- 12 Դեկտեմբերի, 2018
2018 թվականի հոկտեմբերի 28-ին կայացավ Վրաստանի նախագահական ընտրությունների առաջին փուլը, իսկ նոյեմբերի 28-ին՝ երկրորդը։ Դեկտեմբերի 9-ին էլ կայացան ՀՀ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները։ Երկու ընտրություններն էլ մշտադիտարկվել են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ Ընտրությունների դիտարկման միջազգային առաքելության կողմից (այսուհետ՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ կամ Առաքելություն)։ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ն արդեն իսկ հրապարակել է իր նախնական դիտարկումները` Վրաստանում կայացած ընտրությունների երկու փուլերի և Հայաստանում կայացած արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ։ Այս դիտարկումները իրարից որոշակի տարբերություններ ունեն։
Վարչական ռեսուրսի չարաշահում
Վրաստանի նախագահական երկու ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ի դիտարկումներն էլ շեշտում են վարչական ռեսուրսի չարաշահումների բացասական ազդեցությունը ընտրական գործընթացների վրա։ Այսպես, օրինակ, ըստ հոկտեմբերի 28-ի ընտրությունների վերաբերյալ արված դիտարկումների՝ առաջին փուլի ընթացքում եղել են վարչական ռեսուրսի չարաշահումների դեպքեր։ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ն վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեպքեր է հիշատակում նաև Վրաստանի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի վերաբերյալ արված իր դիտարկումներում։ Մինչդեռ ՀՀ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների դեպքում վարչական ռեսուրսի չարաշահման դեպքեր ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ի կողմից արված դիտարկումներում չեն արձանագրվել։ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ն երկու երկրների դեպքում էլ հիշատակում է, որ կառավարությունների կողմից արվել են քայլեր՝ վարչական ռեսուրսի չարաշահման հնարավոր դեպքերը կանխելու նպատակով։
Հիմնարար ազատություններ
Վրաստանում կայացած ընտրությունների առաջին փուլում, ըստ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ի դիտարկումների, հիմնարար ազատությունները հիմնականում պահպանվել էին, սակայն Առաքելությունը արձանագրել է քարոզչական միջոցառումների համար որոշ խոչընդոտներ, ինչպես նաև կուսակցությունների գրասենյակների և քարոզչական նյութերի հանդեպ վանդալիզմի դեպքեր։ Երկրորդ փուլի դիտարկումների համաձայն՝ հիմնարար ազատությունները պահպանվել են, և մասնակիցները կարողացել են ազատորեն անցկացնել քարոզարշավ, սակայն «Վրացական երազանք» և «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցությունների ակտիվիստների միջև տեղի են ունեցել առանձին բախումներ։ Հայաստանի դեպքում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ն նշում է․ «Դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվել են հիմնարար ազատությունների պահպանմամբ», այնուհետև հավելում․ «Մրցակիցները կարողացել են ազատորեն իրականացնել իրենց քարոզարշավները. քարոզարշավի ընթացքում լիովին պահպանվել են միավորումներ կազմելու, խաղաղ հավաքների, արտահայտվելու և տեղաշարժի հիմնարար ազատությունները»։
Ընտրության օրվա մասին
Վրաստանում կայացած ընտրությունների առաջին փուլի քվեարկության օրը, ըստ Առաքելության դիտարկումների, անցել է ընդհանուր առմամբ պրոֆեսիոնալ և թափանցիկ։ Այնուամենայնիվ, ընտրատեղամասերի մոտակայքում կուսակցությունների մեծաթիվ կողմնակիցների հաճախակի ներկայությունը, ովքեր երբեմն նաև ընտրացուցակներ ունեին և նշում էին, թե ով է գալիս քվեարկությանը, մտահոգություն է առաջացնում ընտրողների վրա հնարավոր ճնշումների վերաբերյալ և կասկած առաջացնում առանց հետագա հատուցման վախի նրանց ազատ ընտրելու հնարավորության վերաբերյալ: Առաքելությունը նաև խնդիրներ էր արձանագրել ձայների հաշվարկի ընթացքում։ Երկրորդ փուլի քվեարկության օրը ևս կուսակցությունների կողմնակիցները ներկա են գտնվել ընտրատեղամասերի մոտակայքում, ինչպես նաև հաշվարկի ընթացքում քաղաքացի դիտորդները և լրագրողները միջամտել են՝ հօգուտ կուսակցությունների։ Մինչդեռ, ըստ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ դիտարկումների, Հայաստանում «ընտրությունների օրն անցել է հանգիստ, խախաղ, առանց ընտրողների հանդեպ ճնշումների և ահաբեկումների, և դրական է գնահատվել ԸՄԴԱ գրեթե բոլոր դիտորդների կողմից»։ Նախնական դիտարկումներում նաև նշվում է, որ ձայների հաշվարկն իրականացվել է առանց էական ընթացակարգային խախտումների:
Փաստորեն, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ի դիտարկումները Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ անհամեմատ ավելի դրական են, քան Վրաստանում կայացած նախագահական ընտրությունների երկու փուլերի դիտարկումները։

В Грузии 28 октября 2018 года состоялся первый тур президентских выборов, а 28 ноября – второй. Внеочередные парламентские выборы в Армении состоялись 9 декабря. Мониторинг этих двух выборов провела миссия БДИПЧ/ОБСЕ по наблюдению за выборами (далее – МНВ БДИПЧ/ОБСЕ или Миссия). МНВ БДИПЧ/ОБСЕ уже опубликовала свои предварительные наблюдения по двум турам выборов в Грузии и внеочередным выборам в Армении. Эти наблюдения имеют некоторые различия.
Злоупотребление административным ресурсом
Наблюдения МНВ БДИПЧ/ОБСЕ по двум турам президентских выборов в Грузии подчеркивают негативное влияние злоупотреблений административным ресурсом на избирательные процессы. Так, например, согласно наблюдениям за выборами 28 октября, во время первого тура президентских выборов были случаи злоупотребления административным ресурсом. МНВ БДИПЧ/ОБСЕ также упоминает случаи злоупотребления административным ресурсом в своих наблюдениях за вторым туром президентских выборов в Грузии. Между тем как случаев злоупотребления административным ресурсом в наблюдениях МНВ БДИПЧ/ОБСЕ за парламенсткими выборами в Армении зарегистрировано не было. Касательно обеих стран МНВ БДИПЧ/ОБСЕ заявляет, что правительства предприняли шаги для предотвращения потенциального злоупотребления административным ресурсом.
Основные свободы
В первом туре выборов в Грузии, согласно наблюдениям МНВ БДИПЧ/ОБСЕ, основные свободы были в целом соблюдены, однако Миссия зафиксировала некоторые препятствия для проведения агитационных мероприятий, а также случаи вандализма в отношении штабов партий и агитационных материалов. Согласно наблюдениям второго тура, основные свободы были соблюдены, и участники смогли свободно провести агиткампании. Однако между активистами партии «Грузинская мечта» и партии «Единое национальное движение» произошли столкновения. В случае Армении МНВ БДИПЧ/ОБСЕ заявляет, что «Внеочередные парламентские выборы 9 декабря прошли с соблюдением основных свобод», а после добавляет, что «Конкуренты могли свободно проводить свои агиткампании. Во время агитампании были полностью соблюдены свободы создания объединений, проведения мирных собраний, выражения мнений и передвижения».
О дне выборов
По данным наблюдательской миссии, день голосования в первом туре выборов в Грузии был в целом профессиональным и прозрачным. Тем не менее, частое присутствие на территории избирательных участков большого числа сторонников партий, у которых зачастую имелись также списки избирателей, где они отмечали, кто пришел на голосование, вызывает обеспокоенность по поводу возможного давления на избирателей и ставит под сомнение возможность свободного выбора без страха дальнейшей расплаты. Миссия также зафиксировала проблемы при подсчете голосов. Во время голосования во втором туре сторонники партий также находились на территориях избирательных участков, а во время подсчета голосов местные наблюдатели и журналисты вмешивались в пользу партий. Между тем, согласно наблюдениям МНВ ОБСЕ/БДИПЧ, в Армении «день выборов прошел спокойно, мирно, без давления и запугивания избирателей и был положительно оценен почти всеми наблюдателями ММНВ». В предварительных наблюдениях отмечается также, что подсчет голосов был проведен без существенных процессуальных нарушений.
Фактически, наблюдения МНВ БДИПЧ/ОБСЕ гораздо более позитивны в отношении парламентских выборов в Армении, чем в отношении двух туров президентских выборов в Грузии.