Բելառուսում Ադրբեջանի հայցով ձերբակալված Ալեքսանդր Լապշինի Բաքու արտահանձնվելուց հետո տպավորություն ստեղծվեց, որ Մոսկվան հանդես է գալու Մինսկից արդարացիորեն դժգոհողի դերում:
Լապշինը, ինչպես հայտնի է, Իսրայելի և ՌԴ քաղաքացի էր, ում Ադրբեջանը, այսպես ասած, հետապնդում էր Արցախ այցելելու և այդպիսով իբր իր սահմաններն ապօրինաբար խախտելու համար: Բելառուսում Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջանի դիմումի համաձայն ձերբակալեցին անցած տարվա դեկտեմբերին ու, չնայած ծագած միջազգային սկանդալին, արտահանձնեցին Բաքու՝ անտեսելով պաշտոնական Մոսկվայի և Իսրայելի, թեկուզ և ոչ շատ կտրուկ, բայց, այնուամենայնիվ, հստակ դժգոհությունը:
Այս գործընթացում Մոսկվայի կեցվածքն այնպիսին էր, որ ավելի պակաս ժողովրդավարական երկրում, այն է՝ Բելառուսում, խոսքի ազատության իրավունքն անտեսելով՝ ձերբակալել են իրենց քաղաքացուն և հանձնել մեկ այլ ավելի պակաս ժողովրդավարական երկրի՝ Ադրբեջանի: Այնինչ, վերջին իրադարձությունները մատնացույց են անում, որ ռուս-բելառուսական հարաբերություններում առոչինչ են խոսքի և մամուլի ազատության պես «երևույթները», իսկ բոլոր հարցերը լուծվում են խորը փոխըմբռնման և քաղաքական հաշվարկների միջոցով:
Մասնավորապես, մարտի 15-ին հայտնի դարձավ, որ Մոկսվայում Մինսկի դիմումի համաձայն, ձերբակալվել է Բելառուսի քաղաքացի, Regnum գործակալության խմբագիր Յուրի Բառանչիկը, որին բելառուսական կողմը, ըստ ամենայնի, մեղադրում է ազգային խտրականություն հրահրելու մեջ և կարող է դատապարտել մինչև 12 տարվա ազատազրկման:
Իսկ ռուս-բելառուսական հարաբերությունների ծուղակում Regnum-ը հայտնվել էր դեռևս անցած տարվա դեկտեմբերին, երբ Regnum-ի Բելառուսում աշխատող երեք թղթակից-լրագրողներ ձերբակալվել էին իրենց հրապարակումներում արված ձևակերպումների համար: «Բելառուսերենը ցանկացած դեպքում ապագա չունի», «խելագարված կիսապետություն», մասնավորապես, գրել էին լրագրողներն իրենց նյութերում:
Մի կողմ թողնելով վերը բերված ոչ միանշանակ արտահայտությունների բովանդակությունը՝ փաստենք, որ Բելառուսում ՌԴ դեսպանատունը, փոխանակ իր քաղաքացիների շահերը ներկայացնելու, հանդես էր եկել դեսպանի մակարդակով հայտարարությամբ, թե նման արտահայտությունները չեն զարդարում ոչ մի լրագրողի:
Այս կապակցությամբ Regnum-ը պահանջել էր ՌԴ արտգործնախարարությունից պարզաբանել դեսպանի դիրքորոշումը, սակայն ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան պաշտպանել էր դեսպան Ալեքսանդր Սուրիկովին: Այս բանից հետո Regnum-ը, այնուամենայնիվ, դատի էր տվել ՌԴ ԱԳՆ-ին՝ պահանջելով հերքել Զախարովայի խոսքերը: 2017-ի փետրվարին դատարանը ներգրավել էր ԱԳՆ ներկայացուցչին որպես պատասխանող կողմ:
Ուստի, ուղղակիորեն ստացվում է, որ Ռուսաստանում Բելառուսի դիմումի համաձայն ձերբակալել են այն գործակալության խմբագրին, որի հետ ՌԴ ԱԳՆ-ն գտնվում է դատական առճակատման մեջ: Մյուս կողմից, Ռուսաստանում ձերբակալել են մի գործակալության խմբագրի, որի թղթակիցները Մինսկում հետապնդվում են գրաքննություն հիշեցնող մեղադրանքով: Եւս մեկ կողմ՝ Ռուսաստանում Բելառուսի դիմումի համաձայն ձերբակալել են լրագրողի այն դեպքում, երբ Բելառուսը արտահանձնել էր ռուսաստանցի լրագրողին այլ երկրի:
Այս ամենն ակնհայտորեն մատնանշում է, որ Ռուսաստանի և Բելառուսի հարաբերություններում լրագրողները, իրենց խոսքի ազատությունն ու քաղաքացիությունը որևէ էական դեր չունեն ու եթե պետք է եղբորը, եղբայրն անպայման կմատուցի մեկ-երկու լրագրողի սկուտեղի վրա:

После экстрадиции из Беларуси блогера Александра Лапшина в Азербайджан, сложилось впечатление, что Москва будет выступать в роли справедливо выражающего недовольство действиями Минска.
Лапшин, как известно, является гражданином Израиля и России, которого Азербайджан, так скажем, преследовал за посещение Арцаха и якобы незаконное пересечение государственных границ. Согласно запросу Азербайджана, Александр Лапшин был арестован в Беларуси в декабре прошлого года, и несмотря на разгоревшийся международный скандал, был экстрадирован в Баку. При этом, Минск тогда проигнорировал, хотя и не очень резкое, однако, тем не менее, четкое недовольство Москвы и Израиля.
Позиция Москвы по данному процессу такова, что в менее демократической стране – Беларуси, проигнорировав право на свободу слова, задержали их гражданина и передали другой менее демократической стране – Азербайджану. Между тем, однако, недавние события указывают на то, что в российско-белорусских отношениях чужды такие «явления», как свобода слова и прессы, а все вопросы решаются посредством глубокого взаимопонимания и политических расчетов.
В частности, 15 марта стало известно, что, согласно запросу Минска, в Москве был задержан гражданин Беларуси, шеф-редактор агенства Regnum Юрий Баранчик, которого белорусская сторона, по всей вероятности, обвиняет в разжигании национальной дискриминации и которому грозит 12 лет лишения свободы.
А в ловушке российско-белорусских отношений Regnum оказался еще в декабре прошлого года, когда за формулировки в своих публикациях были задержаны трое работающих в Беларуси журналтстов Regnum. В частности, в своих материалах они написали: «у белорусского языка все равно нет никаких шансов» и «обезумевшее недогосударство».
Оставляя в стороне содержание вышеупомянутых неоднозначных фраз, отметим, что посольство России в Беларуси вместо того, чтобы представлять интересы своих граждан, выступило с заявлением на уровне посла относительно того, что подобные эпитеты не красят никакого журналиста.
В связи с этим редакция Regnum потребовала от МИД России объяснить позицию посла, однако официальный представитель министерства Мария Захарова высказалась в поддержку посла Александра Сурикова. После чего aгенство Regnum подало в суд на МИД РФ с требованием дать опровержение словам Захаровой. В феврале 2017 года суд привлек представителя Министерства иностранных дел в качестве соответчика.
Следовательно, просто получается, что согласно запросу Беларуси в России задержали редактора того информагентства, с которым МИД России находится в судебном противостоянии. С другой стороны, в России задержали редактора агентства, корреспонденты которого в Минске преследуются по обвинению, напоминающему цензуру. Еще с одной стороны, по запросу Беларуси в России задержали журналиста в том случае, когда Беларусь экстрадировала российского журналиста в другую страну.
Все это очевидно указывает на то, что в отношениях между Россией и Беларусью журналисты, их свобода слова и гражданство не играют какой-либо существенной роли, и если требуется брату, брат обязательно преподнесет парочку журналистов на блюдечке с голубой каемочкой.