Մեր հասարակությունում կարծիքներ են պտտվում, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամագրվելու հետևանքով կհեշտանա հայ միգրանտների «գործը» Ռուսաստանում:
Ուստի, հարկ ենք համարում հայտնել, որ Եվրասիական Տնտեսական Միությանը Հայաստանի անդամակցության պայմանագրով որևէ նման բան նախատեսված չէ: Միակ արտոնությունը, որը տրվում է ԵՏՄ անդամ պետությունների միգրանտներին` դա անվճար շտապ բժշկական օգնությունն է (անվճար «շտապօգնության» կանչի իրավունք): Որևէ այլ արտոնություն Ռուսաստանում գտնվող հայաստանի քաղաքացիները չեն ստանա:
Իսկ ահա «Օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական կարգավիճակի մասին» ՌԴ օրենքի հուլիս ամսից արդեն բարդացել է աշխտանքային միգրանտների բյուրոկրատիկ քաքշուկը: 2015թ-ի հունվարի 1-ից էլ բոլոր օտարերկրյա քաղաքացիները, այդ թվում և հայերը, ովքեր ցանկությում են ՌԴ-ում աշխատել (կամ ստանալ կացության կարգավիճակ) պետք է անցնեն թեստավորում, որը կապացուցի անձի ռուսաց լեզվի, ՌԴ պատմության և ՌԴ օրենսդրության իմացությանը:
Այսպիսով, աշխատանքային միգրանտները քննություն են հանձնելու: Ավելին, այդ քննության համար միգրանտները 3000 ռուբլու (27 հազար դրամի) չափով վճար են վճարելու:
Ինչպես տեսնում ենք Ռուսական միգրացիոն օրենքները փոփոխվում են, բայց բոլորովին չեն հեշտացնում աշխատանքի թույլտվություն ստանալը` անգամ ԵՏՄ-ին անդամակցող (անդամ) երկրների համար:

There is an opinion in our society that joining the EEU will make the “labor” of Armenian migrants in Russia easier.
So we want to inform that nothing like that is intended by the treaty of Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union. The only privilege, which is given to the migrants from the EEU member countries, is the right for free emergency medical assistance. No other privilege will be given to the citizens of Armenia in Russia.
And with the RF law on “Legal status of foreign citizens”, bureaucratic fuss of migrant workers has become more complicated since June. Since January 1, 2015 all the foreign citizens including Armenians, who want to work in the RF (or get residence permit) must pass a test, which will prove the knowledge of the person in Russian, the RF history and the RF Law.
So, migrant workers must pass an exam. What’s more, the migrants must pay 3000 rubles (about 27 thousand AMD) for that exam.
As you see Russian laws on migration change, but they don’t ease the process of getting work permit even for the EEU member countries.