Հայաստանի Պաշտպանության նախարարության «Ազգ-բանակ» չգրված հայեցակարգի քարոզչության շրջանակներում երևանյան փողոցներում հայտնվել են «Կոչված և զորակոչված մեկ նպատակի» վահանակները, որոնք հազիվ թե վրիպած լինեն երևանցիների աչքերից: «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» իրականացրած ուսումնասիրությունը բացահայտեց, որ այդ քարոզչության աղբյուրները գաղտնի են, իսկ տեղադրումը ուղեկցվել է ապօրինություններով:
Անհայտ ֆինանսավորող
Օգտվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 51-րդ հոդվածի և «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի ընձեռած դրույթներից` փորձեցինք պաշտպանության նախարարությունից և Երևանի քաղաքապետարանից պարզել, թե ով է վահանակների պատվիրատուն և ով է ֆինանսավորել դրանց տեղադրումը:
Արդյունքում պարզվեց, որ ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 25-րդ տարեդարձին ընդառաջ «Կոչված և զորակոչված մեկ նպատակի» վահանակների տեղադրման նպատակով Երևանի քաղաքապետարանին էր դիմել ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը: Ըստ ՊՆ-ի՝ վահանակների պատրաստումը և տեղադրումն իրականացվել է ոչ պետական բյուջետային միջոցների հաշվին՝ անհատ բարերարների միջոցներով և ֆինանսավորմամբ:
Սակայն այդպես էլ պարզ չեղավ, թե իրականում ովքեր են այն անձինք, ովքեր միլիոնավոր դրամներ են ծախսել վահանակների վրա:
Օրենքների խախտմամբ
Երևանի քաղաքապետարանը հայտնեց նաև, որ «Կոչված և զորակոչված մեկ նպատակի» վահանակների գովազդը դիտարկել է որպես սոցիալական գովազդ 2016թ դեկտեմբեր ամսին:
Պարզելու, թե մասնավորապես Երևանի քաղաքապետարանի ո՞ր բաժինն է օժտված եղել գովազդները որպես սոցիալական դիտարկելու իրավասությամբ և կոնկրետ ե՞րբ են գովազդները դիտարկվել սոցիալական` Երևանի քաղաքապետարան ուղարկեցինք ևս մի քանի գրություն:
Ի պատասխան ուղարկված գրությունների` Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչության պետը տրամադրեց պահանջված տեղեկատվությունը՝ մասամբ չհայտնելով, թե 2016թ.-ի դեկտեմբեր ամսվա կոնկրետ ո՞ր օրն է իր ղեկավարած բաժինը գովազդները դիտարկել որպես սոցիալական և արդյո՞ք նրա կողմից կայացվել է համապատասխան գրավոր որոշում թե՞ ոչ:
Արդյունքում «Իրազեկ քաղաքացիներ միավորումը» գրանցեց օրենքի երկու խախտում.
ԱՌԱՋԻՆԸ․ խախտվել է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 51-րդ հոդվածը և «Տեղեկատվության ազատության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը, քանի որ չեն տրամադրել պահանջված տեղեկությունը ամբողջությամբ, մասնավորապես` չեն հայտնել, թե 2016թ.-ի դեկտեմբեր ամսվա ո՞ր ամսաթվին է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից գովազդներ դիտարկվել սոցիալական և չեն հայտնել, թե արդյոք կայացվել է այդ մասին գրավոր որոշում: Արդյունքում խախտվել է մեր տեղեկատվության ազատության իրավունքը, որի վերականգնման համար արդեն դիմել ենք Վարչական դատարան:
ԵՐԿՐՈՐԴԸ․ խախտվել է Գովազդի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 13-րդ հոդվածը և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից 24.11.2016թ.-ին ընդունված և 15.12.2016թ.-ին ուժի մեջ մտած թիվ 1244-Ն որոշման պահանջները, որով կարգավորվում է գովազդը որպես սոցիալական գովազդ ճանաչելու կարգը: Մեր նախկին գրություններին ի պատասխան` Երևանի քաղաքապետարանից պատասխանել էին, որ նշված գովազդները սոցիալական դիտարկելու նպատակով հատուկ հանձնաժողով չի կազմվել, իրենց այդ հարցով դիմել է ՀՀ Պաշտպանության Նախարարությունը, իսկ գովազդները որպես սոցիալական դիտարկվել են Երևանի քաղաքապետարանի արտաքին ձևավորման և գովազդի վարչության կողմից՝ 2016թ.-ի դեկտեմբերին: Այնինչ, «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածի գովազդը կարող է ճանաչվել սոցիալական միայն այդ նպատակով ստեղծված Երևանի քաղաքապետարանի հանձնաժողովի կողմից: Քաղաքապետարանի վարչությունը կամ վարչության պետը նման լիազորություն չունեն: Այսինքն, տեղի է ունեցել «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքի 13-րդ հոդվածի և ՀՀ Կառավարության 24.11.2016թ.-ի թիվ 1244-Ն որոշման պահանջների խախտում:

В рамках пропаганды неписанной повестки «Нация-армия» Министерства обороны Армении на улицах Еревана появились рекламные щиты с надписью «Призванные и мобилизованные служить одной цели», которые вряд ли могли быть не замечены жителями Еревана. Исследование, проведенное «Союзом информированных граждан», выявило, что источники этой пропаганды держатся втайне, а установка сопровождалась незаконными действиями.
Неизвестный финансист
Воспользовавшись положениями статьи 51 Конституции Республики Армения и Закона о свободе информации, «Союз информированных граждан» попытался выяснить у Министерства обороны и мэрии Еревана, кто был заказчиком рекламных щитов и кто профинансировал их установку.
В результате выяснилось, что для установки щитов «Призванные и мобилизованные служить одной цели» к мэрии Еревана обратилось Министерство обороны РА, которое установило их в преддверии 25-летия образования Вооруженных Сил РА. Согласно Министерству обороны, подготовка и установка щитов осуществлялась за счет негосударственных бюджетных средств – на средства индивидуальных филантропов и финансирования.
Однако так и не прояснилось, кем на самом деле являются те лица, которые потратили миллионы драмов на рекламные щиты.
Путем нарушения закона
Еревана также сообщила, что реклама щитов «Призванные и мобилизованные служить одной цели» была рассмотрена как социальная реклама в декабре 2016 года.
Чтобы выяснить, в частности, какой отдел мэрии Еревана был уполномочен признать рекламы как социальные, и когда именно реклама была сочтена социальной, «Союз информированных граждан» направил еще несколько запросов в мэрию Еревана.
В ответ на запросы начальник Управления внешнего оформления и рекламы аппарата мэрии Еревана предоставил часть запрошенной информации, не указав конкретно в какой день декабря 2016 года управление рассматрело рекламу как социальную, и было ли принято с его стороны письменное решение или нет.
В результате «Союз информированных граждан» зарегистрировал два нарушения закона.
Во-первых – были нарушены статья 51 Конституции Республики Армения и Закон о свободе информации Армении, поскольку они не предоставили всю запрашиваемую информацию, в частности, не сообщили, в какой именно день декабря 2016 года реклама была рассмотрена мэрией Еревана как социальная и не сообщили, было ли принято письменное решение. В результате было нарушено наше право на свободу информации, для реабилитации которого «Союз информированных граждан» уже обратилось в Административный суд.
Во-вторых – были нарушены статья 13 Закона РА «О рекламе» и требования решения № 1244-N от 24.11.2016, принятого правительством и вступившего в силу 15.12.2016г., по которому регулируется процедура признания рекламы как социальной. В ответ на наши предыдущие запросы из мэрии Еревана ответили, что для рассмотрения указанных реклам в качестве социальной специальной комиссии создано не было, за этим к ним обратилось Министерство обороны РА, а реклама была признана социальной Управлением внешнего оформления и рекламы аппарата мэрии Еревана в декабре 2016 года. Между тем как в соответствии со статьей 13 Закона РА «О рекламе» реклама может быть признана социальной только со стороны комиссии, созданной мэрией Еревана. Администрация мэрии или начальник управления такими полномочиями не обладают. Другими словами, имело место нарушение статьи 13 Закона РА «О рекламе» и требования решения правительства № 1244-Н от 24.11.2016 г.