Վենեսուելայում վերջին օրերին տեղի ունեցող իրադարձությունները նոր առճակատում են առաջացրել Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև, ինչն իր ազդեցությունն է ունենալու Հայաստանի վրա։
Իրավիճակը Վենեսուելայում
Չնայած նավթի ահռելի պաշարներին` Վենեսուելան վերջին տարիներին գտնվում է ծայրաստիճան վատ տնտեսական վիճակում, ինչը հանգեցրել է քաղաքական ճգնաժամի։ Շարունակական բողոքի ցույցերի ֆոնին այդ երկրի ընդդիմության առաջնորդ, խորհրդարանի ղեկավար Խուան Գուայդոն հունվարի 23-ին իրեն հռչակել է երկրի ժամանակավոր նախագահ՝ կոչ անելով միջազգային հանրությանը չճանաչել նախագահ Նիկոլաս Մադուռոյի իշխանությունը։ Վերջինիս, սակայն, շարունակում է հավատարիմ մնալ Վենեսուելայի զինվորականությունը, ինչպես նաև բնակչության որոշակի հատվածը։
Արևմուտքի արձագանքը
Սոցիալիստական Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդի հայտարարությունից անմիջապես հետո ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն իր աջակցությունն է հայտնել Գուայդոյին, ինչից հետո վերջինիս` որպես երկրի նախագահ ճանաչելու մասին են հայտնել մի շարք լատինաամերիկյան երկրներ, այդ թվում՝ Բրազիլիան, Արգենտինան, Չիլին, Էկվադորը, Գվատեմալան, Կոստա-Ռիկան և Հոնդուրասը։
Եվրամիությունն արդեն հունվարի 26-ին, ի դեմս ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության բարձր հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինիի, հայտարարել է, որ որպես Վենեսուելայի լեգիտիմ իշխանություն ճանաչում է այդ երկրի խորհրդարանը, և եթե արտահերթ նախագահական ընտրություններ չնշանակվեն, ապա որպես նախագահ ԵՄ-ն կճանաչի Գուայդոյին։
Խուան Գուայդոյի նախագահությունը ճանաչելու մասին է հայտարարել նաև Վրաստանը, ինչը պայմանավորված է, թերևս, նրանով, որ Վենեսուելան, Նիկարագուայի հետ միասին, ճանաչել է Վրաստանից անջատված Աբխազիայի և Հյուսիսային Օսիայի անկախությունը։
Ռուսաստանի և մնացածի արձագանքը
Ռուսաստանը, ի տարբերություն Արևմուտքի, հայտնել է Նիկոլաս Մադուռոյին աջակցելու մասին, ինչը և հաստատվել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Մադուռոյի միջև կայացած հեռախոսազրույցով։
Ռուսաստանից զատ, Մադուռոյին աջակցելու մասին են հայտարարել Թուրքիան, Չինաստանը, Բելառուսը, Մեքսիկան, Բոլիվիան, Ուրուգվայը, Սալվադորը, Նիկարագուան և Կուբան։
Ինչ վերաբերում է Վենեսուելայի հետ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից Ռուսաստանի հարաբերություններին, ապա պետք է նշել, որ Ռուսաստանը 2006 թվականից ի վեր Վենեսուելային շուրջ 17 միլիարդ դոլարի վարկեր է տրամադրել, իսկ ռուսական պետական «Ռոսնեֆտ» նավթային ընկերությունը միլիարդավոր դոլարների գործարքներ ունի վենեսուելական PDVSA նավթային ընկերության հետ, և բացի դա, «Ռոսնեֆտին» է պատկանում վենեսուելական երկու հանքավայրերում նավթի արդյունահանման իրավունքը։
Պակաս կարևոր չէ նաև այս երկրների քաղաքական համագործակցությունը։ Ի դեմս սոցիալիստական Վենեսուելայի, Ռուսաստանը Հարավային Ամերիկայում տեսնում է ընդդեմ ԱՄՆ-ի դաշնակցի, իսկ Վենեսուելան, իր հերթին, միջազգային հարթակներում հանդես է գալիս Մոսկվայի օգտին քվեարկություններով և նույնիսկ, ինչպես նշեցինք վերը, այն էկզոտիկ երկրների շարքին է դասվում, որոնք ճանաչել են Ռուսաստանի հովանավորությամբ Վրաստանից անջատված Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը։
Այսինքն, Ռուսաստանի շահերն այդ լատինաամերիկյան երկրում հասնում են միլիարդավոր դոլարների, իսկ երկկողմ քաղաքական համագործակցությունը երկար տարիների պատմություն ունի։
Ինչպե՞ս է արձագանքում Հայաստանը
Հունվարի 25-ին Մոսկվայում պատասխանելով լրագրողների հարցերին` ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախ բացառել է համեմատականները Վենեսուելայում տեղի ունեցողի և հայկական թավշյա հեղափոխության միջև, ապա կասկածներ հայտնել վենեսուելական զարգացումների՝ սահմանադրական լինելու վերաբերյալ։ Փաշինյանի խոսքով` անհասկանալի է, թե ինչքանով են վենեսուելական իրադարձությունները համապատասխանում այդ երկրի սահմանադրությանը, սակայն, ըստ Փաշինյանի, ցանկացած դեպքում իրավիճակը պետք է հանգուցալուծվի Վենեսուելայի ժողովրդի համար ընդունելի եղանակով։
ՀՀ ԱԳՆ-ն, իր հերթին, հանդես է եկել հայտարարությամբ, որ հայկական կողմն ուշադիր հետևում է Վենեսուելայի զարգացումներին և հույս ունի, որ իրավիճակը խաղաղ հանգուցալուծում կստանա։
Ինչի՞ կարելի է սպասել
Ակնհայտ է, որ Վենեսուելան մոտակա ժամանակում վերածվելու է Ռուսաստան-Արևմուտք և, հատկապես, Ռուսաստան-ԱՄՆ առճակատման թեժ թատերաբեմի։ Ստեղծված պայմաններում հնարավոր են իրավիճակներ, երբ Հայաստանը կանգնած կլինի երկընտրանքի առջև՝ ԵՄ ու ԱՄՆ պես հզոր գործընկերների հետ աջակցել Վենեսուելայում տեղի ունեցող փոփոխությունների՞ն, թե՞ հանդես գալ ի պաշտպանություն դաշնակից Ռուսաստանի ու նրա շահերի։
Հաշվի առնելով Ռուսաստանի՝ շարունակաբար խորացող միջազգային մեկուսացումը և Մոսկվայի համար իր դաշնակիցների աջակցության կարևորությունը, ինչպես նաև Վենեսուելայի հարցում տարբեր ուժային կենտրոնների շահերի բախումը, այդ թվում՝ Թուրքիայի, Հայաստանը մանևրելու լայն հնարավորություններ է ստանում։ Հայաստանի իշխանություններից, սակայն, մեծ ջանքեր են պահանջվելու երկրի համար նպաստավոր դիրքեր գրավելու, միջազգային մեկուսացման մեջ չընկնելու և հնարավորության դեպքում՝ օգուտներ քաղելու համար։
ՀԳ․ Ըստ ՀՀ արտգործնախարարության կայքի, Հայաստանի և Վենեսուելայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1993 թվականին, սակայն երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառություն գրեթե գոյություն չունի։ Այնուամենայնիվ, Վենեսուելայի խորհրդարանը 2005 թվականին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։

События последних дней в Венесуэле привели к новой конфронтации между Западом и Россией, что безусловно скажется на Армении.
Ситуация в Венесуэле
Несмотря на огромные запасы нефти, в последние годы Венесуэла находится в критически плохом экономическом положении, что привело к политическому кризису. На фоне продолжающихся акций протеста 23 января лидер оппозиции, спикер парламента Хуан Гуайдо объявил себя временным президентом страны, призвав международное сообщество не признавать правление президента Николасa Мадуро. Последнему, однако, остаются верны армия, а также определенная часть населения Венесуэлы.
Реакция Запада
Сразу после заявления лидера оппозиции Венесуэлы президент США Дональд Трамп выразил поддержку Гуайдо, после чего ряд латиноамериканских стран, в том числе Бразилия, Аргентина, Чили, Эквадор, Гватемала, Коста-Рика и Гондурас, заявили о его признании в качестве президента страны.
Европейский союз уже 26 января, в лице представителя главы европейской дипломатии Федерики Могерини, заявил, что парламент страны – это единственная легитимная ветвь власти в Венесуэле, и если не будут назначены внеочередные президентские выборы, ЕС признает президентом Гуайдо.
О признании Хуана Гуайдо заявила также и Грузия, что обусловлено, пожалуй, тем, что Венесуэла, наряду с Никарагуа, признала независимость Абхазии и Северной Осетии.
Реакция России и остальных
Россия, в отличие от Запада, заявила о поддержке Николаса Мадуро, что было подтверждено телефонным разговором между президентом РФ Владимиром Путиным и Мадуро.
Помимо России о поддержке Мадуро заявили Турция, Китай, Беларусь, Мексика, Боливия, Уругвай, Сальвадор, Никарагуа и Куба.
Что касается отношений стратегического союзника Армении – России, с Венесуэлой, следует отметить, что начиная с 2006 года Россия предоставила Венесуэле кредиты на сумму около 17 миллиардов долларов, а российская государственная компания «Роснефть» заключила сделки на миллиарды долларов с нефтегазовой компанией Венесуэлы PDVSA. Помимо этого, компании «Роснефть» принадлежит право добывать нефть на двух месторождениях в Венесуэле.
Не менее важно также политическое сотрудничество этих стран. Россия рассматривает социалистическую Венесуэлу как союзника против США, а Венесуэла, в свою очередь, выступает на международной арене голосованиями за Россию и даже, как мы выше отметили, входит в число экзотических стран, которые признали независимость Абхазии и Южной Осетии, отделенных от Грузии при поддержке России.
То есть интересы России в этой латиноамериканской стране исчисляются миллиардами долларов, а двустороннее политическое сотрудничество имеет давнюю историю.
Как реагирует Армения
В Москве 25 января, отвечая на вопросы журналистов, премьер-министр Армении исключил параллели между происходящим в Венесуэле и бархатной революцией в Армении, а затем выразил сомнение относительно того, насколько события в Венесуэле соответствуют с конституцией этой страны. Однако, по словам Пашиняна, любое решение должно быть приемлемым для народа Венесуэлы.
МИД Армении, в свою очередь, выступил с заявлением о том, что армянская сторона внимательно следит за развитием событий в Венесуэле и надеется, что ситуация будет урегулирована мирным путем.
Чего можно ожидать?
Очевидно, что в скором времени Венесуэла превратиться в арену жаркой конфронтации Россия-Запад, в частности, Россия-США. В этих обстоятельствах могут возникнуть ситуации, когда Армения столкнется с дилеммой – поддержать изменения в Венесуэле наряду с влиятельными партнерами, такими как ЕС и США, или выступить в защиту своего союзника – России, и ее интересов.
С учетом продолжающейся международной изоляции России и важности для Москвы поддержки ее союзников, а также конфликта интересов различных силовых центров в Венесуэле, в том числе Турции, Армения получает широкие возможности для маневра. Однако от армянских властей потребуются огромные усилия, чтобы занять выгодные для страны позиции, не попасть в международную изоляцию и, по возможности, извлечь выгоду.
P.S. Согласно официальному сайту Министерства иностранных дел Армении, дипломатические отношения между Арменией и Венесуэлой были установлены в 1993 году, однако товарооборот между двумя странами практически отсутствует. Тем не менее, в 2005 году парламент Венесуэлы признал Геноцид армян.