- 5 Սեպտեմբերի, 2017
Օրերս, ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը հրապարակել է 2017թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ-ում ներդրումային ակտիվության մակարդակը բնութագրող մի շարք վիճակագրական տվյալներ: Գաղտնիք չէ, որ իր թիրախավորած ցուցանիշներին հասնելու համար ՀՀ ներկայիս Կառավարությունը ընդգծված կարևորություն է տալիս ՀՀ ներդրումային միջավայրը աշխուժացնելու և ինտենսիվ կերպով օտարերկրյա կապիտալ միջոցներ ներգրավելու խնդրին: ՀՀ տնտեսության մեջ մեծածավալ ներդրումների ներգրավումը նաև հանդիսանում էր Կառավարության հիմնական նախընտրական խոստումներից մեկը, ուստի հետաքրքրական է ուսումնասիրել, թե նշյալ ժամանակահատվածում օտարերկրյա ներդրումների ներհոսքը դեպի ՀՀ ինչպիսի ծավալային և կառուցվածքային պատկեր ունի:
Օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերի դինամիկան
Ըստ հրապարակված տվյալների՝ ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ տնտեսության իրական հատվածում օտարերկրյա ընդհանուր ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը (օտարերկրյա ներդրումների գծով ստացումների և մարումների տարբերությունը) կազմել է -24.8 մլրդ դրամ, ինչը մոտ 65%-ով պակաս է 2016թ. գրանցված ցուցանիշից և գրեթե 130%-ով զիջում է 2015թ.-ի համադրելի ցուցանիշին: Վերջինս նշանակում է, որ 2017թ. առաջին կիսամյակում օտարերկրյա ընդհանուր ներդրումների գծով մարումները գերազանցել են ստացումները, ինչը բավականին անհանգստացնող ցուցանիշ է Հայաստանի նման կապիտալ հոսքերի պակասորդ ունեցող երկրի համար:
Ինչ վերաբերում է օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալին, ապա 2017թ. հունվար-հունիս ամիսների ընթացքում այն կազմել է 17.3 մլրդ դրամ, ինչը 2016թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատությամբ պակաս է մոտ 1.2 մլրդ դրամով կամ մոտ 7%-ով, իսկ ահա 2015թ. գրանցված արդյունքից պակաս է շուրջ 13.4 մլրդ դրամով կամ 44 տոկոսային կետով:
2017թ. հունվար-հունիս ամիսների ընթացքում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների զուտ ներհոսքի առյուծի բաժինը՝ 31.6 մլրդ դրամ, ուղղվել է հանքարդյունաբերության ոլորտ: Զուգահեռաբար, խոշոր ներդրումներ են կատարվել նաև անշարժ գույքի միջոցով գործառնությունների (3.8 մլրդ դրամ) և հիմնային մետաղների արտադրության ոլորտներում (3.7 մլրդ դրամ): Դրան հակառակ՝ նախորդ տարվա համեմատությամբ ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում ներդրումային հոսքերի կտրուկ անկում է գրանցվել հեռահաղորդակցության (-17.9 միլիարդ դրամ) և խմիչքների արտադրության (-9.5 միլիարդ դրամ) ոլորտներում:
Օտարերկրյա ներդրումների աշխարհագրական կառուցվածքը
Օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալային փոփոխություններին զուգահեռ փոփոխվել է նաև մուտքագրվող ներդրումային միջոցների աշխարհագրական կառուցվածքը: Այսպես, ընթացիկ տարվա առաջին կիսամյակում օտարերկրյա ներդրումների խոշորագույն աղբյուր է հանդիսացել Ջերսի կղզին, որտեղից կապիտալ ռեսուրսների ներհոսքը կազմել է մոտ 31.6 մլրդ դրամ: Ջերսի կղզին աշխարհի ամենահայտնի օֆշորային գոտիներից մեկն է, և ուշագրավն այն է, որ այս միջոցներն ամբողջությամբ ուղղվել են դեպի միայն մեկ՝ հանքագործական արդյունաբերության հարակից գործունեության ոլորտ: Ընդ որում, ներդրումների զուտ ներհոսքի ծավալներով Ջերսիին հաջորդող երկու երկրները՝ Լյուքսեմբուրգը (2.4 մլրդ դրամ) և Կիպրոսը (1.8 մլրդ դրամ), ևս հանդիսանում են խոշոր օֆշորային գոտիներ:
Մյուս կողմից, ընթացիկ տարում կտրուկ անկում է ապրել ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը Միացյալ Թագավարությունից՝ 14.3 մլրդ դրամից հասնելով 1.7 մլրդ դրամի (88% անկում): Զուգահեռաբար, մոտ 12.8 մլրդ դրամով կրճատվել է ուղղակի ներդրումների զուտ ներհոսքի ծավալը Լիբանանից, ինչպես նաև 6.1 մլրդ դրամով կրճատվել է ներդրումների ներհոսքը Ֆրանսիայից:
Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև փոխադարձ ներդրումների դինամիկային, ապա պետք է նշել, որ ընթացիկ տարում այն շարունակել է ցուցաբերել բացասական միտումներ: Ինչպես նախկինում, ընթացիկ տարում ևս Հայաստանը չի ձևավորել ներդրումային հարաբերություններ ԵԱՏՄ անդամ երկու երկրների՝ Ղազախստանի և Ղրղզստանի հետ, չնայած այն հանգամանքին, որ այդ երկների հետ Հայաստանը գտնվում է միևնույն տնտեսական միության կազմում: Ընթացիկ տարում որոշակի ակտիվություն նկատվում է միայն Բելառուսի հետ հարաբերություններում, որտեղից ընդհանուր ներդրումների զուտ ներհոսքը հասել է 118.7 միլիոն դրամի, որն ամբողջությամբ ուղղվել է մեծածախ առևտրի ոլորտ:
Ընթացիկ տարում շարունակել է կրճատվել նաև ներդրումների զուտ ներհոսքի ծավալը Ռուսաստանի Դաշնությունից: Այսպես, մինչ Հայաստանի Հանրապետության ԵԱՏՄ անդամակցությունը՝ 2014թ. առաջին կիսամյակում, Ռուսաստանից կատարվող օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը կազմել է 36 մլրդ. դրամ՝ կազմելով ընդհանուր ուղղակի ներդրումների 48.5%-ը:
Ինչպես երևում է գծապատկերից, 2015թ. առաջին կիսամյակում այդ ցուցանիշը տասնապատիկ անկում է ապրել մինչև 3 մլրդ. դրամ՝ կազմելով ընդհանուր ներդրումների ընդամենը 11.2%-ը: Անկումը շարունակվել է նաև 2016թ.-ին, երբ ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերը կազմել են -5.7 մլրդ դրամ, ինչը նշանակում է, որ ռուսական ներդրումների գծով մարումները (արտահոսքը) գերազանցել են ստացումները (ներհոսքը): Ընթացիկ տարում այս միտումներն էլ ավելի են խորացել, ինչի արդյունքում ուղղակի ներդրումների զուտ ներհոսքի ծավալը կրճատվել է լրացուցիչ 6.6 մլրդ դրամով՝ վերջնական արդյունքում հասնելով -12.3 մլրդ դրամի մակարդակին:

На днях Национальная статистическая служба Республики Армения (НСС РА) опубликовала ряд статистических данных, характеризующих уровень инвестиционной активности в РА за первое полугодие 2017 года. Не секрет, что для достижения целевых показателей нынешнее правительство РА подчеркивает важность активизации инвестиционного климата в Армении и задачи интенсивного привлечения иностранного капитала. Привлечение крупных инвестиций в экономику Армении также выступает одним из основных предвыборных обещаний правительства, поэтому интересно проанализировать, какую размерную и структурную картину имеет приток иностранных инвестиций в Армению за указанный период.
Динамика чистых потоков иностранных инвестиций
Согласно опубликованным данным, чистый приток прямых иностранных инвестиций (разница между поступлениями по линии иностранных инвестиций и погашениями) в реальный сектор экономики Армении в первом полугодии текущего года составил -24,8 млрд. драмов, что на 65% меньше, чем зарегистрированный показатель 2016 года и почти на 130% уступает сопоставимому показателю за 2015 год. Последнее означает, что в первом полугодии 2017 года погашения по линии общих иностранных инвестиций превысили поступления, что является тревожным показателем для такой страны с подобным дефицитом притоков капитала, как Армения.
Что касается объема прямых иностранных инвестиционных чистых потоков, то в январе-июне 2017 года он составил 17,3 млрд. драмов, что по сравнению с показателем аналогичного периода 2016 года меньше почти на 1,2 млрд. драмов или примерно на 7%, и меньше показателя за 2015 год на 13,4 млрд. драмов или на 44 процентных пункта.
В январе-июне 2017 года львиная доля прямых иностранных инвестиционных чистых потоков – 31,6 млрд. драмов, была направлена в сферу горнодобывающей промышленности. Параллельно, крупные инвестиции были также осуществлены в сфере недвижимости (3,8 млрд. драмов) и производства базовых металлов (3,7 млрд. драмов). Обратно тому, по сравнению с прошлым годом в первом полугодии текущего года зарегистрирован резкий спад потока инвестиций в сферу телекоммуникации (-17,9 млрд. Драмов) и производства напитков (-9,5 млрд. драмов).
Географическая структура иностранных инвестиций
Параллельно с изменениями в чистых потоках прямых иностранных инвестиций также изменилась географическая структура инвестиционных вложений. Так, в первой половине текущего года крупнейшим источником иностранных инвестиций выступил остров Джерси, откуда приток капитала составил около 31,6 млрд. драмов. Остров Джерси является одной из самых известных оффшорных зон в мире, и примечательно то, что эти средства полностью были направлены только в одну прилегающую к горнодобывательной промышленности сферу. Следующие за Джерси по объему чистых притоков инвестиций две страны – Люксембург (2,4 млрд. драмов) и Кипр (1,8 млрд. драмов), также являются крупными оффшорными зонами.
С другой стороны, резкий спад в текущем году пережил объем чистых притоков прямых инвестиций из Соединенного Королевства – с 14.3 млрд драмов до 1,7 млрд. драмов (88% спада). Параллельно, чистый приток прямых инвестиций из Ливана сократился почти на 12,8 млрд. драмов, а приток инвестиций из Франции сократился на 6,1 млрд. драмов.
Что касается динамики взаимных инвестиций между странами-членами ЕАЭС, то следует отметить, что в текущем году она продолжает демонстрировать негативные тенденции. Как и в прошлом, Армения в текущем году также пока не установила инвестиционные отношения с двумя странами – Казахстаном и Кыргызстаном, несмотря на то, что Армения находится с этими странами в составе того же экономического союза. В текущем году определенная активность наблюдается только в отношениях с Беларусью, откуда чистый приток общих инвестиций достиг 118,7 млн. драмов, что полностью было направлено на оптовую торговлю.
В текущем году продолжил сокращаться также объем чистых притоков инвестиций из Российской Федерации. Таким образом, до присоединения Республики Армения к ЕАЭС в первом полугодии 2014 года объем прямых иностранных инвестиционных чистых потоков из России составил 36 млрд драмов, что составляет 48,5% от общего объема прямых инвестиций.
Как видно из графика, в первой половине 2015 года этот показатель сократился в десять раз до 3 млрд драмов, составив всего 11,2% от общего объема инвестиций. Спад продолжился и 2016 году, когда чистые притоки прямых инвестиций составили -5,7 млрд. драмов, что означает, что погашения по линии российских инвестиций (отток) превысили поступления (приток). В текущем году эти тенденции еще больше углубились, в результате чего объем чистых притоков прямых инвестиций сократился на дополнительные 6,6 млрд. драмов, достигнув в конечном счете уровня -12,3 млрд. драмов.