- 12 Սեպտեմբերի, 2017
2017 օգոստոսի վերջն ու սեպտեմբերի սկիզբը լի են Ադրբեջանի և Արցախյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հետաքրքիր նորություններով։ Վերջին շաբաթներին պարբերաբար հետաքրքիր նորություններ են հրապարակվում, որոնք կարծես վկայում են Ադրբեջանի հանդեպ արևմուտքի և հատկապես ԱՄՆ վերաբերմունքի փոփոխության մասին։
Կոռուպցիայի վերաբերյալ նորություններ
Վերջին երկու շաբաթները հագեցած էին արևմտյան լրատվամիջոցներում Ադրբեջանի վերաբերյալ բազմաթիվ բացասական հրապարակումներով։ Պատճառը ադրբեջանական լվացքատուն վերնագիրը կրող հոդվածն էր, որը բացահայտեց Ալիևների կլանի կողմից 3 միլիարդ դոլարի հասնող փողերի լվացման գործարքների մասին։ Այս նորությունը Ադրբեջանի միջազգային վարկանիշի վրա բացասական ազդեցություն թողեց։
ԱՄՆ-ի ճնշումները Բաքվի վրա
Սեպտեմբերի 7-ին ԱՄՆ սենատոր Դիք Դըրբինն առաջարկեց պատժամիջոցներ ընդունել Ադրբեջանի մի շարք պաշտոնյաների դեմ: Ըստ այդ առաջարկի՝ պետք է ԱՄՆ մուտքի իրավունքի սահմանափակումներ մտցվեին Ադրբեջանի այն պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր կապ ունեն ադրբեջանական Թուրան լրատվական գործակալության հիմնադիր Մեհման Ալիևի անօրինական կալանավորման հետ: Լրագրողը կալանավորվել էր օգոստոսի 28-ին հարկային խնդիրներ ունենալու պատրվակով, իսկ սեպտեմբերի 9-ին՝ Դըրբինի առաջարկից ուղիղ երկու օր անց, ազատ էր արձակվել:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նաև ներում շնորհեց Իսրայելի և Ռուսաստանի քաղաքացի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին, ով ձերբակալվել էր Բելառուսում և ապա Լուկաշենկոյի կողմից հանձնվել Բաքվին։ Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական դատախազության հարուցած քրեական գործով 40-ամյա բլոգերը մեղադրվում էր Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ոտնահարման հրապարակային կոչեր անելու և երկրի քաղաքական սահմանը հատելիս անհրաժեշտ փաստաթղթերի բացակայության համար:
Ալիևի տարօրինակ «բարությունը» միանշանակ ցույց է տալիս, որ արևմուտքի ճնշումները գործում են, և պատժամիջոցները կարող են փոխել ալիևյան ռեժիմի քաղաքականությունը։
ԵԱՀԿ Մինսկի ֆորմատի հնարավոր փոփոխություն
Վերոնշյալ լուրերի ֆոնին աննկատ մնացին նորությունները ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի նամակի վերաբերյալ։ Նամակը, որը Թիլերսոնն ուղարկել էր սենատոր Բոբ Քորկերին պետքարտուղարությունում առաջարկվող փոփոխությունների վերաբերյալ, առաջարկում է լուծարել շուրջ 70 ԱՄՆ հատուկ հաստիք՝ այդ թվում նաև ղարաբաղյան կարգավորման հարցով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահի հաստիքը։ Թիլերսոնն իր նամակում առաջարկում է նրա լիազորությունները փոխանցել պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոյին: Նշվում է, որ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալը ամբողջությամբ կստանձնի համանախագահի գործառույթները, իսկ աշխատակազմը կպահպանվի:
Թիլերսոնի առաջարկի հաստատման դեպքում, ԵԱՀԿ Մինսկի ֆորմատը փաստացի փոխվելու է։ ԵԱՀԿ մինսկի համանախագահների պաշտոնի առկայությունը հնարավորություն էր տալիս հաճախակի հանդիպումներ և քննարկումներ անցկացնել, սակայն այժմ ամերիկյան համանախագահի պաշտոնի վերացումից հետո նրա գործառույթները ստանձնողը կարող է լինել ավելի քիչ մոբիլ։ Մյուս կողմից էլ, սակայն, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացներն այսուհետ կկարգավորվեն անմիջապես ԱՄՆ պետդեպարտամենտի կողմից, ինչը կարող է նշանակել՝ ԱՄՆ ավելի հստակ դիրքորոշում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում։
Թեև Թիլերսոնի առաջարկը դեռևս չի հաստատվել ու գուցե և չհաստատվի, այդուհանդերձ վերջին երկու շաբաթվա իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ Արևմուտք-Ադրբեջան հարաբերություններում հավասարումները փոխվում են՝ ստիպելով Ալիևին գնալ զիջումների։ Ինչը միանշանակ կարող է դրական ազդեցություն ունենալ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում։

Change of the West’s policy on Azerbaijan and Karabakh conflict settlement
End of August and beginning of September 2017 is full of interesting news about settlement of conflict between Azerbaijan and Artsakh. In recent weeks periodically there have been published several interesting news that seem to constitute the change of attitude of the West, especially USA,  towards Azerbaijan.
News on corruption
The last two weeks Western media were filled with many negative publications on Azerbaijan. The reason was the article with the title Azerbaijani Laundromat which revealed the money laundering transactions by the Aliyevs clan amounting to 3 billion US dollars. This news has made a negative impact on Azerbaijan’s international rating.
USA pressure on Baku
On September 7, US senator Dick Derby proposed to impose sanctions on a number of Azerbaijani officials. According to the proposal, US entry restrictions should be imposed on the Azerbaijani officials who have links to the illegal detention of the founder of Turan news agency Mehman Aliyev. The journalist was detained on August 28 on the grounds of having tax problems and on September 9, exactly two days after Derbin’s proposal, he was released.
Azerbaijani president Ilham Aliyev also granted a pardon to Israeli and Russian citizen blogger Alexander Lapshin who had been arrested in Belarus and later handed over to Baku by Lukashenko. It should be reminded that according to the criminal case filed by the Azerbaijani prosecutor’s office the 40-year-old blogger was accused of making public calls for violation of the territorial integrity of Azerbaijan and lack of necessary documents for crossing political border of the country.
Aliyev’s strange “kindness” unequivocally shows that western pressure works and sanctions can change Aliyev’s regime policy.
Possible change of OSCE Minsk Group format
In the light of the above-mentioned news the news about the US Secretary of State Rex Tillerson’s letter remained unnoticed. The letter, which Tilerson sent to Senator Bob Cockchin regarding proposed changes in the Department of State, suggested eliminating about 70 USA special positions including the position of co-chair in the OSCE Minsk Group dealing with the Karabakh issue. In his letter Tillerson suggests handing over that authority to the Bureau of European and Eurasian Affairs of the State Department. It is mentioned that Deputy Assistant to the Secretary will fully assume the functions of the co-chair and the staffing will be maintained.
If Tillerson’s proposal is approved, the OSCE Minsk Group format will actually change. The presence of the OSCE Minsk co-chair position allowed holding frequent meetings and discussions, while after the elimination of the American co-chair position the successor could be less mobile. On the other hand, however, processes of the OSCE Minsk Group will be settled immediately by the US Department of State what may mean a more clear position of the United States in the Nagorno Karabakh conflict settlement process.
Although Tillerson’s proposal has not been approved yet and maybe will not be, nevertheless,  events of the last two weeks show that the equations in the West-Azerbaijan relations are changing forcing Aliyev to make concessions. This can definitely have a positive impact on the Nagorno Karabakh conflict settlement process.