Փետրվարի 22-ին «Ամնեսթի» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակեց իր ամենամյա զեկույցը՝ աշխարհի 159 երկրներում մարդու իրավունքների իրավիճակի վերաբերյալ։ Զեկույցը, որը կրում է «Ամնեսթի միջազգային զեկույց 2017/18․ աշխարհում մարդու իրավունքների իրավիճակը» վերնագիրը, անդրադառնում է նաև Հայաստանին։
Զեկույցի՝ Հայաստանին վերաբերող հատվածը նախ անդրադառնում է 2017թ․ ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններին՝ հղում տալով ընտրությունների դիտարկման ԵԱՀԿ առաքելությանը հաղորդված վստահելի տվյալներին, որոնք վերաբերում են հօգուտ իշխող կուսակցության կատարված ընտրակեղծիքներին (ընտրակաշառքներ, մասնավոր և պետական կառույցների աշխատակիցների վրա ճնշումներ)։ Այնուհետև զեկույցը անդրադառնում է նաև ՀՀ-ում մարդու իրավունքների շուրջ գոյություն ունեցող մի քանի հիմնական խնդիրների։
Անպատժելիություն
Զեկույցը մատնանշում է 2016թ․ հուլիսին հիմնականում խաղաղ ցույցերի մասնակիցների նկատմամբ իրավապահ մարմինների կողմից լայնածավալ բռնությունների կիրառման դեպքերի անպատժելիությունը։ Թեև բազմաթիվ ցուցարարների դեմ հարուցվել են քրեական գործեր՝ իբրև թե հասարակական կարգը խախտելու և այլ հանցագործությունների մեղադրանքով, սակայն ոստիկանության պաշտոնյաները մնացել են անպատիժ։
Ոչ արդարացի դատավարություններ
Ըստ զեկույցի՝ 2016թ․ հուլիսին ՊՊԾ գնդի գրավման համար ձերբակալված անհատների դատավարությունների ընթացքում իրավապահների կողմից անհարկի բռնություն է կիրառվել ոչ միայն մեղադրյալների նկատմամբ, այլ նաև նրանց իրավապաշտպանների հանդեպ։ Մասնավորապես, Արայիկ Պապիկյանը, Մուշեղ Շուշանյանը, Նինա Կարապետյանցը և այլ դատապաշտպաններ զեկուցել են, որ ազատազրկման վայրի վարչակազմն արգելել է նրանց այցելել մեղադրյալներին և գաղտնի խորհրդակցություններ անցկացնել, ինչպես նաև անօրինական կերպով ոչնչացրել են դատական գործերին կից որոշ ապացույցներ։
Զեկույցը նաև հիշատակել է 2017թ. հունիսի 28-ին «Սասնա ծռեր» խմբավորման հինգ անդամներին դատարանի նկուղում ծեծի ենթարկելու դեպքը (որից հետո նրանց վրա մնացել են կապտուկներ և բռնության այլ հետքեր)։ Ըստ զեկույցի՝ տարվա վերջում դատապաշտպանների դեմ ոտնձգությունների և բռնությունների վերաբերյալ հետաքննությունները դեռ շարունակվում էին։
Իրավապաշտպաններ
2017թ․ հունվարին սկսվեց «Վելես» իրավապաշտպան կազմակերպության տնօրեն Մարինա Պողոսյանի դեմ դատավարությունը։ Մարինա Պողոսյանը կոռուպցիայի, ստվերային տնտեսության, խարդախության և վաշխառության դեմ պայքարող իրավապաշտպան է։ Նա մեղադրվում է դրամաշորթության մեջ։
Խոսքի ազատություն
Զեկույցն անդրադառնում է նաև ապրիլին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների և մայիսին կայացած Երևանի ավագանու ընտրությունների ընթացքում լրագրողների դեմ կիրառված բռնության առանձին դեպքերին։ Այսպես, օրինակ, հիշատակվում է ապրիլի 2-ին Կոնդ թաղամասում Հանրապետական կուսակցության շտաբում ընտրակաշառքի փաստը հետաքննող երկու լրագրողներին ծեծելու դեպքը։
Զեկույցը նաև մատնանշում է Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունների տնտեսական, սոցիալական և մշակութային վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվության բացակայությունը։

On February 22, Amnesty International human rights organization published its annual report on the human rights situation in 159 countries around the world. The report entitled “The State of the World’s Human Rights 2017/18” addresses Armenia as well.
The section of the report dealing with Armenia first addresses the 2017 parliamentary elections, referring to the credible data reported to the OSCE observation mission on the election fraud in favor of the ruling party (election bribes, pressure exerted on the private and public sector employees). Further, the report also addresses some of the key issues with human rights in Armenia.
Impunity
The report points out limited accountability for the violence used by law enforcement bodies against largely peaceful protestors in July 2016. Though numerous protestors faced criminal charges for allegedly violating public order and other offences, police officials remained unpunished.
Unfair trials
According to the report, during the trial of individuals arrested for occupying a police station in July 2016, the law enforcement bodies used unnecessary violence not only against defendants, but also against their defense lawyers. In particular, Arayik Papikyan, Mushegh Shushanyan, Nina Papikyants and other defense lawyers reported that the detention facility’s administration prevented them from visiting the accused men and holding confidential meetings with them, and unlawfully confiscated and destroyed some of the case-related materials.
The report also mentions the case of June 28, 2017, when five defendants from “Sasna Tsrer” group were beaten in the court basement (which left them with bruises and other signs of violence). According to the report, at the end of the year, investigations were ongoing into the allegations of the beatings and the harassment of the lawyers.
Human rights defenders
In January 2017, court hearings commenced in the case against Marina Poghosyan, director of Veles NGO, a human rights organization. Marina Poghosyan is known for her fight against government corruption, shadow economy, fraud and usury. She has been charged with extortion.
Freedom of expression
The report also addresses isolated incidents of violence against journalists during parliamentary elections in April and Yerevan city council elections in May. For instance, a reference is made to the case of two journalists who were attacked in Yerevan’s Kond neighborhood while investigating allegations of vote-buying at the local Republican Party’s campaign office.
The report also indicates absence of data on the enjoyment of economic, social and cultural rights by minority groups.