- 4 Դեկտեմբերի, 2017
Դեկտեմբերի 1-ին Մինսկում ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարները մասնակցել են ՀԱՊԿ Համատեղ անվտանգության խորհրդի նիստին, որի ընթացքում ընդունվել է ղարաբաղյան կարգավորման գործում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին աջակցելու վերաբերյալ հայտարարություն:
Ի՞նչ են ասում
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է, որ հաստատելով ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ ՀԱՊԿ-ն աջակցություն է հայտնում «ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ջանքերին հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների ու նորմերի, ՄԱԿ-ի Կանոնադրության դրույթների, ինչպես նաև Հելսինկյան Եզրափակիչ ակտի հիման վրա, որոնք մասնավորապես վերաբերում են ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառմանը, տարածքային ամբողջականությանը և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքին»:
Հայտարարությունում նաև նշվում է, որ ՀԱՊԿ-ը կողմ է հանդես գալիս 2016-2017թթ. Վիեննայում, Սանկտ Պետերբուրգում և Ժնևում ԼՂ հակամարտության հարցով գագաթնաժողովների շրջանակում ձեռք բերված ու իրավիճակի սրացումը թույլ չտվող, հրադադարի ռեժիմի պահպանումը ենթադրող, հակամարտության գոտում լարվածության մակարդակի նվազեցմանն ուղղված հավելյալ քայերի ձեռնարկմանն ու բանակցային գործընթացի աշխուժացմանն ուղղված համաձայնությունների իրականացմանը:
Ի՞նչն այնպես չէ
Անշուշտ, ՀԱՊԿ-ի հայտարարությունը բավականաչափ տրամաբանական և կառուցողական է, եթե, իհարկե, ՀԱՊԿ-ը լիներ ցանկացած այլ միջազգային կառույց:
Սակայն բանը նրանում է, որ ՀԱՊԿ-ը, ըստ էության, ռազմական դաշինք է, ոչ թե շարքային տնտեսական կամ տարածաշրջանային կառույց, այլ կոնկրետ պաշտպանական նշանակություն ունեցող դաշինք, որի անդամ է Հայաստանը, և որի անդամները, ըստ տրամաբանության, պետք է լինեն Հայաստանի դաշնակիցները… Իսկ հայտարարություններն պետք է լինեն Հայաստանին սատարող:
ՀԱՊԿ-ը, սակայն, ինչպես փորձն է ցույց տալիս, ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ իր հայտարարություններում մշտապես կամ չափազանց ուշանում է, կամ հանդես է գալիս չափազանց չեզոք հայտարարություններով:
Օրինակ, 2016 թվականի դեկտեմբերի վերջին Տավուշում Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված դիվերսիոն հարձակմանը կազմակերպությունն արձագանքեց միայն օրեր անց՝ հունվարին: Ընդ որում՝ այն ժամանակվա ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի հայտարարության մեջ ակնարկ անգամ չկար Հայաստանին աջակցելու մասին, այլ «արտահայտվում» էր միայն «մտահոգություն» (այն ժամանակ «մխիթարանքը» հայտարարությունում «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն» ձևկերպումն էր): Պակաս ուշագրավ չէ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ՀԱՊԿ-ի արձագանքը, որում ևս չկար հիշատակում Հայաստանին աջակցություն հայտնելու մասին, այլ միայն նշվում էր, որ Ադրբեջանն է սանձազերծել իրավիճակի լարումը:
Նման հայտարարությունները, իհարկե, տրամաբանական են և հետևաբար բխում են հայկական շահերից: Սակայն այդ տեսակ հայտարարություններ Հայաստանը կարող է սպասել այլ, այսպես ասած, «խորթ» կամ չեզոք կազմակերպություններից՝ սկսած ՆԱՏՕ-ից, վերջացրած Աֆրիկական միասնության կազմակերպությունից: ՀԱՊԿ-ից՝ իր դաշնակիցներից, Հայաստանը իրավացիորեն կարող է ակնկալել բոլորովին այլ որակի հայտարարություններ, որոնք կենթադրեն, որ այդ կառույցն ու դրա անդամ երկրները իսկապես Հայաստանի դաշնակիցներն են, պատրաստ են պաշտպանել Հայաստանը ցանկացած ագրեսորից ու աջակցել հակամարտության հայաստանանպաստ կարգավորման գործում:

1-го декабря в Минске главы стран-членов ОДКБ приняли участие в заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ, в ходе которого было принято заявление о поддержке усилий Минской группы ОБСЕ в урегулировании карабахского конфликта.
Что они говорят?
В заявлении, в частности, говорится, что, подтверждая необходимость исключительно мирного решения нагорно-карабахской проблемы, ОДКБ выражает поддержку «усилиям стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта на основе норм и принципов международного права, положений Устава ООН, а также Хельсинкского Заключительного акта, в частности касающихся неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности и права народов на самоопределение».
В заявлении также отмечается, что ОДКБ выступает за реализацию договоренностей, достигнутых в 2016-2017 гг. в Вене, Санкт-Петербурге и Женеве в рамках саммитов по вопросу нагорно-карабахской проблемы и не допускающих обострения ситуации, предполагающих соблюдение режима прекращения огня, направленных на принятие дополнительных мер по снижению напряженности в зоне конфликта и интенсификации переговорного процесса.
Что не так?
Безусловно, заявление ОДКБ довольно логично и конструктивно – конечно, при условии, что ОДКБ было бы любой другой международной структурой.
Но дело в том, что ОДКБ, по сути – это военный альянс, не рядовая экономическая или региональная структура, а альянс конкретного оборонного значения, членом которого является Армения, и члены которой, по логике, должны быть союзниками Армении… А заявления должны приниматься в поддержку Армении.
Однако ОДКБ, как показывает опыт, всегда либо слишком запаздывает со своими заявлениями по карабахскому конфликту, либо выступает с крайне нейтральными заявлениями.
Например, на диверсионное нападение азербайджанских вооруженных сил в Тавуше в конце декабря 2016 года организация отреагировала только спустя несколько дней – в январе. Причем в заявлении Николая Бордюжи, бывшего тогда генеральным секретарем ОДКБ, не было и намека на поддержку Армении, только «выражалась» «озабоченность» («утешением» тогда стала приведенная в заявлении формулировка «Нагорно-Карабахская Республика»). Не менее примечательной была реакция ОДКБ во время апрельской войны, в которой также не упоминалось о поддержке Армении, а только отмечалось, что ситуацию обостряют действия Азербайджана.
Подобные заявления, конечно, логичны и, следовательно, исходят из интересов армянской стороны. Но такие заявления Армения могла бы ожидать от других, так сказать, «чужих» или нейтральных организаций, начиная с НАТО и заканчивая Организацией африканского единства. От ОДКБ – от своих союзников – Армения справедливо может ожидать совершенно иных заявлений, которые будут предполагать, что эта структура и ее страны-члены действительно являются союзниками Армении, готовы защищать Армению от любого агрессора и поддерживать в вопросе благоприятного для Армении урегулирования конфликта.