом на 3% упал экспорт недрагоценных металлов и изделий из них, приблизительно на 2% упал экспорт изделий из пластмассы, каучука и резины. И это после того, как экспорт из Армении в Россию в 2015 году сократился (по сравнению с 2014).
Таким образом, можно сказать, что после членства Армении в ЕАЭС производство и объём экспорта именно армянских товаров в Россию упал.
Поэтому можно сделать умозаключение, что резкий рост экспорта из Армении в ЕАЭС был обусловлен не евразийской интеграцией и развитием армянской экономики, а сложившимся геополитическим положением, и не имеет никакой связи с экономикой Армении.