- 21 Սեպտեմբերի, 2018
Հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում սրվել է ոչ միայն ռազմական, այլև քաղաքական մակարդակում: Սեպտեմբերի 15-ին ադրբեջանական զինուժի գնդակոծության հետևանքով հրազենային վիրավորում է ստացել Կոթիի բնակիչներից մեկը, իսկ սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ սահմանի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պատասխանատվության տարածքում հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու վիրավորում է ստացել պայմանագրային զինծառայող Բ. Մաթևոսյանը: Այս մի քանի օրվա ընթացքում ադրբեջանական կողմը նույնպես ունեցել է կորուստներ: Ռազմական լարվածության հետ մեկտեղ՝ հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտը սրվել է նաև քաղաքական հարթության վրա:
Ալիև-Փաշինյան հեռակա «փոխհրաձգությունը»
Այս ամսվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները մի շարք հայտարարություններ արեցին ինչպես ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, այնպես էլ երկու երկրներում տիրող ներքին իրավիճակի մասին: Մասնավորապես, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, նախ, հույս հայտնեց, թե «Հայաստանի նոր կառավարությունը կառուցողական դիրք կգրավի հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման հարցում, և Ադրբեջանի տարածքները կազատվեն օկուպացիայից», հետո մեկ այլ առիթով հայտարարեց, թե «Հայաստանում ձևավորվել է դիկտատուրայի նոր ռեժիմ»: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ իր հերթին նշեց՝ Ալիևը վախենում է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած ժողովրդավարական գործընթացները կարող են տեղափոխվել իր երկիր, այդ պատճառով փորձում է շփման գծում իրավիճակը սրելով՝ շեղել ադրբեջանցիների ուշադրությունը ներքին խնդիրներից: Հետագա օրերին քաղաքական-դիվանագիտական «փոխհրաձգությունը» Երևանի և Բաքվի միջև շարունակվեց, և դա կապված էր ոչ միայն սահմանային գոտում լարվածության աճի, այլև այն հանգամանքի հետ, որ Ադրբեջանի նախագահի որդին՝ կրտսեր Հեյդար Ալիևը, զորակոչվեց ծառայելու Ադրբեջանի զինված ուժերում:
Ինչպե՞ս զսպել Ադրբեջանին
Մինչ այդ, սակայն, անդրադառնանք հայ-ադրբեջանական հակամարտության հետ կապված ավելի լայն համատեքստին, որը թույլ կտա հասկանալ ոչ միայն Ադրբեջանի նախագահի ու Հայաստանի վարչապետի հայտարարությունների իմաստն ու նպատակները, այլև Ադրբեջանի կողմից Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ իրականացվող հակահայ քաղաքականության էությունն ու հայկական կողմի հակաքայլերը: Այսպես, տարիներ շարունակ՝ հատկապես 2013-14 թթ. այս կողմ, հայկական մամուլը հայ վերլուծաբանների հետ քննարկում էր Հայաստանի և Արցախի անվտանգության կարևորագույն խնդիրներից ու մարտահրավերներից մեկին դիմագրավելու հարցը, թե ինչպե՞ս կարելի է զսպել Ադրբեջանին շփման գծում, ի՞նչ հակաքայլ, հակախաղ կա Ադրբեջանի կողմից տարիներ ի վեր իրականացվող, այսպես ասած՝ հյուծման, ջլատման քաղաքականությանը կամ մաշող պատերազմին (անգլերեն տերմինը՝ war of attrition): Օրինակ, Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն, քաղաքագետ Մանվել Սարգսյանն ասում էր, որ պետք է վարել այնպիսի քաղաքականություն, որը կչեզոքացնի սահմանային միջադեպերից քաղաքական օգուտներ քաղելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը, և Ադրբեջանի ամեն մի կրակոց պետք է աշխատի իր դեմ:
Բաքվի ահաբեկչական մեթոդները
Բաքվի այս ստրատեգիան (ռազմավարությունը) հայտնի է նաև «ռազմական դիվանագիտություն» անունով, իսկ դրա մեթոդները հատուկ են ահաբեկչական խմբավորումներին: Առանց չափազանցության: Սրա իմաստը, նպատակը հետևյալն է՝ նախ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում կամ այլ ձևաչափով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև տեղի ունեցող բարձր մակարդակի հանդիպումներից առաջ կամ հետո շփման գծում ռազմական իրավիճակը սրելու միջոցով հոգեբանական ճնշում գործադրել հայկական կողմի վրա, ամրապնդել Բաքվի բանակցային դիրքերը կամ լուծել այլ՝ ներքաղաքական, արտաքին քաղաքական, դիվանագիտական խնդիրներ: Երկրորդը, քաղաքական հաշվարկներով սպանելով, վիրավորելով հայ զինվորներին, խաղաղ բնակիչներին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ ուժերի շփման գծում կամ Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանին՝ կրկին ճնշում գործադրել, շանտաժի ենթարկել Երևանում քաղաքական որոշումներ կայացնողներին, ազդել հայ հասարակության տրամադրությունների, բարոյահոգեբանական վիճակի վրա և հանրության ճնշման միջոցով ստիպել պաշտոնական Երևանին զիջումներ անել Ղարաբաղի հարցում: Թե ինչ զիջումներ է Բաքուն ակնկալում հայկական կողմից, հայտնի է բոլորին: Դա չէ հարցը:
Ակտիվ քննարկումներ Ադրբեջանում
Նախկինում Բաքվի այս քաղաքականությանը հակազդելը շատ դժվար էր՝ մի շարք օբյեկտիվ պատճառներով, բայց 2018թ. մայիսից հետո, ինչպես ասում են, իրավիճակ է փոխվել ոչ միայն Հայաստանի ներսում, այլև ինչ-որ առումով Ղարաբաղի հարցի շուրջ՝ շնորհիվ Հայաստանում տեղի ունեցած խիստ օրինակելի, խաղաղ, թավշյա իշխանափոխության, որը մեծ ոգևորություն առաջացրեց նույնիսկ բռնապետական Ադրբեջանում: Այդ օրերին շատ ադրբեջանցիներ սոցիալական ցանցերում գրում էին, թե «դրա համար էլ Ղարաբաղը հայերինն է, որովհետև նրանք կարողանում են այսպես պայքարել ու հաղթել»: Այսօր էլ որոշ ուսումնասիրություններ ցույց են տալիս, որ չնայած բոլոր խոչընդոտներին՝ Փաշինյանի խոսքերը հասել են շարքային ադրբեջանցիներին և որոշ առումով ազդել հանրային տրամադրությունների վրա: Ադրբեջանցի քաղաքագետները, ակտիվիստները մամուլի հետ զրույցներում, ֆեյբուքյան հարթակում սկսել են քննարկել խաղաղության հարցը՝ բարձր գնահատելով իր որդուն առաջնագիծ զինվորական ծառայության ուղարկած Հայաստանի վարչապետի քայլը: Ֆեյսբուքի շատ օգտատերեր «Ղարաբաղ թե՞ ժողովրդավարություն» թեմայով ծավալված քննարկումների ժամանակ եկել են այն եզրակացության, որ ժողովրդավարական երկրները չեն պատերազմում և կարող են խնդիրները խաղաղ կարգավորել:
Փաշինյանի խաղաղասիրական քայլը
Բայց իրավիճակը Արցախյան հարցի շուրջ փոխվում է ոչ միայն Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունների, այլև թավշյա հեղափոխության առաջնորդ, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հաշվարկված, թիրախային քայլերի շնորհիվ: Նախ, հուլիսի վերջին, երբ Փաշինյանի որդին՝ Աշոտը, զորակոչվեց զինվորական ծառայության Արցախի ՊԲ-ի սահմանապահ զորամասերից մեկում, Հայաստանի վարչապետը ռուսական «Эхо Москвы» ռադիոկայանի գլխավոր խմբագիր Ալեքսեյ Վենեդիկտովի հետ հարցազրույցում հայտարարեց, թե իր որդուն առաջնագիծ ուղարկելը խաղաղասիրական քայլ է, որովհետև հասկանալի է՝ «եթե իմ որդուն ուղարկում եմ Ղարաբաղ, ուրեմն չեմ ուզում, որ այնտեղ պատերազմ սկսվի, և Աստված մի՛ արասցե, իմ որդին և իմ հայրենակիցների որդիները, ինչպես նաև Ադրբեջանի որդիները զոհվեն»: Հետո ավելացրեց՝ «ուրախ կլինեի, եթե նախագահ Իլհամ Ալիևը ևս իր որդուն ուղարկեր առաջնագիծ ծառայելու, որովհետև եթե նրա որդին ևս այնտեղ ծառայեր, ես դա կընկալեի որպես խաղաղասիրական քայլ, որովհետև բոլորս էլ համոզված ենք, որ պարոն Ալիևը նույնպես չի ուզենա, որ իր որդին զոհվի»:
Ալիևը թքած ունի իր զինվորների վրա
Մի քանի օր առաջ ադրբեջանական ԶԼՄ-ները տեղեկացրին, որ Ալիևի որդին զորակոչվել է բանակ, բայց ծառայելու է ոչ թե առաջնագծում, այլ մի տաքուկ անկյունում՝ Բաքվի զորամասերից մեկում: Այն էլ հարց է՝ իսկապես կծառայի՞, թե՞ ծառայությունը կանցկացնի տանը: Սեպտեմբերի 16-ին՝ Երևանի ընտրություններին մասնակցող «Իմ քայլը» դաշինքի հերթական հանրահավաքի ժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը խոսեց այս իրադարձության մասին՝ ասելով, որ Իլհամ Ալիևն այդքան հեշտությամբ սրում է իրավիճակը սահմանին, քանի որ իր որդին չի ծառայում առաջնագծում, և նա գիտի, որ սրացման դեպքում զոհվելու են «ուրիշ ադրբեջանցիների» որդիները, ոչ թե իր որդին:
«Եվ ամեն անգամ, այո, պետք է արձանագրել, որ երբ Իլհամ Ալիևը հոխորտում է Հայաստանի հաշվին, նա, ըստ էության, ճանապարհ է բացում հազարավոր ադրբեջանցի մայրերի դժբախտացնելու համար, որովհետև նա գիտի՝ իր զավակին ոչինչ չի սպառնում: Հիմա էլ նա իր որդուն տարել է Բաքվի զորամասերից մեկը ծառայելու և նա ևս մեկ անգամ խաբում է իր ժողովրդին: Եվ եթե Ալիևը գնում է այդ ճանապարհով՝ ադրբեջանցի ժողովուրդը պետք է պահանջի, որ նրա որդին նույնպես ծառայի առաջնագծում: Տեսնենք՝ էդ պարագայում նրանք նույնպիսի լկտիությամբ կպահե՞ն իրենց, թե՞ ոչ: Ադրբեջանի նախագահը թքած ունի իր զինվորների կյանքի վրա: Նրան չեն հետաքրքրում իր զինվորները: Նրան հետաքրքրում են իր և իր ընտանիքի միլիարդները», – ավելացրեց Հայաստանի վարչապետը:
Բաքուն հոխորտում է
Ադրբեջանի նախագահի վարչակազմի պատասխանը չուշացավ: Ալիևի մամուլի քարտուղար Ազեր Հասիմովը Trend գործակալության հետ զրույցում սպառնացել է՝ հայտարարելով, թե «եթե Փաշինյանը ցանկանում է մնալ իր աթոռին, խորհուրդ ենք տալիս քիթը չմտցնել Ադրբեջանի ներքին գործերի մեջ»:
Կարճաժամկետ և երկարաժամկետ նպատակներ
Այսպիսով, կարելի է արձանագրել, որ Նիկոլ Փաշինյանն իր քաղաքականությամբ, ըստ էության, նպաստում է Ադրբեջանում խաղաղության դիսկուրսի ակտիվացմանը՝ այն հակադրելով տարիներ շարունակ Բաքվի բռնապետական վարչակարգի կողմից իրականացվող պատերազմական քարոզչությանը: Միաժամանակ Հայաստանի ղեկավարը հետևողական քայլերով փորձում է կյանքի կոչել մի ծրագիր, որը միտված է Հայաստանի և Արցախի համար պատուհաս դարձած ադրբեջանական ստրատեգիան՝ Արցախի և Հայաստանի «հյուծման քաղաքականությունը» չեզոքացնելուն: Այս ծրագիրն, ըստ երևույթին, հետապնդում է մի քանի նպատակներ՝ կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարում: Կարճաժամկետ և միջնաժամկետ հեռանկարում Փաշինյանը փորձում է իր խոսքը հասցնել շարքային ադրբեջանցիներին, որոնց որդիները զորակոչվել են ծառայելու առաջնագծում, նրանց բացատրել Բաքվի քաղաքականության իրական նպատակները, բարձրացնել շարքային ադրբեջանցիների քաղաքացիական գիտակցությունը, ակտիվացնել քննարկումները ադրբեջանական հասարակության ներսում խաղաղության հարցի շուրջ՝ ճնշում գործադրելով Ադրբեջանի ղեկավարության վրա և ստիպելով վերջինիս հրաժարվել իր ռազմատենչ քաղաքականությունից: Ճիշտ է, Ալիևի բռնապետական ռեժիմը ժողովրդի հնարավոր դժգոհությունը կանխելու և առաջնագծում զոհված զինվորների մահը արդարացնելու համար կիրառում է հին ու փորձված հնարք՝ հայրենասիրությունը, ավելի ճիշտ՝ հայրենասիրության իսլամական տարբերակը: Ըստ այդմ՝ առաջնագծում զոհված զինվորները «շահիդներ» են (արաբերենից թարգմանած՝ նահատակ, մարտիրոս), որոնք զոհվել են ոչ թե հանուն Ալիևի իշխանության և հարստության պահպանման, այլ հանուն Ալլահի՝ պաշտպանելով իրենց հավատքը, հայրենիքը, պատիվն ու ընտանիքը: Ամենևին նպատակ չունենալով վիրավորել իսլամական աշխարհի կրոնական զգացմունքները՝ պետք է ասել, որ այս խաբեության դեմ պայքարելն, իհարկե, լուրջ խնդիր է: Ի դեպ, ճիշտ նույն կերպ դժվար է պայքարել տասնամյակներ շարունակ դպրոցական, բուհական դասագրքերի, ԶԼՄ-ների միջոցով ադրբեջանական հասարակությանը քարոզվող այն կեղծիքի դեմ, թե իբր Լեռնային Ղարաբաղը, Հայաստանի տարածքները «Ադրբեջանի պատմական հողերն են»: Իհարկե, սա քննարկման այլ թեմա է:
Փաշինյանի մյուս՝ երկարաժամկետ նպատակը, կարծում ենք, հայկական հեղափոխությունը Ադրբեջան արտահանելն է: Հիշեցնենք՝ «Քայլ արա» շարժման ամենասկզբում, նույնիսկ մինչ այդ Փաշինյանն ու իր աջակիցներն ասում էին, որ իրենց նպատակը Հայաստանի «ադրբեջանացումը» կանխելն է: Հիմա, երբ այս խնդիրը լուծված է, թավշյա հեղափոխության առաջնորդ Փաշինյանը մտադրվել է հայկական հեղափոխության սերմերը ցանել Ադրբեջանում և տապալել Բաքվի բռնապետական ռեժիմը, քանի որ քաջ գիտակցում է՝ Ադրբեջանի հետ խաղաղության հնարավոր է հասնել միայն այդ երկրի ժողովրդավարացման պարագայում:

В течение последних нескольких недель армяно-азербайджанский конфликт обострился не только на военном, но и политическом уровне. В результате обстрела с азербайджанской стороны 15 сентября огнестрельное ранение получил один из жителей села Коти, а 19 сентября на боевой оборонительной позиции одной из воинских частей Республики Армения, дислоцированной в северо-восточном направлении, в результате выстрела противника смертельное ранение получил контрактный военнослужащий А. Матевосян. За эти несколько дней азербайджанская сторона также понесла потери. Наряду с военной напряженностью армяно-азербайджанский конфликт также обострился и на политической плоскости.
Заочная «перестрелка» Алиев-Пашинян
В течение этого месяца лидеры Армении и Азербайджана сделали ряд заявлений касательно урегулирования карабахского конфликта, а также внутренней ситуации в обеих странах. В частности, президент Азербайджана Ильхам Алиев, прежде всего, выразил надежду, что «новое правительство Армении займет конструктивную позицию по урегулированию армяно-азербайджанского конфликта, а территории Азербайджана будут освобождены от оккупации», а после заявил, что «в Армении сформирован новый режим диктатуры». Премьер-министр Армении Никол Пашинян в свою очередь отметил, что Алиев обеспокоен тем, что имевшие место в Армении демократические процессы могут распространиться и в его стране, и по этой причине пытается отвлечь внимание азербайджанцев от внутренних проблем наряжением ситуации на линии соприкосновения. В последующие дни политико-дипломатическая «перестрелка» между Ереваном и Баку продолжилась, и это было связано не только с ростом напряженности в пограничной зоне, но и с тем, что сын президента Азербайджана, Гейдар Алиев, отправился на службу в ВС Азербайджана.
Как сдержать Азербайджан?
До этого, однако, обратимся к более широкому контексту, связанному с армяно-азербайджанским конфликтом, что позволит понять не только смысл и цели заявлений президента Азербайджана и премьер-министра Армении, но также суть антиармянской политики Азербайджана в отношении Армении и Арцаха и антишагов армянской стороны. Так, в течение многих лет, в частности с 2013-14 гг., армянская пресса с армянскими аналитиками обсуждала вопрос противостояния одному из важнейших проблем и вызовов безопасности Армении и Арцаха – каким образом можно сдержать Азербайджан на линии соприкосновения, какие есть антишаги, антиигра против проводимой в течении многих лет Азербайджаном так называемой политики истощения, изнеможения или войны на истощение (англ.термин – war of attrition). Например, глава Армянского центра стратегических и национальных исследований Манвел Саргсян говорил, что необходимо вести такую политику, которая нейтрализует политику Азербайджана, направленную на извлечение выгоды из пограничных инцидентов, и каждый выстрел Азербайджана должен работать против него.
Террористические методы Баку
Эта стратегия Баку также известна как «военная дипломатия», и ее методы присущи террористическим группировкам. Без преувеличения. Суть и цель стратегии заключаются в следующем: прежде всего, в оказании психологического давления на армянскую сторону путем обострения военной ситуации на линии соприкосновения перед встречами между Арменией и Азербайджаном на высшем уровне в рамках Минской группы ОБСЕ или другом формате, укреплении переговорной позиции Азербайджана или решении других внутриполитических, внешнеполитических, дипломатических вопросов. Во-вторых, исходя из политических расчетов убивая, раня армянских военнослужащих, мирных жителей на линии соприкосновения арцахо-азербайджанских противостоящих сил или государственной границе между Арменией и Азербайджаном вновь оказать давление, шантажировать принимающих политические решения в Ереване, влиять на настроения армянского общества, путем давления на морально-психологическую ситуацию и общественность заставить официальный Ереван пойти на уступки в вопросе Карабаха. О том, какие уступки Баку ожидает от армянской стороны, известно всем. Вопрос не в этом.
Активные обсуждения в Азербайджане
В прошлом было труднее противостоять вышеуказанной политике Баку по ряду объективных причин, но с мая 2018 года, как говорится, ситуация изменилась не только внутри Армении, но и в какой-то степени вокруг карабахского вопроса – благодаря образцовой, мирной, бархатной революции в Армении, которая вызвала вдохновление даже в диктаторском Азербайджане. В эти дни многие азербайджанцы писали в социальных сетях, что «поэтому Карабах и принадлежит армянам, потому что они способны сражаться и побеждать». Даже сегодня ряд исследований показывают, что, несмотря на все преграды, слова Пашиняна достигли рядовых азербайджанцев и в некотором роде повлияли на общественные натроения. Азербайджанские политологи, активисты в беседе с прессой, на платформе Facebook стали обсуждать вопрос о мире, высоко оценивая шаг премьер-министра Армении, который отправил своего сына служить на передовую. Многие пользователи Facebook во время обсуждений «Карабах или демократия» пришли к выводу, что демократические страны не воюют и могут решать проблемы мирным путем.
Миролюбивый жест Пашиняна
Но ситуация вокруг Арцахского вопроса меняется не только из-за изменений в Армении, но и благодаря просчитанным, целенаправленным шагам лидера Армении, премьер-министра Никола Пашиняна. Во-первых, в конце июля, когда сын Пашиняна, Ашот, был призван на военную службу в одну из приграничных воинских частей Армии обороны Арцаха, премьер-министр Армении в интервью главному редактору российской радиостанции «Эхо Москвы» Алексею Венедиктову заявил, что служба сына на передовой является миролюбивым шагом, поскольку понятно: «что когда я отправляю своего сына в Карабах, я не хочу чтобы там началась война. И упаси бог, мой сын и сыновья других моих соотечественников, и сыновья азербайджанских рядовых граждан погибли. Затем добавил: Я был бы рад, если президент Ильхам Алиев отправил своего сына тоже там служить. Потому что если бы и его сын здесь служил, я бы воспринял это как миролюбивый жест, потому что мы все уверены, что господин Алиев также не захочет, чтобы его сын погиб».
Алиеву наплевать на своих солдат
Несколько дней назад азербайджанские СМИ сообщили, что сын Алиева был призван в армию, но он будет служить не на передовой, а в в укромном местечке – в одной из бакинских воинских частей. И то под вопросом – действительно будет служить, или проведет службу дома. Во время избирательной компании участвующего в выборах в Совет старейшин Еревана блока «Мой шаг» Никол Пашинян коснулся также и этого события, заявив, что Ильхам Алиев с такой легкостью обостряет ситуацию на границе, поскольку его сын не служит на передовой, и он знает, что в случае обострения умирать будут сыновья «других азербайджанцев», а не его сын.
«И следует отметить, что каждый раз, когда Ильхам Алиев важничает за счет Армении, он фактически открывает путь к несчастьям для тысяч азербайджанских матерей, потому что знает, что его сыну ничего не угрожают. И теперь его сын будет служить в Баку, и он вновь обманывает свой народ. И если Алиев пойдет по этому пути, то азербайджанский народ должен потребовать, чтобы его сын также служил на передовой. Посмотрим в таком случае они будут вести себя так же нагло или нет. Президенту Азербайджана наплевать на своих солдат. Его интересуют миллиарды свои и своей семьи», – добавил премьер-министр Армении.
Баку важничает
Ответ администрации президента Азербайджана не заставил себя ждать. Пресс-секретарь Алиева Азер Хасимов в интервью агентству Trend заявил, «если Пашинян желает и впредь оставаться в своем кресле, то мы не советуем ему совать нос во внутренние дела Азербайджана».
Краткосрочные и долгосрочные цели
Таким образом, можно констатировать, что своей политикой Никол Пашинян, по сути, способствует активизации мирного дискурса в Азербайджане, противоречащего военной пропаганде, проводимой диктаторским режимом Баку на протяжении многих лет. В то же время лидер Армении последовательными шагами пытается реализовать программу, направленную на нейтрализацию ставшей обузой для Армении и Арцаха азербайджанской стратегии – «политики истощения» Армении и Арцаха. Эта программа, по сути, преследует несколько целей в краткосрочной, среднесрочной и долгосрочной перспективе. В краткосрочной и среднесрочной перспективе Пашинян пытается довести свои слова до рядовых азербайджанцев, чьи сыновья призваны служить на передовой, объяснить им истинные цели политики Баку, повысить гражданское сознание рядовых азербайджанцев, активизировать внутри азербайджанского общества обсуждения по вопросу о мире, оказывая давление на руководство Азербайджана и заставив последнего отказаться от своей воинственной политики. Правда, диктаторский режим Алиева для подавления возможного недовольства народа и оправдания смертей погибших на передовой солдат применяет старый и проверенный трюк: патриотизм, точнее исламскую версию патриотизма. В соответствии с этим, погибшие на передовой солдаты являются «шахидами» (в переводе с арабского – мученик), которые погибли не ради власти Алиева и сохранения богатства, а ради Аллаха, защищая свою веру, отечество, честь и семью. Без намерения оскорбить религиозные чувства исламского мира, следует отметить, что борьба с обманом, конечно же, является серьезной проблемой. Кстати, точно так же трудно бороться с той ложью, пропагандируемой азербайджанскому обществу в течении многих лет посредством школьных, университетских учебников, СМИ, что якобы Нагорный Карабах, территории Армении являются «историческими землями Азербайджана.» Конечно, это еще одна тема для обсуждения. Другой долгосрочной целью Пашиняна, как мы считаем, является экспорт армянской революции в Азербайджан. Напомним, что в самом начале движения «Кайл ара» («Сделай шаг»), даже до этого Пашинян и его сторонники заявили, что их целью является предотвращение «азербайджанизации» Армении. Теперь, когда эта проблема решена, лидер Пашинян намерен посеять семена армянской революции в Азербайджане и свергнуть диктаторский режим Баку, поскольку он осознает, что мир с Азербайджаном может быть достигнут только в случае демократизации этой страны.