«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» շարունակում է ներկայացնել ՀՀ պետական մարմինների կողմից ստացված օտարերկրյա դրամաշնորհների մասին շարքը: Այս անգամ կանդրադառնանք հայկական ատոմակայանին հատկացված աջակցությանը։
Հայկական ԱԷԿ-ի անվտանգության խնդիրները բացահայտվում են Ատոմային էներգիային միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) կողմից պարբերաբար իրականացվող առաքելությունների շրջանակներում։ Հայկական ԱԷԿ-ում անվտանգության մակարդակի առկա պակասորդը լրացնելու համար մշակված են և 1995թ․-ից կատարվում են անվտանգության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումներ։
Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ, 1995թ․-ից մինչ օրս հայկական ատոմակայանի անվտանգության բարձրացման համար դոնոր երկրների աջակցությունը կազմել է շուրջ 160 մլն․ ԱՄՆ դոլար։ Այս գումարից 65 միլիոնը տրամադրել է ԱՄՆ-ն, 55 միլիոնը ԵՄ-ն, 8 միլիոնը ՌԴ-ն, 7 միլիոնը ԱԷՄԳ-ն և 25 միլիոնը այլ պետությունները։
Բացի այս 160 մլն դոլարը ՀՀ-ՌԴ համագործակցության շրջանակներում իրականացվում են Հայկական ԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման աշխատանքներ, ՌԴ-ի կողմից տրամադրված 270 մլն ԱՄՆ դոլարի արտահանման վարկի և 30 մլն ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի միջոցով։ Ռուսական կողմը 30 միլիոնի գույքը հայկական կողմին է փոխանցել 270 միլիոնի գույք վարկով ՌԴ-ից վերցնելու պայմանով:
Այսպիսով, ստացվում է, որ ատոմակայանին տրամադրված անհատույց դրամաշնորհներից 34 տոկոսը տրամադրվել է ԱՄՆ-ից, 29 տոկոսը ԵՄ-ից, 20 տոկոսը Ռուսաստանից և մնացած 13 տոկոսը ԱԷՄԳ-ից և այլ երկրներից։
Ստացվում է, որ չնայած նրան, որ այս տարիների ընթացում հայկական ատոմակայանը ավելի շատ աջակցություն ստացել է ԱՄՆ-ից և ԵՄ-ից, բայց բոլորը քաջատեղյակ են միայն ռուսական դրամաշնորհից և վարկից, իսկ մնացած անհատույց աջակցությունների մասին տեղեկությունները լայն տարածում չեն գտել։

Гранты, полученные Aрмянской АЭС
«Союз информированных граждан» продолжает представлять серию публикаций о предоставленных государственным органам Армении иностранных грантах. На этот раз мы обратимся к поддержке, предоставленной Армянской атомной электростанции (АЭС).
Проблемы безопасности АЭС выявляются Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) в рамках регулярно проводимых миссий. Для заполнения наличествующего дефицита уровня безопасности Армянской АЭС разработаны и с 1995 года проводятся мероприятия, направленные на повышение уровня безопасности.
Таким образом, с 1995 года и по сей день поддержка стран-доноров, направленная на повышение уровня безопасности Армянской АЭС, в общей сложности составила около 160 млн долларов. 65 млн из этой суммы предоставили США, 55 млн – ЕС, 8 млн – РФ, 7 млн – МАГАТЭ и 25 млн – другие государства,
Кроме этих 160 млн долларов в рамках сотрудничества РА-РФ осуществляются работы по продлению срока эксплуатации 2-го энергоблока Армянской АЭС посредством предоставленного Российской Федерацией экспортного кредита в 270 млн долларов и гранта в размере 30 млн долларов. Российская сторона передала армянской стороне имущество на 30 млн с условием взять у РФ имущество в кредит на 270 млн.
Таким образом, получается, что из безвозмездно предоставленных атомной электростанции грантов 34% были предоставлены США, 29% – ЕС, 20% – Россией и оставшиеся 13% –  МАГАТЭ и другими странами.
Получается, что несмотря на то, что в течение этих лет Армянская АЭС получала наибольшую поддержку от США и ЕС, но все хорошо осведомлены лишь о российском гранте и кредите, а информация об остальной безвозмездной поддержке не получила широкого распространения.