- 17 Հոկտեմբերի, 2017
Օրերս հրապարակվեց Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև ստորագրվելիք «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը», որով նաև նախատեսված է ժամանակի ընթացքում շահագործումից հանել Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը: Այդ հանգամանքը հանրային լուրջ քննարկման և անգամ քննադատության առարկա դարձավ:
Ու թեև ակնհայտ է, որ որևէ ատոմակայան չի կարող անվերջ գործել և դեռևս վաղուց էր հայտնի, որ Մեծամորի ԱԷԿ-ը ապագործարկվելու է 2026 թվականին, փորձենք հասկանալ այս և այլ ատոմակայանների շահագործման ժամկետները:
Ռեակտորը
Մեծամորի ատոմակայանի ռեակտորը նախագծվել է 1960-70-ական թվականներին և կոնկրետ պիտանելիության ժամկետ չի ունեցել: Այն սովետական տարածված Ջրաջրային էներգետիկական ВВЭР-440 ռեակտորների շարքին է պատկանում: Մասնավորապես, Մեծամորում տեղադրվել է այդ շարքի ամենահին՝ ВВЭР-440/230 մոդելի սեյսմակայուն մոդիֆիկացիան, որը ստացել է ВВЭР-440/270 անվանումը:
ВВЭР-440/230 էներգաբլոկները տեղադրվել էին նաև Նովովորոնեժի (ՌԴ), Կոլսկի (ՌԴ), Կոզլոդույի (Բուլղարիա), Գրայֆսվելդի (Գերմանիա) և Բոգունիցի (Սլովակիա) ատոմակայաններում:
Գերմանիան ВВЭР-440/230-ները շահագործումից հանեց 1990 թվականին, Բուլղարիան դա արեց 2006 թվականին, իսկ Սլովակիան՝ 2008: Այդ 3 երկրներում շարունակեցին գործել ատոմակայաններ, բայց ավելի նոր ու անվտանգ:
Ռուսաստանում Նովովորոնեժի ատոմակայանի ВВЭР-440/230 երկու էներգաբլոկներից մեկը փակվել է 2016-ին, մյուսը կփակվի 2017-ի ընթացքում, իսկ Կոլսկի ատոմակայանի այդ մոդելի երկու էներգաբլոկները փակվելու են 2018 և 2019 թվականներին:
Այսինքն, 2019 թվականին Հայկական ԱԷԿ-ը հավանաբար կդառնա միակ ատոմակայանը, ուր դեռևս կգործի ВВЭР-440/230 սերնդի էներգաբլոկ:
Աշխարհում
Այս պահին աշխարհի 31 երկրներում գործում է 191 ատոմակայան (որոնք ունեն 448 էներգաբլոկ): Մեծամորի ատոմակայանի 2-րդ (գործող) էներգաբլոկը շահագործման է հանձնվել 1980 թվականի հունվարին: Աշխարհում այժմ գործող 448 էներգաբլոկներից միայն 96-ն են, որ Մեծամորի էլեկտրակայանից հին են (ընդ որում, դրանցից մոտ 80-ը շահագործումից դուրս կգան առաջիկա 5 տարում): Ահա դրանց ցուցակը՝ ըստ երկրների.
48-ը ԱՄՆ-ում (դրանցից վերջինը կփակվի 2038թ.),
8-ը Ռուսաստանում (նախատեսվում է փակել մինչև 2025թ.),
6-ը Ֆրանսիայում (փակվելու են 2018-2020թթ.),
6-ը Կանադայում (դրանցից 4-ը կփակվի 2018-2019թթ.),
5-ը Ճապոնիայում (դրանցից 2-ի փակման որոշում արդեն կա),
4-ը Շվեյցարիայում (փակվելու են 2018-2022թթ.),
4-ը Միացյալ Թագավորությունում (փակվելու են 2023թ.),
3-ը Հնդկաստանում,
3-ը Բելգիայում (դրանք փակվելու են 2025թ.),
2-ը Ֆինլանդիայում (փակվելու են մինչև 2039թ.),
2-ը Թայվանում (փակվելու են 2018-2019թթ.),
2-ը Շվեդիայում (փակվելու են 2018-2020թթ.),
1-ը Պակիստանում,
1-ը Նիդեռլանդներում (փակվելու է 2033 թ.),
1-ը Արգենտինայում:
Այսինքն աշխարհում գործող 1960-ական և 1970-ական թվականների էներգաբլոկները անվտանգության նկատառումներով այժմ բավականին ինտենսիվորեն դուրս են բերվում շահագործումից:
Վտանգը
Որևէ մեխանիզմ չի կարող գործել հավերժ: Եթե խոսքը ատոմային էլեկտրակայանի մասին է, ապա դրա խափանումը կարող է վտանգել միլիոնավոր մարդկանց առողջությունը և հանգեցնել Հայաստանի Հանրապետության համարյա ամբողջ տարածքի ամայացմանը:
ВВЭР-440/230 միջուկային ռեակտորի ներսում ճնշումը գերազանցում է 125 ատմոսֆերը, իսկ ջերմաստիճանը՝ 300 ցելսիուսը: Եվ դրա շահագործման համար պետք է 100 տոկոսանոց վստահություն, որ ռեակտորը կդիմանա այդ պայմաններին: Անգամ չնչին կասկածը կամ վստահության պակասը ատոմակայանի ապագործարկման հիմք է:
Ավելին, կես դար առաջ նախագծված այս ռեակտորները չունեն անվտանգության բազմաթիվ համակարգեր, որոնցով կահավորված են ավելի նոր սերնդների ռեակտորները:
Այս պահին Հայկական ԱԷԿ-ը բավարարում է Ատոմային Էներգետիկայի միջազգային գործակալությանը: Այսօր չկա որևէ ուսումնասիրություն, որը կասի, թե արդյո՞ք Մեծամորի ատոմակայանը կարող է աշխատել 2026 թվականից հետո: Բայց, հաշվի առնելով այն, որ ВВЭР-440/230 սերնդի էներգաբլոկները արդեն ամբողջությամբ դուրս են բերվում շահագործումից, կարելի է ենթադրել, որ դրա անվտանգ շահագործման ժամկետն ավարտվում է:
Առավել ևս, եթե հաշվի առնենք, որ 2026 թվականի դրությամբ Մեծամորի ատոմակայանի 2-րդ էներգաբլոկը կլինի աշխարհի ամենահին ռեակտորներից մեկը, դժվար է պատկերացնել դրա հետագա անվտանգ շահագործման հեռանկարը:
Փակման վտանգը
Ատոմակայանն այժմ ցանցերին է տալիս Հայաստանում սպառվող էլեկտրական էներգիայի մոտ 1/3 մասը՝ ջերմաէլեկտրակայաններից մոտ 3-4 անգամ ավելի էժան գնով: Ատոմակայանից ավելի էժան են միմիայն հիդրոէլեկտրակայանները:
Եթե ատոմակայանը փոխարինվի հողմային, արևային կամ բնական գազով աշխատող ջերմային էլեկտրակայաններով, ապա Հայաստանում էլեկտրական էներգիայի ինքնարժեքը կավելանա մոտ 10 դրամով: Միաժամանակ, սակայն, նոր ատոմակայանի կառուցումը ևս թանկ է, և կառուցման ներդրումը էլեկտրաէներգիայի գնի մեջ ներառելը ևս կհանգեցնի սակագների ավելացմանը:
Այլ կերպ ասած, Մեծամորի ատոմակայանի անխուսափելի փակումը՝ ցանկացած սցենարով, կհանգեցնի էլեկտրական էներգիայի սակագնի ավելացմանը՝ դրանից բխող հետևանքներով: Հայաստանի իշխանությունները ամեկ կերպ փորձելու են երկարացնել այդ հեռանկարը, սակայն անթույլատրելի է դա անել անվտանգության հաշվին:

Недавно было опубликовано «Всеобъемлющее и расширенное партнерское соглашение», которое собираются подписать Армения и Европейский союз, предусматривающее закрытие Армянской атомной электростанции с течением времени. Это обстоятельство стало предметом серьезных публичных дебатов и даже критики.
И хотя очевидно, что любая АЭС не может действовать вечно, и уже давно известно, что деятельность АЭС «Мецамор» будет приостановлена в 2026 году, попытаемся понять условия эксплуатации этой и других атомных электростанций.
Реактор
Реактор АЭС «Мецамор» был спроектирован в конце 1960-х и 1970-х годов, и не имеет конкретного срока годности. Он относится к ряду реакторов ВВЭР-440, распространенной модели водо-водяного ядерного реактора советской эпохи. В частности, в Мецаморе была установлена старейшая версия этой серии – сейсмостойкая модификация ВВЭР-440/230, получившая название ВВЭР-440/270.
Энергоблоки ВВЭР-440/230 были установлены также на атомных электростанциях в Нововоронеже (РФ), Кольске (РФ), Козлодуе (Болгария), Грайфсвальде (Германия) и Богунице (Словакия).
Германия вывела ВВЭР-440/230 из эксплуатации в 1990 году, Болгария сделала это в 2006 году, а Словакия в 2008-ом. В этих 3 странах действуют атомные электростанции, однако новее и безопаснее.
В России два энергоболока ВВЭР-440/230 Нововоронежской атомной электростанции были выведены из эксплуатации в 2016 году, следующий будет выведен в 2017 году, а работа двух энергоблоков этой модели на Кольской электростанции будет приостановлена в 2018 и 2019 годах.
Таким образом, в 2019 году Армянская АЭС возможно будет единственной атомной электростанцией, где все еще будет эксплуатироваться энергоблок ВВЭР-440/230.
В мире
На данный момент в 31 стране действует 191 атомная электростанция (они имеют 448 энергаблоков). 2-ой (действующий) энергоблок Мецаморской атомной электростанции был введен в эксплуатацию в январе1980 года. Из действующих в мире 448 энергоблоков только 96 старее, чем на Мецаморской атомной электростанции (причем около 80-ти из них будут выведены из эксплуатации в ближайшие 5 лет). Вот список этих стран:
48 в США (последний из них будет закрыт в 2038г.),
8 в России (планируется закрыть до 2025г.),
6 во Франции (будут закрыты в 2018-2020 гг.),
6 в Канаде (4 из них будут закрыты в 2018-2019гг.),
5 в Японии (уже есть решение о закрытии 2-х из них),
4 в Швейцарии (будут закрыты в 2018-2022гг.),
4 в Объединенном Королевстве (будут закрыты в 2023 году),
3 в Индии,
3 в Бельгии (будут закрыты в 2025 году),
2 в Финляндии (будут закрыты до 2039г.),
2 в Тайвани (будут закрыты в 2018-2019гг.),
2 в Швеции (будут закрыты в 2018-2020 гг.),
1 в Пакистане,
1 в Нидерландах (будет закрыто в 2033г.),
1 в Аргентине.
Таким образом, действующие в мире энергоблоки 1960-ых и 1970-ых годов сейчас довольно интенсивно выводятся из эксплуатации из соображений безопасности.
Опасность
Ни один механизм не может действовать вечно. Если речь идет об атомной электростанции, ее неисправность может подвергнуть опасности здоровье миллионов людей и привести к опустошению почти всей территории Республики Армения.
Давление внутри атомного реактора ВВЭР-440/230 превышает 125 атмосфер, а температура – 300 градусов по Цельсию. И для ее эксплуатации нужна 100-процентная уверенность, что реактор выдержит эти условия. Даже малая доля сомнений или недостаток уверенности является основанием для приостановления деятельности атомной электростанции.
Более того, эти реакторы, спроектированные полвека назад, не обладают многими системами безопасности, которыми укомплектованы реакторы более новых поколений.
На данный момент Армянская АЭС удовлетворяет требованиям Междинародного агентства по атомной энергетике. Сегодня нет какого-либо исследования, которое ответило бы, может ли Мецаморская атомная электростанция действовать после 2026 года. Однако, учитывая, что энергоблоки поколения ВВЭР-440/230 уже полностью выводятся из эксплуатации, можно предположить, что срок его безопасной эксплуатации подходит к концу.
Тем более, если учесть, что по состоянию на 2026 год 2-ой энергоблок Мецаморской атомной электростанции будет одним из самых старых реакторов в мире, сложно представить перспективу его дальнейшей безопастной эксплуатации.
Опастность закрытия
Атомная электростанция сейчас поставляет сетям около 1/3 части потребляемой в Армении электроэнергии по цене в почти 3-4 раза дешевле теплоэлектростанций. Дешевле атомной электростанции только гидроэлектростанции.
Если атомная электростанция будет заменена электростанциями, работающими на энергии ветра, солнечной энергии либо природном газе, себестоимость электоэнергии в Армении увеличится примерно на 10 драмов. Одновременно, однако, строительство новой атомной электростанции также дорогостоящее и внесение цены строительства в стоимость электроэнергии также приведет к повышению тарифа.
Иными словами, неизбежное закрытие Мецаморской атомной электростанции в случае любого сценария приведет к повышению тарифа на электроэнергию с вытекающими из этого последствиями. Власти Армении всеми способами постараются отдалить эту перспективу, однако непозволительно это делать за счет безопасности.