ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ մարտի 29-ին Վիեննայում տեղի ունեցած Փաշինյան-Ալիև բանակցությունները որոշակի հստակություն մտցրեցին բանակցային գործընթացում սկսվող նոր շրջափուլում։ Դրա հետ մեկտեղ, սակայն, անորոշ մնացին մի շարք հարցեր՝ կապված, մասնավորապես, 2016թ. ապրիլյան պատերազմից հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների հետ։
Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի միջև 2016թ. մայիսի 16-ին Վիեննայում և հունիսի 20-ին Սանկտ-Պետերբուրգում տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքում ձեռք էին բերվել հրադադարի ռեժիմն ամրապնդելուն ուղղված մի շարք միջոցառումների վերաբերյալ պայմանավորվածություններ։ Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում էր մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացմանը։
Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները ձեռք էին բերվել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների միջնորդությամբ, անմիջապես ապրիլյան պատերազմից հետո՝ լարվածության հետագա սրումները կանխելու նպատակով։ Ու թեև այդ պայմանավորվածություններից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ բոլոր հայտարարություններում այդ պայմանավորվածությունները հիշատակվում էին, ու կարևորվում էր դրանք կյանքի կոչելը, այնուամենայնիվ, Ադրբեջանը չէր կատարում իր ստանձնած պարտավորությունները, իսկ հրադադարի ռեժիմի խախտումները պարբերաբար շարունակվում էին։
Այսպես, ըստ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի (ՀՔԱՎ) գրասենյակի ներկայացրած վիճակագրության, ապրիլյան պատերազմից հետո՝ 2016-ի հունիս-դեկտեմբեր ամիսներին, Արցախի Պաշտպանության բանակում գրանցվել է 8 մարտական զոհ, 2017-ի ընթացքում՝ 23 մարտական զոհ, 2018-ին՝ 7 մարտական զոհ։ Ընդ որում, 2018-ի վերջին եռամսյակում մարտական զոհեր ընդհանրապես չեն գրանցվել։
Այս վիճակագրությունը, ըստ այդմ, ցույց է տալիս, որ հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը նպաստելու իմաստով վերոնշյալ պայմանավորվածություններն արդյունավետ չեն եղել և փաստացի չեն զսպել Ադրբեջանին։
Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների փոխարեն, մարտի 29-ին Վիեննայում կայացած Փաշինյան-Ալիև հանդիպմանը Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները հղում են արել անցած տարվա սեպտեմբերին Դուշանբեում կայացած հանդիպմանը, որի ընթացքում կողմերը սահմանագծում լարվածությունը նվազեցնելու և միջադեպերը կանխելու պայմանավորվածություն էին ձեռք բերել։ Ուշագրավ է, որ հենց այդ պայմանավորվածությունից հետո՝ 2018-ի վերջին եռամսյակում և, ընդհուպ մինչև այժմ, Արցախի ՊԲ-ում չեն գրանցվել մարտական զոհեր, ինչից կարելի է եզրակացնել, որ հրադադարի պահպանման առումով Դուշանբեի պայմանավորվածությունները առավել արդյունավետ են եղել, քան նախկին՝ Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները։
Չնայած այս հանգամանքին, Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի համաձայնությունները ապրիլյան պատերազմից հետո համարվում էին հայկական կողմի դիվանագիտական ձեռքբերում, քանի որ դրանցով Ադրբեջանը պարտավորվել էր հրադադարի վերահսկման մեխանիզմներ ներդնել, ինչը պետք է զսպեր Բաքվին հետագա սադրանքներից։ Ավելին, օգտագործելով Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները և Ադրբեջանի կողմից դրանք փաստացի մերժելու փաստը՝ Հայաստանն ուժեղացնում էր իր դիրքերը բանակցային գործընթացում և բանակցությունների տրամաբանությունը պահում այդ պայմանավորվածությունների կատարման անհրաժեշտության շրջանակում։
Այլ կերպ ասած, բանակցային գործընթացում ստեղծվել էր մի իրավիճակ, երբ մի կողմից Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները օգտագործվում էին որպես դիվանագիտական դիվիդենտ, մյուս կողմից՝ պայմանավորվածությունների չկատարման հետևանքով գրանցվում էին մարտական զոհեր։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ մարտի 29-ի հանդիպումից հետո տարածված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունում չկա որևէ խոսք Վիեննայի և Սանկտ-Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների մասին, փոխարենը հիշատակվում է Դուշանբեում Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը։
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկա բանակցային փուլում, ըստ այդմ, այս առումով ստեղծված է բոլորովին նոր իրավիճակ, երբ Հայաստանը, կարծես, կորցրել է նախկինում ձեռք բերված դիվիդենտները, բայց կարողացել է ընդհանուր հայտարարի գալ հրադադարի ռեժիմի պահպանման շուրջ։ Թե ինչքա՞ն երկար կտևի այս իրավիճակը՝ դժվար է ասել՝ հաշվի առնելով արկածախնդրությունների դիմելու Ադրբեջանի նախկին փորձերը։ Անհրաժեշտ է, սակայն, նկատի ունենալ, որ Ադրբեջանի կողմից նոր սադրանքների դեպքում Հայաստանին անհրաժեշտ է լինելու նոր դիվանագիտական ձևակերպումների հասնել, որոնցով կարձանագրվի Ադրբեջանի ագրեսիան, և կսահմանվեն զսպիչ գործողություններ։

Состоявшиеся 29 марта в Вене при посредничестве Минской группы ОБСЕ переговоры Пашинян-Алиев внесла некоторую ясность в новый этап переговорного процесса. В то же время, однако, остались неясными некоторые вопросы, связанные, в частности, с достигнутыми в Вене и Санкт-Петербурге договоренностями между президентами Армении и Азербайджана после Апрельской войны 2016 года.
В результате обсуждений, проведенных между Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым 16 мая в Вене и 20 июня в Санкт-Петербурге, были достигнуты договоренности об укреплении режима прекращения огня. Речь, в частности, шла о предпринятии шагов в направлении мониторинга за соблюдением соглашений и внедрении механизмов расследования инцидентов, а также увеличении потенциала команды Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
Венские и Санкт-петербургские договоренности были достигнуты при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ сразу после Апрельской войны с целью предотвращения дальнейшей эскалации напряженности. И хотя после эти договоренности упоминались во всех заявлениях МГ ОБСЕ и придавалась важность их реализации, Азербайджан свои обязательства не выполнял, а нарушения режима прекращения огня периодически продолжались.
Так, согласно статистике Ванадзорского офиса Хельсинкской Гражданской Ассамблеи, после Апрельской войны 2016 года, в июне-декабре, в Армии обороны Арцаха зарегистрировано 8 небоевых потерь, в 2017 году – 23, в 2018 году – 7.
Эта статистика показывает, что в плане содействия режиму прекращения огня вышеупомянутые договоренности были неэффективными и фактически не сдерживали Азербайджан.
Вместо Венских и Санкт-петербургских договоренностей во время встречи Пашинян-Алиев в Вене лидеры Армении и Азербайджана сослались на встречу в Душанбе в марте прошлого года, в ходе которой стороны достигли договоренности о снижении напряженности и предотвращении инцидентов на границе. Примечательно, что после этой договоренности, в последнем квартале 2018 года и вплоть до настоящего времени в Армии обороны Арцаха боевых потерь не зарегистрировано, из чего можно сделать вывод, что достугнутые в Душанбе договоренности о соблюдении режима прекращения огня были более эффективными, чем предыдущие Венские и Санкт-петербургские договоренности.
Несмотря на это обстоятельство, Венские и Санкт-петербургские договоренности после апрельской войны считались дипломатическим достижением армянской стороны, так как Азербайджан обязывался внедрить механизмы контроля режима прекращения огня, что должно было сдержать Баку от дальнейших провокаций. Более того, используя Венские и Санкт-петербургские договоренности и факт отрицания их Азербайджаном, Армения укрепляла свои позиции в переговорном процессе и сохраняла логику переговоров в рамках необходимости выполнения этих договоренностей.
Другими словами, в переговорном процессе сложилась ситуация, когда с одной стороны, Венские и Санкт-петербургские договоренности использовались в качестве дипломатического дивиденда, а, с другой – в результате невыполнения договоренностей регистрировались боевые потери.
В заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ, распротраненном после встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева, нет ни слова о Венских и Санкт-петербургских договоренностях, вместо них упоминается встреча Пашинян-Алиев в Душанбе.
На нынешнем этапе переговоров по урегулированию карабахского конфликта сложилась совершенно новая ситуация, когда Армения, похоже, потеряла ранее заработанные дивиденды, но сумела прийти к согласию по вопросу о режиме прекращения огня. Учитывая предыдущие попытки Азербайджана прибегать к авантюрям, трудно сказать, как долго продлится эта ситуация. Следует, однако, иметь ввиду, что в случае новых провокаций со стороны Азербайджана Армении необходимо будет выработать новые дипломатические концепции с помощью которых будет зафиксирована агрессия Азербайджана и установлены меры сдерживания.