Հունվարի 15-ին տեղի ունեցավ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» խորհրդատվական ՀԿ-ի կողմից իրականացվող «Հետաքննական լրագրության խթանումը Հայաստանում» դասընթացի շնորհանդեսը: Դասընթացն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Ժողովրդավարության հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ:
Կազմակերպության ներկայացուցիչները խոսեցին ժամանակակից մեդիա միջավայրում դասընթացի կարևորության, դրան մասնակցելու հնարավորությունների մասին, պատասխանեցին ներկաների հարցերին:
«Հետաքննական լրագրության խթանումը Հայաստանում» դասընթացը բացառապես անվճար է և նախատեսված է ինչպես լրագրողների, այնպես էլ քաղաքացիական ակտիվիստների և ընդհանուր առմամբ բոլոր շահագրգիռ քաղաքացիների համար: Դասընթացի առաջին փուլով արդեն գործարկվել է 12 տեսադասից բաղկացած կայքը՝ course.uicarmenia.org: Կայքում գրանցված և դասընթացը հաջողությամբ անցած մասնակիցներին հնարավորություն կտրվի մասնակցել ծրագրի երկրորդ փուլին՝ դեմ առ դեմ թրեյնինգներին: Այնուհետև կհայտարարվի մրցույթ, որի արդյունքում լավագույն 8 հետաքննական նախագծերը կստանան փոքրիկ դրամաշնորհներ:

On January 15, the presentation of the course “Enabling Watchdog Journalism in Armenia” took place. The course is funded by the UN Democracy Fund.
The representatives of the organization spoke about the importance of the course in the modern media environment and the possibilities of taking the course. A Q&A session was held.
“Enabling Watchdog Journalism in Armenia” course is free and is designed for both journalists and civil society activists and for all interested citizens. Within the framework of the first phase of the program, a website including 12 video lessons has been launched (course.uicarmenia.org). Participants who have registered and successfully passed the course will be given the opportunity to participate in the second phase of the program, namely, the face-to-face training. Then, a competition will be announced, and the best 8 investigative projects will receive small grants.