Այս տարվա հունվարին հայտնի դարձավ, որ Եվրամիությունն ու Համաշխարհային բանկը մինչև 2030 թվականը պատրաստվում են շուրջ 13 միլիարդ եվրո տրամադրել ԵՄ Արևելյան գործընկերության վեց երկրներին՝ ենթակառուցվածքային ծրագրեր իրականացնելու համար։
ԱլԳ երկրներից ամենափոքր ֆինանսավորումը՝ 732 միլիոն եվրոյի չափով, տրամադրվելու է Հայաստանին։ Թե ինչո՞ւ է Հայաստանը բոլոր վեց երկրներից ամենաքիչ ֆինանսավորումը ստանալու, փորձենք հասկանալ ստորև։
Ի՞նչ ծրագրի մասին է խոսքը
Անցած տարվա դեկտեմբերին Եվրամիության պատրաստած փաստաթղթում նշվում է, որ ԱլԳ երկրներում ենթակառուցվածքային նախագծերի ֆինանսավորման ծրագիրն իրականացվում է Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ։ Ծրագրի նպատակն է ԱլԳ երկրներում՝ Հայաստանում, Ադրբեջանում, Վրաստանում, Բելառուսում, Ուկրաինայում և Մոլդովայում, խթանել տնտեսական զարգացումը, որպեսզի ստեղծվեն աշխատատեղեր, ընդլայնվի հասանելիությունը տարբեր շուկաներին և նվազի այդ երկրների խոցելիությունը տարաբնույթ ցնցումներից։
Ներկայացված ծրագրով նախատեսվում է ֆինանսավորել տրանսպորտային ենթակառուցվածքների նախագծեր՝ ավտոճանապարհներ, երկաթգծեր, օդանավակայաններ, նավահանգիստներ, լոգիստիկ կենտրոններ։
Ընդհանուր առմամբ, ԱլԳ երկրներում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ֆինանսավորման համար նախատեսվում է տրամադրել 13 միլիարդ եվրո։ Այդ գումարները ծախսվելու են այն նախագծերի վրա, որոնք ներկայացվել են ԱլԳ երկրների կողմից և արժանացել են դոնորների հավանությանը։
Ով ինչքան է ստանալու և ինչ է անելու
Ըստ ԵՄ պատրաստած փաստաթղթի, Հայաստանն այս ծրագրի շրջանակներում ստանալու է 732 միլիոն եվրո, Ադրբեջանը՝ 2,078 միլիարդ եվրո, Բելառուսը՝ 1,248 միլիարդ եվրո, Վրաստանը՝ 3,417 միլիարդ եվրո, Մոլդովան՝ 917 միլիոն եվրո, Ուկրաինան՝ 4,453 միլիարդ եվրո։
Ադրբեջանը, ըստ այդմ, իրեն հատկացվելիք գումարը ծախսելու է Ալյաթի ազատ առևտրի գոտու շինարարության, Արևելք-Արևմուտք երկաթգծի, 5 լոգիստիկ կենտրոնների և ավտոճանապարհների շինարարության վրա։
Վրաստանը ԵՄ-ից և ՀԲ-ից ստացված գումարներն ուղղելու է Քութայիսի օդանավակայանի բեռնային տերմինալի շինարարությանը, Անակլիայի նավահանգստին, կամուրջների, սահմանային անցակետի, լոգիստիկ կենտրոնների, ավտոճանապարհների կառուցմանը։
Բելառուսը, ըստ ԵՄ պատրաստած փաստաթղթի, իրեն հասանելիք գումարները պատրաստվում է ծախսել երթևեկության կառավարման համակարգի, երկաթգծերի, սահմանային անցակետի և ավտոճանապարհների շինարարության վրա։
Մոլդովան պատրաստվում է կառուցել ավտոճանապարհներ, նավահանգիստ, երկաթուղի, սահմանային անցակետ և լոգիստիկ կենտրոններ։
ԵՄ Արևելյան գործընկերության ծրագրի ամենախոշոր երկիրը՝ Ուկրաինան, իրեն տրամադրվելիք գումարն ուղղելու է Դնեպր գետի վրա ջրարգելների շինարարությանը, նավահանգիստների, օդանավակայանների, երկաթգծի, ավտոճանապարհների կառուցմանը։
Իսկ Հայաստա՞նը
Հայաստանում այս ծրագրի շրջանակներում ԵՄ և ՀԲ ֆինանսավորմամբ նախատեսվում է իրականացնել վեց ավտոճանապարհային նախագիծ, ինչպես նաև բարեկարգել Մեղրիի սահմանային անցակետը։
Հայաստանում ֆինանսավորվելիք նախագծերը ոչ միայն ավելի փոքր են, քան մյուս հինգ երկրներում, այլև պակաս բազմազան։
Բնականաբար, Հայաստանը չի կարող իրականացնել նավահանգստի բարեկարգման կամ նավահանգստային ենթակառուցվածքի ստեղծման նախագծեր։ Հայաստանը չէր կարող նաև ներկայացնել երկաթգծային նախագծեր, քանի որ Հայաստանի երկաթուղիները կոնցեսիոն կառավարման են հանձնված «Ռուսական երկաթուղիներ» ՌԴ պետական ընկերությանը, իսկ ԵՄ-ն հազիվ թե կֆինանսավորի ռուսական որևէ պետական կազմակերպության։ Դեպի Իրան նոր երկաթգծի կառուցումը նպատակահարմար չէ եվրոպացիների տեսանկյունից, քանի որ արդեն իսկ կա տարածաշրջանն Իրանի հետ կապող երկաթուղի՝ Ադրբեջանի տարածքով անցնող։ Եվ ուրեմն՝ Հայաստանում նավահանգստային և երկաթուղային ծրագրերի բացակայությունը, այսպես ասենք, տրամաբանական է։
Սակայն տրամաբանական չէ, թե ինչո՞ւ Հայաստանը չի ներկայացրել, օրինակ, «Զվարթնոց» օդանավակայանում բեռնային տերմինալի կառուցման նախագիծ, Կապանի օդանավակայանի զարգացման ծրագիր, ազատ առևտրային գոտիների ստեղծման նախագծեր և այլն, և այլն։
Թեև ԵՄ և ՀԲ կողմից առաջիկա տարիներին տրամադրվելիք 732 միլիոն եվրոն իրոք մեծ ներդրում է լինելու Հայաստանի տնտեսության զարգացման համար, այնուամենայնիվ, ծրագրի ֆինանսավորման պատկերը ԱլԳ մյուս երկրներում ցույց է տալիս, որ ԵՄ հետ շփումներում ՀՀ կառավարությունը պետք է լինի շատ ավելի ստեղծագործ ու լայնախոհ՝ ավտոճանապարհների շինարարությունից զատ այլ նախագծեր կյանքի կոչելու համար։

В январе этого года стало известно, что Европейский Союз и Всемирный банк намерены до 2030 года выделить около 13 миллиардов евро шести странам Восточного партнерства на реализацию инфраструктурных проектов.
Наименьшее финансирование из стран ВП будет выделено Армении – 732 миллиона евро. Попробуем понять, почему из всех шести стран Армения получит самое малое финансирование.
О какой программе идет речь
В документе, подготовленном Европейским союзом в декабре прошлого года, говорится, что инфраструктурные проекты в странах Восточного партнерства реализуются совместно со Всемирным банком. Целью проекта является содействие экономическому развитию в странах Восточного партнерства – Армении, Азербайджане, Грузии, Беларуси, Украине и Молдове, что приведет к созданию рабочих мест, расширению доступа к различным рынкам и снижению уязвимости этих стран от всяческих потрясений.
Представленная программа предусматривает финансирование проектов транспортной инфраструктуры – автомобильные дороги, железные дороги, аэропорты, порты, логистические центры.
Всего на финансирование транспортной инфраструктуры в странах Восточного партнерства планируется выделить 13 миллиардов евро. Эти средства будут направлены на те проекты, которые были представленны странами Восточного партнерства и одобрены донорами.
Кто сколько получит и на что потратит
Согласно документу ЕС, в рамках этой программы Армения получит 732 миллиона евро, Азербайджан – 2,078 миллиарда евро, Беларусь – 1,248 миллиарда евро, Грузия – 3,417 миллиарда евро, Молдова – 917 миллионов евро, Украина – 4,453 миллиарда евро.
Азербайджан потратит выделенные средства на создание зоны свободной торговли в поселке Алят, строительство железной дороги Восток-Запад, 5 логистических центров и автомобильных дорог.
Грузия направит выделенные ЕС и ВБ средства на строительство грузового терминала в аэропорту Кутаиси, порта Анаклия, мостов, пограничных контрольно-пропускных пунктов, логистических центров и автомобильных дорог.
Беларусь, согласно документу ЕС, собирается потратить средства на строительство системы управления движением, железных дорог, пограничных контрольно-пропускных пунктов и автомобильных дорог.
Молдова собирается построить автомобильные дороги, порты, железные дороги, пограничные контрольно-пропускные пункты и логистические центры.
Самая крупная страна Восточного партнерства – Украина, направит выделенные ей средства на строительство дамб на реке Днепр, портов, аэропортов, железной дороги и автомобильных дорог.
А Армения?
В рамках этой программы в Армении при финансировании ЕС и ВБ планируется реализация шести дорожных проектов, а также улучшение пограничного контрольно-пропускного пункта Мегри.
Финансируемые в Армении проекты не только меньше проектов пяти других стран, но и менее разнообразны.
Естественно, Армения не может реализовать проекты по улучшению порта или созданию портовой инфраструктуры. Армения не могла также представить железнодорожные проекты, поскольку армянские железные дороги были переданы в концессионное управление государственной компании РФ «Российские железные дороги», и ЕС вряд ли профинансировало бы какую-либо российскую государственную организацию. Строительство новой иранской железной дороги нецелесообразно с точки зрения европейцев, поскольку уже есть железнодорожное сообщение, связывающее регион с Ираном через Азербайджан. Поэтому отсутствие портовых и железнодорожных программ в Армении, так скажем, логично.
Однако нелогично, почему Армения не представила, например, проект строительства грузового терминала в аэропорту Звартноц, проект развития аэропорта Капан, проекты по созданию зон свободной торговли и т. д.
Хотя 732 миллиона евро, которые ЕС и Всемирный банк выделят в ближайшие годы, действительно станут огромным вкладом в развитие экономики Армении, тем не менее, картина финансирования проектов в других странах Восточного партнерства показывает, что правительство Армения в контактах с ЕС должно быть более творческим и широко мыслящим для продвижения других проектов помимо сторительства автомобильных дорог.