Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև երկկողմ հարաբերությունները մշտապես աչքի են ընկել իրենց բազմաշերտությամբ և յուրօրինակ բնույթով: Այսպես, օրինակ, 2004թ-ից ի վեր ԱՄՆ-ն հանդիսանում է Հայաստանին մատակարարվող մարդասիրական օգնության գլխավոր դոնոր երկիրը: Այդ երկրի կողմից տրամադրված աջակցությունն ըստ տարիների գերազանցել է անգամ 50 միլիոն դոլարի սահմանագիծը՝ կազմելով բոլոր երկրներից ստացված մարդասիրական օգնության 73%-ը:
Այսուամենայնիվ, Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական հարաբերությունները աչքի չեն ընկնում իրենց սերտությամբ: Ավելին, ինչպես վկայում են վիճակագրական տվյալները, վերջին տարիներին երկու երկրների միջև առևտրի ծավալները շարունակաբար անկում են ապրել, ինչը պայմանավորող գործոններին անդրադարձ է կատարվել ստորև:
Արտահանումը
Ըստ հրապարակված վիճակագրական տվյալների՝ 2016թ. ՀՀ արտահանումը դեպի Միացյալ Նահանգներ անկում է ապրել 26.8%-ով՝ 52.9 մլն դոլարից հասնելով 38.7 միլիոն դոլարի: Արդյունքում, ԱՄՆ-ն դարձել է արտահանման գծով Հայաստանի 11-րդ խոշորագույն գործընկեր երկիրը՝ ընդհանուր արտահանման մեջ ունենալով ընդամենը 2.2% մասնաբաժին:
Ինչպես երևում է կից ներկայացված գծապատկերից, 2008-2011թթ. դեպի ԱՄՆ արտահանման ծավալները շարունակաբար աճել են՝ գրեթե կրկնապատկվելով երեք տարիների ընթացքում: Ի հակադրություն դրա՝ սկսած 2014թ.-ից արտահանումը սկսել է կրճատվել՝ 87.5 միլիոն դոլարից հասնելով 38.7 միլիոն դոլարի: Միտումների այսպիսի շեշտակի փոփոխության պատճառը կարելի է գտնել արտահանման ապրանքային կառուցվածքի ուսումնասիրությունից: Այսպես, Հայաստանի Հանրապետությունից դեպի ԱՄՆ արտահանման ապրանքային կառուցվածքում ճնշող մասնաբաժինը պատկանում է «ալյումին և դրանից իրեր» ապրանքախմբին, որը որոշ տարիների կտրվածքով կազմել է ընդհանուր արտահանման մոտ 90%-ը: Ուստի, դեպի ԱՄՆ արտահանման ընդհանուր ծավալը մեծապես կախված է այս մեկ ապրանքախմբի արտահանման ծավալների, ինչպես նաև դրա արժեքի փոփոխություններից:
Արդյունքում, 2008-2011թթ. ընթացքում ալյումինի միջազգային գների մոտ 109%-ով բարձրացումը հանգեցրեց դեպի ԱՄՆ արտահանման ծավալների կրկնապատկան: Այսուամենայնիվ, չնայած 2015թ.-ից ի վեր ալյումինի միջազգային գների շարունակական աճին՝ ՀՀ արտահանումը դեպի Միացյալ Նահանգներ չի վերադարձել իր նախկին մակարդակին: Կարելի է պնդել, որ վերջինիս համար պատճառ է հանդիսացել 2014թ. Եվրամիության կողմից Հայաստանին GSP+ պրեֆերենցիալ մաքսային ռեժիմի տրամադրումը. ի տարբերություն արդեն գործող GSP ռեժիմի, այս նոր ռեժիմը, ի թիվս այլ ապրանքների, մաքսային արտոնություններ է սահմանում նաև դեպի ԵՄ ալյումինի արտահանման համար: Արդյունքում, ալյումին արտահանող հայաստանյան ձեռներեցները վերակողմնորոշվել են դեպի եվրոպական շուկաներ (Գերմանիա, Լեհաստան, Նիդերլանդներ և այլն)՝ նկատի ունենալով Միացյալ Նահանգների համեմատությամբ այդ երկրների ունեցած լոգիստիկ և մաքսային առավելությունները:
Ներմուծումը
Ինչպես արտացոլված է կից ներկայացված գծապատկերում, համանման անկման միտումներ են գրանցվել նաև ԱՄՆ-ից դեպի Հայաստան ապրանքների ներմուծման ոլորտում: 2016թ. ԱՄՆ-ից դեպի Հայաստան են ներմուծվել 73 միլիոն դոլար ընդհանուր արժողությամբ ապրանքներ, ինչը 31.8%-ով պակաս է նախորդ տարում գրանցված ցուցանիշից: Արդյունքում, ԱՄՆ-ը դարձել է ներմուծման գծով ՀՀ 12-րդ գլխավոր գործընկեր երկիրը՝ ընդհանուր ներմուծման մեջ ունենալով 2.2% մասնաբաժին:
Մյուս կողմից, ի տարբերություն արտահանման Միացյալ Նահանգներից կատարվող ներմուծման ապրանքային կառուցվածքը առավել դիվերսիֆիկացված է: Ներմուծման խոշորագույն ապրանքախմբեր են հանդիսանում միսը և դրանից ենթամթերքը (17%), վերգետնյա տրանսպորտային միջոցները (15%), միջուկային ռեակտորները (13.5%), ինչպես նաև օպտիկական սարքերը (11%): Բոլոր այս ապրանքախմբերի պարագայում ԵԱՏՄ շրջանակներում սահմանված մաքսային դրույքաչափերը նկատելիորեն գերազանցում են մինչ ԵԱՏՄ անդամակցությունը Հայաստանում գործող մաքսատուրքերին, ինչն արհեստականորեն անմրցունակ է դարձրել ամերիկյան ապրանքները՝ նպաստելով 2015թ.-ից ի վեր ԱՄՆ-ից ներմուծման ծավալների շեշտակի կրճատմանը:

Reasons for Decline of US-Armenia Trade
The bilateral relations between the Republic of Armenia and the United States have always been distinguished by their multifaceted and unique nature. For instance, the US has been the major donor country for humanitarian aid to Armenia since 2004. The assistance provided by that country by years has even exceeded the 50 million USD threshold, making up 73% of the total humanitarian aid received from all the countries.
Nevertheless, the economic relations between Armenia and the USA do not stand out by being close. Moreover, as statistical data show, the trade between the two countries has continuously declined during the recent years. The factors accounting for such a decline are mentioned below.
Exports
According to published statistical data, the exports from Armenia to the US dropped by 26.8% in 2016, reaching 38.7 million USD compared to the previous 52.9 million USD. As a result, the US has become Armenia’s 11th largest partner country in terms of exports, with just a 2.2% share in total exports from Armenia.
As can be seen from the figure above, exports to the US continuously grew during 2008-2011, almost doubling over three years. However, the export volumes started to drop since 2014, reaching 38.7 million USD from the previous 87.5 million USD. The reason for such a sharp change of trends can be found in the study of the export commodity structure. Thus, in the export commodity structure from Armenia to the US, the largest share belongs to “aluminum and items made from it” commodity group, which made up about 90% of total exports for some years.  Thus, the total volume of exports to the US largely depends on the changes in volumes and prices of this single commodity group.
As a consequence, the approximately 109% increase in international prices for aluminum resulted in doubling of exports to the US. Nevertheless, in spite of the continuous growth in prices for aluminum since 2015, the exports from Armenia to the US have not returned to their previous level. It can be claimed that the reason for that may lie in the GSP+ preferential customs regime granted to Armenia by the EU since 2014. Unlike the already existing GSP regime, this new regime, among other products, gives customs privileges for export of aluminum to the EU. As a result, the Armenian businessmen who export aluminum have been reoriented towards European markets (Germany, Poland, Netherlands, and etc.), considering the logistics and customs advantages of those countries over the US.
Imports
As it is expressed in the attached figure, similar decline tendencies have been observed in the imports from the US to Armenia. In 2016, 73 million USD worth commodities were importewd from the US to Armenia, which is less than the figure recorded in the previous year by 31.8%. As a consequence, the US has become Armenia’s 12th largest partner in terms of imports, having a 2.2% share in the total imports.
On the other hand, unlike exports, the import commodity structure from the US is more diversified. Largest import commodity groups include meat and its sub-products (17%), ground transportation means (15%), nuclear reactors (13.5%), as well as optical devices (11%). In case of all these commodity groups, the EAEU customs tariffs are noticeably higher than the tariffs in Armenia before EAEU membership, which has made American products artificially uncompetitive, contributing to the sharp decline in imports from the US since 2015.