Փետրվարի 22-ին «Ամնեսթի» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակեց իր ամենամյա զեկույցը՝ աշխարհի 159 երկրներում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ։ Զեկույցը, որը կրում է «Ամնեսթի միջազգային զեկույց 2017/18․ աշխարհում մարդու իրավունքների իրավիճակը» վերնագիրը, անդրադառնում է նաև Հայաստանին։
Զեկույցի՝ Հայաստանին վերաբերող հատվածը նախ անդրադառնում է 2017թ․ ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններին՝ հղում տալով ընտրությունների դիտարկման ԵԱՀԿ առաքելությանը հաղորդված վստահելի տվյալներին, որոնք վերաբերում են հօգուտ իշխող կուսակցության կատարված ընտրակեղծիքներին (ընտրակաշառքներ, մասնավոր և պետական կառույցների աշխատակիցների վրա ճնշումներ)։ Այնուհետև զեկույցը անդրադառնում է նաև ՀՀ-ում մարդու իրավունքների շուրջ գոյություն ունեցող մի քանի հիմնական խնդիրների։
Անպատժելիություն
Զեկույցը մատնանշում է 2016թ․ հուլիսին հիմնականում խաղաղ ցույցերի մասնակիցների նկատմամբ իրավապահ մարմինների կողմից լայնածավալ բռնությունների կիրառման դեպքերի անպատժելիությունը։ Թեև բազմաթիվ ցուցարարների դեմ հարուցվել են քրեական գործեր՝ իբրև թե հասարակական կարգը խախտելու և այլ հանցագործությունների մեղադրանքով, սակայն ոստիկանության պաշտոնյաները մնացել են անպատիժ։
Ոչ արդարացի դատավարություններ
Ըստ զեկույցի՝ 2016թ․ հուլիսին ՊՊԾ գնդի գրավման համար ձերբակալված անհատների դատավարությունների ընթացքում իրավապահների կողմից անհարկի բռնություն է կիրառվել ոչ միայն մեղադրյալների նկատմամբ, այլ նաև նրանց իրավապաշտպանների հանդեպ։ Մասնավորապես, Արայիկ Պապիկյանը, Մուշեղ Շուշանյանը, Նինա Կարապետյանցը և այլ դատապաշտպաններ զեկուցել են, որ ազատազրկման վայրի վարչակազմն արգելել է նրանց այցելել մեղադրյալներին և գաղտնի խորհրդակցություններ անցկացնել, ինչպես նաև անօրինական կերպով ոչնչացրել են դատական գործերին կից որոշ ապացույցներ։
Զեկույցը նաև հիշատակել է 2017թ. հունիսի 28-ին «Սասնա ծռեր» խմբավորման հինգ անդամներին դատարանի նկուղում ծեծի ենթարկելու դեպքը (որից հետո նրանց վրա մնացել են կապտուկներ և բռնության այլ հետքեր)։ Ըստ զեկույցի՝ տարվա վերջում դատապաշտպանների դեմ ոտնձգությունների և բռնությունների վերաբերյալ հետաքննությունները դեռ շարունակվում էին։
Իրավապաշտպաններ
2017թ․ հունվարին սկսվեց «Վելես» իրավապաշտպան կազմակերպության տնօրեն Մարինա Պողոսյանի դեմ դատավարությունը։ Մարինա Պողոսյանը կոռուպցիայի, ստվերային տնտեսության, խարդախության և վաշխառության դեմ պայքարող իրավապաշտպան է։ Նա մեղադրվում է դրամաշորթության մեջ։
Խոսքի ազատություն
Զեկույցն անդրադառնում է նաև ապրիլին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների և մայիսին կայացած Երևանի ավագանու ընտրությունների ընթացքում լրագրողների դեմ կիրառված բռնության առանձին դեպքերին։ Այսպես, օրինակ, հիշատակվում է ապրիլի 2-ին Կոնդ թաղամասում Հանրապետական կուսակցության շտաբում ընտրակաշառքի փաստը հետաքննող երկու լրագրողներին ծեծելու դեպքը։
Զեկույցը նաև մատնանշում է Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների տնտեսական, սոցիալական և մշակութային վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվության բացակայությունը։

22-го февраля международная правозащитная организация «Amnesty International» опубликовала свой ежегодный доклад о правах человека в 159 странах мира. В докладе «Amnesty International доклад 2017/18: права человека в мире» говорится и об Армении.
Часть доклада об Армении начинается с парламентских выборов 2-го апреля 2017 года, со ссылкой на надежные данные о фальсификациях во время выборов (предвыборные взятки, давление на сотрудников частных и государственных структур), переданные миссии ОБСЕ, наблюдающей за выборами. Далее в докладе отмечается ряд основных проблем в сфере прав человека в РА.
Безнаказанность
В докладе подчеркивается безнаказанность применения правоохранительными органами широкомасштабного насилия к участникам преимущественно мирных акций протеста в июле 2016 года. В отношении многих митингующих были возбуждены уголовные дела – якобы за нарушение общественного порядка и по другим обвинениям, тогда как чиновники из полиции остались безнаказанными.
Несправедливые судебные разбирательства
Согласно докладу, в ходе судебных разбирательств правоохранительные органы применяли неуместное насилие в отношении лиц, арестованных за захват полка ППС в июле 2016 года, причем насилие не только к самим обвиняемым, но и к их защитникам. В частности, Араик Папикян, Мушег Шушанян, Нина Карапетянц и другие защитники доложили, что руководство мест лишения свободы запретило им посещать своих обвиняемых и проводить с ними тайные совещания, а также незаконно уничтожило некоторые улики, приложенные к судебным делам.
В докладе упоминается и избиение пяти членов группы «Сасна Црер» 28-го июня 2017 года в подвале здания суда (после чего на их телах остались синяки и другие следы насилия). Согласно докладу, к концу года расследования по преследованию и насилию в отношении защитников еще продолжались.
Правозащитники
В январе 2017 года началось судебное разбирательство по делу директора правозащитной организации «Велес» Марины Погосян. Марина Погосян – правозащитник, борющийся с коррупцией, теневой экономикой, мошенничеством и ростовщичеством. А обвиняют ее в вымогательстве.
Свобода слова
В докладе упоминается и об отдельных случаях насилия в отношении журналистов в ходе парламентских выборов в апреле и выборов в Совет старейшин Еревана в мае прошлого года. Так, например, отмечается нанесение побоев двум журналистам, расследующим факт дачи предвыборной взятки 2-го апреля в штабе Республиканской партии, расположенном в квартале Конд.
В докладе также указывается на отсутствие информации об экономическом, социальном положении и о культуре национальных меньшинств в Армении.