Փետրվարի 27-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնական այցով մեկնել է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն: Սա Հայաստանի ղեկավարի առաջին այցն է Իրան 2018 թվականի գարնանը մեր երկրում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո, և ըստ այդմ, այս այցից ակնկալիքներն ու սպասումները հասկանալիորեն մեծ են:
Հայաստանի անկախության շրջանում հայ-իրանական դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականին, և Իրանն առաջին երկրներից մեկն է, որը ճանաչել է Հայաստանի Հանրապետության անկախությունը:
Փոխադարձ այցեր
1992 թվականին Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ստորագրվել է հարաբերությունների սկզբունքների և նպատակների մասին հռչակագիրը, որով կողմերը հավաստում էին բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու իրենց մտադրությունը:
Նույն՝ 1992 թվականին, երկու երկրների մայրաքաղաքներում բացվում են դիվանագիտական ներկայացուցչություններ, և սկսվում են բարձրաստիճան պաշտոնյաների փոխադարձ այցերը: Ուշագրավ է, որ 1992թ. փետրվարին տեղի է ունենում ինչպես ՀՀ արտգործնախարարի այցն Իրան, այնպես էլ՝ Իրանի արտգործնախարարի այցը Հայաստան:
Ընդհանուր առմամբ, Հայաստանի ղեկավարներն Իրան են այցելել ինն անգամ. Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ԻԻՀ է այցելել 2 անգամ 1992թ. և մեկ անգամ 1995-ին, Ռոբերտ Քոչարյանը՝ 2 անգամ 2001 և 2006 թվականներին, Սերժ Սարգսյանը՝ 4 անգամ 2009, 2011, 2013 և 2017 թվականներին:
Իրանի ղեկավարները Հայաստան են այցելել հինգ անգամ: Առաջինն Իրանի նախագահ Մոհամմադ Խաթամիի 2004թ. այցն էր: Իրանի նախագահներից միակը, որը Հայաստան է այցելել մեկից ավելի անգամ, Մահմուդ Ահմադինեժադն է: Վերջինս Հայաստան է այցելել երկու անգամ 2007 թվականին և մեկ անգամ 2011 թվականին: Իրանի գործող նախագահ Հասան Ռոհանին Հայաստան է այցելել 2016 թվականին:
Համատեղ ծրագրեր
Հայաստանի անկախացումից ի վեր Հայաստանն ու Իրանն իրականացրել են մի շարք համատեղ ծրագրեր, այդ թվում՝ Արաքս գետի վրա երկու երկրները կապող կամուրջի կառուցումը (1996 թվական), Պուշկինի լեռնանցքում հողմաէլեկտրակայանների կառուցումը (2006 թվական), Մեղրի-Կապան այլընտրանքային ճանապարհի կառուցումը (2007 թվական), Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցումը (2008 թվական):
Վերոնշյալ գազատարով Հայաստանը ներկայում օրական մեկ միլիոն խորանարդ մետր գազ է ստանում Իրանից և փոխարենն Իրան մատակարարում մեկ խորանարդ մետր գազի դիմաց 3կվտ ժամ էլեկտրաէներգիա: Այս ծրագիրն իրականացնելու համար գործում են Հայաստան-Իրան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման 1-ին և 2-րդ գծերը, իսկ երրորդ գծի շինարարության աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Հայ-իրանական էներգետիկ համագործակցության ընդլայնումը, սակայն, ներկայում մեծապես կախված է երրորդ կողմից՝ Ռուսաստանից, քանի որ 2013 թվականին ստորագրված հայ-ռուսական գազային պայմանագրերով Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքները հանձնվել են ռուսական կողմի կառավարմանը:
Հայերն Իրանում
Իրանում ավանդաբար գործում է հայկական սփյուռքի հնագույն և խոշորագույն համայնքներից մեկը: Հայերն Իրանում բնակվում են անհիշելի ժամանակներից, սակայն ամենամեծ գաղթը տեղի է ունեցել 17-րդ դարում, երբ շահ Աբասի կողմից Արևելյան Հայաստանից շուրջ կես միլիոն մարդ է բռնի կերպով տեղափոխվել Իրան:
Հայերը մշտապես կարևոր դեր են խաղացել Իրանի տնտեսական, մշակութային և քաղաքական կյանքում: Ներկայում Իրանի հայերի թվի մասին պաշտոնական վիճակագրություն գոյություն չունի։ Ըստ հայտնի իրանագետ Վահան Բայբուրդյանի «Իրանի հայ համայնքը. Արդի հիմնախնդիրներ» հետազոտության՝ նրանց թիվն այժմյան Իրանում հասնում է 50 հազար մարդու։ Հայերի մեծամասնությունն ապրում է Թեհրանում, սակայն մշակութային նշանակությամբ առավել կարևոր է Սպահանը, որտեղ հայերը մեծ մշակութային ժառանգություն ունեն:
Իրանի խորհրդարանում հայ համայնքն ունի երկու ներկայացուցիչ: Իրանը, չնայած իսլամական հանրապետություն լինելուն, իր հովանու ներքո է պահում հայկական եկեղեցիները և մշակութային կազմակերպությունները, այդ թվում՝ դպրոցները:
Առևտուր
Ըստ ՀՀ արտգործնախարարության կայքի՝ Հայաստանն Իրանից ներմուծում է հիմնականում գազ, նավթամթերք, պոլիմերներ, պարարտանյութ, շինանյութ և մեքենաներ, իսկ արտահանում՝ էլեկտրաէներգիա, միս, անտառանյութ և մետաղական թափոններ:
2018 թվականին Եվրասիական տնտեսական միության և Իրանի միջև ստորագրվել է ազատ առևտրի համաձայնագիր, որը հեռանկարում կարող է Հայաստանի և Իրանի միջև տնտեսական համագործակցության նոր ուղիներ բացել:
2016 թվականին ստորագրվել է Հայաստանի և Իրանի միջև մուտքի արտոնագրերի վերացման մասին փոխըմբռնման հուշագիրը, ինչի արդյունքում ավելացել է Իրանից Հայաստան ժամանող զբոսաշրջիկների քանակը: Ըստ ՀՀ ԱԳՆ կայքի՝ այսօր Հայաստանում գրանցված է ավելի քան 3000 իրանական ընկերություն, իսկ ՀՀ արտաքին առևտրի գործընկերների շարքում Իրանը 6-րդ տեղում է:
Նիկոլ Փաշինյանի այցը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցն Իրան տեղի է ունենում այդ երկրի համար բավական բարդ ժամանակահատվածում: Նախ, վերջին տարիների կտրվածքով աննախադեպ լարված են Իրան-ԱՄՆ հարաբերությունները՝ կապված Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագրի հնարավոր չեղարկման և նոր պատժամիջոցների հավանականության հետ: Հայաստանի համար Իրանի նկատմամբ արտաքին ճնշումները կարող են ունենալ ցավալի հետևանքներ, եթե պաշտոնական Երևանը դրանց հետևանքով ստիպված լինի սահմանափակել իր հարաբերությունները Թեհրանի հետ: Բացի դա, Իրան-Արևմուտք հարաբերությունների վատթարացման ֆոնին օրերս հրաժարականի դիմում է ներկայացրել Իրանի արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, ինչը խոսում է նաև այդ երկրում որոշակի ներքին տարաձայնությունների մասին:
Մյուս կողմից, սակայն, ՀՀ նոր իշխանությունները, ի դեմս վարչապետ Փաշինյանի, մշտապես հայտարարել են, որ Հայաստանը պետք է խորացնի հարևան Իրանի հետ հարաբերությունները: Հարկ է նաև նշել, որ Իրանը խոշոր տարածաշրջանային դերակատար է, և Իրանի հետ հարաբերություններն ու բանակցությունները չեն սահմանափակվում զուտ երկկողմանի թեմաներով, այլ ներառում են նաև հայ-ադրբեջանական, հայ-վրացական, հայ-թուրքական և հայ-ռուսական հարաբերություններին վերաբերող կողմեր:

Коротко об армяно-иранских отношениях
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 27 февраля отбыл в Исламскую Республику Иран с официальным визитом. Это первый визит лидера Армении в Иран после бархатной революции, имевшей место в нашей стране весной 2018 года, и ожидания от этого визита велики.
Армяно-иранские дипломатические отношения были установлены в 1992 году, и Иран является одной из первых стран, признавших независимость Республики Армения.
Взаимные визиты
В 1992 году между Республикой Арменией и Исламской Республикой Иран была подписана Декларация о целях и принципах отношений, подтверждающая намерение сторон об установлении дружеских отношений.
В том же 1992 году в столицах двух стран открываются дипломатические представительства и начинаются взаимные визиты высокопоставленных чиновников. Примечательно, что в феврале 1992 годa состоялся визит как министра иностранных дел Армении в Иран, так и визит министра иностранных дел Ирана в Армению.
В общей сложности лидеры Армении посетили Иран девять раз: Левон Тер-Петросян дважды посещал ИРИ в 1992 году и один раз в 1995 году, Роберт Кочарян –  дважды – в 2001 и 2006 годах, Серж Саргсян – 4 раза – в 2009, 2011, 2013 и 2017 годах.
Лидеры Ирана посетили Армению пять раз. Первый визит совершил в 2004 году президент Ирана Мохаммад Хатами. Единственным президентом Ирана, посетившим Армению более одного раза, был Махмуд Ахмадинежад. Он посетил Армению дважды в 2007 году и один раз в 2011 году. Действующий президент Ирана Хасан Рохани посетил Армению в 2016 году.
Совместные программы
С момента обретения независимости Армении Иран и Армения осуществили ряд совместных программ, в том числе строительство на реке Аракс моста, связывающего две страны (1996 год), строительство ветряных электростанций на Пушкинском перевале (2006 год), строительство альтернативной дороги Мегри-Капан (2007 год), строительство газопровода Иран-Армения (2008).
По вышеупомянутому газопроводу Армения в настоящее время получает из Ирана около 1 млн куб. м. газа в день и вместо этого поставляет в Иран 3 киловатт-часа электроэнергии за 1 куб.м. газа. Для реализации этого проекта предусмотрены две высоковольтные линии Армения-Иран, ведется также строительство третьей высоковольтной линии. Однако расширение армяно-иранского сотрудничества в области энергетики во многом зависит от третьей стороны – России, поскольку энергетическая инфраструктура Армении была передана российской стороне в соответствии с армяно-российскими газовыми соглашениями, подписанными в 2013 году.
Армяне в Иране
В Иране традиционно действует одна из старейших и крупнейших общин армянской диаспоры. Армяне проживают в Иране с незапамятных времен, однако самая массовая миграция произошла в 17 веке, когда около полумиллиона человек насильно были  переселены из Восточной Армении в Иран шахом Аббасом.
Армяне всегда играли важную роль в экономической, культурной и политической жизни Ирана. В настоящее время официальной статистики о количестве проживающих в Иране армян не существует. Согласно исследованию «Армянская община Ирана. Актуальные проблемы» известного ираниста Ваана Байбурдяна, сегодня число армян в Иране достигает 50.000. Большинство армян проживают в Тегеране, однако своим культурным значением важен город Исфахан, где армяне имеют большое культурное наследие.
В парламенте Ирана у армянской общины есть два представителя. Под покровительством Ирана находятся армянские церкви и культурные организации, в том числе школы, и это несмотря на то, что Иран – исламская республика.
Tорговля
По данным Министерства иностранных дел РА, Армения в основном импортирует из Ирана газ, нефтепродукты, полимеры, удобрения, строительные материалы и автомобили, а экспортирует – электроэнергию, мясо, древесину и металлические отходы.
В 2018 году Евразийский экономический союз и Иран подписали соглашение о свободной торговле, которое может открыть новые пути для экономического сотрудничества между Арменией и Ираном.
В 2016 году между Арменией и Ираном был подписан меморандум об отмене въездных виз между Арменией и Ираном, в результате чего увеличилось количество приезжающих в Армению из Ирана туристов. По данным сайта МИД Армении, сегодня в Армении зарегистрировано более 3000 иранских компаний, а Иран находится на 6 месте среди внешнеторговых партнеров Армении.
Визит Никола Пашиняна
Визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Иран проходит в достаточно сложный для этой страны период. Прежде всего, в последние годы отношения между Ираном и США являются беспрецедентно напряженными из-за возможного выхода Ирана из соглашения по ядерной программе и вероятной перспективой ведения новых санкций. Внешнее давление на Иран может иметь для Армении тяжелые последствия, в случае если официальный Ереван будет вынужден из-за этого ограничить свои отношения с Тегераном. Кроме того, на фоне ухудшения отношений между Ираном и Западом на днях подал в отставку министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф, что говорит также и о некоторых внутренних разногласиях в этой стране.
С другой стороны, новые власти Армении, в лице премьер-министра Пашиняна, постоянно заявляли об углублении отношений Армении с соседним Ираном. Стоит также отметить, что Иран является крупным региональным игроком, и отношения с Ираном не ограничиваются исключительно двусторонними вопросами. Эти отношения включают также аспекты, касающиеся армяно-азербайджанских, армяно-грузинских, армяно-турецких и армяно-российских отношений.