Հունվարի 18-ին «Human Rights Watch» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպութունը հրապարակեց իր «Համաշխարհային զեկույց 2018» ամենամյա հետազոտությունը, որն ամփոփում է մարդու իրավունքների հիմնահարցերը աշխարհի 90-ից ավելի երկրներում և տարածքներում, 2016թ․ վերջից մինչև 2017թ․ նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում։ Զեկույցում ընդգրկված երկրների շարքում է նաև Հայաստանը։ Մասնավորապես, զեկույցը անդրադառնում է 2017թ․ խորհրդարանի և ավագանու ընտրությունների ընթացքում տեղ գտած ընտրախախտումներին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող անձանց նկատմամբ հետապնդումներին, իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին չարաշահումների համար պատասխանատվության չենթարկելուն, և այլն:
Ընտրություններ
Ըստ «Համաշխարհային զեկույց 2018»-ի՝ 2017թ․ խորհրդարանական ընտրությունները չկարողացան բարելավել հանրության վստահությունը ընտրական համակարգի հանդեպ։ Իշխող Հանրապետական կուսակցությունը հավաքեց ձայների մեծամասնությունը՝ խախտումների մասին զեկույցների ֆոնին։ Հղում տալով ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության զեկույցին՝ «Human Rights Watch»-ի զեկույցը նշում է, որ 2017թ․ խորհրդարանական ընտրությունները «ստվերվեցին ընտրակաշառքների և հանրային ծառայողների ու մասնավոր ընկերությունների աշխատողների վրա ճնշումների մասին արժանահավատ տեղեկություններով»: 2017թ․ մայիսին կայացած Երևանի ավագանու ընտրություններն, իրենց հերթին, աչքի ընկան ընտրողների ցածր մասնակցությամբ, ընտրակաշառքների և ընտրողներին ահաբեկելու մասին տեղեկություններով։
Ճնշումներ իրավապաշտպանների դեմ
Այս բաժնում «Համաշխարհային զեկույց 2018»-ը անդրադառնում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» կողմից 2017թ․ խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում դպրոցների և մանկապարտեզների տնօրենների կողմից վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեպքերի բացահայտմանն ու դրան հաջորդած դատական գործընթացին` ընդդեմ կազմակերպության և դրա ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանի։
Այս բաժնում զեկույցն անդրադառնում է նաև Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցին մահվան սպառնալիքներ ներկայացնելու դեպքի անպատժելի մնալուն և կոռուպցիայի, ստվերային տնտեսության, խարդախության և վաշխառության դեմ պայքարող «Վելես» իրավապաշտպան կազմակերպության տնօրեն Մարինա Պողոսյանի դեմ հարուցված դատական գործին։
Անպատժելի իրավապահները
Այս հատվածում զեկույցն անդրադառնում է 2016թ․ հուլիսին Երևանում տեղի ունեցած ցույցերի ընթացքում խաղաղ ցուցարարների և լրագրողների դեմ իրավապահ մարմինների իրականացրած բռնությունների դեպքերին։ Ըստ զեկույցի՝ բռնությունների դիմած պաշտոնյաները չեն ենթարկվել քրեական պատասխանատվության, մինչդեռ խաղաղ ցույցերի մասնակիցներն ու դրանց ղեկավարները ենթարկվել են խիստ քրեական պատիժների։ Դատապարտվել է 22 մարդ, որոնցից 11-ը՝ մեկից երեք ու կես տարվա ազատազրկման, 7-ը ստացել է պայմանական պատիժ, 3-ը՝ տուգանվել, իսկ 1-ը՝ պայմանական պատիժ և տուգանք:
Զեկույցը անդրադառնում է նաև լրագրողների իրավունքների խախտումներին, երեխաների ու կանանց իրավունքների ոտնահարման դեպքերին, ինչպես նաև ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչների դեմ բռնություններին։
Այսպիսով, ըստ «Human Rights Watch» կազմակերպության տարեկան զեկույցի՝ 2017թ․ Հայաստանում արձանագրվել են մարդու իրավունքների լուրջ խախտումներ բազմաթիվ ոլորտներում։

Международная правозащитная организация Human Rights Watch 18 января опубликовала ежегодное исследование «Всемирный доклад 2018», в котором кратко излагаются вопросы прав человека в более чем 90 странах и территориях всего мира в период с конца 2016 года по ноябрь 2017 года. В число стран, включенных в доклад, входит и Армения. В частности, в докладе рассматриваются фальсификации на парламентских и муниципальных выборах 2017 года, преследование лиц, занимающихся защитой прав человека, непривлечение к ответственности за злоупотребления со стороны сотрудников правоохранительных органов и т. д.
Согласно «Всемирному докладу 2018», парламентские выборы 2017 года не смогли улучшить общественное доверие к избирательной системе. Правящая Республиканская партия собрала большинство голосов на фоне докладов о нарушениях. Ссылаясь на доклад миссии ОБСЕ / БДИПЧ по наблюдению за выборами, в докладе Human Rights Watch говорится, что парламентские выборы 2017 года «были затенены достоверной информацией о взятках на выборах и оказании давления на государственных служащих и работников частного сектора». В мае 2017 года муниципальные выборы в Ереване, в свою очередь, проявили себя с низкой явкой избирателей, информацией об избирательных взятках и запугивании избирателей.
Давления на правозащитников
В этом разделе «Всемирный доклад 2018» затрагивает выявление «Союзом информированных граждан» случаев злоупотребления административным ресурсом директорами школ и детских садов во время парламентских выборов 2017 года и последующее ему судебное разбирательство в отношении организации и ее координатора программ Даниеля Иоаннисяна.
В этом разделе доклада также рассматриваются безнаказанность инцидента с угрозами смерти руководителю Ванадзорского офиса Хельсинкской ассамблеи Артуру Сакунцу и возбужденное судебное дело против директора организации «Велес», борющейся с коррупцией, теневой экономикой, мошенничеством и взяточничеством, Марины Погосян.
Ненаказуемые правоохрнители
В этой части доклада рассматриваются случаи насилия, совершенные сотрудниками правоохранительных органов в отношении мирных демонстрантов и журналистов во время демонстраций в июле 2016 года в Ереване. Согласно докладу, прибегшие к насилию чиновники не подверглись уголовной ответственности, между тем как участники мирных демонстраций и их руководители подверглись суровым уголовных наказаниям. Были осуждены 22 человека, 11 из которых были приговорены к сроку от одного до трех с половиной лет, 7 из них получили условное наказание, 3 оштрафованы, а один был приговорен к условному наказанию и штрафу.
В докладе также рассматриваются нарушения прав журналистов, попирание прав детей и прав женщин, а также насилие в отношении представителей сообщества ЛГБТ.
Таким образом, согласно ежегодному докладу Human Rights Watch, в 2017 году в Армении зарегистрированы серьезные нарушения прав человека в многочисленных сферах.