Մայիսի 3-ը մամուլի ազատության միջազգային օրն է, սակայն Հայաստանը կարծես թե չի նվաճել այն տոնողների շարքում լինելու իր իրավունքը: Վերջին մի քանի օրերին հրապարակված միանգամից երկու միջազգային հետազոտական կազմակերպությունների տարեկան զեկույցներում Հայաստանի մամուլի ազատությունը հետընթաց է գրանցել:
Հետընթաց՝ ըստ «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության
Լրատվամիջոցների շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող «Լրագրողներ առանց սահմանների» միազգային կազմակերպության Խոսքի ազատության ինդեքսի համաձայն Հայաստանն այս տարի 5 կետով ավելի ցածր է, քան նախորդ տարի: 2016-ին Հայաստանը ուսումնասիրված 180 երկրներից 74-րդն էր, իսկ այս տարի արդեն 79-րդը, ընդ որում, Հայաստանին ցուցակում նախորդում է Բենինը, իսկ հաջորդում Մոլդովան:
«Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության Խոսքի ազատության ինդեքսը բաժանում է երկրներին հետևյալ խմբերի՝ լավ, բավականին լավ, խնդրահարույց, վատ և շատ վատ: Հայաստանը խնդրահարույց երկրների շարքում է: Ըստ Ինդեքսի՝ թեև Հայաստանում գոյություն ունի բազմակողմանի տպագրվող լրատվություն, իսկ հետազոտող լրագրությունը ինտերնետում զարգանում է, սակայն կան խնդիրներ եթեր հեռարձակվող լրատվության ոլորտում: Մասնավորապես, հեռուստատեսությունների թվայնացումից հետո քննադատական մոտեցում ունեցող լրատվամիջոցների հեռարձակումը կախված կլինի հեռուստահաղորդակցման մրցույթային գործընթացների անաչառությունից:
Եվս մի կարևոր խնդիր, որը ազդել է Հայաստանի ցուցանիշի անկմանը, կազմակերպությունը համարում է 2016 թ. հուլիսին լրագրողների հանդեպ բռնության դեպքերի անպատիժ մնալը:
Անազատ՝ ըստ «Ֆրիդոմ Հաուսի»
«Ֆրիդոմ Հաուս» միջազգային հեղինակավոր հետազոտական կազմակերպության «Մամուլի ազատություն 2017» (թեև վերնագրված է 2017, սակայն ամփոփում է 2016-ի իրադարձությունները) տարեկան հաշվետվության համաձայն՝ Հայաստանը 100 բալանոց համակարգով, որտեղ 0-ն ամենաազատն է, իսկ 100-ը ամենաբացասականը, ստացել է 63 միավոր՝ դասակարգվելով անազատ երկրների շարքին: Ընդ որում, անցած 14 տարիներին Հայաստանը միշտ դասակարգվում է անազատ մամուլ ունեցող երկրների շարքին: Վերջին անգամ Հայաստանը ըստ «Ֆրիդոմ Հաուսի» մասնակի ազատ մամուլ է ունեցել 2002 թվականին՝ Ա1+ հեռուստաընկերության փակումից առաջ:
Թեև «Ֆրիդոմ Հաուսը» անցած շաբաթ հրապարակել է միայն երկրների ընդհանուր ցուցանիշը և չի ներկայացրել մանրամասն զեկույց անցած տարվա ընթացքում ՀՀ մամուլի ազատության վերաբերյալ, սակայն կարելի է կանխատեսել, որ դրանում նախկինում արձանագրված մի շարք տնտեսական և քաղաքական խոչընդոտների կողքին տեղ կգտնեն նաև անցած հուլիսին ՊՊԾ գնդի գրավման ընթացքում լրագրողների հանդեպ բռնություններն ու թվայնացումից հետո հեռուստատեսությունների առջև ծառացած խնդիրները:
Տեղական հետազոտողների կարծիքը ևս համընկնում է միջազգայինների հետ
Հայկական Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի 2016 թվականի տարեկան զեկույցի համաձայն՝ լրագրողների նկատմամբ «բռնությունների, ճնշումների ու խոչընդոտումների փաստերը վկայում են, որ հայաստանյան ԶԼՄ-ներն ու դրանց աշխատակիցները գործել են ծայրահեղ անբարենպաստ պայմաններում»։ Ըստ ԽԱՊԿ-ի՝ 2016թ․ հուլիսին ՊՊԾ գնդի գրավման ընթացքում լրագրողների հանդեպ բռնությունները դրա հստակ ապացույցն էին:
Փաստորեն, թե տեղական և թե միջազգային հետազոտողները կարծում են, որ Հայաստանում լրատվամիջոցները գործում են խիստ անբարենպաստ պայմաններում: Մնում է հույս ունենալ, որ մի օր մամուլի ազատության տոնը Հայաստանին էլ կվերաբերի:

3 мая Всемирный день свободы печати, однако Армения, казалось бы, не завоевала свое право быть в числе празднующих. В опубликованных в последние дни двух докладах международных исследовательских организаций свобода печати в Армении зарегистрировала регресс.
Регресс согласно организации «Репортеры без границ»
Согласно «Индексу свободы прессы» международной организации «Репортеры без границ», занимающейся защитой интересов СМИ, Армения в этом году находится на 5 позиций ниже, чем в прошлом году. В 2016 году среди изученных 180 стран Армения занимала 74 место, а в этом году уже 79, при этом в списке Армении предшествует Бенин, а последует Молдова.
«Индекс свободы прессы» международной организации «Репортеры без границ» делит страны на следующие группы: хорошие, довольно хорошие, проблемные, плохие и очень плохие. Армения находится в ряду с проблемными странами. Согласно Индексу, хотя в Армении и существуют разносторонние печатные средства массовой информации, а исследовательская журналистика развивается в интернете, однако есть проблемы в сфере вещательной журналистики. В частности, после оцифровки телекомпаний вещание СМИ, имеющих критический подход, будет зависеть от объективности телекоммуникационных конкурентных процессов.
Еще однօй важной проблемой, которая повлияла на спад показателя Армении, организация считает безнаказанность насилия против журналистов в июле 2016 года.
Несвободная согласно Freedom House
Согласно ежегодному отчету «Свобода прессы 2017» (хотя и написано 2017, но подводятся итоги событий 2016 года) международной авторитетной организации Freedom House, по 100-бальной системе, где 0 – самая свободная, а 100 – самое отрицательное, Армения получила 63 балла и была причислена к ряду несвободных стран. При этом, за прошедшие 14 лет Армения всегда причисляется к раду имеющих несвободную прессу стран. В последний раз Армения, согласно Freedom House, имела частично свободную прессу в 2002 году перед закрытием телекомпании «А1+».
Хотя Freedom House на прошлой неделе опубликовал лишь общие показатели стран и не представил подробный доклад относительно свободы прессы в Армении за прошлый год, однако можно предвидеть, что в нем, наряду с многочисленными зарегистрированными в прошлом экономическими и политическими препятствиями, будут представлены применение насилия в отношении журналистов во время захвата территории полка Патрульно-постовой службы полиции и проблемы, поставленные перед телекомпаниями после оцифровки.
Мнение местных исследователей также совпадает с мнением международных
Согласно ежегодному докладу армянского Комитета по защите свободы слова (КЗСС) за 2016 год «факты насилия, давления и препятствования в отношении журналистов свидетельствуют, что армянские СМИ и их представители действовали в критически неблагоприятных условиях». Согласно (КЗСС), в течение захвата полка ППС в июле 2016 года насилия в отношении журналистов являются ярким тому доказательством.
Фактически, как местные, так и международные исследователи считают, что СМИ в Армении действуют в крайне неблагоприятных условиях. Остается надеятся, что когда-нибудь праздник дня свободы печати будет иметь отношение также и к Армении.