Թուրքական դիվանագիտական կառույցները երկու շաբաթվա լռությունից հետո վերջապես մեկնաբանել են 2009 թվականին Հայաստանի և Թուրքիայի միջև Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրություններից հրաժարվելու վերաբերյալ Սերժ Սարգսյանի որոշումը։ «Նրանց գործն է: Միևնույնն է այս բոլոր տարիներին նրանք ցանկություն չեն դրսևորում կարգավորել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը: Այդկերպ նրանք ևս մեկ անգամ ցուցադրում են իրենց դիրքորոշումը»,- ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությանն ասել է Թուրքիայի փոխարտգործնախարար Ահմեթ Յըլդըզը։
Արձանագրությունները
Հիշեցնենք, որ Թուրքիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ է, որի մեջ բացի համանախագահ երկրներ Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից և ՌԴ-իցձփ ընդգրկված են նաև Բելառուսը, Գերմանիան, Իտալիան, Շվեդիան և Ֆինլանդիան։
Հիշեցնենք նաև, որ հայ-թուրքական արձանագրությունների ձախողման հիմնապատճառը թուրքական կողմից պարտադրվող նախապայմաններն էին հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար։ Թեև 2009թ․ հոկտեմբերին ստորագրված արձանագրությունները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ դրույթ չէին պարունակում, սակայն թուրքական խորհրդարանում արձանագրությունների քննարկման ժամանակ դրանց վավերացումը դրվեց հարցականի տակ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև եղած տարակարծությունների պատճառով: Արդյունքում արձանագրությունների վավերացման գործընթացը և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը դրվեցին մեկ հարթության վրա և դարձան փոխկապակցված։ Սա պարզ էր արդեն 2009թ․ աշնանը՝ թուրքական գործադիր և օրենսդիր իշխանությունների կողմից արվող հայտարարություններից։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ
Թեև արձանագրությունների ձախողման մասին բազմիցս խոսվել է Թուրքիա-Հայաստան պատմական հակասությունների և Ցեղասպանության խնդրի տեսանկյունից, սակայն ներկայումս Հայաստանի համար առավել արդիական է Թուրքիայի քաղաքականությունը դիտարկել Միսնկի խմբում նրա անդամակցության տեսանկյունից։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիրքորոշումը հակամարտության խաղաղ կարգավորումն է՝ տարածքային ամբողջականության և ազգերի ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա, այսինքն՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ունի Հայաստանի և Ադրբեջանի մոտեցումներից սինթեզված հակամարտության լուծման կոմպրոմիսային տարբերակ։ Հետևաբար Թուրքիայի կողմից հավելյալ ճնշումը միայն և միայն Հայաստանի վրա, հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մոտեցմանը։ Բացի այդ, որպես բանակցությունների միջնորդ՝ Թուրքիան իրավունք չունի բանակցող կողմերից մեկի վերաբերյալ հայտարարել, թե «միևնույնն է՝ այս բոլոր տարիներին նրանք ցանկություն չեն դրսևորում կարգավորել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը»։ Հատկապես, եթե հաշվի առնենք, որ այս հայտարարությունը հակասում է և՛ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի պաշտոնական դիրքորոշմանը, և՛ միջազգային փորձագետների տեսակետներին։
Վերջում նշենք, որ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, որը պարտավորվել է աջակցել հակամարտության կարգավորմանը այդ խմբի ֆորմատով, Թուրքիան հարցը Մինսկի խմբի ֆորմատից հանելու և այլ քաղաքական հարթություն տանելու իրավասություն չունի։
Հավելենք նաև, որ Թուրքիան, լինելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության միջնորդ, զենք է մատակարարում Ադրբեջանին՝ խախտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամների միջև առկա ջենտլմենական համաձայնությունը, ըստ որի Մինսկի խմբի անդամները իրավունք չունեն հակամարտող կողմերին զենք մատակարարել։ Այս համաձայնությունը կանոնավոր կերպով խախտում են Մինսկի խմբի անդամներից միայն Թուրքիան, Բելառուսը և Ռուսաստանը։

Turkey does not respect its commitments within the framework of the OSCE Minsk Group
After two weeks’ silence, Turkish diplomatic circles have finally commented on Serzh Sargsyan’s decision to abandon the protocols signed between Armenia and Turkey in Zurich in 2009. The decision is theirs. They have demonstrated unwillingness for settlement of the Nagorno-Karabakh conflict during all these years. They demonstrated the same thing again,” Deputy Foreign Minister of Turkey Ahmet Yildiz told the Azerbaijani APA agency.
The protocols
It should be reminded that Turkey is a member of the OSCE Minsk Group, which, in addition to co-chair countries (France, the US, and Russia), also includes Belarus, Germany, Italy, Sweden and Finland.
It should be reminded that the reason for the failure of the Armenian-Turkish protocols were the preconditions imposed by the Turkish side for the normalization of Armenian-Turkish relations. Though the protocols signed in October 2009 do not contain a provision related to the settlement of Nagorno Karabakh conflict, their ratification in the Turkish Parliament was put into question because of the disagreements between Armenia and Turkey over the Nagorno Karabakh conflict settlement. As a result, the process of ratification of the protocols and the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict were put on the same level and became interconnected. This was already clear in fall 2009 from the statements made by Turkish executive and legislative authorities.
Member of the OSCE Minsk Group
Though the failure of the protocols has been repeatedly discussed in terms of Turkey-Armenia historical contradictions and the issue of the Genocide, now it is more urgent for Armenia to consider Turkey’s policy from the perspective of its membership in the Minsk Group. The OSCE Minsk Group’s position is peaceful settlement of the conflict on the basis of principles of territorial integrity and self-determination of the nations. In other words, the OSCE Minsk Group has a compromise solution to the conflict resolution synthesized from the approaches of Armenia and Azerbaijan. Hence, the additional pressure by Turkey on Armenia only contradicts the approach of the OSCE Minsk Group. Besides, as a mediator in talks, Turkey does not have the right to make the following statement regarding one of the sides, “Anyhow they have demonstrated unwillingness for settlement of the Nagorno-Karabakh conflict during all these years.” This is true especially in light of the circumstance that this statement contradicts the official position of the OSCE Minsk Group and the opinions of international experts.
Finally, it should be noted that as a member of the OSCE Minsk Group, Turkey has committed to contribute to the conflict settlement within the format of the group, and, thus, Turkey does not have authority to remove the issue from the Minsk Group format and carry it to another political dimension.
We should also add that Turkey, being a mediator in Nagorno Karabakh conflict, supplies weapons to Azerbaijan, violating the gentlemen’s agreement between OSCE Minsk Group members, according to which Minsk Group members do not have the right to supply weapons to the conflict sides. This agreement is regularly violated by Minsk Group members Turkey, Belarus, and Russia.