Ս.թ. փետտրվարի 19-ին ՀՀ Դատախազությունը տարածել է հաղորդագրություն, ուր ՀՀ գլխավոր դատապազի կողմից ՌԴ գլխավոր դատախազին ուղղված նամակի գրյության և դրա բովանդակությունը կասկածի տակ դնող հրապարակումները որակվել էին «անհեթեթ»:
Այդ կապակցությամբ հարկ ենք համարում հայտնել հետևյալը՝
- Մեղմ ասած, տարօրինակ է այն հանգամանքը, որ 21-րդ դարում, փետրվարի 3-ին ուղղարկված նամակը շաբաթներ անց դեռ չի հասել ՌԴ դատախազություն: Անգամ Երևանից ձիով Մոսկվա ուղևորված սուրհանդակը արդեն տեղ հասած կլիներ:
- Համաձայն պաշտոնական հաղորդագրության, գլխավոր դատախազը այդ նամակում հղում է տվել հայ-ռուսական պայմանագրի մի դրույթի, որի համաձայն խնդրանքի մերժումը լիովին իրավաչափ կլինի… Եվ հղում չի տվել պայմանագրերի այն դրույթներին, որոնց համաձայն ռուսական կողմը պարտավոր է փոխանցել Պերմյակովին:
- ՀՀ Դատախազությունը խախտել է «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքը և չի տրամադրել նամակի պատճենը ոչ «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորմանը», ոչ էլ նույն պահանջով դիմած բազում լրատվամիջոցներին:
Ուստի, քանի դեռ ՀՀ դատախազությունը, խախտելով օրենքը, չի տրամադրում ոչ նամակի պատճենը, ոչ էլ դրա ուղղարկված լինելու մասին որևէ ապացույց, Հայաստանի հանրությունը իրավունք ունի պնդելու, որ այդպես դատապազույթունը ինչ-որ բան է կոծկում… Հակառակ պարագայում որևէ իմաստից զուրկ կլիներ օրենք ոտնահարելով գաղտնի պահել նամակի բովանդակությունը:
Նշենք, որ դեռևս փոտրվարի 13-ին «Իրազեկ Քաքաքացիների Միավորումը» հայցադիմում է ներկայացրել ՀՀ Վարչական Դատարան` պահանջելով պարտավորեցնել դատախազությանը, որ վերջինս տրամադրի խնդրո առառկա նամակի պատճենը: Իսկ անհեթեթության գնահատումը թողնում ենք հանրությանը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 12-ին Գյումրիյում տեղի ունեցած դաժան սպանդի մեջ մեղադրվող ՌԴ ռազմաբազայի տանկիստ Վալերիյ Պերմյակովը այժմ գտնվում է նույն այդ ռազմաբազայի տարածքում: Գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը հունվարի 15-ին «տղամարդավարի» խոստացել էր դիմել իր ռուս գործնկերոջը՝ Պորմյակովին հայկական կողմին փոխանցելու խնդրանքով, ինչը, դատախազության պնդմամբ, նա արել է փետրվարի 3-ին:

19-го февраля сего года Генеральная прокуратура Армении распространила сообщение, в котором публикации, ставящие под сомнение письмо направленное генеральным прокурором Армении генеральному прокурору России и его содержание, назвала «абсурдными».
В этой связи считаем необходимым сообщить следующее:
1. Мягко говоря, странно то обстоятельство, что в 21-ом веке письмо, оправленное 3-го февраля, несколько недель спустя все еще не дошло до прокуратуры РФ. За это время мог добраться до России и отправленный из Еревана в Москву гонец на лошади.
2. Согласно официальному сообщению, генеральный прокурор в этом письме ссылается на некое положение в армяно-российском соглашении, согласно которому отказ на просьбу будет абсолютно правомерен… И не ссылается на те положение в соглашении, согласно которым российская сторона обязана передать Пермякова.
3. Прокуратура Армении нарушила закон Армении «О свободе информации» и не предоставила копии письма ни «Объединению информированных граждан», ни каким-либо иным средствам массовой информации, обратившимся с тем же требованием.
Следовательно, в то время, как прокуратура Армении, нарушая закон, не предоставляет ни копии письма, ни какие-либо доказательства того, что письмо действительно было отправлено, у общества Армении есть право утверждать, что таким способом прокуратура пытается что-то сокрыть… В обратном случае было бы лишено всякого смысла нарушая закон держать в секрете содержание письма.
Отметим, что еще 13-го февраля «Объединение информированных граждан» представило исковое заявление в Административный суд Армении – требуя обязать прокуратуру предоставить письмо, ставшее предметом спора. А оценивание абсурдности мы оставляем обществу.
Напомним, что обвиняемый в жестоком убийстве семи человек в Гюмри 12-го января танкист российской военной базы Валерий Пермяков в настоящее время находится на территории российской военной базы. Генеральный прокурор Армении Геворг Костанян 15-го января «дал слово мужчины», что обратится к своему российскому коллеге с просьбой передать Пермякова армянским правоохранителям, что, как утверждает прокуратура, он и сделал 3-го февраля.