- 7 Դեկտեմբերի, 2018
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզչության փուլը թեև դեռ չի ավարտվել, բայց արդեն կարելի է արձանագրել, որ Հայաստանի քաղաքական մշակույթում աննախադեպ առաջընթաց է գրանցվել:
Մի կողմ թողնելով 2018 թվականի արտահերթ ընտրությունների նախընտրական փուլում տեղի ունեցած մյուս դրական փոփոխությունները, մասնավորապես՝ ընտրակաշառքների և վարչական լծակների օգտագործման դեպքերի բացակայությունը, անդրադառնանք հենց քաղաքական նոր մշակույթ ձևավորող կարևորագույն գործոնին՝ քաղաքական բանավեճերին:
2015 թվականին փոփոխված ՀՀ Սահմանադրությամբ, Ազգային ժողովի ընտրությունները, փաստացի, միակ և կարևորագույն համապետական ընտրություններն են, որոնց արդյունքում որոշվում է ոչ միայն խորհրդարանի կազմը, այլ երկրի առաջին դեմքն ու Զինված ուժերի գլխավոր գերագույն հրամանատարը՝ ՀՀ վարչապետը: Իրենց նշանակությամբ ԱԺ ընտրությունները հավասարազոր են նախկին նախագահական ընտրություններին՝ գումարած զուտ որպես խորհրդարանական ընտրություն ունեցած նշանակությունը:
Հայաստանում, անկախությունից ի վեր, տեղի են ունեցել 15 համապետական ընտրություններ` չհաշված հանրաքվեները, 7 խորհրդարանական և 7 նախագահական:
Այս բոլոր ընտրությունների ժամանակ, սակայն, իրական նախընտրական բանավեճ տեղի է ունեցել է միայն 2003 թվականի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլից առաջ, երբ հեռուստադիտողների առջև միմյանց հանդիպեցին երկրորդ փուլ անցած թեկնածուները՝ Ռոբերտ Քոչարյանը և Ստեփան Դեմիրճյանը: Այս իրադարձությունը, թերևս միակն էր հայկական քաղաքական կյանքում մինչև 2018 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նշանակումն ու նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկը:
2018 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական փուլում պատկերը տրամագծորեն տարբեր է, և կարող ենք դիտարկել նախընտրական բանավեճերի աննախադեպ առատություն:
Մասնավորապես, միայն Հանրային հեռուստաընկերությամբ նախընտրական քարոզչության փուլում տեղի են ունեցել 12 բանավեճեր, այդ թվում, թերևս, դեկտեմբերի 5-ի կարևորագույն բանավեճը՝ ընտրություններին մասնակցող բոլոր 11 քաղաքական ուժերի առաջին համարների մասնակցությամբ:
Բացի դա, ևս 6 նախընտրական բանավեճեր տեղի են ունեցել «Թիվ 5» հեռուստաընկերության «Դեմ առ դեմ» հաղորդման շրջանակներում:
Ինտերնետի հասանելիության ավելացման շնորհիվ ոչ պակաս կարևոր ու քննարկված են եղել նաև համացանցային հեռուստաընկերություններում տեղի ունեցած բանավեճերը: Այդպիսիք տեղի են ունեցել «Ազատության» (4), «1in.am»-ի (1), «24news.am»-ի (7) և «Civilnet»-ի (1) ուղիղ հեռարձակումներում:
Վերադառնալով գլխավոր՝ բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի ունեցած բանավեճին՝ նշենք, որ բուն դրա փաստն արդեն վկայում է, որ Հայաստանում ստեղծված է մի այնպիսի քաղաքական մթնոլորտ, երբ հնարավոր է կառուցել երկխոսություն նույնիսկ միմյանց հետ սկզբունքային տարբերություն ունեցող քաղաքական ուժերի միջև:
Սա, իր հերթին, նշանակում է, որ Հայաստանում չի տեղի ունենում քաղաքական մարգինալուցում, ինչպես նախկինում, երբ գործող իշխանությունները, փաստացի «արհամարհում» և իրենք էլ «արհամարհվում» էին մյուս քաղաքական ուժերի կողմից:
Քաղաքական հանրային ու բաց երկխոսության հնարավորությունը կարող է վճռորոշ դրական ազդեցություններ ունենալ ոչ միայն նախընտրական փուլում, այլև ընտրություններից հետո՝ թույլ տալով հանրությանը տեսնել, թե ինչպես են քաղաքական ուժերը վերաբերվում երկրի համար կարևոր որոշումներին:
Այս հրապարակումը պատրաստվել է Եվրոպական միության և «Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստան» կազմակերպության ֆինանսական աջակցությամբ։ Հրապարակման բովանդակությունն արտահայտում է միայն «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» տեսակետը, այլ ոչ Եվրոպական միության և «Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստան» կազմակերպության դիրքորոշումը

Предвыборная кампания в преддверии внеочередных парламентских выборов еще не завершена, однако уже можно констатировать, что в политической культуре Армении зафиксирован беспрецедентный прогресс.
Оставив в стороне другие позитивные изменения, имевшие место на предвыборном этапе, а именно: отсутствие случаев раздачи избирательных взяток и использования административных рычагов, обратимся к важнейшему фактору формирования новой политической культуры – политическим дебатам.
Согласно измененной в 2015 году Конституции Республики Армения, выборы в Национальное собрание фактически являются единственными и важными общегосударственными выборами, в результате которых решается не только состав парламента, но и то, кто станет первым лицом страны и Верховным главнокомандующим Вооруженными Силами – премьер-министром РА. По своей значимости выборы в НС равносильны бывшим президентским выборам, плюс ко всему значимость самих парламентских выборов.
С момента обретения независимости в Армении было проведено 15 общегосударственных выборов – не считая референдумов – 7 парламентских и 7 президентских.
Однако на всех этих выборах настоящие предвыборные дебаты состоялись только до проведения второго тура президентских выборов 2003 года, когда прошедшие во второй тур кандидаты – Роберт Кочарян и Степан Демирчян, встретились друг с другом перед глазами зрителей. До назначения досрочных парламентских выборов 2018 года и начала предвыборной кампании это событие, пожалуй, было единственным в политической жизни Армении.
Предвыборный этап досрочных парламентских выборов 2018 года диаметрально отличается, и мы можем наблюдать беспрецедентное обилие предвыборных дебатов.
В частности, во время предвыборной кампании только на Общественном телевидении состоялись 12 дебатов, в том числе, пожалуй, прошедшие 5 декабря важнейшие дебаты с участием первых лиц всех 11 политических сил, участвующих в выборах.
Кроме этого, еще 6 предвыборных дебатов состоялись в рамках программы «Лицом к лицу» на телеканале «N5».
Благодаря увеличению доступности интернета не менее важными и обсуждаемыми были также дебаты, состоявшиеся на информационных телеканалах, таких как «Азатутюн» (4), «1in.am» (1), «24news.am» (7) և «Civilnet» (1).
Возвращаясь к главным дебатам с участием первых лиц всех 11 политических сил, отметим, что сам их факт свидетельствует, что в Армении создана такая политическая атмосфера, когда можно наладить диалог даже между принципиально разными политическими силами.
Это, в свою очередь, означает, что в Армении нет политической маргинализации, как это было раньше, когда действующие власти фактически «игнорировали» и сами «игнорировались» другими политическими силами.
Возможность политического открытого и публичного диалога может иметь решающее положительное влияние не только на предвыборном этапе, но и после выборов, позволяя общественности увидеть то, как политические силы относяться к важным для страны решениям.