- 20 Հոկտեմբերի, 2017
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել էր Ռուսաստանի և Բելառուսի քննչական կոմիտեների ղեկավարներին` Ալեքսանդրի Բաստրիկինին և Իվան Նոսկևիչին:
Համաձայն ՀՀ նախագահի մամլո ծառայության պաշտոնական հաղորդագրության, ՌԴ և Բելառուսի ՔԿ ղեկավարները Երևան էին ժամանել Հայաստանի, Ռուսաստանի և Բելառուսի քննչական կոմիտեների համատեղ կոլեգիայի նիստին մասնակցելու նպատակով:
Սարգսյանը, ըստ հաղորդագրության, կարևորել էր իրավապահ մարմինների միջև սերտ և ամենօրյա համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը խրախուսում է տարբեր ոլորտներում գործընկեր երկրների պետական կառույցների միջև մասնագիտական սերտ շփումներն ու փորձի փոխանակումը:
Ի՞նչ համագործակցություն
Ճակատագրի հեգնանքով կամ զուգադիպությամբ, նույն օրը հայտնի դարձավ, որ ռուսական բանտում մահացել է հայ բարերար Լևոն Հայրապետյանը, որի դեմ Ռուսաստանում 2014 թվականից բավական կասկածելի քրեական գործեր էին հարուցվել: Չնայած պաշտպանող կողմերի բոլոր փաստարկներին, որ Հայրապետյանը լրջագույն առողջական խնդիրներ ունի, նրան, այնուամենայնիվ, շարունակել էին պահել բանտում՝ այդպիսով, փաստացի, նպաստելով բարերարի անժամանակ մահվանը:
Լևոն Հայրապետյանի դեմ քրեական հետապնդումները Ռուսաստանում տեղի էին ունեցել հենց Ալեքսանդրի Բաստրիկինի պաշտոնավարման ընթացքում: Հենց ՌԴ քննչական կոմիտեն էր Հայրապետյանին մեղադրանքներ առաջադրել, որոնք այդպես էլ ամբողջությամբ չէին հաստատվել: Այդպիսով, Սերժ Սարգսյանը Երևանում Հայրապետյանի մահվան օրն ընդունել և համագործակցության մասին էր զրուցել մի պաշտոնյայի հետ, որն ուղիղ առնչություն ունի Հայրապետյանի մահվան հետ:
Դեռևս չի մոռացվել նաև հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի գործը, ում անցած տարվա դեկտեմբերին ձերբակալել էին Բելառուսում, ապա նաև արտահանձնել Ադրբեջանին: Չնայած միջազգային բացասական արձագանքին առ այն, որ Լապշինին Ադրբեջան արտահանձնելն անթույլատրելի է, բելառուսական իրավապահ մարմինները, այնուամենայնիվ, իրականացրեցին արտահանձնումը: Բլոգերին, որին Ադրբեջանը մեղադրում էր Արցախ այցելելու և իբր ադրբեջանական սահմանն ապօրինի խախտելու մեջ, Բաքվում ամիսներ շարունակ պահեցին բանտերում: Սերժ Սարգսյանը, փաստորեն, Երևանում հանդիպել էր մի մարդու հետ, որը պատասխանատու էր Լապշինի արտահանձման գործողության համար:
Ըստ այդմ, հարց է առաջանում՝ այդ ի՞նչ համագործակցության մասին է խոսել Սարգսյանը Բաստրիկինի և Նոսկևիչի հետ, արդյո՞ք հաջորդ հայ հասարակական գործչին ռուսական բանտերում կորցնելու, թե՞ հաջորդ բլոգերին Ադրբեջանին արտահանձնելու համար: Այս հարցը չէր ծագի, եթե պաշտոնական հաղորդագրությունում հիշատակվեր, որ այս ցավոտ թեմաները գոնե ինչ-որ կերպ բարձրաձայնվել են: Սակայն նման հիշատակում չկա:
Ի՞նչ ձևաչափ է սա
Հայաստանի, Ռուսաստանի և Բելառուսի քննչական կոմիտեների համատեղ կոլեգիան, խոստովանենք, բավական տարօրինակ հարթակ է: Եթե դա վերաբերում է ԱՊՀ շրջանակներում համագործակցությանը, ապա ո՞ւր են մնացած երկրները, ասենք Թուրքմենստանը կամ Ուզբեկստանը:
Եթե հարթակը ԵԱՏՄ շրջանակներում է, ապա ո՞ւր են, օրինակ, Ղազախստանը և Ղրղզստանը: Իսկ եթե ՀԱՊԿ շրջանակներում է, ապա չի երևում Տաջիկստանը:
Ռուսաստանը և Բելառուսը, բացի եվրասիական վերոնշյալ ինտեգրացիոն ծրագրերից, ունեն երկկողմանի համագործակցության ուրույն ձևաչափ, որը կոչվում է «միասնական պետություն»: Հայաստանն այդ միության անդամ չէ: Ավելին, այդ միությունը հանդես չի գալիս որպես արտաքին քաղաքականության առանձին սուբյեկտ, ուստի Հայաստան և Ռուսաստան-Բելառուս միասնական պետություն ձևաչափն էլ հնարավոր չէ:
Այդուհանդերձ նշենք, որ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Բելառուսի քննչական կոմիտեների միջև փաստաթղթերը ստորագրվել են Հայաստան-Ռուսաստան և Հայաստան-Բելառուս ձևաչափով:
Եվ նորից հարց է ծագում՝ ինչու՞ է հենց այս երկրների ՔԿ-ների հետ հանդիպում Սարգսյանը և բանակցում համագործակցության մասին, որը, փաստացի, չի գործում և հայկական շահերին առնչվող հարցերում արդյունք չի տալիս:

Президент Республики Армения Серж Саргсян 18 октября принял председателей следственных комитетов России и Беларуси Александра Бастрыкина и Ивана Носкевича.
Согласно официальному сообщению пресс-службы президента, главы СК РФ и Беларуси прибыли в Ереван для участия в заседании совместной коллегии следственных комитетов Армении, России и Беларуси.
Саргсян, согласно сообщению, подчеркнул важность тесного и ежедневного сотрудничества между правоохранительными органами, подчеркнув, что Армения поощряет тесные профессиональные контакты и обмен опытом между государственными структурами стран-партнеров в различных сферах.
Какое сотрудничество?
По иронии судьбы или по чистой случайности в тот же день стало известно, что в российской тюрьме умер армянский филантроп Левон Айрапетян, против которого в России с 2014 года возбуждались довольно подозрительные уголовные дела. Несмотря на все аргументы стороны защиты относительно того, что у Айрапетяна серьезные проблемы со здоровьем, его, тем не менее, продолжали держать в тюрьме, тем самым фактически способствуя несвоевременной гибели благодетеля.
Уголовное преследование против Левона Айрапетяна в России имело место во время пребывания в должности того же Александра Бастрыкина. Именно Следственный комитет РФ выдвинул обвинения Айрапетяну, которые не были полностью подтверждены. Таким образом, в день смерти Айрапетяна в Ереване Серж Саргсян принял и говорил о сотрудничестве с должностным лицом, непосредственно связанным со смертью Айрапетяна.
Еще не забыто дело известного блогера Александра Лапшина, который был арестован в Беларуси в декабре прошлого года, а затем экстрадирован в Азербайджан. Несмотря на международную негативную реакцию, что экстрадиция Лапшина в Азербайджан недопустима, тем не менее, белорусские правоохранительные органы осуществили экстрадицию. Блогера, которого Азербайджан обвиняет в посещении Арцаха и якобы в незаконном пересечении азербайджанской границы, в течение нескольких месяцев держали в бакинской тюрьме. Серж Саргсян фактически встретился в Ереване с человеком, кто ответственен за экстрадицию Лапшина.
В соответствии с этим, возникает вопрос – о каком сотрудничестве Саргсян говорил с Бастрыкиным и Носкевичем? Может о гибели очередного армянского общественного деятеля в российских тюрьмах, или экстрадиции очередного блогера в Азербайджан? Этот вопрос не возник бы, если в официальном сообщении упоминалось бы, что эти болезненные темы хоть каким-то образом были подняты. Однако подобный упоминаний нет.
Какой это формат?
Совместная коллегия Следственных комитетов Армении, России и Белоруссии, признаться, довольно странная платформа. Если это касается сотрудничества в рамках СНГ, то где остальные страны, скажем, Туркменистан или Узбекистан?
Если платформа в рамках ЕАЭС, то где Казахстан и Кыргызстан? И если в рамках ОДКБ, то почему не видно Таджикистан?
Россия и Беларусь, помимо вышеупомянутых евразийских интеграционных программ, имеют уникальный формат двустороннего сотрудничества, который называется «союзное государство». Армения не является членом этого союза. Более того, этот союз не действует как отдельный субъект внешней политики, поэтому формат Армения и союзное государство Россия-Беларусь невозможен.
Тем не менее, отметим, что документы между армянскими, российскими и белорусскими следственными комитетами были подписаны в формате Армения-Россия и Армения-Беларусь. Возникает также и другой вопрос: почему Саргсян встречается с СК именно этих стран и ведет переговоры о сотрудничестве, которое на самом деле не действует и не дает результатов в вопросах, связанных с армянскими интересами?