Ինչպես փոքր բաց տնտեսական համակարգով բնութագրվող բոլոր երկրներում, այնպես էլ Հայաստանում արտաքին առևտրի դինամիկան հանդիսանում է ողջ տնտեսության ընթացիկ կոնյուկտուրան ուրվագծող հիմնարար գործոններից մեկը: Այդ տեսանկյունից հետաքրքրական է ուսումնասիրել, թե ընթացիկ տարվա առաջին հատվածում արտաքին առևտրի ոլորտում ինչպիսի հիմնական տենդենցներ են դրսևորվել: Այսպես, ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից հրապարակված տվյալների՝ 2016թ. համադրելի ժամանակահատվածի համեմատությամբ 2017թ. առաջին հինգ ամիսների ընթացքում ՀՀ արտաքին առևտրաշրջանառությունն ավելացել է մոտ 23%-ով՝ նախորդ տարում գրանցված 6.8% աճի համեմատությամբ:
Արտահանումը
Ըստ ԱՎԾ կողմից հրապարակված տվյալների՝ 2017թ. հունվար-մայիս ամիսների ընթացքում ՀՀ արտահանումը աճել է շուրջ 20.9%-ով, իսկ ներմուծումը՝ 24.4%-ով: Ընթացիկ տարում արտահանման խոշորագույն ապրանքախումբ է շարունակում մնալ հանքահումքային արտադրանքը, որին բաժին է ընկնում ընդհանուր արտահանման գրեթե 30%-ը: Արտահանման երկրորդ խոշորագույն ապրանքախումբը պատրաստի սննդի արտադրանքն է, որի արտահանման ծավալները 2017թ. առաջին հինգ ամիսներին ավելացել են մոտ 34.1%-ով՝ հասնելով 195.7 միլիոն դոլարի: Ավանդաբար արտահանվող արտադրատեսակներին զուգահեռ՝ այս տարեսկզբին շուրջ 300%-ով ավելացել է նաև մեքենաների, սարքավորումների և մեխանիզմների արտահանման ծավալը: Այսուամենայնիվ, չնայած գրանցված աճին՝ այս ապրանքախմբի արտահանման ծավալները շարունակում են մնալ բավականին ցածր՝ կազմելով ընդհանուր արտահանման միայն 2.4%-ը:
Ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ չնայած Հայաստանի ԵԱՏՄ անդամակցությանը՝ Եվրոպական միությունը առ այսօր շարունակում է լինել ՀՀ խոշորագույն առևտրային գործընկերները. 2017թ. առաջին հինգ ամիսների ընթացքում դեպի ԵՄ անդամ երկրներ ուղղվել է ՀՀ ընդհանուր արտահանման շուրջ 30%-ը, մինչդեռ ԵԱՏՄ անդամ երկրների մասնաբաժինը ընդհանուր արտահանման մեջ կազմել է միայն 22.2%: Ընդ որում, նախորդ տարվա համեմատ դեպի ԵՄ արտահանման տեսակարար կշիռը ավելացել է, իսկ դեպի ԵԱՏՄ՝ նվազել:
Փոխարենը թռիչքային աճ է գրանցել արտահանումը դեպի մի շարք եվրոպական երկրներ: Այսպես, 2017թ. հունվար-մայիս ամիսներին ՀՀ արտահանումը դեպի Ֆինլանդիա ավելացել է 75.2 անգամ, դեպի Դանիա՝ 33.8 անգամ, դեպի Շվեդիա՝ 8.6 անգամ, դեպի Միացյալ թագավորություն՝ 5.4 անգամ, իսկ դեպի Նիդերլանդներ՝ 2.1 անգամ: Տպավորիչ 820%-ով ավելացել է նաև ՀՀ արտահանումը դեպի Շվեյցարիա, ինչի արդյունքում Շվեյցարիան դարձել է արտահանման գծով ՀՀ երկրորդ խոշորագույն գործընկեր երկիրը՝ արտահանման 108 միլիոն դոլար ծավալով:
Ներմուծումը
Ինչպես արդեն նշվեց, 2017թ. հունվար-մայիս ամիսների ընթացքում ՀՀ ներմուծումն ավելացել է 24.4%-ով՝ հասնելով գրեթե 1.5 միլիարդ դոլարի: Այստեղ հատկապես ուշագրավ է այն հանգամանքը, որ ճգնաժամային 2008թ.-ից ի վեր առաջին անգամ ՀՀ ներմուծման աճի տեմպերը գերազանցել են արտահանման աճի տեմպերին:
Ներմուծման պահանջարկի այսպիսի աճին նպաստող գործոնների շարքին, ըստ ամենայնի, պետք է դասել ընթացիկ տարվա ապրիլին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները, որի ժամանակ բաժանված ընտրակաշառքով սպառողական ծախսերը զգալիորեն ավելացել են: Զուգահեռաբար, 2017թ. առաջին եռամսյակում 2016թ. համադրելի ժամանակահատվածի համեմատությամբ մոտ 16%-ով ավելացել է նաև ՀՀ ուղղվող մասնավոր տրանսֆերտների ծավալը, որը ևս նպաստել է ներմուծման պահանջարկի ավելացմանը: Ներմուծման ծավալների այսպիսի աճի արդյունքում այս տարեսկզբին ՀՀ առևտրային հաշվեկշռի բացասական մնացորդը ավելացել է 28.9%-ով՝ հասնելով 678.3 միլիոն դոլարի:
Ի տարբերություն արտահանման՝ ՀՀ ներմուծումն աշխարհագրական առումով առավել դիվերսիֆիկացված է. ՀՀ ներմուծման 22.6%-ը կատարվում է ԵԱՏՄ անդամ երկրներից, իսկ ահա ԵՄ անդամ երկրներին բաժին է ընկնում ընդհանուր ներմուծման գրեթե հավասար 22.2 տոկոսը:
Ուշագրավ է նաև այն հանգամանքը, որ 2017թ. առաջին հնգամսյակում ներմուծումը ԵՄ և ԱՊՀ անդամ չհանդիսացող երկրներից ավելացել է 33.9%-ով կամ 197 միլիոն դոլարով՝ կազմելով ընդհանուր ներմուծման շուրջ 52.5%-ը: Եթե նկատի ունենանք, որ մինչ 2022թ. Հայաստանի Հանրապետությունը ամբողջությամբ անցում է կատարելու ԵԱՏՄ միասնական մաքսային դրույքաչափերին, ապա ակնհայտ է դառնում, որ ներմուծման աշխարհագրական կառուցվածքի փոփոխության այս միտումների պահպանման պարագայում ԵԱՏՄ կողմից սահմանված առավել բարձր դրույքաչափերի բացասական ազդեցության դաշտը համամասնորեն ընդլայնվելու է՝ հանգեցնելով առավել մեծ ծավալով ապրանքների թանկացմանը:

Как во всех небольших странах с открытой экономической системой, так и в Армении динамика внешней торговли является одним из основных факторов, описывающих текущую конъюнктуру всей экономики. В этом смысле интересно изучить, какие основные тенденции наметились в сфере внешней торговли в первой части текущего года. Так, согласно данным, опубликованным Национальной статистической службой РА, по сравнению с аналогичным периодом 2016 года в первые 5 месяцев 2017 года внешнеторговый оборот РА увеличился примерно на 23% по сравнению с ростом на 6.8% в прошлом году.
Экспорт
Согласно данным, опубликованным НСС, в январе-мае 2017 года экспорт Армении вырос почти на 20.9%, а импорт – на 24.4%. В текущем году наиболее крупной товарной группой экспорта продолжает оставаться продукция горнодобывающей промышленности, на долю которой приходится почти 30% от общего экспорта. Второй наиболее крупной товарной группой экспорта является производство готовой пищевой продукции, объемы экспорта которой за первые пять месяцев 2017 года увеличились приблизительно на 34.1% до 195.7 миллионов долларов. В начале этого года, наряду с традиционно экспортируемой продукцией, почти на 300% увеличился объем экспорта машин, оборудования и механизмов. Тем не менее, несмотря на зарегистрированный рост, объемы экспорта этой товарной группы продолжают оставаться довольно низкими, составляя всего лишь 2.4% от общего экспорта.
Примечательно то обстоятельство, что несмотря на членство Армении в ЕАЭС, Европейский союз до сих пор остается крупнейшим торговым партнером РА: за первые пять месяцев 2017 года в страны-члены ЕС было вывезено около 30% общего экспорта Армении, в то время как доля экспорта в страны-члены ЕАЭС составила всего 22.2%. Причем, по сравнению с прошлым годом удельный вес экспорта в ЕС увеличился, а в ЕАЭС – снизился.
Вместо этого резко увеличился экспорт в некоторые страны Европы. Так, в январе-мае 2017 года экспорт армянских товаров в Финляндию вырос в 75.2 раза, в Данию – в 33.8 раз, в Швецию – в 8.6 раз, в Соединенное Королевство – в 5.4 раза, а в Нидерланды – в 2.1 раз. На впечатляющие 820% увеличился и экспорт РА в Швейцарию, в результате чего Швейцария стала второй по величине экспорта страной-партнером с объемом экспорта в 108 миллионов долларов.
Импорт
Как уже было отмечено, в январе-мае 2017 года импорт РА увеличился на 24.4% до почти 1.5 миллиарда долларов. Здесь особенно примечательно то обстоятельство, что впервые после кризисного 2008 года темпы роста импорта РА превысили темпы роста экспорта.
К ряду факторов, способствующих подобному росту спроса на импорт, вероятно следует отнести состоявшиеся в апреле текущего года парламентские выборы, во время которых раздаваемыми избирательскими взятками существенно повысились потребительские расходы. Параллельно, в первом квартале 2017 года, по сравнению с аналогичным периодом 2016 года, приблизительно на 16% увеличился и объем частных трансфертов в РА, что также способствовало увеличению спроса на импорт. В результате подобного роста объемов импорта в начале этого года отрицательное сальдо торгового баланса РА увеличилось на 28.9% до 678.3 миллионов долларов.
В отличие от экспорта, импорт РА в географическом смысле более диверсифицирован: 22.6% импорта РА приходится на страны-члены ЕАЭС, а доля стран-членов ЕС практически ему равна и составляет 22.2 процента от общего импорта.
Примечателен также тот факт, что в первые пять месяцев 2017 года импорт из стран, не являющихся членами ЕС или СНГ, увеличился на 33.9% или на 197 миллионов долларов, составив около 52.5% от общего импорта. Принимая во внимание, что до 2022 года Республика Армения полностью перейдет на единый таможенный тариф ЕАЭС, становится очевидным, что в случае сохранений этих тенденций изменения географической структуры импорта поле отрицательного воздействия наиболее высоких ставок, установленных ЕАЭС, пропорционально расширится, что приведет к подорожанию большего количества товаров.