- 11 Դեկտեմբերի, 2018
ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ Ընտրությունների դիտարկման միջազգային առաքելությունը (ԸԴԱ) դեկտեմբերի 10-ին հրապարակեց իր նախնական եզրակացությունները՝ 2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ին կայացած ընտրությունների վերաբերյալ։ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի այս տարվա դիտարկումները մի շարք հարցերում կտրուկ տարբերվում են նախորդ տարվա դիտարկումներից։
Ընտրակաշառք
2017 թվականի ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ի նախնական դիտարկումներում հատկապես շեշտվում էին ընտրակաշառքի բացասական ազդեցություններն ընտրական գործընթացների վրա։ Ըստ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի, «չնայած այն հանգամանքին, որ իրավական դաշտում իրականացվել են ողջունելի բարեփոխումներ և նոր տեխնոլոգիաներ են ներդրվել նվազեցնելու ընտրական խախտումների դեպքերը, ընտրությունները ստվերվեցին ընտրակաշառքների և քաղծառայողների և մասնավոր ընկերությունների աշխատողների վրա ճնշումների մասին արժանահավատ տեղեկություններով»:
2018 թվականի ընտրությունների վերաբերյալ դիտարկումներում, սակայն, արդեն նշվում է, որ կանխամտածված ընտրախախտումների, այդ թվում՝ ընտրակաշառքի և ընտրողների վրա ճնշումների ընդհանուր բացակայությունն իրական մրցակցության հնարավորություն է ընձեռել: Այսպիսով՝ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ առաքելության 2018 թվականի դիտարկումները մատնանշում են ընտրակաշառքների բացակայությունը, մինչդեռ 2017-ին դրանք առկա էին։
Հանրության վստահությունը
Ըստ 2017-ի դիտարկումների, առկա են եղել հավաստի տեղեկություններ որոշ կուսակցությունների կողմից ընտրակաշառքի բաժանման և հօգուտ իրենց քվեարկելու համար պետական ծառայողների, այդ թվում՝ բժշկական հաստատությունների և դպրոցների աշխատակցիների վրա ճնշումներ գործադրելու ու ահաբեկելու մասին, ինչը նպաստել էր ընտրական գործընթացի նկատմամբ հանրության վստահության նվազմանը: Մինչդեռ 2018 թվականի դիտարկումների համաձայն, «դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվել են հիմնարար ազատությունների պահպանմամբ և վայելել են հանրության լայն շրջանակների վստահությունը, ինչը պետք է պահպանվի ընտրական հետագա բարեփոխումների ժամանակ»: Փաստորեն՝ արտահերթ ընտրությունների դեպքում ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ը տեսնում է վստահության աճ։
Ճնշումներ
2017 և 2018 թվականների առաքելությունների դիտարկումները հիմնովին տարբեր են նաև քաղաքացիների վրա ճնշումների և վարչական ռեսուրսի չարաշահումների վերաբերյալ։ 2017 թվականի ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրությունների հետ կապված ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ը, մասնավորապես, գրել էր․ «ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ն նաև արժանահավատ հաղորդումներ է ստացել ընտրողների՝ հատկապես մասնավոր և պետական հատվածի աշխատողների հանդեպ ճնշումների գործադրման և ահաբեկման մասին: «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ներկայացրել է ձայնագրություններ, համաձայն որոնց, 114 դպրոցների տնօրեններ ընդունում են, որ պատրաստել են ՀՀԿ-ին աջակցող ուսուցիչների և աշակերտների ծնողների ցուցակներ»: Մինչդեռ 2018 թվականի զեկույցի համաձայն, «վարչական ռեսուրսի չարաշահումը և պետական հատվածի աշխատակիցների վրա ճնշումների գործադրումը կանխելու համար իշխանությունները իրազեկել են տեղական պաշտոնյաներին, դպրոցի տնօրեններին, առողջապահության ոլորտի աշխատակիցներին և այլ անձանց համապատասխան արգելքների մասին»։
Խոսքի ազատություն
2017 թվականին ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ն նշել էր, որ չնայած խոսքի ազատությունը երաշխավորված է Սահմանադրությամբ և կիրառվում է լայնորեն, սակայն հեռարձակվող լրատվամիջոցների ազատությունը սահմանափակված էր դրանց սեփականատերերի կողմից խմբագրական անկախությանը միջամտելու միջոցով: «Դա հանգեցրեց լրագրողների ինքնագրաքննության և կառավարությանը քննադատող հաղորդումների ապաքաջալերմանը, ներառյալ հանրային հեռուստատեսությամբ»,- ասվում էր առաքելության դիտարկումներում։ Ըստ արդեն 2018 թվականի դիտարկումների, խոսքի ազատությունը պահպանվել է քարոզարշավի ընթացքում: «ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ի զրուցակիցների մեծ մասը մատնանշում են լրատվամիջոցների ազատության հարցում առաջընթաց՝ մասնավորապես բազմակարծության տեսանկյունից»,- ասվում է առաքելության՝ այս տարվա դիտարկումներում։ Ավելին, դիտարկումների տեքստում ինքնագրաքննությունը ընդհանրապես չի հիշատակվում։
Ընդհանուր առմամբ, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ի դիտարկումները ցույց են տալիս, որ հեղափոխությունից հետո ընտրությունների հանդեպ հանրային վստահությունը աճել է, ընտրողների վրա ճնշումները՝ նվազել, իսկ վարչական ռեսուրսի չարաշահումներ, ինչպես նաև լրատվամիջոցների ինքնագրաքննություն չի նկատվել։ Փաստորեն, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ԸԴԱ-ն արձանագրել է Հայաստանում ընտրական գործընթացների բարելավում անցած մեկուկես տարվա ընթացում։

Международная Миссия БДИПЧ/ОБСЕ по наблюдению за выборами (МНВ) 10 декабря обнародовала свои предварительные заключения относительно выборов, состоявшихся 9 декабря 2018 года. Наблюдения БДИПЧ/ОБСЕ в этом году по ряду вопросов резко отличаются от наблюдений предыдущего года.
Избирательная взятка
В предварительных наблюдениях БДИПЧ/ОБСЕ относительно парламентских выборов 2 апреля 2017 года, в частности, подчеркивалось негативное влияние избирательных взяток на избирательные процессы. По данным БДИПЧ/ОБСЕ, «несмотря на принятые реформы нормативно-правовой базы и внедрение новых технологий для сокращения нарушений на выборах, имелась достоверная информация о подкупе голосов, о давлении на государственных служащих и работников частных компаний».
Однако в наблюдениях относительно выборов 2018 года уже отмечается, что общее отсутствие умышленных нарушений, в том числе подкупа и давления на избирателей, позволило провести реальную конкуренцию. Таким образом, наблюдения миссии БДИПЧ/ОБСЕ в 2018 году указывают на отсутствие подкупа, в то время как в 2017 году были зарегистрированы подобные случаи.
Доверие общественности
Согласно наблюдениям 2017 года, имелась достоверная информация о подкупе голосов, о давлении на государственных служащих, в том числе в школах и больницах, а также запугивание избирателей с целью получения голоса в пользу определенной партии, что вызвало общее недоверие к избирательному процессу. Между тем как, согласно наблюдениям 2018 года, «внеочередные парламентские выборы 9 декабря были проведены с соблюдением основопологающих свобод и снискали широкое доверие общественности, что должно быть соблюдено во время дальнейшх избирательных реформ». Фактически, в случае внеочередных выборов БДИПЧ/ОБСЕ видит рост доверия.
Давления
Наблюдения миссий 2017 и 2018 годов в корне отличаются также в вопросе давления на граждан и злоупотребления административным ресурсом. В частности, в связи с парламентскими выборами, прошедшими 2 апреля 2017 года, БДИПЧ/ОБСЕ отметила: «БДИПЧ/ОБСЕ БСЕ также получила достоверные сообщения об оказании давления и запугивании избирателей, особенно сотрудников государственного и частного секторов». «Союз информированных граждан» представил записи, согласно которым директора 114 школ подтверждают, что они подготовили списки педагогов и родителей учеников, поддерживающих Республиканскую партию Армении». Между тем, согласно отчету за 2018 год, «с целью предотвращения злоупотреблений административным ресурсом и давлений на сотрудников государственного сектора власти проинформировали местных чиновников, директоров школ, работников здравоохранения и других лиц о соответствующих запретах».
Свобода слова
В 2017 году БДИПЧ/ОБСЕ отметила, что, несмотря на то, что свобода слова гарантируется Конституцией и широко практикуется, свобода вещательных СМИ была ограничена их владельцами путем вмешательства их владельцев в редакционную политику. «Это привело к самоцензуре со стороны журналистов и препятствует представлению критически важной информации о правительстве, в том числе по общественному телевидению», – говорится в наблюдениях миссии. Согласно наблюдениям уже 2018 года, свобода слова была соблюдена во время предвыборной агитации. «Большинство собеседников МНВ БДИПЧ указывают на прогресс в вопросе свободы СМИ, в частности с точки зрения плюрализма», – говорится в замечаниях миссии по наблюдению за выборами. Более того, в тексте наблюдений самоцензура вообще не упоминается.
В целом, наблюдения БДИПЧ/ОБСЕ показывают, что после революции доверие общественности к выборам возросло, давление на избирателей уменьшилось, а злоупотребления административным ресурсом и самоцензура СМИ не наблюдались. Фактически, БДИПЧ/ОБСЕ зарегистрировала улучшение избирательных процессов в Армении за последние полтора года.