ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հրապարակել է Հայաստանում մարդու իրավունքների վերաբերյալ իր ամենամյա զեկույցը, ըստ որի՝ 2018 թվականին ՀՀ-ում մարդու իրավունքների ոլորտում հիմնական խնդիրներն էին խոշտանգումները, խիստ և կյանքին սպառնացող բանտային պայմանները, կամայական կալանքներն ու կալանավորումները, լրագրողների նկատմամբ ոստիկանության բռնության, անվտանգության ուժերի կողմից հավաքների ազատությանը ֆիզիկական միջամտության դեպքերը, քաղաքական մասնակցության սահմանափակումները, համակարգային պետական կոռուպցիան, ԼԳԲՏ անձանց դեմ ուղղված բռնության կամ սպառնալիքների դեպքերը, անմարդկային վերաբերմունքը հաշմանդամություն ունեցող անձանց, ներառյալ երեխաների նկատմամբ, արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքը, մանկական աշխատանքի վատթարագույն ձևերը:
Ըստ պետքարտուղարության զեկույցի, սակայն, նոր կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկել չարաշահումները հետաքննելու և պատժելու համար՝ հատկապես կառավարական և իրավապահ մարմինների բարձր մակարդակներում: Հուլիսի 3-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը (ՀՔԾ) մեղադրանքներ է ներկայացրել մի քանի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների դեմ՝ 2008 թվականի հետընտրական բախումներում նրանց ունեցած ենթադրյալ դերակատարման կապակցությամբ:
Անձի ամբողջականության հարգում
Զեկույցի «Անձի ամբողջականության հարգում» բաժնում նշվում է, որ Հայաստանում 2018 թվականին չեն արձանագրվել կյանքից կամայականորեն զրկման կամ քաղաքականապես հիմնավորված սպանությունների դեպքեր։ Չկան տեղեկություններ, որ կառավարությունը կամ դրա գործակալները կատարել են կամայական կամ անօրինական սպանություններ:
Ըստ զեկույցի՝ հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունները մտահոգություն են հայտնել, որ կառավարությունը ճշգրիտ չի ներկայացրել բանակում (ոչ սահմանային) գրանցված մահվան դեպքերը։ Ըստ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի՝ տարվա առաջին կեսին բանակում 24 ոչ մարտական զոհ է եղել, իսկ Պաշտպանության նախարարությունից «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ-ին գրությամբ հայտնել են, որ նույն ժամանակահատվածում գրանցվել է 31 ոչ մարտական զոհ։ Այդուհանդերձ, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպությունները մատնանշում են, որ Պաշտպանության նախարարությունը 2018 թվականի մայիսից հետո ավելի պատրաստակամորեն է բանակում մահվան դեպքերի մասին տեղեկություն տրամադրում։
Զեկույցը նաև մատնանշում է, որ իրավապաշտպան մարմինների կողմից քաղաքացիների հանդեպ անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող դեպքերի համար պատասխանատու անձինք չեն ենթարկվել քրեական պատասխանատվության։ Ըստ զեկույցի՝ 2018 թվականի ապրիլին ոստիկանների կողմից չարաշահումները դրսևորվել են ցուցարարների ձերբակալման, կալանավորման և հարցաքննության ժամանակ։ Զեկույցը նաև մատնանշում է, որ կալանավայրերում պայմանները դաժան են և հաճախ կյանքի համար վտանգավոր։
Ըստ զեկույցի՝ 2018 թվականի մայիսից հետո որոշ հասարակական կազմակերպությունների կողմից քաղբանտարկյալ դիտարկվող անձանց ազատ արձակումից հետո երկրում քաղաքական բանտարկյալների գոյության մասին զեկուցումներ չեն եղել։
Քաղաքացիական ազատություններ
Ըստ զեկույցի՝ «թավշյա հեղափոխությունից» հետո մամուլի միջավայրը Հայաստանում ավելի ազատ է դարձել, շատ լրատվականներ սկսել են ազատվել ինքնագրաքննությունից, սակայն որոշները դեռևս ձեռնպահ են մնում նոր կառավարությանը քննադատելուց՝ «հակահեղափոխական» չդիտվելու համար։
Ըստ զեկույցի՝ սակավաթիվ օբյեկտիվ լրատվամիջոցները Հայաստանում անցյալ տարի գոյատևել են միջազգային նվիրատվությունների հաշվին, չեն եղել ֆինանսապես ինքնաբավ և կամ զրկված են եղել գովազդային եկամտից կամ էլ գովազդային շատ քիչ եկամուտ են ունեցել։ Գովազդային շուկան, ըստ զեկույցի, դեռևս շարունակում է մնալ մոնոպոլիզացված։
Զեկույցում նաև հիշատակվում է ապրիլ ամսվա ընթացքում լրագրողների դեմ բռնության դեպքերը, ինչպես նաև փետրվար ամսին «Մեդիալաբի» տնօրեն Մարիաննա Գրիգորյանի դեմ հնչած սպառնալիքները, երբ լրատվամիջոցը Վիգեն Սարգսյանի մասին ծաղրանկար էր հրապարակել։
Զեկույցում նշում է, որ նոր կառավարությունը ապրիլից հետո հիմնականում հարգել է խաղաղ հավաքների իրավունքը։
Քաղաքական գործընթացներին մասնակցության ազատություն
Ըստ ԱՄՆ Պետքարտուղարության զեկույցի՝ Հայաստանում դեկտեմբերին խորհրդարանական ընտրություններն անց են կացվել հավասար պայմաններում։ Զեկույցում նաև հղում է արվում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ Ընտրությունների դիտարկման առաքելության գնահատականներին և նշվում, որ ընտրություններն անց են կացվել մարդու հիմնարար ազատությունների հանդեպ հարգանքով և վայելել են լայն հասարակական վստահություն, որը պետք է ամրապնդվի հետագա ընտրական բարեփոխումների միջոցով։ Դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանական ընտրությունները զեկույցում բնորոշվում են որպես երկրի առաջին «իսկապես մրցակցային» ընտրություններ։
Պետքարտուղարության զեկույցում, սակայն, սրա հետ մեկտեղ նշվում է, որ կանանց մասնակցությունը քաղաքական գործընթացներին շարունակում է ցածր մնալ։ Երկրի 10 մարզերում կին ղեկավարներ չկան, իսկ առաջին կին քաղաքապետն ընտրվել է հոկտեմբերի 21-ին: Ըստ զեկույցի՝ կին քաղաքական գործիչները, ինչպես նաև քաղաքացիական ակտիվիստներն ու բնապահպանները, ենթարկվել են դիսկրիմինացիայի և սեռական խտրականություն պարունակող ֆեյսբուքյան գրառումների զոհ են դարձել։
Կոռուպցիա
Զեկույցի՝ կոռուպցիայի վերաբերյալ հատվածում մատնանշվում է հատկապես համակարգային կոռուպցիայի առկայությունը կառավարության բոլոր երեք ճյուղերում: Մայիսի «թավշյա հեղափոխությունից» հետո նոր կառավարությունը նախաձեռնել է հետաքննություններ, որոնք բացահայտել են համակարգային կոռուպցիան հանրային և մասնավոր կյանքի բազմաթիվ ոլորտներում: ՀՔԾ-ն բազմաթիվ քրեական գործեր է հարուցել նախկին իշխանության ներկայացուցիչների և նրանց հարազատների, ինչպես նաև խորհրդարանականների կողմից մի քանի հազարից մինչև միլիոնավոր դոլարների հասնող կոռուպցիայի ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ:
Զեկույցում նաև նշվում է, որ քաղհասարակության որոշ կազմակերպությունների դեմ քարոզչություն է իրականացվում նախկին կառավարության հետ ասոցացվող ֆեյսբուքյան օգտահաշիվների կողմից։
Բացի սա, Պետքարտուղարության զեկույցում նշվում են նաև ընտանեկան բռնության դեպքերը, սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատումների և աշխատանքային շուկայում կանանց հանդեպ անհավասար վերաբերմունքը, ԼԳԲՏ անձանց հանդեպ բռնության դեպքերը, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով անձանց հանդեպ դիսկրիմինացիան և մի շարք այլ հարցեր։

Госдепартамент США опубликовал ежегодный доклад о правах человека в Армении, согласно которому основными проблемами в области прав человека в Армении в 2018 году были насилие, суровые и угрожающие жизни условия содержания в тюрьмах, произвольные аресты и задержания, насилие в отношении журналистов со стороны полицейских, физическое вмешательство сил безопасности в свободу собраний, ограничение на участие в политической жизни, системную коррупцию в правительстве, преступления, связанные с насилием или его угрозами, направленные против представителей ЛГТБ-сообщества, бесчеловечное и унижающее достоинство обращение с инвалидами, включая детей, и худшие формы детского труда.
Однако, согласно докладу Госдепартамента, новое правительство предприняло шаги для расследования и наказания за злоупотребления, особенно на уровне правительства и правоохранительных органов. 3 июля Специальная следственная служба (ССС) выдвинула обвинения против нескольких бывших высокопоставленных чиновников в связи с их предполагаемой ролью в поствыборных столкновениях 2008 года.
Уважение целостности личности
В разделе доклада «Уважение целостности личности» говорится, что в Армении в 2018 году случаев произвольного лишения жизни или убийств по политическим мотивам зарегистрировано не было. Информации о том, что правительство или его агенты совершили произвольные или незаконные убийства нет.
Согласно докладу, армянские общественные организации выразили обеспокоенность тем, что правительство не точно сообщило о случаях смерти, зарегистрированных в армии (не на границе). По данным Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи, в первой половине года в армии было 24 не боевые потери, а общественной организации «Мирный диалог» из Министерства обороны сообщили, что за тот же период было зарегистрировано 31 не боевая потеря. Тем не менее, правозащитные организации отмечают, что министерство обороны с большей готовностью предоставляет информацию о смертях в армии начиная с мая 2018 года.
В докладе также указывается, что лица, ответственные за бесчеловечное и унижающее достоинство обращение с гражданами, не были привлечены к уголовной ответственности со стороны правозащитных организаций. Согласно докладу, злоупотребления, совершенные полицией в апреле 2018 года, были допущены во время ареста, задержания и допроса протестующих. В докладе также указывается, что условия содержания в тюрьмах являются жестокими и зачастую опасными для жизни.
Согласно докладу, после мая 2018 года после освобождения определенных лиц, которых некоторые местные НПО считают политическими заключенными, в стране не было сообщений о политических заключенных или задержанных.
Политические свободы
Согласно докладу, после «бархатной революции» информационная среда стала более свободной, многие СМИ начали избавляться от цензуры, однако некоторые все еще избегают критики в адрес нового правительства, чтобы не казаться «контрреволюционными».
Также, согласно докладу, немногие объективные СМИ в Армении в прошлом году удержались на плаву за счет международных пожертвований, не были финансово независимыми или были лишены доходов от рекламы, или имели очень мало доходов от рекламы. Рекламный рынок, согласно докладу, все еще остается монополизирован.
В докладе также упоминаются случаи насилия в отношении журналистов в апреле, а также угрозы, озвученные в феврале в адрес директора «Медиалаб» Марианны Григорян, когда СМИ опубликовало каррикатуру на Вигена Сркисяна.
В докладе отмечается, что новое правительство после апреля в основном уважало право на мирные собрания.
Свобода участия в политических процессах
Согласно отчету Госдепартамента США, парламентские выборы в Армении в декабре прошли в равных условиях. В докладе также приводятся оценки Миссии ОБСЕ / БДИПЧ по наблюдению за выборами и отмечается, что парламентские выборы проводились с уважением основных свобод и пользовались широким общественным доверием, которое следует сохранить путем дальнейшего избирательные реформы. Парламентские выборы 9 декабря характеризуются как первые «по-настоящему конкурентные» выборы в стране.
Однако в докладе Госдепартамента отмечается, что участие женщин в политических процессах остается низким. В 10 областях страны нет женщин-руководителей, а первая женщина-мэр была избрана 21 октября. Согласно докладу, женщины-политики, а также гражданские активисты и экологи подверглись сексуальной дискриминации в Facebook.
Коррупция
В разделе доклада, посвященной коррупции, указывается на наличие системной коррупции во всех трех ветвях власти. После майской «бархатной революции» новое правительство начало расследования в рамках борьбы с коррупцией. Спецследственная служба возбудила многочисленные уголовные дела по фактам коррупции со стороны бывших чиновников и их родственников, а также депутатов.
В докладе также отмечается, что против некоторых общественных организаций проводится пропаганда со стороны фейковых аккаунтов в Facebook, ассоциирующихся с прежним правительством.
Помимо этого, в докладе Государственного департамента также перечислены случаи семейного насилия, прерывания беременности по признаку пола и неравного обращения с женщинами на рынке труда, случаи насилия в отношении ЛГБТ-сообщества, дискриминации в отношении людей с ВИЧ / СПИДом и ряд других вопросов.