ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հրապարակել է Հայաստանում մարդու իրավունքների վերաբերյալ իր ամենամյա զեկույցը, ըստ որի՝ 2018 թվականին ՀՀ-ում մարդու իրավունքների ոլորտում հիմնական խնդիրներն էին խոշտանգումները, խիստ և կյանքին սպառնացող բանտային պայմանները, կամայական կալանքներն ու կալանավորումները, լրագրողների նկատմամբ ոստիկանության բռնության, անվտանգության ուժերի կողմից հավաքների ազատությանը ֆիզիկական միջամտության դեպքերը, քաղաքական մասնակցության սահմանափակումները, համակարգային պետական կոռուպցիան, ԼԳԲՏ անձանց դեմ ուղղված բռնության կամ սպառնալիքների դեպքերը, անմարդկային վերաբերմունքը հաշմանդամություն ունեցող անձանց, ներառյալ երեխաների նկատմամբ, արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքը, մանկական աշխատանքի վատթարագույն ձևերը:
Ըստ պետքարտուղարության զեկույցի, սակայն, նոր կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկել չարաշահումները հետաքննելու և պատժելու համար՝ հատկապես կառավարական և իրավապահ մարմինների բարձր մակարդակներում: Հուլիսի 3-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը (ՀՔԾ) մեղադրանքներ է ներկայացրել մի քանի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաների դեմ՝ 2008 թվականի հետընտրական բախումներում նրանց ունեցած ենթադրյալ դերակատարման կապակցությամբ:
Անձի ամբողջականության հարգում
Զեկույցի «Անձի ամբողջականության հարգում» բաժնում նշվում է, որ Հայաստանում 2018 թվականին չեն արձանագրվել կյանքից կամայականորեն զրկման կամ քաղաքականապես հիմնավորված սպանությունների դեպքեր։ Չկան տեղեկություններ, որ կառավարությունը կամ դրա գործակալները կատարել են կամայական կամ անօրինական սպանություններ:
Ըստ զեկույցի՝ հայաստանյան հասարակական կազմակերպությունները մտահոգություն են հայտնել, որ կառավարությունը ճշգրիտ չի ներկայացրել բանակում (ոչ սահմանային) գրանցված մահվան դեպքերը։ Ըստ Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի՝ տարվա առաջին կեսին բանակում 24 ոչ մարտական զոհ է եղել, իսկ Պաշտպանության նախարարությունից «Խաղաղության երկխոսություն» ՀԿ-ին գրությամբ հայտնել են, որ նույն ժամանակահատվածում գրանցվել է 31 ոչ մարտական զոհ։ Այդուհանդերձ, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպությունները մատնանշում են, որ Պաշտպանության նախարարությունը 2018 թվականի մայիսից հետո ավելի պատրաստակամորեն է բանակում մահվան դեպքերի մասին տեղեկություն տրամադրում։
Զեկույցը նաև մատնանշում է, որ իրավապաշտպան մարմինների կողմից քաղաքացիների հանդեպ անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող դեպքերի համար պատասխանատու անձինք չեն ենթարկվել քրեական պատասխանատվության։ Ըստ զեկույցի՝ 2018 թվականի ապրիլին ոստիկանների կողմից չարաշահումները դրսևորվել են ցուցարարների ձերբակալման, կալանավորման և հարցաքննության ժամանակ։ Զեկույցը նաև մատնանշում է, որ կալանավայրերում պայմանները դաժան են և հաճախ կյանքի համար վտանգավոր։
Ըստ զեկույցի՝ 2018 թվականի մայիսից հետո որոշ հասարակական կազմակերպությունների կողմից քաղբանտարկյալ դիտարկվող անձանց ազատ արձակումից հետո երկրում քաղաքական բանտարկյալների գոյության մասին զեկուցումներ չեն եղել։
Քաղաքացիական ազատություններ
Ըստ զեկույցի՝ «թավշյա հեղափոխությունից» հետո մամուլի միջավայրը Հայաստանում ավելի ազատ է դարձել, շատ լրատվականներ սկսել են ազատվել ինքնագրաքննությունից, սակայն որոշները դեռևս ձեռնպահ են մնում նոր կառավարությանը քննադատելուց՝ «հակահեղափոխական» չդիտվելու համար։
Ըստ զեկույցի՝ սակավաթիվ օբյեկտիվ լրատվամիջոցները Հայաստանում անցյալ տարի գոյատևել են միջազգային նվիրատվությունների հաշվին, չեն եղել ֆինանսապես ինքնաբավ և կամ զրկված են եղել գովազդային եկամտից կամ էլ գովազդային շատ քիչ եկամուտ են ունեցել։ Գովազդային շուկան, ըստ զեկույցի, դեռևս շարունակում է մնալ մոնոպոլիզացված։
Զեկույցում նաև հիշատակվում է ապրիլ ամսվա ընթացքում լրագրողների դեմ բռնության դեպքերը, ինչպես նաև փետրվար ամսին «Մեդիալաբի» տնօրեն Մարիաննա Գրիգորյանի դեմ հնչած սպառնալիքները, երբ լրատվամիջոցը Վիգեն Սարգսյանի մասին ծաղրանկար էր հրապարակել։
Զեկույցում նշում է, որ նոր կառավարությունը ապրիլից հետո հիմնականում հարգել է խաղաղ հավաքների իրավունքը։
Քաղաքական գործընթացներին մասնակցության ազատություն
Ըստ ԱՄՆ Պետքարտուղարության զեկույցի՝ Հայաստանում դեկտեմբերին խորհրդարանական ընտրություններն անց են կացվել հավասար պայմաններում։ Զեկույցում նաև հղում է արվում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ Ընտրությունների դիտարկման առաքելության գնահատականներին և նշվում, որ ընտրություններն անց են կացվել մարդու հիմնարար ազատությունների հանդեպ հարգանքով և վայելել են լայն հասարակական վստահություն, որը պետք է ամրապնդվի հետագա ընտրական բարեփոխումների միջոցով։ Դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանական ընտրությունները զեկույցում բնորոշվում են որպես երկրի առաջին «իսկապես մրցակցային» ընտրություններ։
Պետքարտուղարության զեկույցում, սակայն, սրա հետ մեկտեղ նշվում է, որ կանանց մասնակցությունը քաղաքական գործընթացներին շարունակում է ցածր մնալ։ Երկրի 10 մարզերում կին ղեկավարներ չկան, իսկ առաջին կին քաղաքապետն ընտրվել է հոկտեմբերի 21-ին: Ըստ զեկույցի՝ կին քաղաքական գործիչները, ինչպես նաև քաղաքացիական ակտիվիստներն ու բնապահպանները, ենթարկվել են դիսկրիմինացիայի և սեռական խտրականություն պարունակող ֆեյսբուքյան գրառումների զոհ են դարձել։
Կոռուպցիա
Զեկույցի՝ կոռուպցիայի վերաբերյալ հատվածում մատնանշվում է հատկապես համակարգային կոռուպցիայի առկայությունը կառավարության բոլոր երեք ճյուղերում: Մայիսի «թավշյա հեղափոխությունից» հետո նոր կառավարությունը նախաձեռնել է հետաքննություններ, որոնք բացահայտել են համակարգային կոռուպցիան հանրային և մասնավոր կյանքի բազմաթիվ ոլորտներում: ՀՔԾ-ն բազմաթիվ քրեական գործեր է հարուցել նախկին իշխանության ներկայացուցիչների և նրանց հարազատների, ինչպես նաև խորհրդարանականների կողմից մի քանի հազարից մինչև միլիոնավոր դոլարների հասնող կոռուպցիայի ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ:
Զեկույցում նաև նշվում է, որ քաղհասարակության որոշ կազմակերպությունների դեմ քարոզչություն է իրականացվում նախկին կառավարության հետ ասոցացվող ֆեյսբուքյան օգտահաշիվների կողմից։
Բացի սա, Պետքարտուղարության զեկույցում նշվում են նաև ընտանեկան բռնության դեպքերը, սեռով պայմանավորված հղիության ընդհատումների և աշխատանքային շուկայում կանանց հանդեպ անհավասար վերաբերմունքը, ԼԳԲՏ անձանց հանդեպ բռնության դեպքերը, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով անձանց հանդեպ դիսկրիմինացիան և մի շարք այլ հարցեր։

The US Department of State has published its annual report on human rights in Armenia, according to which the main human rights issues in Armenia in 2018 were torture, harsh and life-threatening prison conditions, arbitrary arrests and detentions, police violence against journalists, instances of physical intervention of law enforcement authorities in the freedom of assembly, restrictions on political participation, systemic state corruption, violence or abuse against LGBT people, degrading treatment of persons with disabilities, including children, the worst forms of child labor.
However, according to the State Department report, the new government has taken steps to investigate and respond to instances of abuse, especially at the highest levels of government and law enforcement agencies. On July 3, the Special Investigation Service (SIS) brought charges against several former high-ranking officials in relation to the alleged role they played in post-election clashes in 2008.
Respect for the Integrity of the Person
The “Respect for the Integrity of the Person” section of the report states that no cases of arbitrary deprivation of life or politically motivated killings were registered in Armenia in 2018. There were no reports that the government or its agents committed arbitrary or unlawful killings.
According to the report, nongovernmental organizations (NGOs) in Armenia expressed concerns that the government did not promptly and accurately report incidents of deaths in the army. According to the Helsinki Citizens Assembly Vanadzor, there were 24 noncombat deaths reported during the first half of the year. In response to information requested by the Peace Dialogue NGO, the Ministry of Defense reported 31 such incidents for the same period. Nevertheless, human rights NGOs noted that the Ministry of Defense became more open following the May change in government in responding to requests for information on the number of deaths in the army.
The report also highlights that officials responsible for inhuman and degrading treatment of citizens were not prosecuted. According to the report, police abuse of suspects during their arrest, detention, and interrogation was recorded in April 2018. The report also indicates that conditions in prisons are harsh and often life threatening.
According to the report, after May 2018, following the release of certain individuals considered by some local human rights NGOs to be political prisoners, there were no reports of political prisoners in the country.
Civic freedoms
The report states that after the “velvet revolution”, the media environment became more free as some outlets began to step away from self-censorship; however, some still refrained from critical comments of the new government not to appear “counterrevolutionary.”
According to the report, the country’s few independent media outlets survived through international donations, were not self-sustainable and with limited or no revenues from advertising, and the media advertising market remained monopolized.
The report also mentions instances of violence against journalists in April, as well as the death threats MediaLab.am founder and editor Marianna Grigoryan received after publishing a satirical cartoon mocking then defense minister Vigen Sargsyan.
The report states that after April the government mainly respected the right for peaceful assembly.
Freedom to Participate in the Political Process
According to the report of the US Department of State, parliamentary elections in Armenia in December were held in equal conditions. The report also cites the assessments of OSCE/ODIHR Election Observation Mission, noting that “early parliamentary elections were held with respect for fundamental freedoms and enjoyed broad public trust that needs to be preserved through further electoral reforms. The parliamentary elections on December 9 are described in the report as the first “truly competitive” elections in the country.
However, at the same time, the report states that the participation of women in the political process continues to remain low. There were no female governors in the country’s 10 regions; the first female mayor was elected on October 21. According to the report, some female politicians, as well as human rights and environmental activists, were subject to gender-biased posts and discriminatory comments on Facebook.
Corruption
The section of the report referring to corruption indicates presence of systemic corruption in all three branches of government. After the May “velvet revolution,” the new government opened investigations that revealed systemic corruption encompassing most areas of public and private life. The SIS launched numerous criminal cases against alleged corruption by former government officials and their relatives, as well as parliamentarians, with cases ranging from a few thousand to millions of U.S. dollars.
The report also mentions that some Facebook users politically affiliated with the former government started a campaign against some civil society organizations.
Besides, the report by the US Department of State mentions instances of domestic violence, sex-selective abortions, unequal treatment of women in the labor market, cases of violence against LGBTI persons, discrimination against people living with HIV/AIDS, and a number of other issues.