Երկու անգամ չեղարկվելուց հետո հունվարի 7-ին Երևանում կայացավ Վրաստանի նախկին նախագահ և Ուկրաինայում ընդդիմության առաջնորդ Միխեիլ Սաակաշվիլու «Ուժերի զարթոնք» գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը։ Միջոցառման խոչընդոտումը շատերը, այդ թվում՝ գրքի հայերեն թարգմանության հեղինակն անվանեցին գրաքննություն։ Վերջին մեկ տարվա ընթացքում, սակայն, սա Հայաստանում գրանցված անթաքույց գրաքննության արդեն երրորդ դեպքն է։ Թեև տարբեր են միջոցներն ու պատճառաբանությունները, սակայն գրաքննության եղանակից անկախ՝ դրա էությունը նույնն է։
Ռեսուրսի բացակայություն
Հայաստանում վերջին տարիներին անաղմուկ, աննկատ և ոչ ուղղակի իրականացվող գրաքննությունը հասարակական ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց 2017-ի հուլիսին, երբ «Ոսկե ծիրան» երևանյան միջազգային կինոփառատոնը մեկնարկից երկու օր առաջ ցուցադրությունից հանեց «Հայեր․ հայացք ներսից և դրսից» արտամրցութային ծրագիրը։
Գրաքննության պատճառը Գագիկ Ղազարեի «Լսիր ինձ․ չպատմված պատմություններ ատելությունից անդին» և իրանցի Փուրիա Հեյդարի Ուրեի «Ծիրանի այգիները» ծրագրային ֆիլմերն էին։ Նշված երկու ֆիլմերն էլ պատմում էին ԼԳԲՏ համայնքի մասին։
Կինոգործիչների միությունը, որի սրահում նախատեսված էր արտամրցութային ծրագրի ցուցադրությունը, հասարակական աղմուկի պատճառով հրաժարվել էր դրանց էկրանավորումից և առաջարկել ցուցադրել ծրագիրն այդ երկու ֆիլմերը ցանկից հանելու դեպքում։
Արդյունքում «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը հայտարարել էր, որ բավական ժամանակ և ռեսուրս չունի այդ ֆիլմերն այլ վայրում ցուցադրելու համար՝ չեղարկելով ամբողջ ծրագիրը։
Այդուհանդերձ, հասունացած այս սկանդալի ֆոնին Սերժ Սարգսյանը, մասնակցելով կինոփառատոնին, այն անվանել էր «մարդասիրության գաղափարներ կրող»։
Ձևաչափի համաձայնեցում
«Ոսկե ծիրանի» շրջանակում գրաքննության սկանդալից ամիսներ անց հայտնի դարձավ Մշակույթի նախարարության կողմից խորհրդային բռնատիրության զոհերին նվիրված ցուցադրության արգելքի մասին։
Որպես 2017թ․ օգոստոսին Թումանյանի թանգարանում կազմակերպված «Խավարում» խորագրով ցուցադրության արգելքի պատճառ ներկայացվեց դրա ձևաչափը։ Մշակույթի նախարարությունում հայտարարել էին, որ ցուցադրության բացօթյա ձևաչափը համաձայնեցված չի եղել, ինչն էլ դարձել էր Թումանյանի թանգարանում դրա ցուցադրության արգելքի պատճառը։
«Խավարումը» պատմում էր լենին-ստալինյան տեռորի և լենինյան-ստալինյան-քեմալական համագործակցության և դրա արդյունքում զոհված մոտ 50 հազար հայերի (այդ թվում՝ մտավորականության) մասին։ Այն ցուցադրվեց 22 օր, ինչից հետո փակվեց՝ ավելի ուշ վերաբացվելով այլ վայրում։
Տեխնիկական խնդիրներ
«Խավարման» գրաքննությունից հետո հաջորդ դեպքը երկար սպասեցնել չտվեց։ Արդեն 2018-ի հունվարին հայտնի դարձավ, որ Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանի տնօրինությունը չեղարկել է Միխեիլ Սաակաշվիլու «Ուժերի զարթոնք» գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը՝ չնայած նախնական պայմանավորվածության առկայությանը։ Գրքի թարգմանիչ Միքայել Նահապետյանին թանգարանի տնօրինությունը հայտնել էր, որ պայմանագրի կնքումն անհնար է «տեխնիկական խնդիրների պատճառով»։
Չեղարկմանը զուգահեռ սոցիալական ցանցերում ակտիվացան Սաակաշվիլու՝ «հակահայ» գործիչ լինելու մասին քննարկումները, բազմաթիվ մարդիկ արդարացրին գրքի ցուցադրության չեղարկումը։ Վրաստանի նախկին նախագահի՝ «հակահայ» լինելու մասին շահարկումները հարաբերականորեն լռեցին, երբ որոշ ԶԼՄ-ներ հիշեցրեցին Սերժ Սարգսյանի կողմից Սաակաշվիլուն «Պատվո շքանշան» պետական պարգև շնորհելու մասին։ Շնորհանդեսի չեղարկմանն արձագանքեց նաև ինքը՝ Սաակաշվիլին: Ֆեյսբուքի իր էջում քաղաքական գործիչը գրել էր, թե կարծում էր, որ Ուկրաինան է խորը քաղաքական ճահճում, սակայն «Հայաստանում խնդիրներն ավելի խորն են»։
Սահակաշվիլու գրքի գրաքննության հանգամանքը հասարակական ավելի բարձր հնչողություն ստացավ դրա շնորհանդեսի երկրորդ չեղարկումից հետո։ Համապատասխան պայմանավորվածության ձեռքբերումից ավելի ուշ շնորհանդեսը հյուրընկալելուց հրաժարվել էին «Նոյյան տապան» գրախանութում։ Գրախանութի տնօրենը գրքի թարգմանչին հայտնել էր, որ հրաժարվում է միջոցառման անցկացումից և հետագայում գրքերն իրենց գրախանութում վաճառելուց՝ պարզաբանելով, որ խնդիրներ չի ուզում ունենալ։
Այս երեք պատմությունները երկրում գոյություն ունեցող անուղղակի գրաքննության վկաներն են։ Եվ անգամ եթե որոշ դեպքերում այդ գրաքննությունը չի ուղղորդվում որևէ տեղից և ներքին, ինքնուրույն կազմակերպվող է ընդամենը, միևնույնն է, այն արձագանք է քաղաքական առկա արժեհամակարգին և միտված է խուսափելու հնարվոր խնդիրներից, որոնց փաստացի առերեսվելու հավանականությունը Հայաստանում կա։

7-го февраля, после двух неудачных попыток, в Ереване наконец-то состоялась презентация книги экс-президента Грузии и лидера украинской оппозиции Михеила Саакашвили «Пробуждение силы» в переводе на армянский язык. Многие, в том числе и автор перевода на армянский, расценили препятствование проведению мероприятия как цензуру. Следует отметить, что это уже третий случай неприкрытой цензуры, зарегистрированный в Армении за последний год. Правда, средства и обоснования были разными, однако сущность цензуры от этого не меняется.
Отсутствие ресурсов
В центре внимания общественности цензура, осуществляемая в последние годы в Армении бесшумно, незаметно и косвенно, оказалась в июле 2017 года, когда за два дня до начала Международного кинофестиваля «Золотой абрикос», проводимого в Ереване, из него была изъята внеконкурсная программа «Армяне: взгляд изнутри и снаружи».
Причиной цензуры стали фильмы Гагика Казаре «Слушай меня: нерассказанные истории за пределами ненависти» и Пурии Хейдари Уре из Ирана «Абрикосовые рощи». Оба фильма рассказывают о сообществе ЛГБТ.
Союз кинематографистов, в зале которого должны были демонстрироваться фильмы внеконкурсной программы, отказался от показа из-за общественного шума, в то же время, предложив изъять из программы два вышеуказанных фильма для демонстрации у них остальной программы.
В результате организаторы кинофестиваля «Золотой абрикос» заявили о недостаточности времени и средств для переноса этих фильмов для демонстрации в другом месте и отменили всю программу.
И, тем не менее, на фоне назревшего скандала Серж Саргсян, принимая участие в кинофестивале, назвал его «носителем идей гуманизма».
Согласование формата
Спустя несколько месяцев после цензурного скандала в рамках «Золотого абрикоса» стало известно о запрете Министерством культуры проведения выставки, посвященной жертвам советской диктатуры.
В качестве причины запрета выставки «Затмение», организованной в августе 2017 года в доме-музее Туманяна, ведомство сослалось на ее формат. В министерстве заявили, что формат выставки на открытом воздухе не был согласован, что и стало причиной запрета указанной выставки в доме-музее Туманяна.
«Затмение» рассказывало о ленинско-сталинском терроре и о ленинско-сталинско-кемалистском сотрудничестве, в результате которых погибли около 50 тысяч армян (в том числе и интеллигенции). Выставка демонстрировалась 22 дня, после чего была закрыта, а впоследствии – возобновлена уже в другом месте.
Технические проблемы
Очередной случай цензуры, следующий за запретом «Затмения», не заставил себя ждать. Уже в январе 2018 года стало известно, что руководство дома-музея Егише Чаренца отменило презентацию книги Михеила Саакашвили «Пробуждение силы» в переводе на армянский язык, несмотря на наличие предварительной договоренности. Автору перевода книги Микаелу Наапетяну руководство музея сообщило, что заключение договора невозможно «по техническим причинам».
С отменой мероприятия в социальных сетях активировались дискуссии об «антиармянской» деятельности Саакашвили, нашлось немало людей, оправдывающих отмену представления книги. Спекуляции по «антиармянской» деятельности экс-президента Грузии слегка поутихли, когда некоторые СМИ напомнили о вручении Сержем Саргсяном Михеилу Саакашвили государственной награды «Орден Почета». На отмену выставки отреагировал и сам Саакашвили. На своей странице в фейсбуке политический деятель написал, что считал – Украина находится в глубоком политическом болоте, «но оказалось, что в Армении проблемы еще глубже».
Еще больший общественный резонанс цензура книги Саакашвили получила после второй отмены презентации: вопреки соответствующей договоренности, от проведения презентации отказались и в книжном магазине «Ноян Тапан». Директор магазина сообщил автору перевода, что отказывается не только от представления книги в своем магазине, но и от дальнейшей ее продажи, объяснив, что не хочет проблем.
Три приведенных примера – свидетельства о прямой цензуре, существующей в стране. И даже если в некоторых случаях эта цензура ниоткуда не направляется и является собственной, внутренней инициативой, тем не менее, она является реакцией на имеющуюся политическую систему ценностей и направлена на то, чтобы избежать возможных проблем, вероятность столкновения с которыми в Армении не так уж мала.