- 5 Հոկտեմբերի, 2017
Հոկտեմբերի 3-ին Ազգային ժողովում քննարկվում էր ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու վերաբերյալ ԵԼՔ խմբակցության ներկայացրած նախագիծը։ Քննարկումների ընթացքում Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը ԵԼՔ-ի նախագծի քննարկումը որակել էր որպես «քննարկում՝ ընդամենը քննարկումներ իրականացնելու նպատակով․ ուրիշ ոչինչ, արհեստական քննարկումներ…»։ Ստեղծվում է տպավորություն, որ Հայաստանում քննարկումները որևէ թեմայով արգելված են, եթե դրանք չեն տանելու դեպի կոնկրետ նպատակի, մինչդեռ քննարկումներն ու բանավեճերը ցանկացած ժողովդրդավար համակարգի հիմքում են ընկած։
Քննարկումը որպես տեղեկատվության միջոց
Հիշեցնենք, որ ԵԱՏՄ մտնելիս կար հանրային քննարկումների հստակ պակաս և հանրության մեծամասնությունը տեղյակ չէր, թե ինչ է իրենից ներկայացնում ԵԱՏՄ-ը, իսկ ԵԱՏՄ-ին միանալու պայմանագիրը տևական ժամանակ գաղտնի էր պահվում հանրությունից։
ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու քննարկումները կարևոր են նախ և առաջ ժողովրդավարական բազմակարծության տեսանկյունից։ Հայաստանում, որտեղ գյուղական շրջանների բնակչության մեծամասնության հիմնական աղբյուրը դեռևս հեռուստատեսությունն է, իսկ հայկական հեռուստատեսությունների մեծ մասը, և հատկապես Հանրային հեռուստաընկերությունը, որևէ կերպ չեն լուսաբանում Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցության վնասները, սակայն ակտիվ պրոեվրասիական քարոզչություն են վարում, նմանօրինակ քննարկումը Ազգային ժողովում պարզապես քննարկում չէ, այլ հնարավորություն բարձրաձայնել առկա խնդիրների մասին և բնակչության որոշ հատվածի մոտ հետաքրքրություն առաջացնել խնդրի վերաբերյալ։
Ավելին՝ քննարկումները ԵԱՏՄ անդամակցության բացասական կողմերի վերաբերյալ կարևոր են, որովհետև դրանք նպաստում են Հայաստանում հարցի վերաբերյալ քննադատական մտածելակերպին։ Ցանկացած ժողովրդավար պետություն պետք է ունենա երկրի ներքին և արտաքին քաղաքական կյանքի վերաբերյալ քննադատական մտածելակերպ։
Արտաքին քաղաքականության համար խթան
Ներքին քաղաքական քննարկումները Եվրասիական տնտեսական միությանը դեմ նաև ստեղծում են ներքևից վերև ուղղված ազդակներ՝ արտաքին քաղաքականությունը բազմակողմանի դարձնելու համար։ Թեև այս ազդակներն այս պահին այնքան ուժեղ չեն, որպեսզի կարողանան իրավիճակը կտրուկ փոխել, սակայն դրանք այնուամենայնիվ որոշակի ազդեցություն կրում են։
Բացի այդ, այս քննարկումը ուժեղացնում է Հայաստանի դիրքերը ԵԱՏՄ-ի վերաբերյալ Մոսկվայի հետ բանակցություններում։ Այն հստակ ցույց է տալիս Ռուսաստանին, որ Հայաստանում կա որոշակի խավ, ում դուր չի գալիս ԵԱՏՄ-ի պատճառով ՀՀ կրած վնասները։ Այս խավի գոյությունը կարող էր հնարավորություն տալ Երևանին առնվազն որոշ հարցերում զիջումներ ստանալ կամ գոնե նվազեցնել Հայաստանին ներկայացվող Ռուսաստանի պահանջները։
Հետևաբար, անկախ ԵԼՔ-ի նախաձեռնության անհաջող ավարտից, որակել ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու նախագծի քննարկումները որպես պարզապես քննարկումներ՝ այնքան էլ ճիշտ չէ։ Դժվար է պատկերացնել, որ Ազգային ժողովում, որտեղ Եվրասիական ուղին ընտրած Հանրապետական կուսակցությունը ձայների մեծամասնություն է կազմում, կարող էր ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու նախագիծն ընդունվել, սակայն այս նախագծի վերաբերյալ քննարկումները պարզապես ինքնանպատակ քննարկումներ չեն։ Դրանք թույլ են տալիս շրջանցել ԵԱՏՄ բացասական կողմերը քննարկելն արգելած լրատվամիջոցների կողմից ստեղծված ինֆորմացիոն բլոկադան ու հարցը քննարկման դնել նաև հարցին անտեղյակ բնակչության շերտերում։

В Национальном собрании 3 октября обсуждался проект, представленный фракцией «Елк» о выходе из ЕАЭС. В ходе обсуждений депутат от Республиканской партии Гагик Меликян квалифицировал обсуждение проекта «Елк» как «обсуждение только лишь с целью проведения обсуждений, ничего другого, искусственные обсуждения…» Складывается впечатление, что обсуждения по какой-либо теме в Армении запрещены, если они не приводят к определенной цели, тогда как обсуждения и дискуссии лежат в основе любой демократической системы.
Обсуждение как средство информации
Напомним, что при вхождении в ЕАЭС было явное отсутствие публичных обсуждений, и большая часть общественности не была осведомлена о том, что представляет собой ЕАЭС, а соглашение о присоединении к ЕАЭС долгое время хранилось в тайне от общественности.
Обсуждения о выходе из ЕАЭС важны, прежде всего, с точки зрения демократического плюрализма. В Армении, где основным источником большинства сельского населения по-прежнему остается телевидение, и большинство телеканалов Армении, в частности Общественное телевидение, никоим образом не освещают убытки членства Армении в Евразийском экономическом союзе, но активно ведут про-евразийскую пропаганду, подобное обсуждение в Национальном Собрании – это не просто обсуждение, а возможность поднять вопрос о существующих проблемах и повысить интерес некоторой части населения к проблеме.
Более того, обсуждения относительно негативных аспектов членства в ЕАЭС важны, поскольку они способствуют критическому мышлению касательно вопроса в Армении. Любое демократическое государство должно иметь критическое мышление о внутренней и внешнеполитической жизни страны.
Стимул для внешней политики
Внутриполитические обсуждения против Евразийского экономического союза также создают направленные снизу вверх импульсы, для того чтобы сделать внешнюю политику более универсальной. Хотя эти импульсы на данный момент не столь сильны, чтобы суметь резко изменить ситуацию, но они, тем не менее, имеют некоторое влияние.
Кроме того, это обсуждение усиливает позиции Армении в переговорах с Москвой касательно ЕЭАС. Оно четко показывает России, что в Армении есть определенный класс, которому не нравятся убытки, понесенные Республикой Армения из-за ЕАЭС. Существование этого класса могло бы дать возможность Еревану получить, по меньшей мере, уступки в некоторых вопросах или хотя бы сократить требования России к Армении.
Следовательно, независимо от неудачного завершения инициативы «Елк», квалифицировать обсуждения проекта о выходе из ЕАЭС как простое обсуждение, не так уж и верно. Трудно представить, что в Национальном собрании, где избравшая Евразийский путь Республиканская партия составляет большинство голосов, мог быть одобрен проект о выходе из ЕАЭС, однако обсуждения по этому проекту – это не просто бесцельные обсуждения. Они позволяют обходить информационную блокаду, созданную запретившими обсуждение негативных аспектов ЕАЭС средствами массовой информации, и вынести вопрос на обсуждение также среди неосведомленных слоев населения.