- 25 Դեկտեմբերի, 2015
Դեկտեմբերի 23-ին Ռուսաստանի և Հայաստանի պաշտպանության նախարարները Մոսկվայում ստորագրել են երկու երկրների միացյալ տարածաշրջանային ՀՕՊ համակարգի ստեղծման համաձայնագիրը: Պայմանագիրը ստորագրվել է ԱՊՀ պետությունների պաշտպանության նախարարների հանդիպման շրջանակներում՝ ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի եւ ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուի միջեւ:
Պահպանության տեղամասում՝ Կովկասում, օդային տարածքի համատեղ պաշտպանություն: Այսինքն, ըստ նոր պայմանագրի, հայկական եւ ռուսական հակաօդային պաշտպանության համակարգերը պետք է համատեղ արձագանքեն Հայաստանի օդային սահմանում արձանագրվող միջադեպերին: Նմանատիպ պայմանագիր Ռուսաստանն ունի Բելառուսի հետ, համապատասխան պայմանավորվածություններ կան Ղազախստանի հետ, բանակցություններ են վարվում Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի հետ:
Իսկ Վրաստանի՞ օդը
Համատեղ հակաօդային պաշտպանության համակարգ ունենալու վերաբերյալ պայմանագրից հետո Հայաստանում շատերի մոտ հարց առաջացավ ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի գործառույթների մասին: Ինչպես հայտնի է, Գյումրիում տեղակայված ռազմական կայանն բացի ցամաքային ուժերից, ունի նաեւ Երեւանի «Էրեբունի» օդանավակայանում տեղակայված ավիախումբը: Այսինքն՝ առանց վերոնշյալ նոր պայմանագրի էլ՝ ենթադրվում էր, որ Ռուսաստանը, հարկ եղած դեպքում, կարող է արձագանքել Հայաստանի օդային տարածքում գրանցվող միջադեպերին: Մանավանդ՝ եթե հայկական օդային տարածքները խախտվում են Թուրքիայի կողմից:
Այս պարագայում, կա մեկ այլ վտանգ: Եթե պայմանագիրն իրոք ենթադրում է Կովկասում համատեղ հակաօդային պաշտպանության իրականացում, ապա հարց է ծագում, թե որքանո՞վ է դա վերաբերվում Վրաստանի օդային տարածքին… Ռուսաստանը, ինչպես հայտնի է, Վրաստանի հետ թշնամական հարաբերությունների մեջ է և տեսականորեն չի բացառվում 2008 թվականի պատերազմի վերսկսումը:
Այդ պարագայում, ըստ պայմանագրի, ստացվում է, որ Հայաստանի հակաօդային ուժերը պետք է ներգրավվեն Վրաստան մտած ռուսաստանյան զորքերի հակաօդային պաշտպանությանը… վրացական ինքնաթիռներից պաշտպանությանը, որը կենթադրի պատերազմի հայտարարում Վրաստանին:
Թուրքական ուղղաթիռները
Հոկտեմբերի սկզբերին՝ թուրք-սիրիական օդային սահմանը Սիրիայում ռազմական գործողություններ իրականացնող ռուսական ավիացիայի կողմից խախտելու դեպքերի ֆոնին՝ թուրքական ուղղաթիռները երկու օր անընդմեջ խախտել են Հայաստանի օդային սահմանը: Մասնավորապես, ինչպես հայտնել է Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Արտյոմ Մովսիսյանը, հոկտեմբերի 6-ին եւ 7-ին թուրքական ռազմական ուղղաթիռները 2-4 րոպե տեւողությամբ պտտվել են Արմավիրի մարզի Բաղրամյանի հատվածում։ Հայկական կողմի արձագանքն այս միջադեպին սահամանափակվել է այնքանով, որ նույն քաղավիացիայի վարչությունը դիմել է թուրքական կողմին՝ իմանալու ինքնաթիռների՝ սահմանը հատելու նպատակները, ինչին ի պատասխան՝ Անկարայի կարգավարը պնդել է, թե ռազմական ուղղաթիռները սահմանը հատել են եղանակային վատ պայմանների պատճառով: Ռուսական պատասխան՝ ընդհանրապես չի եղել:
Կոնկրետ թուրքական ուղղաթիռների հետ կապված այս դեպքը ցույց է տալիս, որ ոչ ռուսական ռազմաբազայի առկայությունը Գյումրիում, ոչ ռուսական ռազմական ավիացիայի առկայությունը «Էրեբունիում» թուրքական կողմին հետ չեն պահում օդային սահմանը խախտելուց: Ավելին՝ այդպիսի գործողություններից հետո Թուրքիան ոչ մի քաղաքական գնահատականի չի արժանանում՝ ոչ հայկական, ոչ ռուսական կողմերից: Թե ինչքանո՞վ թուրքերին Հայաստանի օդային սահմանը խախտելուց հետ կպահի համատեղ հակաօդային պաշտպանության համակարգը՝ հայտնի չէ: Սակայն այն, որ Ռուսաստանը Թուրքիայի հետ ունեցած իր հաշիվները կարող է տեղափոխել Հայաստան, ծայրաստիճան մտահոգիչ է:
Այսինքն իրական վտանգ կա, որ Հայաստանը կարող է պատմության մեջ ևս մեկ անգամ դառնալ ռուս-թուրքական հակամարտության թաթերաբեմ, ինչը, փորձը ցույց է տալիս, վատ է պրծնում:
Հ.Գ. Սակայն Հայաստանում ռուսաստանյան ռազմակայանի մասին խոսելուց միշտ պետք է հիշել, որ 1994-ի Բուդապեշտյան համաձայնագրով Ռուսաստանը նաև Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության երաշխավորն է և դա չխանգարեց այդ երկրում գտնվող ռուսական զորքերին զենք բարձրացնել հենց ուկրաինացիների դեմ:

23 декабря министры обороны России и Армении в Москве подписали соглашение о создании единой региональной системы ПВО. Договор был подписан в рамках встречи министров обороны стран СНГ минитром обороны Армении Сейраном Оганяном и министром обороны РФ Сергеем Шойгу.
Договор предусматривает обеспечение совместной обороны на участке охраны, т.е. на Кавказе. Согласно новому договору, системы противовоздушной обороны Армении и России должны совместно реагировать на инциденты, фиксируемые на воздушных границах Армении.
Подобный договор у России есть с Беларусью, существуют также соответствующие договоренности с Казахстаном, ведутся переговоры с Кыргызстаном и Таджикистаном.
А воздух Грузии?
После заключения договора о совместной системе противовоздушной обороны у многих в Армении возник вопрос о функциях 102-й российской военной базы в Армении. Как известно, кроме размещенных в Гюмри сухопутных сил, существует также дислоцированная на аэродроме «Эребуни» авиационная группировка. То есть и без этого соглашения подразумевалось, что Россия, в случае необходимости, может среагировать на инциденты, фиксируемые в воздушном пространстве Армении. Тем более, если воздушные границы Армении нарушаются со стороны Турции.
При таком раскладе существует одна опасность. Если договор и вправду подразумевает осуществление совместной противовоздушной обороны на Кавказе, то возникает вопрос – в какой степени это тоносится к воздушному пространству Грузии. Россия, как известно, находится во враждебных отношениях с Грузией и теоритически не исключено возобновление войны 2008 года.
В таком случае, согласно договору, получается, что войска ПВО Армении должны участвовать в обеспечении противовоздушной обороны вошедших в Грузию российских войск от грузинской авиации, что подразумевает объявление войны Грузии.
Турецкие вертолеты
В начале октября, на фоне нарушений сирийско-турецкой границы осуществляющими ведение боевых действий в Сирии ВВС России, турецкие вертолеты два дня подряд нарушали воздушные границы Армении. В частности, как заявил начальник Главного управления гражданской авиации при Правительстве Армении Артем Мовсисян, 6 и 7 октября турецкие военные вертолеты 2-4 минуты кружились на участке села Баграмян Армавирской области. Реакция армянской стороны на указанный инцидент ограничилась тем, что то же Главное управление гражданской авиации обратилось к турецкой стороне с просьбой прояснить цели нарушения государственной границы вертолетами, на что диспетчер по Анкаре утверждал, что военные вертолеты пересекли границу из-за плохих погодных условий. Реакции из России не было вообще.
Связанный с турецкими вертолетами конкретный случай показывает, что ни наличие российской военной базы в Гюмри, ни наличие российской военной авиации на аэродроме «Эребуни» не сдерживают турецкую сторону от нарушения государственной границы. Более того, после таких действий ни армянская, ни российская стороны не дали оценку действиям турецкой стороны. Насколько совместная система ПВО сдержит турецкую сторону от нарушений воздушных границ – неизвестно. Однако, то, что Россия может имеющиеся у нее с Турцией счеты распространить и на Армению, крайне беспокоит.
То есть, существует реальная опасность того, что Армения может еще раз стать ареной российско-турецкого противобрства, что, как показывает опыт, кончается плохо.
P.S. Однако, говоря о российской военной базе в Армении всегда надо помнить, что согласно Будапештскому соглашению от 1994 года Россия также является гарантом территориальной целостности Украины, что не помешало находящимся в этой стране российским войскам поднять оружие против украинцев.