- 27 Նոյեմբերի, 2017
Նոյեմբերի 27-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունեցան խորհրդարանական լսումներ՝ ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության հեղինակած «ՀՀ մասով Եվրասիական տնտեսական միության պայմանագրի գործողությունը դադարեցնելու գործընթաց սկսելու վերաբերյալ» ՀՀ ԱԺ հայտարարության նախագծի վերաբերյալ։ Լսումներին որպես հրավիրյալ փորձագետ ելույթով հանդես է եկել Դանիել Իոաննիսյանը։
«Հարգելի հյուրեր փորձեմ կենտրոնանալ հենց տնտեսական թվերի վրա։
ԵԱՏՄ մաքսային դրույքաչափերի 76 տոկոսը այլ են, քան Հայաստանի շահերից բխող այն դրույքաչափերը, որոնք սահմանել էր օրենսդիրը Մաքսային օրենսգրքի 102-րդ հոդվածով: Սա նշանակում է, որ ապրանքատեսակների ¾-ի մաքսատուրքերը ոչ թե այնպիսին են, ինչպիսին ձեռք կտար Հայաստանի տնտեսությանը, այլ այնպիսին, որ օգտակար լինի ԵԱՏՄ-ին, կամ ավելի ճիշտ՝ Ռուսաստանին:
Մասնավորապես, նվազել են 1700 ապրանքատեսակների մաքսային դրույքաչափերը, իսկ 6300-ինը ավելացել են: Եվս մոտ 700 կարևորագույն ապրանքատեսակներ թանկաանլու են առաջիկա տարիներին: Եվ այդ ապրանքներից շատերը ԵԱՏՄ-ում չունեն մրցունակ և որակյալ նմանակներ, ուստի սպառողների համար դրանց թանկացումն անխուսափելի է:
Եվ քանի դեռ ասվում էր, որ բազմաթիվ ապրանքների իմպորտի ռեօրիենտացիա կլինի դեպի ԵԱՏՄ արտադրանք, սակայն թվերը վկայեցին հակառակը, և Հայաստան ներմուծվող ապրանքներում ԵԱՏՄ չափաբաժինը էլ ավելի նվազեց: Այսինքն, թանկ մաքսատուրքերով ներմուծվող ապրանքների չափաբաժինը տարեց տարի ավելանում է՝ հանգեցնելով լրջագույն գնաճի:
ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ մենք իրականացնում ենք մեր արտաքին առևտրի ընդամենը 25 տոկոսը: Եվ արտաքին առևտրի մյուս 75 տոկոսը կարող է տուժել, քանի որ փոխվելու են Առևտրի համաշխահային կազմակերպությունում (ԱՀԿ) մեր անդամակցության պայմանները և սկսելու են գործել ներմուծման առավել բարձր մաքսային դրույքաչափեր՝ դրանից բխող բացասական հետևանքներով:
Եթե Հայաստանը շարունակի իր անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ում, ապա 2020 թվականից 7 տարուց ավելի հին ավտոմեքենաները մաքսազերծելիս, քաղաքացիները շարժիչի աշխատանքային ծավալի յուրաքանչյուր քառակուսի սանտիմետրի համար կվճարեն 1,6-ից 2,2 եվրո:
Այսինքն, 1,6 լիտր շարժիչի ծավալով օրինակ Opel-ի մաքսազերծումը կարժենա 2500 եվրո, իսկ 2 լիտր ծավալով մեքենաներինը՝ 4400 եվրո՝ չհաշված ԱԱՀ:
Հայաստանում ավտոմեքենաների միջին տարիքը 20 տարեկան է: Բնակչության մոտ 90 տոկոսը հնարավորություն չունի 7 տարուց ավելի նոր մեքենա գնել: Այժմ բնակչության այդ կատեգորիային հասանելի մեքենաների մաքսազերծումը մոտ 1000 եվրո է՝ ներառյալ ԱԱՀ-ն ու բնօգտագործման հարկը: Երկու տարի անց, եթե Հայաստանը մնա ԵԱՏՄ-ում, այն կհասնի 3500-ից 6000 եվրոյի՝ ներառյալ ԱԱՀ:
Այո, նոր մեքենաների մաքսազերծումը կթանկանա ընդամենը 10 տոկոսով (եթե իհարկե դա «ընդամենը» է): Սակայն Հայաստանի բնակչության միայն չնչին մասն է, որ կարող է նոր մեքենա գնել:
Ընդ որում, հաշվի առնելով, թե որքան մեքենա են գնում պետական մարմինները, արձանագրենք, որ նոր մեքենաների 10 տոկոսանոց թանկացումը լուրջ բեռ կլինի նաև պետական բյուջեի վրա:
Ըստ ԵԱՏՄ պայմանագրի՝ մենք վաղ թե ուշ սինխրոնիզացնելու ենք դրամավարկային քաղաքականությունը… Սակայն հայկական դրամը անհամեմատ ավելի կայուն է, քան ռուսական ռուբլին, ուստի դրամավարկային քաղաքականության սինխրոնիզացիան կբերի բացասական հետևանքների:
Հայաստանի պես փոքր տնտեսությամբ երկրի համար ազգային արժույթի կուրսը չափազանց կարոր է: Մեր արտաքին առևտրի ¾-ը ԵԱՏՄ-ից դուրս է: Եվ եթե լինեն կուրսի կտրուկ տատանումներ մեր հիմնական առևտրային գործընկեր երկրների արժույթների համեմատ, ապա դա խիստ բացասաբար կանդրադառնա տնտեսության վրա:
ԵԱՏՄ երկրների հետ ապրանքաշրջանառության մասով պրինցիպիալ ոչինչ չի փոխվել ԵԱՏՄ մտնելուց ու չի փոխվի դուրս գալուց, քանի որ մենք արդեն վաղուց ԱՊՀ ազատ առևտրի պայմանագիր ունենք այդ երկրների հետ և միմյանց հետ 0-ական մաքսատուրքերով ենք աշխատում:
Ընդդիմախոսները կասեն, որ պակաս կարևոր չեն նաև ոչ սակագնային կարգավորումները, որոնք պետք է չլինեն մաքսային միությունների ներսում: Այստեղ հարկ է ընդգծել, որ համաձայն Եվրասիական զարգացման բանկի՝ այսօր ԵԱՏՄ անդամ երկրների միջև գործում են 200-450 ոչ սակագնային բնույթի սահմանափակումներ, որոնք ունեն 30%-ի հասնող արժեքային մաքսատուրքի հավասար էֆեկտ:
Այսինքն, ոչ սակագնային սահմանափակումները ոչ միայն առկա են, այլև ավելի ծանր են բիզնեսի համար, քան միջին վիճկագրական մաքսատուրքը:
Ընդ որում, խոսելով սահմանափակումների մասին՝ ես անգամ չեմ հիշատակում այն, որ Հայաստանը ԵԱՏՄ-ի հետ չունի ոչ ծովային և ոչ էլ երկաթուղային կապ: Իսկ ավտոմոբիլային միակ ճանապարհը՝ Վերին Լարսը, տարին մի քանի ամիս փակ է: Արդյունքում մեր տնտեսությունը կախման մեջ է ընկնում Վրացական լեռներում տիրող եղանակից:
Համաձայն ԵԱՏՄ պայմանագրի 35-րդ հոդվածի՝ Հայաստանը չի կարող ինքնուրույն ազատ առևտրի համաձայնագրեր կնքել երրորդ կողմերի հետ: Այդ իսկ պատճառով 2013 թվականին հնարավոր չեղավ ստորագրել ԵՄ-ի հետ համաձայնագիրը: Իսկ ուրբաթ օրը ստորագրված համաձայնագրով, բնականաբար, ազատ առևտրի ռեժիմ նախատեսված չէ: Եվ դա այն ժամանակ, երբ Եվրոպական Միությունն ունի 40 անգամ ավելի մեծ տնտեսություն և 7,5 անգամ ավելի մեծ ապրանքաշրջանառություն, քան ԵԱՏՄ-ն: Եվ եթե դեպի ԵԱՏՄ մեր արտահանման պոտենցիալը գրեթե ամբողջությամբ օգտագործվում է, ապա դեպի Եվրոպական Միություն դեռևս աճելու շատ տեղ կա: Մասնավորապես վերամշակվող ապրանքների, սննդամթերքի մասով:
Երևի հարկ չկա նշելու նաև, որ երկարաժամկետ կտրվածքով, Ռուսաստանի նավթահեն տնտեսությունը խորտակվող նավ է, որից արժի հեռու մնալ:
Թերևս ԵԱՏՄ-ի միակ դրական կողմն այն է, որ պայմանագրի շնորհիվ Ռուսաստանում մեր աշխատանքային միգրանտները կարող են աշխատել առանց աշխատանքի թույլտվության: Բայց, երկարաժամկետ կտրվածքով գերադասելի կլիներ, որ Հայաստանի աշխատուժը կամ Հայաստանում աշխատեր, կամ էլ գոնե արտագնա աշխատանքների գնար այնպիսի երկրներ, որտեղ աշխատավարձերն ավելի արժանավայել են, իսկ աշխատանքային իրավունքները հարգված: Աշխատանքային միգրացիայի ուղղության ռուսաստանյան մոնոպոլիան խնդրահարույց է նաև Մոսկվայից Երևանի անկախության առումով:
Մենք հաճախ զենք և որպես զենք ծառայող տեխնիկա ենք գնում ԵԱՏՄ անդամ չհանդիսացող երկրներից: Սակայն ԵԱՏՄ-ում այլ երկրներից ներմուծվող զենքերը մաքսազերծվելու են 18-20 տոկոսով… Եվ այդ մաքսը ՊՆ-ը վճարելու է ԵԱՏՄ ընդհանուր բյուջե:
Այդ հարցն, ըստ էության, լուծված չէ միությանը մեր միանալու պայմանագրով, քանի որ սահմանված ժամանակավոր արտոնությունները վերաբերում են միայն ԵԱՏՄ-ում նմանակը չունեցող զենքերին, այն էլ՝ մինչև 2022 թվականը:
Տռակտորների, բեռնատարերի ու դրանց պահեստամասերի, սերմնացուի և պարարտանյութի մեծ մասը Հայաստան է բերվում ԵԱՏՄ անդամ չհանդիսացող երկրներից և դրանք բոլորը կամ արդեն թանկացել են, կամ էլ դեռ թանկանալու են: Սա իր բացասական հետևանքներն է ունենալու գյուղատնտեսության ոլորտում:
2020 թվականից մոտ 10 տոկոսով ավելանալու են նաև նոր ավտոբուսների ու դրանց պահեստամասերի մաքսատուրքերը: Արդյունքում, եթե մնանք ԵԱՏՄ-ում, կամ մեր հանրային տրանսպորտի ինքնարժեքը կթանկանա, կամ էլի կվերադառնանք այսպես կոչված «մահվան գազելներին»:
Ընդ որում, 19 տոկոսով ավելացել են նաև ինքնաթիռների մաքսատուրքերը, ինչը նշանակում է, որ մենք այլևս հազիվ թե ունենանք ազգային ավիափոխադրող, քանի որ ինքնաթիռի համար ավելորդ 19 տոկոս վճարելով մրցակցությանը դիմանալ չի լինի:
Ուսումնասիրություն
Եթե ԵՄ ասոցացման դեպքում կային որակյալ ուսումնասիրություններ դրա տնտեսական էֆեկտի մասին (օրինակ՝ Ecorys-ի իրականացրածը), ապա առ այսօր, անդամակցության ուղին բռնելուց 4 տարի անց, չկա որևէ նման ուսումնասիրություն:
Մենք Ֆինանսաների նախարարությունից ստացել ենք գրություն, որ միակ ուսումնասիրությունը, դա Վարդան Արամյանի 2015 թվականին «բամբերում» գրված հոդվածն է… Մի կողմ թողնելով այն, որ այդ հոդվածն ժամկետնանց է, փաստեմ, որ դրա 4 թեզերից առնվազն 3-ը սխալ են (մանրամասն կարող եք ընթերցել SUT.am-ում):
Այսպիսով, ըստ այս աշխատության՝ ԵԱՏՄ անդամակցությունից ստացվելու է լրացուցիչ տնտեսական աճ․ ոչ սակագնային սահմանափակումների վերացման արդյունքում և հաշվարկը հիմնվում է Եվրոպական Միության փորձի վրա: Սակայն ԵԱՏՄ-ն ԵՄ չէ և այստեղ, ինչպես նշեցի առկա են մի քանի հարյուր ոչ սակագնային բնույթի սահմանափակումներ, որոնք ունեն 30%-ի հասնող արժեքային մաքսատուրքի հավասար էֆեկտ:
Ըստ Արամյանի՝ ԵԱՏՄ-ի անդամակցությունից ակնկալվող դրական տնտեսական էֆեկտի հաջորդ բաղադրիչը Ռուսաստանի կողմից գազի արտահանման մաքսատուրքերի վերացումն է: Սակայն գազի գնի անկումը ԵԱՏՄ անդամակցությամբ պայմանավորելը կոռեկտ չէ, դա համաշխարհային տենդենց է: Եվ ես խնդրում եմ գազային թալանը «արտոնություն» չանվանել:
Ավելին, քանի դեռ պարոն Արամյանը պնդում է, որ ներմուծման մաքսատուրքերի ավելացման արդյունքում տնտեսությունը կտուժի ընդամենը 0,1 տոկոսով, փաստենք, որ միջին մաքսատուրքը աճելու է 5,04 տոկոսով և, ի հեճուկս Արամյանի կանխատեսման, ներմուծման ծավալներում ԵԱՏՄ չափաբաժինը ոչ թե աճում, այլ նվազում է:
Ժամանակի սղության պատճառով ես չխոսեցի ԵԱՏՄ-ում ժողովրդավարության մակարդակի, կոռուպցիայի բարի ավանդույթների և բռնապետությունն արդարացնող պրոպագանդայի մասին:

В Национальном собрании Республики Армения (НС РА) 27 ноября прошли парламентские слушания по вопросу инициативы фракции «Елк» проекта заявления НС «О начале процесса прекращения действия договора Евразийского экономического союза по части Республики Армения». На слушаниях в качестве приглашенного эксперта с речью выступил Даниел Иоаннисян.
«Уважаемые гости, попробую сконцентрироваться именно на экономических показателях.
76% таможенных ставок ЕАЭС отличаются от ставок, вытекающих из интересов Армении, установленных законодательным органом в соответствии со статьей 102 Таможенного кодекса. Это означает, что таможенные пошлины на ¾ наименований товаров не такие, какие были бы выгодны экономике Армении, а такие, которые будут полезны для ЕАЭС или, точнее, для России.
В частности, снизились таможенные ставки на 1700 наименований товаров, а на 6300 – увеличились. В ближайшие годы более 700 наименований важнейших товаров также подорожают. И многие из этих товаров не имеют конкурентоспособных и высококачественных аналогов в ЕАЭС, поэтому для потребителей их подорожание неизбежно.
И до тех пор, пока говорилось, что будет осуществлена реорганизация импорта множества товаров в производство ЕАЭС, однако цифры показали противоположное, и доля ЕАЭС в импортируемых товарах в Армению еще больше снизилась. То есть, доля импортируемых товаров с высокими таможенными пошлинами растет из года в год, что приводит к серьезной инфляции.
Со странами-членами ЕАЭС мы осуществляем лишь 25% нашей внешней торговли. И оставшиеся 75% внешней торговли могут пострадать, поскольку условия нашего членства во Всемирной торговой организации (ВТО) изменятся и начнут действовать более высокие таможенные ставки с вытекающими негативными последствиями.
Если Армения продолжит членство в ЕАЭС, то с 2020 года за кубический сантиметр рабочего объема автомобилей, возрастом более 7 лет, при таможенном оформлении граждане будут вынуждены платить от 1,6 до 2,2 евро.
То есть, таможенное оформление, например, автомобиля «Опель» с объемом двигателя в 1,6 литров будет стоить 2200 евро, а, например, в случае двухлитрового матора таможенное оформление составит уже 4400 тысяч евро без НДС.
Средний возраст автомобилей в Армении составляет 20 лет. Около 90% населения не имеют возможности покупать автомобиль моложе 7 лет. Таможенное оформление транспортных средств, доступных в настоящее время для этой категории населения, составляет около 1000 евро, включая НДС и экологический налог. Два года спустя, если Армения останется в ЕАЭС, оно достигнет от 3500 до 6000 евро, включая НДС.
Да, таможенное оформление новых автомобилей подорожает всего на 10% (если это, конечно, «всего»). Однако лишь небольшая часть населения Армении может купить новую машину.
При этом, учитывая то, какое количество автомобилей приобретают государственные органы, отметим, что 10% -ное увеличение стоимости новых автомобилей станет серьезным бременем для государственного бюджета.
Согласно договору ЕАЭС, мы рано или поздно синхронизируем денежно-кредитную политику … Однако армянский драм намного более стабилен, чем российский рубль, поэтому синхронизация денежно-кредитной политики приведет к негативным последствиям.
Курс национальной валюты для страны с маленькой экономикой, такой как Армения, чересчур важен. ¾ нашей внешней торговли – за пределами ЕАЭС. И если произойдет резкое колебание курса по сравнению с валютами наших основных торговых партнеров, то это окажет негативное влияние на экономику.
По части таварооборота со странами-членами ЕАЭС принципиально ничего не изменилось при вступлении в ЕАЭС и не изменится при выходе, поскольку у нас давно имеется соглашение о зоне свободной торговли СНГ с этими странами, и мы работаем друг с другом по нулевым таможенным пошлинам.
Оппоненты скажут, что не менее важными являются нетарифные регулировки, которых не должно быть внутри таможенного союза. Здесь следует отметить, что, по данным Евразийского банка развития, на сегодня между странами-членами ЕАЭС действуют 200-450 нетарифных ограничений, которые имеют эффект равный до 30% стоимости таможенной пошлины.
То есть нетарифные ограничения не только есть, но намного тяжелы для бизнеса, чем среднестатистическая таможенная пошлина. Между тем, говоря об ограничениях, я даже упомяну то, что Армения не имеет ни морской, ни железнодорожной связи с ЕАЭС. И единственный автомобильный путь Верхний Ларс, несколько месяцев в году бывает закрыт. В результате наша экономика зависит от погоды в горах Грузии.
Согласно статье 35 Договора о ЕАЭС, Армения не может самостоятельно подписывать соглашения о свободной торговле с третьими лицами. По этой причине в 2013 году стало невозможным подписание соглашения с ЕС. И согласно подписанному в пятницу соглашению, естественно, режим свободной торговли не предусмотрен. И это тогда, когда Европейский Союз имеет экономику в 40 раз и таварооборот в 7,5 раз больше, чем ЕЭАС. И если наш экспортный потенциал в ЕЭАС почти полностью используется, то к Европейскому союзу предстоит еще много расти. В частности, по линии переработанных товаров, пищевых продуктов.
Наверное, не стоит отмечать, что в долгосрочной перспективе нефтедобывающая экономика России – это тонущий корабль, от которого следует держаться подальше.
Возможно, единственным позитивным аспектом ЕАЭС является то, что благодаря договору наши трудящиеся-мигранты в России могут работать без разрешения на работу. Однако в долгосрочной перспективе было бы предпочтительнее, чтобы рабочая сила Армении работала либо в Армении, либо, по крайней мере, выезжала работать в такие страны, где заработная плата более достойная и соблюдаются трудовые права. Российская монополия в направлении трудовой миграции также проблематична с точки зрения независимости Еревана от Москвы.
Мы часто покупаем оружие и технику, служащую в качестве оружия, из стран, не являющихся членами ЕАЭС. Однако таможенное оформление импортируемого в ЕАЭС из других стран оружия составит 18-20%… И эту пошлину МО будет платить в общий бюджет ЕАЭС.
Этот вопрос, по сути, не разрешен Договором о нашем присоединении к союзу, поскольку установленные временные привилегии относятся только к оружию, которое не имеет аналогов в ЕЭАС и то до 2022 года.
Большая часть тракторов, грузовиков и их запчастей, семян и удобрений импортируются в Армению из стран, не являющихся членами ЕАЭС, и все они либо уже подорожали, либо подорожают. Это будет иметь негативные последствия для сельского хозяйства.
С 2020 года таможенные пошлины на новые автобусы и их запчасти также вырастут примерно на 10%. В результате, если мы останемся в ЕАЭС, то либо стоимость нашего общественного транспорта возрастет, либо мы снова вернемся к так называемым «газелям смерти».
При этом таможенные пошлины на самолеты увеличились на 19%, а это означает, что у нас вряд ли будет национальный авиаперевозчик, поскольку он не сможет противостоять конкуренции, заплатив дополнительно 19% за самолет.
Исследование
Если в случае с ассоциацией ЕС были качественные исследования о его экономическом эффекте (например, исследование Ecorys ), то до сих пор, спустя 4 года с момента вступления в ЕАЭС, такого исследования нет. Мы получили из Министерства финансов получили ответ, что единственным исследованием является статья Вардана Арамяна, написанная в «бамбере» в 2015 году …Оставляя в стороне то, что эта статья уже устаревшая, констатирую, что не менее 3 из 4 тезисов ошибочны (подробно можете прочитать на сайте SUT.am).
Таким образом, согласно этой статье, от членства в ЕАЭС будет получен дополнительный прирост экономики в результате устранения нетарифных ограничений, и расчет основан на опыте Европейского Союза. Однако ЕАЭС не ЕС, и, как я уже отметил, существует несколько сотен нетарифных ограничений, которые имеют эффект равный до 30% стоимости таможенной пошлины.
По словам Арамяна, следующей составляющей положительного экономического эффекта, ожидаемого от членства в ЕАЭС, является отмена Россией экспортных пошлин на газ. Однако обуславливать падение цен на газ членством в ЕАЭС нецелесообразно, это глобальная тенденция. И я прошу не называть газовый грабеж «привилегией».
Кроме того, пока г-н Арамян утверждает, что экономика пострадает в результате повышения импортных тарифов на 0,1%, констатируем, что средняя таможенная ставка увеличится на 5,04%, вопреки прогнозам Арамяна, доля ЕАЭС в импортном объема не растет, а снижается.
Ввиду нехватки времени я не затронул такие вопросы, как уровень демократии в ЕАЭС, добрые традиции коррупции и пропаганду, оправдывающую диктатуру.