Այսօր պարզ դարձավ, որ գալիք 6-րդ գումարման Ազգային ժողովում չի լինելու Մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողով: Հանձնաժողովի փակման լուրը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ Հայաստանում մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության ոլորտի համար կտրուկ փոփոխությունների ժամանակաշրջան է սկսվել: Բնականաբար փոփոխությունները բացասական են:
Ժամանակները տարբեր են
Հանձնաժողովը ստեղծվել էր ՄԱԿ-ի «Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին» միջազգային դաշնագրի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության պարտավորություններին համապատասխան 2008 թվականին: Հիշեցնենք, որ հանձնաժողովի գործունեության ոլորտն ընդգրկում է մարդու և քաղաքացու իրավունքներ և ազատություններ, երեխայի իրավունքներ, հասարակական միավորումներին, կրոնին, ազգային փոքրամասնություններին առնչվող հարցեր և այլն:
Հանձնաժողովի ստեղծման տարին՝ 2008 թ., Հայաստանի համար կարևոր պահ էր․ Եվրամիության կողմից ստեղծվում էր Արևելյան գործընկերությունը, Հայաստանը սերտացնում էր կապերը արևմուտքի հետ՝ պատրաստակամություն հայտնելով որոշակի բարեփոխումներ կատարել երկրի ներսում ի նպաստ մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության: Սակայն, այս միտումները կարճ կյանք ունեցան և ընդամենը հինգ տարի անց՝ 2013-ին, Հայաստանը շուռ եկավ դեպի Մաքսային միություն և ապա նաև Եվրասիական տնտեսական միություն: Այսօր՝ այդ միությանը միանալուց ընդամենը երկուսուկես տարի անց Հայաստանը հստակ քայլերով նմանվում է միության մյուս՝ առավել ավտորիտար անդամներին, կրկին բացասական իմաստով:
ԵԱՏՄ մյուս երկրներ
Բնականաբար, Մարդու իրավունքների պաշտպանության մշտական հանձնաժողովներ ԵԱՏՄ մյուս երկրներում գոյություն չունեն: Ռուսաստանում, օրինակ, ՌԴ մարդու իրավունքների հանձնակատարը կարող է դիմել Պետդումային՝ առաջարկելով ստեղծել ժամանակավոր հանձնաժողով, սակայն նմանօրինակ մշտական կառույց ռուսական խորհրդարանում գոյություն չունի: Ավելին, գործող հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովա 2016 թ. այս պաշտոնը ստանձնելիս շատ ուշագրավ հայտարարություն էր արել՝ նշելով, որ պատրաստվում է իր հիմնական ուշադրությունը կենտրոնացնել աշխատանքային հարաբերություններին վերաբերող խնդիրների և արտասահմանում ՌԴ քաղաքացիների իրավունքների վրա: Նա հայտարարել էր, որ պատրաստվում է պայքարել «արևմուտքի կողմից մարդու իրավունքները որպես գործիք օգտագործելու» դեմ:
Իսկ ահա Բելառուսը, Ղազախստանն ու Ղրղզստանը ընդհանրապես չեն ենթարկվում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումներին, իսկ Ռուսաստանի օրենսդրական փոփոխությունները թույլ են տալիս Կրեմլին վերապահումներով մոտենալ դրանց:
Հարց է ծագում․ ինչու՞ է նորաստեղծ ԱԺ-ն որոշել լուծարել այս հանձնաժողովը: Բնականաբար, ոչ ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների բարելավման համար: Մարդու իրավունքների հարցերով մշտական հանձնաժողովի լուծարումը Հայաստանում, վստահաբար, ևս մեկ քայլ է դեպի ավտոկրատ, ոչ ժողովրդավարական կառավարման համակարգ: Այս որոշումը վերջին շրջանում Հայաստանում ԵԱՏՄ անդամակցության ֆոնին ժողովրդավարական անկման ընդհանուր գործընթացի մաս է:
Օրինաչափ է
Հիշեցնենք, որ թե «Էկոնոմիստ Ինթելիջենս Յունիթ» և թե «Ֆրիդոմ Հաուս» միջազգային հետազոտական կազմակերպությունները այս տարի ժողովրդավարական հետընթաց են արձանագրել Հայաստանում: Տարեցտարի Հայաստանում ավելի շատ խաղաղ ցուցարար է ձերբակալվում, ավելի է վատթարանում մամուլի ազատությունը և անկում է ապրում ընտրությունների նկատմամբ հանրային վստահությունը:
Այդ ֆոնին ամբողջությամբ օրինաչափ է դիտվում Մարդու իրավունքերի մշտական հանձնաժողովի փակումը: Մարդու իրավունքները տարեցտարի ավելի քիչ հարգող պետության Ազգային ժողովում մարդու իրավունքների հանձնաժողովն էլ է «ավելորդ»:

Закрытие комиссии по правам человека в рамках тенденции
Сегодня стало известно, что в Национальном собрании 6 созыва не будет Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам. Новость о закрытии комиссии в очередной раз доказывает, что в Армении для демократии и прав человека начался период резких изменений. Естественно изменения негативные.
Времена разные
Комиссия была создана в рамках Международного пакта ООН о гражданских и политических правах в соответствии с обязательствами Республики Армения в 2008 году.  Напомним, что сфера деятельности комиссии охватывает вопросы прав и свобод человека и гражданина, прав ребенка, общественных союзов, религии, национальных меньшинств и др. Год создания комиссии – 2008, был для Армении важным моментом: Европейский союз (ЕС) создавал Восточное партнерство, Армения устанавливала более тесные связи с Западом, выражая готовность провести некоторые реформы внутри страны в пользу прав человека и демократии.
Однако, эти тенденции имели короткую жизнь и спустя всего лишь пять лет Армения в 2013 году повернулась к Таможенному союзу, а затем и к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС). Сегодня, спустя 2,5 года после присоединения к этому союзу, Армения четкими шагами становится похожей на остальных — более авторитарных членов союза, и опять же в негативном смысле.
Остальные страны ЕАЭС
Естественно, Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам в остальных странах ЕАЭС не существует. В России, например, уполномоченный по правам человека РФ может обратиться в Госдуму с предложением создать временную комиссию, но подобной постоянной структуры в российском парламенте не существует.
Более того, действующая уполномоченная по правам человека Татьяна Москалькова при вступлении на занимаемую должность сделала примечательное заявление, отметив, что собирается сосредоточить свое внимание на проблемах, связанных с трудовыми отношениями и правами российских граждан, проживающих за рубежом. Она заявила, что готова противостоять «попыткам Запада использовать права человека как политический инструмент».
А Беларусь, Казахстан и Кыргызстан вообще не подчиняются решениям Европейского суда по правам человека, а изменения законодательства России позволяют Кремлю обращаться к ним с условиями.
Возникает вопрос – почему новое Национальное собрание решило распустить эту комиссию. Естественно, не для улучшения прав граждан Армении. Роспуск Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам в Армении является еще одним шагом на пути к самодержавной не демократической системе управления. Это решение является частью недавнего снижения общего демократического процесса на фоне членства Армении к ЕАЭС.
Закономерно
Напомним, что международные исследовательские организации The Economist Intelligence Unit и Freedom House зарегистрировали в Армении регресс демократии. Из года в год в Армении арестовывают все больше мирных демонстрантов, ухудшается свобода прессы, общественное доверие к выборам переживает спад.
На этом фоне выглядит полностью закономерным закрытие Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам. В Национальном собрании государства, который из года в год все меньше уважает права человека,  комиссия по правам человека является «лишней».