Ռուսական քարոզչական մեքենան մշտապես աչքի է ընկնում իր, այպես կոչված, օպերատիվությամբ: Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության սահմանին Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողություններից հետո սպասելի էր, որ ռուսական պրոպագանդայի շոշափուկները որեւէ կերպ կհասնեն նաեւ այստեղ:
Եվ, կարելի է ասել, հասան: Արդեն ապրիլի 4-ին ռուսական հանրահայտ LifeNews-ը տեղեկություններ տարածեց, թե սիրիական Ռաքքայից, որը համարվում է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման վարչական կենտրոնը, հետ է վերադարձել ադրբեջանական ջոկատը, որպեսզի մասնակցի Ղարաբաղի դեմ ռազմական գործողություններին: Ըստ այս լրատվականի, խոսքը գնում էր 50-70 գրոհայինների մասին, որոնք, ինչպես շեշտվում էր, վերադարձել էին Ադրբեջան Թուրքիայի տարածքով:
Նույնաբովանդակ հրապարակում էին կատարել նաեւ tvzvezda եւ 3mv կայքերը, որոնք համարվում են ռուսական միլիտարիստական պրոպագանդայի ոչ պաշտոնական, դեղին, բայց միեւնույն ժամանակ՝ լայն լսարան ունեցող պորտալները: Ռուսական պրոպագանդային հետեւելու ունեցած փորձը հաշվի առնելով՝ կարելի է ենթադրել, որ ռազմական գործողությունների գոտում լարվածության շարունակականության դեպքում ԻՊ-ի՝ Ղարաբաղում կռվելու մասին տեղեկատվությունն արդեն սկսելու էր հնչել ռուսական դաշնային «բարձրախոսներով»` ուղեկցվելով դիտարկմամբ, որ «Իսլամական պետությունը» Ռուսաստանում արգելված կազմակերպություն է: Նմանօրինակ քարոզչության մեթոդներից էր Բեռլինում փախստականների կողմից ռուս աղջկա բռնաբարության մասին տարածված ապատեղեկատվությունը, կամ Ուկրաինական Սլովյանսկ քաղաքում խաչված երեք տարեկան երեխայի պատմությունը, որոնք հեռարձակվում էին ռուսական դաշնային հեռուստաալիքներով և որոնք հետագայում հերքվեցին:
Նպատակը
Ինչպես վերը նշեցինք, ռուսական քարոզչամեքենան, ամեն անգամ հիշատակելով «Իսլամական պետություն» խմբավորման մասին, հիշեցնում եւ ընդգծում է, որ դա Ռուսաստանում արգելված կազմակերպություն է: Իսկ եթե արգելված է, ուրեմն կարելի է, և նույնիսկ պետք է պայքարել դրա դեմ: Այնպես, ինչպես, օրինակ, Սիրիայում: Չնայած՝ կոնկրետ Ղարաբաղի հարցում Ռուսաստանի համար ավելի նախընտրելի է այսպես կոչված խաղաղապահների տեղակայումը շփման գծում, ինչը փաստացի կնշանակի՝ ռազմական ներկայություն ապահովել հակամարտության գոտում, վերցնել վերահսկողությունը, ստանալ շանտաժի եւ ճնշման նոր լծակներ:
Բացի սա՝ Ռուսաստանը, ներկա փուլում բարձրացնելով ԻՊ-ի շուրջ աղմուկը, հետապնդում էր մեկ այլ նպատակ եւս:
Հայ հանրության արդարացի զայրույթը վերջին օրերին ուղղված էր նրան, որ Ադրբեջանն առաջնագծում օգտագործում էր ռուսական արտադրության, Ռուսաստանից գնված հարձակողական ժամանակակից զենքեր, ինչպիսին են, օրինակ, ծանր հրետանանետ ТОС-1А համակարգը («Солнцепек») եւ կասետային մարտագլխիկներով «Սմերչ» համազարկային կրակի համակարգերը:
Հայաստանում այժմ ակտիվորեն քննարկվում է ընդհուպ Ռուսաստանի հետ այսպես կոչված դաշինքի եւ գործընկերության նպատակահարմարությունը, վեր են հանվում բազմաթիվ փաստեր այն մասին, որ վերոհիշյալ ТОС 1А-երի համար Ադրբեջանը նույնիսկ դեռ չի էլ վճարել Մոսկվային, խոսվում է այն մասին, որ ՀԱՊԿ-ն կորցնում է իր հեղինակությունը… Եվ այս ֆոնին, երբ Ռուսաստանի՝ տարածաշրջանում վարած քաղաքականությունն արդեն առաջացնում է նույնիսկ ավանդական «ռուսամետների» զայրույթը, կարիք կա շեղել ուշադրությունն այլ խնդիրների վրա: Օրինակ՝ Իսլամական պետության վրա: Զինվորներին գլխատող, տարեց մարդկանց խոշտանգող, սեփական նահանջող զինվորների հետեւից կրակող վարձու իսլամիստները կարող են ավելի աղմկոտ լինել, քան ռուսական «Սմերչերը»: Իհարկե, ռուսական քարոզչամեքենայի կարծիքով միայն:
Իրականում՝ «Սմերչերի»՝ հայկական հողում ընկած հրթիռները խոսում են ռուսաստանյան պրոպագանդայի հերթական ձախողման մասին, քանի որ քարոզչական հրթիռները չպայթեցին ճիշտ նույն կերպ, ինչպես Դուբլինյան կոնվենցիայով արգելված հակամարդկային զենքերը:

Российская пропаганда в Нагорном Карабахе
Российская пропагандистская машина всегда славилась своей, так называемой, оперативностью. После развязанных Азербайджаном боевых действий на границе с НКР, было ожидаемо, что щупальцы российской пропаганды так или иначе дотянутся и до сюда.
И, можно сказать, дотянулись. Уже 4 апреля широкоизвестный российский телеканал LifeNews распространил информацию о том, что из сирийской Ракки, которая считается административным центром террористической группировки «Исламское государство», вернулся азербайджанский отряд, с целью вооруженной  борьбы против Карабаха. Согласно этому информационному агенству, речь идёт о 50-70 боевиках, которые, как было сказано, вернулись в Азербайджан через терриоторию Турции.
Похожие сведения передавали сайты tvzvezda и 3mv, которые считаются неофициальными рупорами российской милитаристской пропаганды. Имея опыт отслеживания российской пропаганды, можно предположить, что в случае продолжительного напряжения в зоне боевых действий, информация об участие ИГ в карабахском противостоянии появилась бы и в официальных СМИ, с оговоркой, что «Исламское государство» – запрещённая в РФ организация. Среди схожих методов пропаганды – распространённая в российских СМИ дезинформация об изнасилованной беженцами в Берлине русской девочке или история о распятом мальчике в украинском Славянске. Обо всём этом говорилось на российских федеральных каналах, а затем информация была опровергнута.
Цель
Как было сказано выше, российская пропагандистская машина, каждый раз упоминая об «Исламском государстве», отмечает, что оно запрещено в РФ. А если оно запрещено, значит можно и нужно с ним бороться, как, например, в Сирии. Однако, в случае Карабаха, Россия предпочитает перебросить на линию соприкосновения так называемых миротворцев, что будет означать военное присутствие России в зоне конфликта. Это даст возможность контроля над ситуацией, откроет возможности для шантажа и даст новые рычаги давления на стороны конфликта.
К тому же, поднимая на данном этапе шум вокруг ИГ, Россия преследует ещё одну цель.
Праведный гнев армянского общества в последние дни был вызван тем, что Азербайджан на линии фронта применял современное наступательное оружие российского производства, купленное у РФ, например, тяжёлая огнемётная система ТОС-1А(«Солнцёпек») и система залпового огня «Смерч» с кассетными боеголовками.
В Армении сейчас активно обсуждается целесообразность так называемого союзничества и сотрудничества с Россией, приводятся различные факты о том, что за вышеупомянутые ТОС 1А Азербайджан ещё не заплатил Москве, идут разговоры, что ОДКБ теряет свой авторитет… На этом фоне, когда политика России в регионе вызывает гнев даже традиционно «пророссийски» настроенных людей, существует необходимость отвлечь внимание общества на другие проблемы. Например, «Исламское государство». Обезглавливающие солдат, пытающие пожилых людей, стреляющие по своим же отступающим солдатам исламисты, могут поднять больше шума, нежели российские «Смерчи». Конечно, только по мнению российской пропаганды.
В реальности, упавшие на армянскую землю ракеты «Смерча» говорят об очередном провале российской пропаганды, так как агитационные ракеты не разорвались точно так же, как и запрещённое Дублинской конвенцией бесчеловечное оружие.