Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ միակ՝ երևանյան գրասենյակը փակվում է: Այս իրադարձությունով միջազգային կարևորագույն կառույցներից մեկը կորցնում է տարածաշրջանում իր գործունեության կարևորագույն հարթակը:
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանի խոսքով՝ Ադրբեջանը, չարաշահելով կազմակերպության կոնսենսուսի սկզբունքը, որի համաձայն նույնիսկ մեկ երկիր կարող է խափանել որոշումների ընդունումը՝ դեմ է հանդես գալիս ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի գործունեության շարունակմանը, դրանով իսկ հակադրվելով ամբողջ կազմակերպությանը:
Ափսոսանքներ ԵԱՀԿ-ից
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի փակմանն արձագանքել են ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Քրիստին Մուտոնենը (Ավստրիա) և Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինը (Բուլղարիա):
Վերջիններս ափսոսանք են հայտնել առ այն, որ հնարավոր չի եղել համաձայնության հասնել Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի մանդատը երկարաձգելու հարցում։
«Ես ափսոսում եմ այն փաստի համար, որ չնայած երկարատև և ծավալուն ջանքերին, մշտական խորհուրդը չկարողացավ համաձայնության հասնել Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի կարևոր աշխատանքին նպաստելու հարցում: ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովը բազմիցս նշել է, որ ԵԱՀԿ դաշտային գրասենյակներին պետք է տրվի ամուր մանդատ և բոլոր ռեսուրսները։ Սակայն, ցավոք ևս մեկ դաշտային գրասենյակ է փակվում» ,- ասել է Մուտոնենը։
Իր հերթին Վիգենինը նշել է, որ վերջին տարիներին Վրաստանում և Ադրբեջանում ԵԱՀԿ դաշտային գրասենյակների փակվելուց հետո Երևանի գրասենյակը ուներ և՛ խորհրդանշական, և՛ գործնական նշանակություն:
«Հույս ունեմ, որ նախքան վերջնական փակումը միջանկյալ այդ ժամանակահատվածը կօգտագործվի կոմպրոմիսային լուծում գտնելու հարցում, որպեսզի երկիրը շարունակի շահել դրա աջակցությունից», – ասել է Վիգենինը։
Ափսոսանքներ ԱՄՆ-ից
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ առաքելությունը հայտարարություն է տարածել երևանյան գրասենյակի փակման կապակցությամբ՝ նշելով, որ ԱՄՆ-ն ցավում է, որ ԵԱՀԿ-ն կորցնում է Հարավային Կովկասում գործունեության համար վերջին հարթակը, քանի որ այդ գործունեությունն անգնահատելի աջակցություն է հյուրընկալող երկրներին, որն օգնում է ամրապնդել հավատարմությունը ԵԱՀԿ սկզբունքներին և ստանձնած պարտավորություններին:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակն ըստ ԱՄՆ առաքելության հայտարարության՝ ապահովում էր հակամարտությունների կարգավորումն ու նպաստում կառավարության և քաղաքացիական հասարակության միջև երկխոսությանը:
«Մենք գնահատում ենք Գերմանիայի և Ավստրիայի նախագահությունների ջանքերն՝ ուղղված Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակի մանդատի երկարաձգման հարցը փակուղուց հանելուն: Մենք ցավում ենք, որ Ադրբեջանը հրաժարվեց համաձայնել երևանյան գրասենյակի մանդատի երկարաձգմանը, եթե գրասենյակը չդադարեցնի ականազերծմանն առնչվող մարդասիրական գործունեությունը»,- նաև, ասվում է ԱՄՆ առաքելության հայտարարությունում, որտեղ նշվում է, որ Միացյալ Նահանգները կոչ է անում ԵԱՀԿ-ին շարունակել համագործակցությունը ՀՀ կառավարության և քաղաքացիական հասարակության հետ:
Նշենք նաև, որ ԵԱՀԿ-ն նախագահող երկիր Ավստրիայի ԱԳ նախարար Սեբաստիան Կուրցը դեռևս հունվարին հայտնել էր, որ ԵԱՀԿ-ն մտադիր չէ փակել երևանյան գրասենյակը: Այնուամենայնիվ, չնայած գրասենյակի պահպանմամբ շահագրգռված բոլոր կողմերի ջանքերին, կառույցը ստիպված է փակել տարածաշրջանում միակ ներկայացուցչությունը:
Լռություն Ռուսաստաից
Հատկանշական է, որ երևանյան գրասենյակի փակման մասին հայտարարությունից ի վեր դրան որևէ կերպ չի արձագանքել Ռուսաստանի Դաշնությունն՝ ի հեճուկս այն հանգամանքի, որ այդ երկիրը թե´ ԵԱՀԿ-ի և թե´ մեր տարածաշրջանի ամենծանրակշիռ խաղացողներից է:
Այդ լռությունը կարղ է պայմանավորված լինել կամ այն հանգամանքով, որ Ռուսաստանն ինքն է արգելափակել տարածաշրջանի գրասենյակներից մեկը (Թիֆլիսի գրասենյակը), կամ չի ցանկանում Ադրբեջանին ոչ հաճո հայտարարությամբ հանդես գալ, կամ էլ Ռուսաստանին կարևորագույն այս հարցը քիչ է հետաքրքրում:

Единственный офис ОБСЕ на Южном Кавказе – Ереванский офис – закрывается. Тем самым один из важнейших международных организаций теряет важную площадку для своей деятельности в регионе.
По словам пресс-секретаря МИД Армении Тиграна Балаяна, Азербайджан, злоупотребляя принципом консенсуса в Организации, согласно которому даже одна страна может воспрепятствовать принятию решений, выступает против продолжения деятельности Ереванского офиса ОБСЕ и тем самым противостоит Организации в целом
Сожаления из ОБСЕ
На закрытие офиса ОБСЕ в Ереване отреагировали председатель Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ПА ОБСЕ, Австрия) Кристин Муттонен и спецпосланник ПА ОБСЕ по Южному Кавказу Кристиан Вигенин (Болгария).
Они выразили сожаление, что не удалось достичь договоренности о продлении мандата Офиса ОБСЕ в Ереване.
«Сожалею о том, что несмотря на длительные и значительные усилия, Постоянный совет не смог достичь консенсуса по вопросу о продлении важной деятельности Офиса ОБСЕ в Ереване. Парламентская ассамблея ОБСЕ неоднократно приветствовала деятельность ОБСЕ в разных местах и призывала давать мандаты и все необходимые ресурсы, чтобы они могли выполнять свои жизненно важные задачи, и все же, к сожалению, еще закрывается одно поле операции», – отметила Кристин Муттонен.
В свою очередь Вигенин отметил, что в последние годы после закрытия офисов ОБСЕ в Грузии и Азербайджане, офис в Ереване имел как символическое, так и практическое значение.
«Надеюсь, что в промежуточный период до окончательного закрытия миссии в Ереване будет найдено компромиссное решение, чтобы страна смогла пользоваться поддержкой офиса ОБСЕ», – сказал Вигенин.
Сожаления из США
Представительство США в ОБСЕ в связи с предстоящим закрытием Ереванского офиса организации выступило с заявлением, в котором отмечается, что США сожалеют по поводу предстоящего закрытия офиса ОБСЕ в Ереване, так как теряют на Южном Кавказе последнюю площадку для деятельности организации, поскольку эта деятельность оказывает неоценимую поддержку принимающим странам, помогая укреплять приверженность принципам и обязательствам ОБСЕ.
Согласно заявлению Миссии США, Ереванский офис ОБСЕ обеспечивал раннее предупреждение и регулирование кризисов и содействовал диалогу между правительством и гражданским обществом.
«Мы ценим решительные усилия председательств Германии и Австрии, направленные на решение тупиковой ситуации в связи с продлением мандата офиса ОБСЕ в Ереване. Мы сожалеем, что Азербайджан отказался продлить мандат, если офис не прекратит свою гуманитарную деятельность, связанную с разминированием», – говорится в заявлении Миссии США, где также отмечается, что Соединенные Штаты призывают ОБСЕ продолжить свое сотрудничество с правительством и гражданским обществом Армении.
Отметим также, что министр иностранных дел председательствующей страны ОБСЕ – Австрии, Себастиан Курц еще в январе сообшил, что он не намерен закрывать Ереванский офис ОБСЕ. Тем не менее, несмотря на усилия всех заинтересованных в сохранении структуры сторон, организация была вынуждена закрыть единственный офис в регионе.
Молчание из России
Примечательно, что после заявления о закрытии Ереванского офиса ОБСЕ, Российская Федерация никак на то не отреагировала, несмотря на то обстоятельство, что эта страна является превалирующим игрoком как ОБСЕ, так и нашего региона.
Это молчание может быть обусловлено или тем, что Россия сама заблокировала один из региональных офисов (Тбилисский офис), или не желает выступать с заявлением не столь лестным Азербайджану, или Россию мало интересует этот важнейший вопрос.