- 20 Սեպտեմբերի, 2017
Տարիների ընթացքում ռուսաստանյան պաշտոնյաները Հայաստանին կոչ էին անում պաշտոնական կարգավիճակ տալ ռուսաց լեզվին: Վերջինը Ռուսաստանի Դաշնության պետական դումմայի խոսնակ Վյաչեսլավ Վոլոդինն էր, ով բացահայտ կերպով հայտարարեց, որ հայաստանցի վարորդները Ռուսաստանում խնդիրներ կունենան այնքան ժամանակ, քանի դեռ ռուսերենը Հայաստանում չունի կարգավիճակ:
Իսկ ահա բոլորովին վերջերս Հայաստանի կառավարությունը մշակել է դպրոցներում ռուսաց լեզվի դասընթացները խորացնելու հայեցակարգ: Փորձենք հասկանալ, թե որքանո՞վ է դա հիմնավոր և ու՞մ է շահավետ:
Աշխարհում ամենատարածված լեզուն անգլերենն է: Դրան հաջորդում են չինարենը, ապա իսպաներենը և արաբերենը: Ռուսերենը ցուցակում 7-րդն է: Ավելին, նշենք, որ համաշխարհային տնտեսության 30 տոկոսը անգլերեն իմացող բնակչությունն է ապահովում, իսկ ռուսալեզու բնակչությունը ապահովում է մոտ 10 անգամ ավելի քիչ ՀՆԱ: Համացանցում կայքերի 51,3 տոկոսը անգլերեն է, 6,7 տոկոսը՝ ռուսերեն:
Հայաստանի բնակչության ընդամենը չնչին տոկոսի մայրենի լեզուն է ռուսերենը, ինչի արդյունքում ռուսերենին կարգավիճակ տալու հիմքերը բացակայում են: Անգամ եզդիերենը մայրենի լեզու համարողների թիվը 3 անգամ ավել է, քան ռուսերենինը: Արդ, եթե Հայաստանում պետք է լինի երկրորդ պետական լեզու, ապա ավելի շուտ դա կլինի եզդիերենը և ոչ ռուսերենը:
Արդյունքում, Հայասատանը Եվրասիական տնտեսական միության միակ երկիրն է, որտեղ ռուսերենը չունի պետական որևէ կարգավիճակ: Հայաստանյան դպրոցներում ռուսերենը ավելի խորացված է ուսումնասիրվում, քան անգլերենը: Արդյունքում հայաստանցիների 94 տոկոսը տիրապետում է տարրական ռուսերենի և ընդամենը 40 տոկոսը՝ տարրական անգլերենի:
Հայաստանի դպրոցներում ռուսաց լեզվի դասընթացները խորացնելու հայեցակարգը, բնականաբար, էլ ավելի կխորացնի ռուսերենի՝ որպես երկրորդ լեզվի իմացության մակարդակը:
Ձեռնտու չի Հայաստանին
Գաղտնիք չէ, որ բնակչության կողմից այս կամ այն լեզվի իմացությունը որոշիչ դեր է խաղում տնտեսության և աշխատաշուկայի զարգացման ուղղության հարցում: Դա առավել շոշափելի է աշխատանքային միգրացիայի հարցում, երբ մարդիկ արտագնա աշխատանքների են մեկնում այն երկրներ, որտեղ կարող են աշխատել իրենց իմացած լեզուներով:
Ինչը շատ ցայտուն երևում է Հայաստանի պարագայում (և օրինակով): Հայաստանցիները առավելապես արտագնա աշխատանքի են գնում Ռուսատան և Ուկրաինա, բայց շատ քիչ է աշխատանքային միգրացիան դեպի Լեհաստան, որտեղ անհամեմատ ավելի լավ պայմաններ են աշխատանքի համար (բարձր աշխատավարձ, աշխատանքային իրավունքներ և այլն), այնինչ Լեհաստանը բավականին միջոցներ է ձեռք առնում Հայաստանից աշխատողներ հրավիրելու համար (պետական քաղաքականության մակարդակով): Եվ այս երևույթի պատճառը բացառապես այն է, որ Լեհաստանում գրեթե չեն տիրապետում ռուսերենին, իսկ Հայաստանի աշխատանքային միգրանտները գրեթե չեն տիրապետում անգլերենին: Նույն պնդումը կիրառելի է նաև դեպի Պարսից ծոցի երկրներ Հայաստանից աշխատանքային միգրանտների սակավության մասով:
Այլ կերպ ասած, Հայաստանից աշխատանքային միգրանտները ստիպված գնում են Ռուսաստան, ուր գերակշռապես աշխատում են առանց իրավունքների և ոչ բարձր աշխատավարձերով, քանի որ ավելի լավ աշխատաշուկաների լեզուներին չեն տիրապետում:
Անգլերենի, արաբերենի և մի շարք այլ լեզուներին տիրապետելու դեպքում հայաստանցի աշխատանքային միգրանտները կկարողանային զգալիորեն ավելի լավ արտագնա աշխատանք գտնել, ունենալ պաշտպանված աշխատանքային իրավունքներ և ավելի լավ աշխատավարձ: Սակայն հայաստանցիների ընդամենը 16 տոկոսն է անգլերեն խոսում գոնե միջին մակարդակի: Այդ 16 տոկոսը գերակշռապես Հայաստանում էլ է ապահովված լավ աշխատանքով:
Ավելին, հարկ է նկատել, որ Հայաստանում անգլերենի իմացության զարգացումը կհեշտացնի անգլերենի տարածմամբ երկրների հետ տնտեսական կապերի զարգացումը: Իսկ դրանք տասնյակ ավելի մեծ շուկաներ են, քան ռուսախոսներինը: Եվ անգամ այս պայմաններում Հայաստանից արտահանման ընդամնեը 30 տոկոսն է գնում դեպի այնպիսի երկրներ, ուր ռուսերենը գերակշռում է անգլերենին:
Ձեռնտու է Ռուսաստանին
Այս իրավիճակը ձեռնտու է Ռուսաստանին միանգամից երկու պատճառով: Նախ, քանի դեռ Հայաստանի բնակչության հիմնական մասը բացի ռուսերենից այլ օտար լեզվի չի տիրապետում, Ռուսաստանը լինելու է մեր հիմնական աշխատանքային միգրացիայի ուղղությունը: Եվ ինչպես ցանկացած այլ մեծ տնտեսություն, Ռուսաստանը ևս ունի աշխատանքային միգրանտներ ընդունելու կարիք: Իսկ հայաստանցի աշխատանքային միգրանտները ունեն բազմաթիվ առավելություններ այլ երկրներից ժամանածների համեմատ (կրթվածություն, ահաբեկչական վտանգի բացակայություն և այլն):
Սակայն, Ռուսաստանը ոչ միայն տնտեսական շահով է առաջնորդվում: Քանի դեռ Ռուսաստանում աշխատում են հարյուր-հազարավոր Հայաստանի քաղաքացիներ, որոնք պարբերաբար գումար են ուղարկում հայրենիք, պաշտոնական Երևանը չի կարող վարել Մոսկվայից ամբողջությամբ անկախ քաղաքականություն: Հայաստանում միշտ կվախենանք, որ Կրեմլի համար անցանկալի քայլերի դեպքում Ռուսաստանում հայաստանցի աշխատանքային միգրանտների համար կարող են լրացուցիչ խնդիրներ ստեղծվել (ինչը նաև կհարվածի Հայաստանի տնտեսությանը): Աշխատանքային միգրացիայի ռուսաստանյան ուղղության մոնոպոլիան ապահովում է Ռուսաստանից Հայաստանի կախվածության որոշակի աստիճան:
Այլ կերպ ասած, եթե Հայաստանի բնակչությունը սկսի ռուսերենի չափ տիրապետել անգլերենի կամ թեկուզ արաբերենի, ապա մեր աշխատանքային միգրանտները կգնան դեպի այլ աշխատաշուկաներ, ինչը որոշակի վնաս կհասցնի Ռուսաստանի տնտեսությանը և էապես կնվազեցնի Ռուսաստանից Հայաստանի կախվածության աստիճանը:
Ավելին, եթե Հայաստանում նվազի ռուսերենի իմացությունը, ապա այստեղ կնվազի նաև ռուսական քարոզչության ազդեցությունը, ինչը հասկանալի պատճառներով ևս ձեռնտու չէ Կրեմլին:

Годами российские официальные лица призывали Армению придать официальный статус русскому языку. Последним был спикер Государственной думы Российской Федерации Вячеслав Володин, который открыто заявил, что у армянских водителей будут проблемы в России до тех пор, пока у русского языка не будет официального статуса в Армении.
И совсем недавно правительство Армении разработало концепцию углубленного изучения русского языка в школах. Давайте попробуем понять, насколько это обосновано и кому это выгодно.
Самый распространенный язык в мире – английский. Далее – китайский, за которым следуют испанский и арабский языки. Русский язык на 7-ом месте. Более того, отметим, что 30 процентов мировой экономики обеспечено англоязычным населением, а русскоязычное население обеспечивает ВВП меньше примерно в 10 раз. В интернете 51.3% веб-сайтов на английском языке, 6,7% – на русском.
Русский язык является родным языком всего лишь небольшой части армянского населения, в результате чего нет оснований для предоставления ему официального статуса. Даже число людей, считающих езидский родным языком, в три раза больше, чем русский. Таким образом, если в Армении должен быть второй государственный язык, то это скорее всего будет езидский, а не русский.
В результате Армения является единственной страной в Евразийском экономическом союзе, где у русского языка нет какого-либо государственного статуса. В армянских школах русский язык изучается более углубленно, чем английский. В результате 94 процента армян имеют базовое знание русского языка и только 40 процентов – английского.
Концепция углубления курсов русского языка в армянских школах, естественно, еще больше углубит уровень знания русского языка как второго.
Не выгодно Армении
Не секрет, что знание того или иного языка населением играет решающую роль в развитии экономики и рынка труда. Это наиболее ощутимо в вопросах трудовой миграции, когда люди выезжают за границу работать в странах, где они могут работать на языке, которым владеют.
Это очень очевидно в случае Армении (и на ее примере). Армяне в основном выезжают работать в Россию и Украину; очень низкий уровень трудовой миграции в Польшу, где условия для работы гораздо лучше (высокая заработная плата, трудовые права и т. д.), в то время как Польша предпринимает достаточно мер для приглашения работников из Армении (на уровне государственной политики). И причина этого феномена исключительно в том, что в Польше практически не владеют русским языком, а трудовые мигранты из Армении почти не говорят по-английски. Это же утверждение применимо и к малочисленности трудовых мигрантов из Армении в странах Персидского залива.
Иными словами, трудовые мигранты из Армении вынуждены ехать в Россию, где они работают в основном без прав и за низкую зарплату, поскольку ону не владеют языками лучших рынков труда.
В случае владения английским, арабским и рядом других языков армянские трудовые мигранты могли бы найти лучшую работу за рубежом, обладать защищенными трудовыми правами и получать более высокую зарплату. Однако только 16 процентов населения Армении говорит по-английски хотя бы на среднем уровне. Эти 16 процентов, в основном, и в Армении имеют хорошую работу.
Более того, следует отметить, что развитие знания английского языка в Армении будет способствовать развитию экономических отношений со странами, где распространен английский язык. А это десятки более крупных рынков, чем русскоговорящие рынки. И даже в этих условиях только 30 процентов экспорта из Армении поступает в страны, в которых русский доминирует над английским.
Выгодно России
Эта ситуация выгодна России сразу по двум причинам. Во-первых, пока основная часть населения Армении не владеет другим иностранным языком, кроме русского, Россия будет основным направлением нашей трудовой миграции. И как у любой другой крупной экономики, у России также есть необходимость принимать трудовых мигрантов. А у армянских трудовых мигрантов много преимуществ по сравнению с мигрантами из других стран (образованность, отсутствие террористической угрозы и т. д.).
Но Россия руководствуется не только экономической выгодой. Пока в России работают сотни тысяч граждан Армении, которые периодически отправляют деньги на родину, официальный Ереван не может в полной мере вести независимую от Москвы политику. В Армении мы всегда будем бояться, что в случае нежелательных Кремлю шагов могут возникнуть дополнительные проблемы для армянских трудовых мигрантов в России (что также затронет экономику Армении). Монополия российской трудовой миграции обеспечивает определенную степень зависимости Армении от России.
Иными словами, если население Армении начнет владеть английским или даже арабским языком так же как и русским, наши трудовые мигранты пойдут на другие рынки труда, что нанесет некоторый ущерб российской экономике и значительно снизит степень зависимости Армении от России.
Более того, если знание русского языка будет сокращено в Армении, влияние российской пропаганды также снизится, что, по понятным причинам, не выгодно Кремлю.