Հունվարի 13-ին հայկական ԶԼՄ-ները, հղում անելով livejournal-ում «diana_mihailova» հեղինակի բլոգին, հայտնեցին, որ Ադրբեջանը 50 միավոր հակատանկային հրթիռ է գնել Ուկրաինայից։
Համաձայն հրապարակված լուրերի՝ նախորդ տարվա ապրիլին Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը ուկրաինական «Ուկրսպեցէքսպորտ» պետական ընկերության միջոցով Կիևի «Լուչ» կոնստրուկտորական պետական բյուրոյից 25 միավոր РК-2С և 25 միավոր РК-2ОФ հակատանկային հրթիռներ է գնել։ Բաքվին սպառազինություն վաճառելու համար Կիևը քննադատության է արժանացել պաշտոնական Ստեփանակերտի կողմից։
Մոսկվային կարելի է, Կիևին՝ ոչ
Մեկնաբանելով Ադրբեջանին ուկրաինական սպառազինության վաճառքի գործարքը՝ Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանն Ուկրաինային մեղադրել է ահաբեկչությանը սատարելու մեջ։
«Բայց մի բան իր [խմբ․ Դավիթ Բաբայանի] համար հստակ է` Ուկրաինայի կողմից Ադրբեջանին զենքի վաճառքը նշանակում է սատարել ահաբեկչությանը», – գրում է «Առավոտը»` անուղղակի մեջբերելով արցախցի պաշտոնյայի խոսքը։
Մյուս կողմից, երբ 2017-ի հուլիսին Ռուսաստանից Բաքու ժամանեց սպառազինության հերթական խմբաքանակը, Բաբայանը Մոսկվայի գործողություններն ահաբեկչության սատարում չորակեց։ Ավելին, նախագահի մամուլի քարտուղարը «Ազատություն» ռադիոկայանին տված մեկնաբանության մեջ փորձել էր արդարացնել Ռուսաստանի նման քայլը։ Պաշտոնյան հայտարարել էր, որ եթե Ռուսաստանը չմատակարարի զենքը, «այլ պետություն է մատակարարելու»։
«Այս գործարքը մենք չենք դիտարկում որպես հայության դեմ ուղղված գործարք։ Սա պարզապես բիզնես է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև, որը կրկնում եմ, մենք կարծում ենք, որ ճիշտ չէ և Ադրբեջանն այն պետությունը չէ, որին պետք է մատակարարվի նման զենք, բայց դա արդեն Ռուսաստանի ներքին գործն է․․․», – ասել էր Բաբայանը։
Այսինքն, Ստեփանակերտը երկակի չափանիշներ է կիրառում միևնույն հարցի վերաբերյալ՝ արդարացնելով Ռուսաստանի՝ Ադրբեջանին զենքի մատակարարումը և որևէ այլ երկրի նույն քաղաքականությունն անվանելով «ահաբեկչության սատարում»։ Մինչդեռ այս տրամաբանությամբ, կարծում ենք Կիևի որոշումը ևս պետք էր դիտարկել որպես երկրի «ներքին գործ»։ Հատկապես հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ի տարբերություն Ռուսաստանի Ուկրաինան Հայաստանի հետ ռազմավարական նույն դաշիքնում չէ և ընդհանուր անվտանգության որևէ պարտավորություն չունի Հայաստանի նկատմամբ։
«Անհասկանալի տրամաբանությո՞ւն»
Բաբայանը հայտարարել է նաև, որ Կիևի գործողությունների մեջ «անհասկանալի փիլիսոփայություն և տրամաբանություն կա» և Ուկրաինան քայլեր է անում, որոնք ի օգուտ Ադրբեջանի են։
Հարկ է հիշեցնել, որ 2014 թվականից սկսած, երբ Ռուսաստանը բռնակցեց Ուկրաինայի մաս հանդիսացող Ղրիմի թերկաղզին Հայաստանը մշտապես դեմ է քվեարկել Ռուսատանի անօրինական գործողությունները դատապարտող օրինագծերին՝ փաստացի աջակցելով Ղրիմի բռնակցումը։ Միջազգային հարթակում ՌԴ-ին աջակցող նման երկրների թիվը երկու տասնյակ է։ Հայաստանը նման քվեարկություններին հիմնականում հայտնվում է այնպիսի երկրների շարքում, ինչպիսիք են Բելառուսը, Նիկարագուան, Սուդանը, Սիրիան և Հյուսիսային Կորեան։
Մեղադրանքի հիմքն ու հիմնական հասցեատերը
Ուշագրավ է նաև այն հանգամանքը, որ Բաբայանը Կիևին մեղադրել է ահաբեկչությանը սատարելու մեջ, հիմք ընդունելով livejournal-ում հրապարակված մի գրառում։ Թեև «Ուկրսպեցէքսպորտը» տարիներ առաջ՝ 2011 թվականին, իր կայքէջում հրապարակել է Ադրբեջանի Պաշտպանական արդյունաբերության նախարարի հայտարարությունը «Լուչ»-ի հետ համատեղ հակահրթիռային արդյուանբերության վերաբերյալ բանակցությունների մասին, սակայն այժմ որևէ այլ վստահելի աղբյուր Ուկրաինայից Ադրբեջան զենքի մատակարարման մասին տեղեկատվությունը չի հրապարակել։
Այնուամենայնիվ, առաջնորդվելով Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարի տրամաբանությամբ, կարելի է ասել, որ փաստացի Ադրբեջանին զենք մատակարելով Ռուսաստանը 85 տոկոսով «ահաբեկչություն սատարող» երկիր է։ Համաձայն Միջազգային խաղաղության Ստոկհոլմյան ինստիտուտի տվյալների՝ 2010-2014թթ. ընթացքում Ադրբեջանի գնած հարձակողական զինամթերքի ռուսական բաժինը կազմել է հենց 85 տոկոս:

Армянские СМИ 13 января со ссылкой на блог diana mihailova в livejournal сообщили, что Азербайджан приобрел у Украины 50 противотанковых управляемых ракет.
Согласно опубликованной информации, в апреле прошлого года Государственная пограничная служба Азербайджана через Государственную Компанию «Укрспецэкспорт» закупила 25 единиц РК-2С и 25 единиц противотанковых ракет РК-2ОФ разработки Киевского конструкторского бюро «Луч». За продажу оружия Баку официальный Степанакерт подверг Киев критике.
Москве можно, Киеву – нет
Комментируя продажу украинского оружия Азербайджану, пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян обвинил Украину в поддержке терроризма.
«Но для него ясно одно [Давиду Бабаяну, – прим․ред]: продажа оружия Азербайджану Украиной означает поддержку терроризму», – пишет «Аравот» косвенно цитируя чиновника Арцаха.
С другой стороны, когда в июле 2017 года очередная партия вооружения прибыла из России в Баку, Бабаян не квалифицировал действия Москвы как поддержку терроризму. Более того, пресс-секретарь президента в комментарии радио «Азатутюн» попытался оправдать такой шаг России․ Чиновник заявил, что если Россия не будет поставлять оружие, то поставит «другое государство».
«Мы не рассматриваем эту сделку как сделку против армянства․Это просто бизнес между Россией и Азербайджаном, что, по нашему мнению, неправильно, Азербайджан – это не то государство, которому нужно поставлять подобное оружие. Но это внутреннее дело России», – сказал Бабаян.
То есть Степанакерт применяет двойные стандарты по одному и тому же вопросу, оправдывая поставки оружия Азербайджану Россией и называя ту же политику любой другой страны «поддержкой терроризму». Между тем, по этой же логике, мы считаем, что решение Киева также следует рассматривать как «внутреннее дело» страны. Особенно учитывая то обстоятельство, что Украина, в отличие от России, не входит в один и тот же стратегический союз с Арменией и не несет никакой ответственности перед Арменией в вопросе общей безопасности.
«Непонятная логика?»
Бабаян также заявил, что в действиях Киева есть «непонятная философия и логика», и Украина делает шаги в пользу Азербайджана.
Следует отметить, что с 2014 года, когда Россия аннексировала Крым, который является частью Украины, Армения всегда голосовала против законопроектов, осуждающих незаконные действия России, фактически поддерживая аннексию Крыма. Есть две дюжины таких стран, поддерживающих РФ на международной арене. Армения в подобных голосованиях обычно входит в число таких стран, как Беларусь, Никарагуа, Судан, Сирия и Северная Корея.
Основа обвинения и основной адресат
Примечательно также, что Бабаян обвинил Киев в поддержке терроризма, основываясь на запись, опубликованную в livejournal. Хотя «Укрспецэкспорт» и опубликовал в 2011 году на своей официальной странице заявление министра обороны Азербайджана по поводу переговоров о совместном с «Лучом» производстве противотанковых ракетных комплексов, однако теперь ни один другой надежный источник не сообщил о поставках Украиной вооружений Азербайджану.
Тем не менее, руководствуясь логикой пресс-секретаря президента Арцаха, можно сказать, что поставляя оружие Азербайджану Россия является страной, на 85 процентов «поддерживающей терроризм». По данным Стокгольмского института исследования проблем мира, в 2010-2014гг․ доля России в наступательных вооружениях, закупленных Азербайджаном, составила 85%.