Փետրվարի 21-ին Բրյուսելում Եվրոպական Միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինին և ՀՀ Արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ստորագրեցին «ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության առաջնահերթություններ» վերնագիրը կրող փաստաթուղթը։ Այն նպատակ ունի սահմանել կողմերի փոխգործակցության հիմնական ոլորտները։ Փաստաթուղթը միտված է հեշտացնելու կողմերի համագործակցությունը՝ այդ թվում 2017թ. նոյեմբերի 24-ին ստորագրված ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի համատեքստում, ավելին՝ ամրապնդել ԵՄ-ՀՀ կապը, խթանել համամարդկային արժեքների, անվտանգության, կայունության, խաղաղության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների ամրապնդումը, օրենքի գերակայությունն ու տնտեսական աճը։
ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության առաջնահերթությունները փաստաթղթում հետևյալ չորս ենթախմբով են ներկայացված․
1․ Կառույցների հզորացում և պատշաճ կառավարում։ Այս ոլորտում նախատեսվում է համագործակցություն մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ամրապնդման, ինչպես նաև հիմնարար ազատությունների պահպանման ուղղությամբ։ Նախատեսվում է ամրապնդել հանրային կառավարման մարմինները՝ ներառյալ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու իրավապահ մարմինները, պայքարել կոռուպցիայի դեմ և ամրապնդել քաղաքացիական հասարակությունը։
Առանձնահատուկ շեշտ կդրվի համապատասխան օրենսդրական կարգավորումների, այդ թվում՝ նոր սահմանադրության իրականացման վրա։ Քայլեր կձեռնարկվեն քաղաքացիական հասարակության գործունեության համար բարենպաստ միջավայրի ստեղծման ուղղությամբ։ Քաղհասարակությունը ևս մասնակցություն կունենա «Գործընկերության առաջնահերթությունների» իրականացման մշտադիտարկման գործընթացում։
Այս ենթաբաժնով նախատեսվում է նաև համագործակցություն անվտանգության ոլորտում՝ մասնավորապես կազմակերպված հանցագործությունների, թմրանյութերի և ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերում։
2․ Տնտեսական զարգացում և շուկայի հնարավորություններ։ Այս հատվածում կողմերի ընդհանուր նպատակն է Հայաստանում կայուն և ներառական տնտեսական զարգացման ապահովումը։ Այս ոլորտում համագործակցությունը ներառելու է հանրային ֆինանսների կառավարում, բանկային ոլորտի վերահսկողություն՝ միջազգային ստանդարտներին համապատասխան, մաքսային և հարկային վարչարարության բարեփոխումներ, բիզնես ոլորտի բարեփոխում, ինչպես նաև գյուղատնտեսության և գյուղական համայնքների զարգացման ոլորտում առաջընթաց։
3․ Միակցվածություն, էներգաարդյունավետություն, բնապահպանություն և կլիմա։ Այս ոլորտում համագործակցությունը նպատակ ունի օգնել Հայաստանին հաղթահարել շրջափակման հետևանքները՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության երկրների, մասնավորապես, Վրաստանի հետ տրանսպորտային կապի և ենթակառուցվածքների ստեղծման խթանման շնորհիվ։ Այս հատվածով նախատեսվում է Տրանսեվրոպական տրանսպորտային ցանցի ընդլայնում դեպի Հայաստանի Հանրապետություն՝ միջազգային շուկաները Հայաստանի համար ավելի հասանելի դարձնելու համար, ինչպես նաև նոր ավիացիոն համաձայնագրի վերջնականացում։
Նախատեսվում է նաև պատշաճ բնապահպանական կառավարման համակարգի կայացում և բնապահպանական բարեփոխումների իրականացում։ Ըստ այս փաստաթղթի՝ քանի դեռ միջուկային էներգիան օգտագործվում է երկրում էներգիայի մատակարարման բավարար մակարդակի պահպանման համար, կարևոր անհրաժեշտություն է միջուկային անվտանգության բարձր մակարդակի ապահովումը։ Ենթադրվում է նաև համագործակցություն վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում։
4․ Շարժունակություն և մարդկանց միջև շփումներ։ Կողմերը պլանավորում են սերտացնել իրենց քաղաքացիների միջև կոնտակտները՝ խթանելով շարժունակությունը, հատկապես երիտասարդների, ուսանողների, հետազոտողների, մշակութային գործիչների և գործարարների համար նախատեսված փոխանակման և կրթական մի շարք ծրագրերի միջոցով։ Այդ նպատակով կողմերը պարտավորվում են պայքարել անկանոն միգրացիայի դեմ և ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրի իրականացման հարցում։
Վերջում նշենք, որ «ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության առաջնահերթությունների» մասին փաստաթղթի հիման վրա է 2017-2020թթ․ իրականանալու ԵՄ-Հայաստան ֆինանսական համագործակցությունը՝ մասնավորապես Միասնական աջակցության շրջանակով Հայաստանին տրամադրվելիք ֆինանսավորումը։

21-го февраля в Брюсселе высокий представитель ЕС по международным делам и политике безопасности Европейского союза, заместитель председателя Европейской комиссии Федерика Могерини и министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян подписали документ под названием «Приоритеты партнерства ЕС-Армения». Цель документа – определить основные сферы взаимодействия сторон. Документ направлен на упрощение сотрудничества сторон, в том числе в контексте Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-Армения, подписанном 24-го ноября 2017 года, более того, на укрепление связи между ЕС и РА, поддержки в укреплении общечеловеческих ценностей, безопасности, стабильности, мира, демократии, прав человека, приоритет закона и экономический рост.
Первоочередности партнерства ЕС-Армения представлены в документе в следующих четырех подгруппах:
1. Усиление структур и надлежащее управление ими. В этой сфере предусмотрено сотрудничество по укреплению приоритета прав человека и закона, а также соблюдению основополагающих свобод. Планируется укрепить органы общественного управления, включая органы местного самоуправления и правоохранительные органы, бороться с коррупцией и укреплять гражданское общество.
Особое внимание следует обращать на соответствующие законодательные регулировки, в том числе – на реализацию новой Конституции. Будут приняты меры по созданию благоприятной среды для деятельности гражданского общества. Гражданское общество также примет участие в процессе мониторинга за осуществлением «Приоритетов партнерства».
Данным подразделом также предусмотрено сотрудничество в сфере безопасности, в частности, в вопросах борьбы с организованной преступностью, наркотиками и терроризмом.
2. Экономическое развитие и возможности рынка. Общей целью сторон в данной части является обеспечение стабильного и инклюзивного экономического развития в Армении. Сотрудничество в этой сфере будет включать управление общественными финансами, контроль за банковской сферой в соответствии с международными стандартами, реформы в таможенном и налоговом администрировании, реформы в сфере бизнеса, а также прогресс в сфере сельского хозяйства и развития сельских общин.
3. Сопряженность, энергоэффективность, экология и климат. Цель сотрудничества в этой сфере – помощь Армении в преодолении последствий блокады благодаря поддержке в создании транспортной связи и инфраструктур со странами ЕС и Восточного партнерства, в частности, с Грузией. По этой части предусмотрено расширение Трансевропейской транспортной сети в сторону Республики Армения, чтобы международные рынки стали более доступными для Армении, а также приведение в окончательный вид нового авиационного соглашения.
Предусмотрено также становление новой надлежащей системы экологического управления и проведение природоохранных реформ. Согласно этому документу, пока ядерная энергия используется для поддержания должного уровня поставки энергии в стране, обеспечение высокого уровня ядерной безопасности является важной необходимостью. Предполагается также сотрудничество в сфере возобновляемой энергетики.
4. Мобильность и контакты между людьми. Стороны планируют развивать контакты между своими гражданами, стимулируя мобильность, особенно путем ряда программ по обмену и образовательных программ, предусмотренных для молодежи, студентов, исследователей, деятелей культуры и предпринимателей. С этой целью стороны планируют бороться с беспорядочной миграцией и сотрудничать в вопросе реализации соглашения о реадмиссии.
В заключение отметим, что на основании документа о «Приоритетах партнерства ЕС-Армения» в 2017-2020 гг. будет осуществляться финансовое сотрудничество ЕС-Армения, в частности, финансирование, предоставляемое Армении в рамках Единой поддержки.