- 12 Սեպտեմբերի, 2017
2017 օգոստոսի վերջն ու սեպտեմբերի սկիզբը լի են Ադրբեջանի և Արցախյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հետաքրքիր նորություններով։ Վերջին շաբաթներին պարբերաբար հետաքրքիր նորություններ են հրապարակվում, որոնք կարծես վկայում են Ադրբեջանի հանդեպ արևմուտքի և հատկապես ԱՄՆ վերաբերմունքի փոփոխության մասին։
Կոռուպցիայի վերաբերյալ նորություններ
Վերջին երկու շաբաթները հագեցած էին արևմտյան լրատվամիջոցներում Ադրբեջանի վերաբերյալ բազմաթիվ բացասական հրապարակումներով։ Պատճառը ադրբեջանական լվացքատուն վերնագիրը կրող հոդվածն էր, որը բացահայտեց Ալիևների կլանի կողմից 3 միլիարդ դոլարի հասնող փողերի լվացման գործարքների մասին։ Այս նորությունը Ադրբեջանի միջազգային վարկանիշի վրա բացասական ազդեցություն թողեց։
ԱՄՆ-ի ճնշումները Բաքվի վրա
Սեպտեմբերի 7-ին ԱՄՆ սենատոր Դիք Դըրբինն առաջարկեց պատժամիջոցներ ընդունել Ադրբեջանի մի շարք պաշտոնյաների դեմ: Ըստ այդ առաջարկի՝ պետք է ԱՄՆ մուտքի իրավունքի սահմանափակումներ մտցվեին Ադրբեջանի այն պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր կապ ունեն ադրբեջանական Թուրան լրատվական գործակալության հիմնադիր Մեհման Ալիևի անօրինական կալանավորման հետ: Լրագրողը կալանավորվել էր օգոստոսի 28-ին հարկային խնդիրներ ունենալու պատրվակով, իսկ սեպտեմբերի 9-ին՝ Դըրբինի առաջարկից ուղիղ երկու օր անց, ազատ էր արձակվել:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նաև ներում շնորհեց Իսրայելի և Ռուսաստանի քաղաքացի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին, ով ձերբակալվել էր Բելառուսում և ապա Լուկաշենկոյի կողմից հանձնվել Բաքվին։ Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական դատախազության հարուցած քրեական գործով 40-ամյա բլոգերը մեղադրվում էր Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ոտնահարման հրապարակային կոչեր անելու և երկրի քաղաքական սահմանը հատելիս անհրաժեշտ փաստաթղթերի բացակայության համար:
Ալիևի տարօրինակ «բարությունը» միանշանակ ցույց է տալիս, որ արևմուտքի ճնշումները գործում են, և պատժամիջոցները կարող են փոխել ալիևյան ռեժիմի քաղաքականությունը։
ԵԱՀԿ Մինսկի ֆորմատի հնարավոր փոփոխություն
Վերոնշյալ լուրերի ֆոնին աննկատ մնացին նորությունները ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի նամակի վերաբերյալ։ Նամակը, որը Թիլերսոնն ուղարկել էր սենատոր Բոբ Քորկերին պետքարտուղարությունում առաջարկվող փոփոխությունների վերաբերյալ, առաջարկում է լուծարել շուրջ 70 ԱՄՆ հատուկ հաստիք՝ այդ թվում նաև ղարաբաղյան կարգավորման հարցով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահի հաստիքը։ Թիլերսոնն իր նամակում առաջարկում է նրա լիազորությունները փոխանցել պետքարտուղարության Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոյին: Նշվում է, որ պետքարտուղարի օգնականի տեղակալը ամբողջությամբ կստանձնի համանախագահի գործառույթները, իսկ աշխատակազմը կպահպանվի:
Թիլերսոնի առաջարկի հաստատման դեպքում, ԵԱՀԿ Մինսկի ֆորմատը փաստացի փոխվելու է։ ԵԱՀԿ մինսկի համանախագահների պաշտոնի առկայությունը հնարավորություն էր տալիս հաճախակի հանդիպումներ և քննարկումներ անցկացնել, սակայն այժմ ամերիկյան համանախագահի պաշտոնի վերացումից հետո նրա գործառույթները ստանձնողը կարող է լինել ավելի քիչ մոբիլ։ Մյուս կողմից էլ, սակայն, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացներն այսուհետ կկարգավորվեն անմիջապես ԱՄՆ պետդեպարտամենտի կողմից, ինչը կարող է նշանակել՝ ԱՄՆ ավելի հստակ դիրքորոշում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում։
Թեև Թիլերսոնի առաջարկը դեռևս չի հաստատվել ու գուցե և չհաստատվի, այդուհանդերձ վերջին երկու շաբաթվա իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ Արևմուտք-Ադրբեջան հարաբերություններում հավասարումները փոխվում են՝ ստիպելով Ալիևին գնալ զիջումների։ Ինչը միանշանակ կարող է դրական ազդեցություն ունենալ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում։

Конец августа и начало сентября 2017 года полны интересными новостями касательно урегулирования конфликта между Азербайджаном и Арцахом. В последние недели периодически публикуются интересные новости, которые, кажется, свидетельствуют об изменении отношения Запада и, в частности, США, к Азербайджану.
Новости о коррупции
Последние две недели были насыщены множеством негативных публикаций в западных СМИ касательно Азербайджана. Причиной тому стала статья под заглавием «азербайджанская прачечная», которая раскрыла сделки по отмыванию денег кланом Алиева на сумму, достигающую 3 миллиардов долларов. Эта новость оказала негативное влияние на международный рейтинг Азербайджана.
Давления США на Баку
7 сентября американский сенатор Дик Дурбин предложил ввести санкции против ряда азербайджанских чиновников. Согласно этому предложению, должны были быть внесены ограничения доступа на въезд в США в отношении тех азербайджанских чиновников, которые причастны к незаконному задержанию основателя информационного агентства «Туран» Мехмана Алиева. Журналист был задержан 28 августа под предлогом налоговых проблем, а 9 сентября, через два дня после предложения Дурбина, он был освобожден.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев помиловал гражданина Израиля и России блогера Александра Лапшина, который был арестован в Беларуси, а затем передан Баку со стороны Лукашенко. Напомним, что по уголовному делу, возбужденному прокуратурой Азербайджана, 40-летний блогер был обвинен в публичных призывах к попранию территориальной целостности Азербайджана и отсутствии необходимых документов для пересечения политической границы страны.
Странная «доброта» Алиева однозначно показывает, что давления Заапада действуют, и санкции могут изменить политику режима Алиева.
Возможное изменение формата МГ ОБСЕ
На фоне вышеупомянутых вестей, осталась незамеченной новость о послании госсекретаря США Рекса Тиллерсона. Письмо, которое Тиллерсон направил сенатору Бобу Кокеру о предлагаемых поправках в Госдепартамент, предлагает распустить 70 специальных штатов США, в том числе штат сопредседателя Минской группы ОБСЕ по Карабаху. Тиллерсон в своем письме предлагает передать его полномочия бюро Госдепартамента по вопросам Европы и Евразии. Отмечается, что заместитель помощника госсекретаря возьмет на себя все функции сопредседателя, а персонал будет сохранен.
В случае, если предложение Тиллерсона будет одобрено, формат Минской группы ОБСЕ (МГ ОБСЕ) фактически изменится. Присутствие сопредседателей МГ ОБСЕ позволяло проводить частые встречи и обсуждения, но после ликвидации должности американского сопредседателя, взявший на себя его функции может быть менее мобилизованным. Однако, с другой стороны, процессы Минской группы ОБСЕ впредь будут немедленно урегулированы непосредственно Госдепартаментом США, что может означать более четкую позицию США в процессе урегулирования карабахского конфликта.
Хотя предложение Тиллерсона еще не утверждено и, возможно, не утвердится, тем не менее, события последних двух недель показывают, что равновесие в отношениях Запад-Азербайджан меняется, заставляя Алиева идти на уступки. Что однозначно может оказать положительное влияние на урегулирование карабахского конфликта.